Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya (Sherlock Holmes)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.440
Gösterim
Adı:
Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya
Alt başlık:
Sherlock Holmes
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053480808
Orijinal adı:
A Study in Scarlet
Çeviri:
Sakıp Murat Yalçın
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Kitabevi
Dünyanın En Ünlü Hayali Dedektifi Sherlock Holmes'un Okurla Tanıştığı İlk Roman!

En olağan suç genellikle en gizemli olandır.
-Sherlock Holmes-

Keskin zekâsı, kendine özgü yöntemleri ve dikkatleri üzerine çeken karizmasıyla unutulmaz kahramanlar listesinde sağlam bir yer edinen ünlü dedektif Sherlock Holmes'un hem okurla hem de en yakın arkadaşı Dr. Watson'la ilk tanıştığı roman oluşu, bu kitabı ayrıcalıklı kılıyor.

Yayınevimiz tarafından yayımlanan, 5 kitap ve toplam 56 hikâyenin yer aldığı seri dışında; her birinde ayrı bir maceranın anlatıldığı 4 kitaplık yeni serinin "ilk" romanı Kızıl Dosya'yı polisiye severlerin beğenisine sunuyoruz.
Uzun zamandır okumak isteyip başlayamadığım bir seriydi. Sherlock Holmes sevdiğim bir karakter özellikle dizisini izledikten sonra daha çok sevdim.
Sherlock'un diğer polisiye romanlardan farklı olarak oluşturduğu çok hızlı ve pratik çözümlemelerden hoşlanmayacağımı düşünüyordum -ben sindire sindire olayın çözülmesini okumayı severim- yazar öyle güzel sunmuş ki hiç sıkılmadım ve çok hoşlandım. Katilin hikayesini hem çok güzeldi hem de çok güzel anlatılmıştı.
Sherlock Holmes kitaplarını fazla heyecanlı buluyorum ve severek okuyorum..Bu kitabı da sürükleyiciydi fakat olayların sonucunu çok yaratıcı bulamadım maalesef.Yine de Sherlock sevenler için güzel bir kitap.
Sherlock Holmes serisinin ilk kitabıdır. Kızıl Dosya kitabı ile aynı olduğunu öğrendim. Sakın ha farklı kitap sanıp okumayın :)
Kitap Sherlock Holmes ile Dr. Watson'un tanışmalarından başlıyor. Bilindiği üzere hikayeler Dr. Watson tarafından aktarılır. Hikaye serinin ilki olmasına rağmen oldukça başarılı. Kitap 2 bölümden oluşuyor. 2. Bölüm ilk bölümün cevabı niteliğinde. Yani roman tersten yazılmış gibi. 2. Bölüme geçince afalladım ama sonra kurguya hayran kaldım. Adının neden kızıl dosya/soruşturma olduğunu anlayamasam da ben beğendim. Okumak isteyenlere tavsiye ederim. İyi okumalar :)
Alıntılar için #28417857 #28419596 #28419880 #28421770 #28421926
Diğer Sherlock incelemelerim #28410711 #28426819
Kesinlikle sıkmıyor. Bunda hemfikiriz değil mi ? Çok iyiydi. Dayanamadım yarına kadar bekleyemedim. Serinin 4 kitabını da aldım ayrıca.
Kitap hakkında kısa bi bilgi vermek istiyorum. Kitapta dikkatinizi çekecek bir yer var. 2. bölüm olarak geçen. Bura size ilk başta anlamsız gelebilir, hikaye bitti bu Kızılderili hikayesi nerden geliyor diyebilirsiniz ama sonra da kapatmak isteyebilirsiniz. Bende bunu düşündüm ama yapmayın. Okuyun. Anlayacaksınız.
Kitapta olaylar çok net ilerliyor, sizi sıkmıyor, merak ettiriyor, olayların çözümü ve nasıl çözüldüğü ise o kadar ilginizi çekiyor ki kitaptan kopamıyorsunuz.
Lafın kısası : Benim gibi dedektiflik romanlarını seviyorsanız Sherlock Holmes sizin için biçilmiş kaftan diyebilirim. İyi okumalar dilerim.
Sherlock Holmes serisinin ilk kitabıdır. Kızıl Soruşturma ile aynı olduğunu öğrendim. Sakın ha farklı kitap sanıp okumayın :)
Kitap Sherlock Holmes ile Dr. Watson'un tanışmalarından başlıyor. Bilindiği üzere hikayeler Dr. Watson tarafından aktarılır. Hikaye serinin ilki olmasına rağmen oldukça başarılı. Kitap 2 bölümden oluşuyor. 2. Bölüm ilk bölümün cevabı özelliğinde. Yani roman tersten yazılmış gibi. 2. Bölüme geçince afalladım ama sonra kurguya hayran kaldım. Adının neden kızıl dosya/soruşturma olduğunu anlayamasamda ben beğendim. Okumak isteyenlere tavsiye ederim.
Diğer Sherlock Holmes incelemelerim için #28410711 #28426786
Bu türde okuduğum ilk kitap olmasına rağmen gayet akıcı bir şekilde ilerledi. Zekice kurgulanmış bir eser, Film ve dizisini de gayet zevk alarak izlemiştim. İlerde diğer serilerini de okuyabilirim. Kitap sadece bir olaydan oluşmuyor. Kızıl dosya soruşturmasından sonra farklı suçlar hakkında da çözümlemelerin yapıldığı bölümlerde var. Atlantis yayınından dan okudum.
Kitap meşhur Sherlock Holmes serisinin ilk romanı Kızıl Soruşturma ve Kızıl Dava. Bu ilk Sherlock Holmes kitabında Sherlock ile Doktor Watson tanışıyor.
Doktor Watson doktor olduktan sonra Hindistan'da bir süre görev yaptıktan sonra Londra'ya döner ve kendisine bir ev arkadaşı arar. Burada ortak arkadaşlar ile Sherlock Holmes ile aynı dairede kalmaya başlar. Doktor Watson, Sherlock ile kaldığı zamanda onu analiz eder ve bir gün Sherlock'a bir cinayet olayında dedektif olması teklifi gelir ve Doktor Watson ile Sherlock olay yerine birlikte giderler.
Cinayete gelince... Cinayet Brixtone Sokağında işlenmiştir. Sherlock burada cesedi inceler ve cesette hiçbir yara izinin olmadığını görür. Ceset kaldırılırken bir kadına ait evlilik yüzüğü yere düşer. İşte burada herkesin kafası karışır. Acaba bu adamı kim öldürmüş ve nasıl öldürmüştür. Bu cinayetten sonra ölen adamın yanındaki arkadaşı da başka bir cinayete kurban gider. Acaba bu cinayetlerin birbirleri ile ilişkisi neydi. Yüzük ne anlama geliyordu. Bu kısımları artık kitaptan okuyacaksınız heyecanı kaçmasın.
Kitapta ayrıca ikinci bir hikaye mevcut. İşte bu hikayeyi okuduktan sonra olayı çözüyorsunuz. Bu kısım biraz zayıf kalmış. Ben bu ikinci hikayeyi okuyup bitirdikten sonra yok ya bu adam değildir kesin başka biri çıkacak derken gerçekten de benim tahmin ettiğim kişi katil çıktı. Tahminim Sherlock Holmes'in diğer romanlarında da bu şablon olacak. Yani ikinci hikayeyi bitirdikten sonra ilk hikaye ile bağlantıyı kurup olayı çözeceksiniz. Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Bu da Sherlock'un müthiş gözlemleri. Bu gözlemlerin önemini cinayetin aydınlığa kavuşmasından sonra anlayacaksınız.
Velhasıl karmaşıklığı bir polisiye romana göre biraz zayıf belki ama gene de okumak lazım. Güzel ve tavsiye edebileceğim bir kitap. İyi okumalar.

