Sıradan İnsanlar

9,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
27 gösterim
Ailede bir intihar girişimiyle başlıyor olaylar zinciri. Sıradan insanlar da suçluluk duygusuyla kıvranan tüm insanların ruhsal bunalımları, yalnızlıkları sergileniyor. Acı çeken, pişmanlık duygusuyla ezilen insancıkların dramıdır.
 • Baskı Tarihi:
  1981
 • Sayfa Sayısı:
  332
 • Çeviri:
  Armağan İlkin
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Uzel 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Öncelikle yayınevlerine yeni baskı çağrısı yapmak istiyorum, çünkü kitabın son baskısı 1981 senesinde Altın Kitaplar tarafından yapılmış.

Kitabı bir arkadaşımın elime tutuşturmasıyla, çok seneler önce okumuştum. Çevirmenin anlamı ve duyguyu yerinde ileten ifade biçiminin de etkisiyle, öykü beni sürükledi. Unutamadığım kitaplar arasında yerini aldı. (Öykünün ayrıca senaryolaştırıldığını da duydum, fakat filmi izlemedim.)

Psikolojik, yani karakterlerin ruh hâllerini analiz etmenizi sağlayan bir eser. Bu tür kitapların, özellikle 15-25 yaş arası gençlerin, empati becerisine olumlu katkısı olduğunu düşünüyorum. Öneririm.

Kitapla ilgili bir anımı da eklemek istiyorum. Dediğim gibi kitabı, bir arkadaşın ödünç vermesiyle okumuştum. Sonra, ilerleyen zamanlarda sahaf dolaşırken Kadıköy Akmar'da mı yoksa Beyoğlu Aslıhan'da mı tam hatırlamıyorum, yine içeri kafamı uzatıp "Sıradan İnsanlar var mı?" dediğim dükkanlardan birinde, arkadaşlarıyla takılmakta olan bir eleman hiç duraksamadan "Yok! Hiç birimiz sıradan değiliz! Burada sıradan insan yok!" deyip güldürmüştü beni. Kitap da yoktu, bu arada.