Sinek Isırıklarının Müellifi

7,8/10  (72 Oy) · 
216 okunma  · 
50 beğeni  · 
1.507 gösterim
"Cemil'in bütün gün evde ruhsal söküklerle uğraştığını da biliyordu Nazlı. Ev, iplik parçalarıyla, kırpıklarla dolu oluyordu, iki ucu bir araya getirilememiş hatıralarla ve partal fikirlerle. Yaşamak bu küçük evde de eksik kalıyordu; elli dört metrekare içinde Cemil'in yetişemediği, tamamlayamadığı şeyler vardı. Sessizlikler vardı. Hissettiği şeyi tam o anda kimseye söyleyememiş Cemil'in kuytuya köşeye bıraktığı sessizlikler, yutkunmalar ve toz."

Aşk üzerine küçük bir roman.

Toplu konutta aşk ama...

Edebiyat üzerine küçük bir roman.

Edebiyatla hayatın birbirine karıştığı ama...

Arkadaşlıklar üzerine bir roman.

Hepsi üç kişi ama...

Barış Bıçakçı'dan yeni bir kitap. Aması yok.

"Ben Barış Bıçakçı'nın metninde... kendine has bir üslup görüyorum. Kısa cümlelerle, fazla derine inmiyormuş gibi gözükerek ince ayrıntılarda kahramanlarını var ediyor.Yalın bir anlatımı var, parlatmıyor, gereksiz cümlelerle şişirmiyor... Kısa, çok kısa bölümler ilk bakışta birbirleriyleilgisiz gibi görünseler de bir bütünü oluşturuyorlar. Son zamanlarda tek tipleşen, olaya dayalı roman anlayışına karşı kendine has dili, anlatımı, kurgusuyla seçkinleşiyor Barış Bıçakçı."
-Metin Celâl-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  166
 • ISBN:
  9789750509636
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Sinan Tütüncüler 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Çeşitli “olamama” kâbusları vardır. Benimki, uzun süren bir okul serüveninin sonunda, mezun olalı 20 seneye yaklaşmasına karşın peşimi bırakmayan “mezun olamama kâbusu” idi. Askerliği bitirememe kâbusunu da tanırım. ‘Sinek Isırıklarının Müellifi’ ile “yazar olamama kâbusu” ile tanıştım. Galiba, birkaç kitabı yayınlanan ve artık bir yazar olduğu, kendisi, yayınevi ve okurları tarafından kabul edilen her yazar, bu aşamaya kadar, özellikle ilk kitabının oluşum sürecinde bu kâbusun harçlarını karıyor.

‘Sinek Isırıklarının Müellifi’, yayınevine kitap taslağını bir ilkbahar günü teslim eden Cemil’in, yayınevi editörü tarafından, ertesi bir sonbaharda geri dönüşün yapıldığı güne kadar yaşadıklarını anlatan bir roman. Bu akış, Cemil’in babasının ölümü, Nazlı ile tanışmaları, evlenmeleri ve evliliklerinin belirli kesitlerini de aktaran 15 yıllık geri dönüşleri de kapsıyor.

Beni, ‘Sinek Isırıklarının Müellifi’ni okumaya teşvik eden, yakın bir zaman önce okuduğum Melisa Kesmez’in ‘Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz’ kitabı oldu. Kitabın “Şiirsiz” isimli hikâyesinde, hikâyenin kahramanı olan kadının, ‘Sinek ısırıklarının Müellifi” kitabının kahramanı Cemil ile karşılaşıp sohbet etmesi oldukça dikkat edici bir sahne oldu benim için. Bu sahneyi tamamlamanın, ya da anlamına tam varmanın yolu elbette Cemil’in hikâyesini okumaktı ve bunu başardım.

Kitabın bana sordurduğu temel soru şu oldu; Beton yığını toplu konutlarda oturan birisi yazar olabilir mi? Su sızdıran banyolar, gürültücü komşularla. Hele ki, yazar olmak için işinizden istifa edip tüm vaktinizi iki oda bir salon toplu konut dairenizde, temizlik yaparak, yeşillik ayıklayarak, çilek reçeli kaynatarak ve yemek hazırlayarak geçirirken.

Cemil’in, kitabı teslim ettiği editörle, çöl ortasında bir vahada yaşayan usta bir yazarla, farklı zamanlarda yaşlı Cemil ve genç Cemil’le yaptığı sohbetler “yazar olamama kabusunun” parçaları olarak kitapta yerini alıyor.

Boşluk, uzay ve zaman konularını gündeminde tutmayı seven ve dünyadaki anlamsızlığı sorun eden eden Cemil’in, eve düşkünlüğü ve dışarıda yaşadığı hemen hemen her şeyin, onda eve dönme isteği yaratması arasındaki ilginç ilişki oldukça dikkat çekici. Bu, dünya ile sorunlu olan, zihnini dünyaya uyarlayamayan entelektüel zihnin evi bir sığınak olarak görmeye başladığına dair bir eğilime işaret ediyor. Günümüzde sokak yüzeyselliğin coşku alanına dönüşürken, ev derinliğin sığınağına dönüşüyor belki de.

