Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya Sherlock Holmes

8,7/10  (47 Oy) · 
136 okunma  · 
40 beğeni  · 
947 gösterim
Dünyanın En Ünlü Hayali Dedektifi Sherlock Holmes'un Okurla Tanıştığı İlk Roman!

En olağan suç genellikle en gizemli olandır.
-Sherlock Holmes-

Keskin zekâsı, kendine özgü yöntemleri ve dikkatleri üzerine çeken karizmasıyla unutulmaz kahramanlar listesinde sağlam bir yer edinen ünlü dedektif Sherlock Holmes'un hem okurla hem de en yakın arkadaşı Dr. Watson'la ilk tanıştığı roman oluşu, bu kitabı ayrıcalıklı kılıyor.

Yayınevimiz tarafından yayımlanan, 5 kitap ve toplam 56 hikâyenin yer aldığı seri dışında; her birinde ayrı bir maceranın anlatıldığı 4 kitaplık yeni serinin "ilk" romanı Kızıl Dosya'yı polisiye severlerin beğenisine sunuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2017
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786053480808
 • Orijinal Adı:
  A Study in Scarlet
 • Çeviri:
  Sakıp Murat Yalçın
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Kitap iki ana bölümden oluşup toplam on dört ara bölümden oluşuyor. Kitabın karakterlerinden Sherlock Holmes'in okurlarla tanıştığı ilk roman olma özelliğini taşıyan Sır Perdesi Aralanıyor-Kızıl Dosya kitabı bir solukta bitebilecek romanlar arasındadır. Aynı zamanda bu roman danışma dedektifi olan Holmes'in, doktor arkadaşı olan Watson ile tanıştığı ilk roman olabilme özelliğini taşıdığı için daha bir önemle okuduğum kitaptı diyebilirim. Bu romanda ilk iki bölüm Watson'un ev arkadaşı olan Holmes'i çözümlemesine ayrılmıştır. Asıl konu üçüncü bölüm olan Laurıston Bahçesi'nin Gizemi ile başlıyor. Tam da bu esna da Holmes keskin zekası ve kendince mantıklı akıl yürütmeleriyle okuyucuyu hayrete düşürmeye başlıyor. Bu akıl almaz karakterin cinayet üzerindeki araştırmalarını büyük incelikle ele alışı sizi etkileyecek. Bu seri kitabına hayran kalacaksınız. Yazar karakterleri özellikle de Holmes karakterini akıl almaz derece de gerçekçi bir biçimde işlemiş. Kitabın son sayfasına kadar ben de adeta Holmes ve Watson ile olayların merkezinde hissettim kendimi. Polisiye tarzındaki hikayeleri seviyorsanız okumalısınız.

elif bingül 
30 Nis 19:22 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

4 kitaplık serinin ilk kitabı olarak geçiyor. İkincisini önce okuyan biri olarak diyebilirim ki serideki olaylar birbirinden bağımsız ilerliyor. O yüzden sırasız da okunsa olur.
Yine tek olayın çözümü vardı ancak bu sefer iki bölüm halinde ilerledi. İlk bölümde günümüzdeki olay anlatılıp suçlusu yakalanırken ikinci bölümde suçlunun suç işlemesindeki neden gözler önüne seriliyor. Yine zekasını konuşturmuş Doyle. Genç hope'un sadakatine ve inadına örnek olacak insan derken anası babası ölen kızı evlatlık alan ferrier'in ince ruhuna hayran kaldım. Hele ki de onun için yaptığı fedakarlıklara...sırf bu baba kız ilişkisi için bile okunur. Umarım siz de okuyup beğenirsiniZ. Kitapla kalın

Fareli Köyün Toplumbilimcisi 
 23 Eki 01:39 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Sherlock Holmes ile Doktor Watson'ın yollarının nasıl kesiştiği ile başlayan, zekânın ve nedensellik ilkesiyle çözüme varan bir olay örgüsünün içinde buluyoruz kendimizi..Kitabın satır aralarında söylediklerini ise sadece İngiliz tarihi ve politikalarını bilenlerin kavrayabileceği türden. İyi okumalar..

KitapKokanAdam 
14 Ağu 22:20 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Sherlock Holmes'un hem okurla hem de arkadaşı Dr Watson ile ilk tanıştığı roman oluşu bu kitabı okumamdaki en büyük etkendi..
Oldukça sürükleyici bir hikâyesi olan bu kitapta aynı zamanda Sherlock Holmes'un arkadaşı Watson'a olayı çözmekte kullandığı akıl yürütme teknikleri ile ilgili vermiş olduğu bilgilerin benim gibi her türlü görsel ve yazılı kriminal yayınları beğeni ile takip eden okurların beğenisini kazanacağını düşünüyorum..
Akıl yürütme ve mantık tekniklerine, tüme varım, tümden gelim metodlarına, kriminolojiye ilgisi olan tüm okurlara bu kitabı okumalarını öneririm..

fatıma zehra 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bi arkadasimin tavsiye ettigi sherlock holmes filmiyle tanidigim bu muhtesem dedektif `in kitap serisinin oldugunu ogrenmem uzun surmedi. Hatta abdulhamit in cok sevdigi bir seri oldugunu hatta yazardan imzali kitabinin oldugunu da ahmet umit in elveda guzel vatanim isimli kitabindan ogrendim. Serinin ilk kitabi olan kizil dosya bir cinayeti aydinlatan sherlock holmes ve bu kitapta tanistigi arkadasi dr whatson in heyecanli seruvenini anlatiyor...

Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 20:23 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlk Sherlock Holmes hikayesi olan Kızıl Dosya'yı iki parça halinde yorumlamak gerekiyor çünkü Bay Doyle ilk kısımda Sherlock'un olayı aydınlatma şeklini anlatırken ikinci kısımda karakterlerden birinin geçmişini ve Sherlock'un karşısına çıkış hikayesini anlatmış. İlk kısım aşina olduğumuz Sherlock ve Watson ikilisini anlattığı için çok güzeldi. İkinci kısımdaysa farklı bir anlatım vardı, hatta bir ara Agatha Christie'nin Hercule Poirot'unu okuyorum diye düşünmeme neden oldu bu farklılık. Martı yayınlarının dörtlü set olarak yayımladığı Sherlock Holmes serisinin ilk kitabıydı. Tavsiye ederim. =)

Cahil Okur 
 29 May 01:05 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Sherlock macerasına yeniden atıldığım kitap... Gerçekten bir solukt aokuyabileceğiniz bir eser. Detaylı yorumum: http://cahilokur.blogspot.com.tr/...rdesi-aralanyor.html

Kitaptan 10 Alıntı

Romalıların dediği gibi: İnsanlar arkamdan konuşadursun, ben evimde sandığımdaki parayı izleyerek kendimi alkışlıyorum.

Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya, Arthur Conan DoyleSır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya, Arthur Conan Doyle
elif bingül 
29 Nis 15:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hayatın renksiZ yumağının içinden her zaman kızıl bir cinayet ipliği geçer.

Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya, Arthur Conan Doyle (Sayfa 61)Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya, Arthur Conan Doyle (Sayfa 61)
Oktay Dinç 
05 Haz 14:40 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Yani biz de mi öleceğiz, onu mu diyorsun?" diye sordu çocuk hıçkırıklar arasında. Gözyaşlarıyla ıslanmış yüzünü kaldırmıştı.
"Sanırım onun gibi bir şey."
"Neden daha önce söylemedin?" dedi kız neşeyle gülerek. "Beni çok korkuttun. Öleceksek yine annemi görebileceğim."

Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya, Arthur Conan Doyle (Sayfa 111)Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya, Arthur Conan Doyle (Sayfa 111)
Ömer Faruk DİŞARI 
 06 May 15:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Nedenleme dizisi
'İşte tıp tipi taşıyan bir beyefendi, ama askeri havasında var. Bir ordu doktoru demek ki. Sıcak bölgeden yeni gelmiş, çünkü yüzü kararmış ve bu derisinin normal rengi değil, çünkü bileklerinin rengi açık. Zorluklar ve hastalıklar geçirmiş, yorgun yüzü açıkça bunu söylüyor. Çünkü kolunu anormal bir şekilde kasılmış tutuyor. Peki bir İngiliz ordu doktoru hangi sıcak bölgede böyle zorluklardan geçebilir? Kesinlikle Afganistan.' İşte bu düşünce treninin tüm yolculuğu bir saniye bile sürmedi.

Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya, Arthur Conan Doyle (Sayfa 31 - Martı)Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya, Arthur Conan Doyle (Sayfa 31 - Martı)
KitapKokanAdam 
14 Ağu 21:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ruhlarımızda, dünya çocukluğunu yaşarkenki gizemli yüzyıllardan kalma belirsiz anılar olmalı.

Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya, Arthur Conan Doyle (Sayfa 66 - Martı Yayıncılık)Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya, Arthur Conan Doyle (Sayfa 66 - Martı Yayıncılık)
Ömer Faruk DİŞARI 
08 May 23:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kızıl Dosya
İnsanlar arkamdan konuşadursun, ben evimde sandığımdaki parayı izleyerek kendimi alkışlıyorum.

Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya, Arthur Conan Doyle (Sayfa 192 - Martı yayınları)Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya, Arthur Conan Doyle (Sayfa 192 - Martı yayınları)
fatıma zehra 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

“Bu dünyada ne yaptigin hic onemli degil” dedi dostum,acı bir ifadeyle “önemli olan insanları ne yaptığına inandırdığındır”

Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya, Arthur Conan Doyle (Sayfa 187)Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya, Arthur Conan Doyle (Sayfa 187)
fatıma zehra 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

“Sana daha öncede söyledim,olağandan farklı bir şey sırra ulaşmaya giden yoldur. Bu tür bir sorunu çözerken,arka plana bakabilmek önemlidir. Bu çok önemli bi hünerdir, cok da kolaydır. Ama insanlar pek uygulamazlar. Hayatin günlük ilişkilerinde arka plandan ziyade, ileriye bakmak daha faydalıdır,o zaman diğer şeyler savsaklanır. Bu durumlarda yüzeysel düşünen elli kişi varsa,analitik düşünen bir kişi vardır”

Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya, Arthur Conan Doyle (Sayfa 188)Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya, Arthur Conan Doyle (Sayfa 188)