1000Kitap Logosu
Şipşak Dostoyevski
Şipşak Dostoyevski
Şipşak Dostoyevski

Şipşak Dostoyevski

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.8
5 Kişi
9
Okunma
4
Beğeni
624
Gösterim
176 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 59 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Doğan Kitap · Kasım 2013 · Karton kapak · 9786050917338
Orijinal adı
Dostojewski für Eilige
Büyük yazarı her yönüyle tanımanız için Şipşak Dostoyevski emrinize amade! Dev Rus yazarın romanlarındaki kahramanları genelde katiller, mazoşistler, kurnaz budalalar, tutkularının ve fikirlerinin peşinden giden sıra dışı insanlardır. Suç ve Ceza'yı, Ecinniler'i ya da Freud'un dediği gibi "gelmiş geçmiş en mükemmel roman" olan Karamazov Kardeşler'i anımsamamız yeterli... Rus yazarın son derece etkili canlandırmalar yaptığı romanları; insanoğlunun, kaynağı belirsiz baskılara maruz kaldığı, dürtüleri ve psikozlarına yenildiği bir ortamda nereye kadar gidebileceğini gözler önüne serer. Olağanüstü bir Dostoyevski uzmanı olan Klaus Städtke, okuru ihtiras, para, iktidar hırsı ve tutkulu aşklarla dolu; aynı zamanda kişinin kendini tanıma ve içsel dönüşüm süreçlerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor.  Dostoyevski'nin eserlerinden yarattığı ustalıklı özetlerle, yazarın şaheserlerindeki heyecanlı ve şok edici sahnelere tanık olmamızı sağlıyor.  (Tanıtım Bülteninden)
4 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺10,66

Alıntılar

Çalıkuşu
bir alıntı ekledi.
Örneğin Berlin’i hiç beğenmemiştir, şu ünlü Unter der Linden bile onu etkilememiştir. Köln Katedrali de bir geziden alınan anıya benzemektedir, “Her yanında sivri uçlar, sivri uçlar, sivri uçlardan başka bir şey yoktu, mektupların üzerine konan ağırlıklara benziyordu, ancak en az yetmiş kulaç yüksekliğindeydi”
12
Kaan
bir alıntı ekledi.
Dostoyevski, başkarakteri aracılığıyla ilk kez ve komedi formunda, en sevdiği fikirlerden birini gözler önüne serer: Kişinin kendini yok yere olduğundan büyük görmesi ve patolojik bir şekilde iktidar peşinde koşmasıyla ortaya çıkan, sosyal köklerinden uzaklaştırılma, aşağılık duygusu ve telafi ihtiyacı arasında bağlantı kurma eylemi.
1
12
Kaan
bir alıntı ekledi.
Yeraltından Notlar
Her insanın, herkesle paylaşmadığı, olsa olsa en yakın arkadaşlarına anlattığı şeyler vardır. Ama bazı şeyler vardır ki, bunları dostlarına değil, sadece kendine açar, bunu da ketumluk sözü alarak yapar. Bir de öyle şeyler vardır ki, insan bunları kendine açıklamaktan bile korkar. İnsan bu koşullarda kendine ve dünyaya karşı dürüst olabilir mi?
22