Cemil’in eşi Nazlı kitapta oldukça geride kalan bir karakter olmuş. Onun bir takım hislerine vakıf olsak da, bir yan karakter olmaktan kurtulamıyor. Oysa hayatın birçok noktasında Cemil ile Nazlı’nın benzer noktalarda yer aldığını, tanışma ve evliliklerinin belirli evrelerinde görüyoruz. Ama bir noktada Cemil sadece Nazlı’dan değil hayatın genelinden bir kopuş sergiliyor. Bu kopuşla, Cemil’in bir yazar olup olamadığını bilemiyoruz ama bir kitabın kahramanına dönüştüğüne tanık oluyoruz.

Barış Bıçakçı’nın kitabını satın alırken, yine yakın bir zamanda “Ben Tek Siz Hepiniz” kitabını okuduğum Hakan Bıçakcı ile bir akrabalıkları olup olmadığını merak etmiştim. Üstelik her iki yazarın da kitapları İletişim Yayınlarından basılmaktaydı. Ancak yaptığım kısa bir araştırma ile iki yazar arasında bir akrabalık ilişkisi olmadığı gibi, soyisimlerinde bir harfle (ç/c) farklılık olduğunu da öğrendim. Bu sorunun cevabını merak edenleri de bilgilendirmiş olayım.

“Sinek Isırıklarının Müellifi” de, iyi bir kitap okuru olan başkahramanının kütüphanesinin kapılarını bizlere açarak, yeni bir okuma listesi hazırlamamıza vesile oluyor. Cemil’in okuduğu kitaplar son derece merak uyandırıcı.
Yeni dönem Türk Edebiyatının parlak isimlerinden birisini daha keşfetmek için, “Sinek Isırıklarının Müellifi” iyi bir tercih olacaktır.

Kübra 
 25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Barış Bıçakçı kesinlikle kalemi kuvvetli biri. Kısa cümlelerle, kısa bölümlerle insanı yormayan çabucak okunan bir tarzı var. Bu kitabında da birçok albümden, kitaptan, şarkıdan, şiirden ve hatta ressamlardan bahsetmiş. Bunları araştırmak kaçınılmaz bir genel kültür demek. Konusu ne olursa olsun bir şekilde beğenilecek hale getirdiği için başarılı bir yazarımız ama benim için bir ''ama''sı var. O da edebi edebi konuşurken aniden cinselliğe geçmesi. Hele bir de o kadınların ya da erkeklerin mahrem yerlerini ifade edişi, beni çileden çıkardı. Edebiyatla edepsizliği karıştıran bir dili olduğu için bir daha Bıçakçı okumayı düşünmüyorum. Ama birçok kişinin beğeneceğini rahatlıkla söyleyebilirim.

"Şu dünyadaki en yüksek mertebe olan okurluk mertebesi size yetmemeye başlar. İnsan olmak size yetmemeye başlar. Dünya olmak istersiniz."

İşte Cemil kardeş böyle düşünüyordu. Kitaplarla yaşayan biri olarak O da bir kitap yazdı kendince...
Peki o kitabı basılabilecek miydi?
Buram buram kitap kokan bir hikaye.
Kitapseverler bu hikayeyi eminim içselleştirerek okuyacaktır.

Barış Bıcakçı kesinlikle beğenerek takip ettiğim bir kalem. İlk "Bizim Büyük Çaresizliğimiz " ile başladım okumalarıma. Sonrası da çorap söküğü gibi geldi. Kaleminde en sevdiğim yanlar:

1- Hikayelerin hep Ankara sokaklarında geçmesi, buram buram Ankara kokması satırların...
2- Anlatım dilinin çok samimi olması, anlık sıradan ,günlük anları bile unutulmayacak şekilde aktarması.
3-Hikayelerinde geçen yemek tarifli satırları
4-Karakterler içselleştirmesi.

Nâr 
19 Ağu 18:06 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Zaten bu dünyada çoğunluğu, herkesin kendisine hayran olduğunu düşünenler ile kimsenin kendisini sevmediğini düşünenler oluşturur, geri kalanlar ise Vüs'at O. Bener onurudur."

bibliyofil_cas 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Neden bu kadar geç tanıştım ki ben Barış Bıçakçı'yla...Popüler kültür keşmekeşinde çağımız genç yazarlarına olan önyargımdı sanırım buna sebep...Sinek Isırıklarının Müellifi ile kırıldı mı bu önyargı bir nebze de olsa? Sanırım o da evet... Geride kalan koca bir "yazık" oldu, geçen zamana, kaybedilen zamana dair bir yazık... İnsan psikolojisine dair mütevazi, sıkmayan; ama bir yandan hedefi tam 12'den vuran; sayfa sayısı az ama bir o kadar doyurucu bir roman... Okuyun işte, daha ne denmeli ki...