Diğer kitap incelemelerim için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Doktor Watson savaşın çıkmasıyla beraber Afganistan'ın güneyindeki Candahar'a görev için gider. Londra Üniversitesi'nden Tıp Doktoru ünvanıyla mezun olur ve orduda cerrah olmak için uğraşlar verir. Fakat Candahar da vurulur, kendisine 9 aylık bir iyileşme izni verilir. Parası ve olanakları kısıtlı olmasına rağmen bir arkadaşı vasıtasıyla Sherlock Holmes'le tanışır ve Baker Sokağı'ndaki bir daireyi paylaşmak durumunda kalırlar. Sherlock üstün zekası ve değişik düşünce tarzıyla Watson'ı daima şaşırtır. Herhangi bir işi olmadığı için kendisini Sherlock Holmes'ü çözmeye adayan Watson Holmes'ün tuhaf huyları karşısında hayrete düşer. Bir gün boş bir evde ceset bulunur ve dedektifler Holmes'den yardım ister. Holmes bu olayı çözerken Watson'ın da ona yardımcı olmasını ister ve kısa sürede olayı aydınlatırlar. Doktor Watson ve Sherlock Holmes'ün beraberlikleri bu şekilde başlar.
Daha önce Sherlock Holmes'un dizilerini yada filmlerini izlediyseniz kitabını okuduğunda beyaz perde versiyonlarından çok daha heyecanlı , üstün olduğunu göreceksiniz. Kızıl Dosya Watson ve Holmes yoldaşlığının ilk kitabı kesinlikle okuyun derim. Ben dedektif,polisiye romanları sherloch holmes ile sevdim...
Dizisinin ilk sezon ilk bölümünün esinlendiği senaryo. Hatırlayacak olursanız orada da katil, kurbana iki tane hap sunuyor. Birini kendi alıyor, diğerini kurbana veriyor. Biri zehirli diğeri zehirsiz. Ölme ihtimali yarı yarıya. Bu kitapta da katil, intikamını bu şekilde alıyor.

İki farklı hikaye şeklinde anlatılmış. İlki davanın gelişim süreci ve çözülmesi. Diğeri ise davadan önceki olaylar. Yani katili intikama iten serüven anlatılıyor.

