Sınır Boyundaki Çiftlik

7,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
372 gösterim
Yordan Yovkov (1880-1937) komşu Bulgar edebiyatının en büyük öykü, roman ve oyun yazarlarından biridir. Yazar, insanın gücü ve güzelliği önünde eğilmemizi sağlar. Bize kendimizi ve gücümüzü tanımamızı sağlayan, doğayla ve çevremizle olan ilişkilerimizi sağlayan gizil bir güç verir. Bu nedenle Yovkov'un yapıtlarına ihtiyacımız var. Onun yapıtları, okurlarda kötülük ve korkulardan kaçışın, güzellikleri kucaklayışın, iyiliğin ve güzelliğin önünde diz çöküşün, kutsal bir tapınağa girerken yaşadığımız duyguların uyanışına neden olur.

Büyük bir eleştirmenin dediği gibi: "Aslında Yovkov'un öykülerinde dünya kendi çizgisini, insan da çizgisini izlemektedir."

Sınır Boyundaki Çiftlik romanı Yovkov'un başyapıtlarından biri sayılmaktadır. Güzel bir aşk öyküsünü anlatırken, köy yaşamının ve doğanın bir ozanı gibi görünür.

Sınır Boyundaki Çiftlik kitabı, M. Türker Acaroğlu'nun aslından yaptığı tam metin çevirisiyle…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786053311393
 • Çeviri:
  Türker Acaroğlu
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
Başaran Aslan 
24 Nis 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 7/10 puan

1900'lü yılların başında , Bulgaristan Romanya sınırında geçen kitabın ana hikayesi, eski şaşalı günlerinden eser kalmayan bir çiftlik sahibinin kızı Nona ve sınır hattı subayı Galçev arasında geçen gelgitli bir aşk hikayesi. Ancak bu ana hikayenin etrafında köy hayatı, doğa-insan ilişkileri ve toprak ağalığı-topraksız köylüler gibi konular işlenmiş. Ayrıca yazarın, kitabın orijinal halinde de bazı durumları Türkçe kelimelerle ifade etmesi, sınırların ne kadar suni olduğunun da kanıtı.Yazarın okuduğum ilk kitabı, diğer eserlerinin de okunabileceğinin bir işareti oldu benim için.