Damla YILDIRIM 
16 Haz 09:15 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Barış Bıçakçı'nın çoğu kitabını çok seviyorum. Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Veciz Sözler, Seyrek Yağmur.. Ama bugün itibariyle en sevdiğim kitabı diyeceğim bir kitap oldu Sinek Isırıklarının Müellifi. Sade bir anlatım, sıradan bir kurgu ama bir o kadar güzel bir samimiyet var kitapta.

Cihan Mert 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Barış Bıçakçı ile bu kitapta tanıştım. İyi ki de tanışmışım. Bir anda tüm külliyatını ediniverdim.

Selma Mertel 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Aşk, edebiyat ve arkadaşlık üzerine küçük bir roman.
Çok sade bir anlatımla gereksiz cümleler kullanmadan, kısa kısa bölümler halinde yazıldığı için rahatlıkla okunan bir roman bu.
Belli bir olaya dayalı olmayan şimdiye kadar alışılagelmiş romanlardan farklı.
Keyifli okumalar. ☺

Mujurey 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Barış Bıçakçı küçük, kırılgan, naif hayatların yazarı. Bu kitabında da o küçük dünyada kayboluyoruz, boğuluyoruz.

Asıl olan kitabın konusu değil; o iç dünyanın, karakterin düşleri, düşünceleri. Bu yüzden Barış Bıçakçı kitabı tekrar tekrar okunabilir. Her okunuşunda da yeniden farklı şekilde içselleştirilebilir.
Bu durum biraz durgunluk bırakıyor insanda.

Bu kitapta biraz Cemil, çokça Nazlı olmak var benim için.

Münt D. 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Cemil ve Nazlı olmak istediği gibi oldukları bi hayat yaşadıklarını iddia ediyorlar, sahiden öyle mi diye karar vermek bize kalmış. (oldukça güzel kitaplarla, müzik vefilm tavsiyeleri içeren bir kitap olmasına rağmen hediye olmasa okumaz idim)

Kitaptan 95 Alıntı

Evet, yolun sonunda iki adam, şiirin bile fayda etmediği çünkü şiir çaredir bir bakıma ölüme, özellikle de son dize ve her şeye çengel atan kafiye.

Sinek Isırıklarının Müellifi, Barış BıçakçıSinek Isırıklarının Müellifi, Barış Bıçakçı

Aforizma belki bilmek demek değildir ama bilmek çabasıdır, ona en azından bir başlangıç önermesine verilen değeri vermek gerekir. Şu da yeteri kadar açık değil mi: Aforizma modern insanın kullandığı bir ağrı kesicidir. Hiç olmanın ağrısını dindirir. Sonra ağrı yine başlar.

Sinek Isırıklarının Müellifi, Barış BıçakçıSinek Isırıklarının Müellifi, Barış Bıçakçı

“Bir şey hissetmek ama hissetmemeye çalışmak… Başka biri olmaya çalışmak… Her zaman keder verici.”

Sinek Isırıklarının Müellifi, Barış BıçakçıSinek Isırıklarının Müellifi, Barış Bıçakçı

Cemil yirmi yıl beklemişti. Yazmak için debelenmiş, çok fazla yol almıştı. Kalemi eline aldı ve sadece tek bir cümle yazdı, içinden daha fazlası gelmiyordu:
"Karman çorman hissedişin tane tane çözüleceğini, yeniden, bu kez mükemmel bir düzen içinde bir araya geleceğini ve hayatın bir anlama kavuşacağını hayal etmek: yazmak."

Sinek Isırıklarının Müellifi, Barış BıçakçıSinek Isırıklarının Müellifi, Barış Bıçakçı
UĞURCAN KOÇ 
20 Nis 12:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Birlikte yaşlanmanın iyi tarafı birbirine söylediğin veya söylemediğin şeyler yüzünden ölmeyeceğini bilmek! Gençken konuşmak da susmak da ihanettir; gençken insan kolay can alacağını, canının kolay çıkacağını düşünür.

Sinek Isırıklarının Müellifi, Barış Bıçakçı (Sayfa 105 - İletişim Yayınları)Sinek Isırıklarının Müellifi, Barış Bıçakçı (Sayfa 105 - İletişim Yayınları)
Tuncay YILDIRIM 
01 Şub 15:40 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Aşk başta anlam olmak üzere pek çok şeyi karşısına alır, huzuru örneğin, kararlılığı ve dengeyi. Kendi kendine sözler verirsin. Boşunadır.

Sinek Isırıklarının Müellifi, Barış Bıçakçı (Sayfa 28)Sinek Isırıklarının Müellifi, Barış Bıçakçı (Sayfa 28)
Şervan Berşan 
02 Mar 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi

İnsan yalnızca bir beden olmayı kaldıramıyor. Bu çok belli, diye düşündü Cemil. Halbuki yalnızca bedeniz ve bununla baş edemediğimiz için ruh diye bir şey icat etmişiz. Doğrusu parlak bir fikir!

Sinek Isırıklarının Müellifi, Barış BıçakçıSinek Isırıklarının Müellifi, Barış Bıçakçı