Devamı: http://ceyrekasir.com/...-arthur-conan-doyle/
Kitap çok güzeldi. Özellikle ikinci bölüm önce alakasız gibi başlayıp sonra ana kurguya bağlanınca mükemmel bir etki yaratıyor. Tipik Arthur conan doyle klasiği. Okumanızı tavsiye ederim
Polisiye tutkusu varsa işin içinde Sherlock olmazsa olmazlardandır. Serinin ilk kitabında Doktor Watson'la yolları kesişen Sherlock Holmes, aynı daire içerisinde başlayan ev arkadaşlığını kısa zamanda iş arkadaşlığına dönüştürecektir. Kendini karmaşık bir cinayetin içinde bulan Watson, her geçen gün Sherlock hakkında bir şey öğrenir ve onun bilgi dağarcığının bu kadar geniş olmasına çok şaşırır. En önemlisi de olay mahalline girdiği andan itibaren hiçbir ayrıntıyı atlamamak adına ince ince çalışan Sherlock, zekasını deneyimleriyle birleştirerek kimsenin farkedemediği detayları ortaya çıkaracaktır. Suç ayrıntıda gizlidir ve Sherlock çok dikkatli bir dedektiftir. Tümdengelim üzerine yazdığı makalede belirttiği gibi, insanlar bir olayı duyduklarında sonucu hakkında fikir üretebilirken, sonucunu bildikleri bir olayın gerçekleşme evresi üzerine pek az fikir sahibi olurlar. Ama Holmes bunu çok iyi yapan biri ve cinayetin işlenmesi üzerine teorileri zihninde kolaylıkla oluşturmuştur.
Olayın sonunda dava başarılı bir şekilde çözülür ama ödülleri hep Scotland Yard görevlileri alır. Ta ki Doktor Watson tüm bu yaşananları kaleme almaya başlayana dek. Artık herkes Sherlock Holmes ismini tanıyacaktır!
Bir zamanlar, zulme uğrayan kurbanlar, şimdi birer zulmedici olup çıkmışlardı, hem de o güne kadar gelmiş geçmiş en büyük zulmedici olmuşlardı.
1.Edebiyat Bilgisi : Sıfır
2. Felsefe : Sıfır
3. Gök Bilim : Sıfır
4. Siyaset : Az
5. Bitki Bilim : Değişken
Daha çok Belladonna, afyon ve zehirler üzerine.
6. Yerbilim : Elverişli ama sınırlı. Bir bakışta toprak çeşitlerini ayırt edebiliyor. Bir yürüyüşten sonra pantolonundaki çamur lekelerine bakmış ve hangi lekenin Londra'nın hangi bölgesinden olduğunu saymıştı.
7. Kimya : Derin bilgi.
8. Anatomi : Çok ama düzenli değil.
9. Olay Derleme Eserleri : Çok geniş bilgi. Yüzyıl içindeki bütün korkunç olayların her ayrıntısını biliyor.
10. İyi keman çalıyor.
11. Uzman bir eskrimci, boksör ve kılıç kullanıcısı.
12. İngiliz Kanunları konusunda elverişli bilgisi var.
"Un sot trouve toujours un plus sot qui l'admire."
(Bir aptal kendinden daha aptal birisine hayranlık duyar.)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya
Alt başlık:
Sherlock Holmes
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053480808
Orijinal adı:
A Study in Scarlet
Çeviri:
Sakıp Murat Yalçın
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Kitabevi
Dünyanın En Ünlü Hayali Dedektifi Sherlock Holmes'un Okurla Tanıştığı İlk Roman!

En olağan suç genellikle en gizemli olandır.
-Sherlock Holmes-

Keskin zekâsı, kendine özgü yöntemleri ve dikkatleri üzerine çeken karizmasıyla unutulmaz kahramanlar listesinde sağlam bir yer edinen ünlü dedektif Sherlock Holmes'un hem okurla hem de en yakın arkadaşı Dr. Watson'la ilk tanıştığı roman oluşu, bu kitabı ayrıcalıklı kılıyor.

Yayınevimiz tarafından yayımlanan, 5 kitap ve toplam 56 hikâyenin yer aldığı seri dışında; her birinde ayrı bir maceranın anlatıldığı 4 kitaplık yeni serinin "ilk" romanı Kızıl Dosya'yı polisiye severlerin beğenisine sunuyoruz.

Kitabı okuyanlar 1.593 okur

 • Ebrar
 • Esra Deniz
 • Rozerin
 • Berna KAYA
 • Tuba
 • Nisaysen
 • Garip Yolcu
 • İsmail Tf
 • Sezin Topuz
 • Filiz ARSLAN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%8.6
18-24 Yaş
%36.2
25-34 Yaş
%27.6
35-44 Yaş
%18.1
45-54 Yaş
%3.4
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.8
Erkek
%44.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10.8 (56)
9
%6 (31)
8
%6 (31)
7
%3.1 (16)
6
%1.7 (9)
5
%0.2 (1)
4
%0.2 (1)
3
%0.2 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları