Sıradan Kadınlar Düşü

7,5/10  (2 Oy) · 
16 okunma  · 
3 beğeni  · 
690 gösterim
Sıradan Kadınlar Düşü, genç Belacquanın aşkları ve Avrupa seyahatleri kadar, edebiyat ve tiyatroda yeni ufuklar açan bir yazarın, Samuel Beckettın iç dünyasını da sergileyen otobiyografik bir eser. Yalnızca yazarın kendisini temsil eden Belacqua değil, daha sonraki eserlerinde boy gösterecek olan Alba ve Smeraldina gibi karakterler de Beckett okuru için tanıdık: Pek çok eserinin çıkış noktasını ve eskizlerini, Beckettın edebiyat dünyasında yapacaklarının izini onlar aracılığıyla sürmek mümkün.

Sıradan Kadınlar Düşü, Beckettın edebi yolculuğuna ışık tutmakla kalmıyor, çok katmanlı niteliğiyle yazarının bir sanatçı olarak kendisiyle, edebiyatla, sanatla, kültür ve medeniyetle girdiği kavgaya da tanıklık ediyor. Edebiyat ve sanat tarihindeki önemli yazarlara ve eserlere, mitolojiye ve daha pek çok kültürel ögeye yaptığı göndermelerle esin kaynaklarını sergilerken, estetiğine dair arkeolojik bir içgörü de sunuyor.

Sıradan Kadınlar Düşü, başından sonuna kadar sürdürdüğü renk çağrışımları ve müzik analojileriyle de benzersiz bir çalışma; ister yalnızca romanın melodisini takip edin, ister müzik analojilerini araştırarak okuma deneyimine bir orkestranın eşlik etmesini sağlayın.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789755706146
 • Orijinal Adı:
  Dream Of Fair To Middling Women
 • Çeviri:
  Hülda Öklem Süloş
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Melike 
17 Şub 15:47 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Belaqua'yı böyle bilmezdik.

Yazarın, Aşksız İlişkiler kitabının kahramanı Belaquamız'ın ( adamı nasıl benimsediysem artık) gün yüzüne çıktığı ilk roman.

Tespit niteliğindeki açıklamaları, içine duygu yerine hava basılan Belaqua'yı en azından insansı özellikleriyle görmemizi sağlıyor. (İlerleyen her sayfada bu yönünü biraz daha azaltarak göreceğimiz insansı özellikler )

Ben, her yazarda ısrarla yaptığım gibi ilk kitabı okumayıp Aşksız İlişkiler'den sonra Düş'e başlayınca olaylar geriye akma havasında gerçekleşti. Eğer siz Beckett okuyacaksınız ilk yazdığı kitap bu. Bununla başlayın sonra Aşksız İlişkileri ve Echo'nun Kemikleri'ni okuyun. Aşksız İlişkiler'de bu kitabın birçok yerinde geçen olayları yeni baştan okuyacaksınız çünkü o da ayrıca yazılmış bambaşka konuyu ele alan bir kitap değil. Düş'e ufak tefek eklemeler yapılıp daha düzenli hale getirilmeye çalışılmış bir kitap.

Bir de şu bölümü hep beraber tekrarlayalım. Okumadan önce beni bunlara hazırlayan olmadığı ve kendi başıma çözmek zorunda olduğum için okuyacak olan Beckett'a yabancı okurlara yardımım dokunsun :)
•Kitap akmayacak!
•Belirli bir zaman dilimini anlatmayacak!
•Detaylı betimleme yapmayacak!
•Bir bütün halinde ilerlemeyecek!
•Ama okuyucuyu da sıkmayacak!

Bu anonsu geçtiğim için gönül rahatlığı ile başlayabilirim :)

Gelelim Düş'ün bize anlattıklarına;
Bir kitabın adında düş varsa ben isterim ki beni hayaller/rüyalar ve gerçekler arasında gelgitlere maruz bıraksın. Ama bu düş öyle bir düş değil.


Beckett'ın hiç olma yolunda emin adımlarla ilerlediği ve 26 yaşında birkaç hafta içerisinde yazdığı bu ilk kitabı aslında koca Beckett dünyasının bir önizlemesi. Belaqua'nın karakter özellikleri ve çıkış noktasından #27195121 incelemesinde bahsetmiştim. Kitap boyunca önce çevresinden soyutlanan zamanla da " insan olma" durumundan uzaklaşarak bu amaca ilerleyen şair Belaqua'nın insanı ve insanlığı etkileyen olgu ve olaylardan kendini soyutlama sürecini anlatır. Amacı, insan olmaktan ve bu bataklıktan kurtulmak, yani "hiç" olmak.

Beckett, romanı yazarken bir güzellik ya da estetik çabasına düşmemiş. Neyi anlattığını da bilmez bir halde. Bunu metin içinde yazar anlatıcı olarak karşımıza dikilip söylüyor. ( “biz -oybirliğiyle ben– en ufak bir fikre sahip değiliz. )

Bilinç yanılsamaları ve olayların görünür gerçekliğinin kafa karışıklığından ibaret olduğunu Belaqua'nın tespitleri ile metnin bir iç tutarlılığının olmadığı ve bunun bu ana karakterle karanlıklara sürüklendiğini de bilerek okuyoruz. Çünkü Beckett yine yer yer müdahalelerle bize bir yön çiziyor.

Kelimelerin gücü adına diyen Beckett'ın kendince bir sözlük yazdığını ve kelimeler ürettiğini, farklı bakış açısının ilk örneklerini de verdiğini, metin içlerine serpiştirilmiş cümleciklerle göreceksiniz. ("Doğal Nedenler'le intihar eden birinin cesedi bulundu. İşte yarın ki hava durumu. Sayfa 197 )

Arka arkaya okumaktan keyif aldığım bu birbirini tamamlayan kitapların sonuncusu olan Echo'nun Kemikleri'ni okumaya gidiyor ve durduk yere Beckett sever olmanın şaşkınlığını yaşıyorum.

Kaybolmadan okuyunuz :)

Duygunun görüntüsü sözel retinanın önüne düşürüldüğünde;aynı şeyin özlem de, arkasına düşürüldüğünde. Sözcük ve görüntü çakıştığında şiir normal normal görüşle ilgilenmez. Ben senin sözünü ettiğin sığ görüşlü şiirden şimdi benim sözünü ettiğim ileri görüşlü şiire geçtim. Burada duygunun sözcüğün içine girmesi ve onun tarafından kapatılması yerine sözcük duygunun içinde devam ettirilir.

Kitaptan 40 Alıntı

Melike 
14 Şub 20:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İnsanların bir şey söylemeden duramayışları! Onları kim susturacak, sonunda?

Sıradan Kadınlar Düşü, Samuel Beckett (Sayfa 201)Sıradan Kadınlar Düşü, Samuel Beckett (Sayfa 201)
Melike 
12 Şub 20:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Karşı konulamayan yazma arzusu, iyi yazarın yazgısı.

Sıradan Kadınlar Düşü, Samuel Beckett (Sayfa 147)Sıradan Kadınlar Düşü, Samuel Beckett (Sayfa 147)
Melike 
13 Şub 22:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Çok duygulanmıştı adam, yazmaya devam etti. Pek iyi bir yazar değilimdir, bildiğin gibi hiçbir şekilde edebi bir sığınak değilim ama benim kalbimi çaldın ve şimdi seni, sözcüklerin dile getirebileceğinden çok daha fazla seviyorum.

Sıradan Kadınlar Düşü, Samuel Beckett (Sayfa 166)Sıradan Kadınlar Düşü, Samuel Beckett (Sayfa 166)
Melike 
10 Şub 20:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İşte böyle. Erkek de bilir ama kadın daha iyi bilir.

Sıradan Kadınlar Düşü, Samuel Beckett (Sayfa 34)Sıradan Kadınlar Düşü, Samuel Beckett (Sayfa 34)
Melike 
13 Şub 22:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

...benim seni sevdiğimin yarısı kadar senin beni sevdiğini düşünebilsem dünyalar benim olurdu. Seni her daim seviyor olacağım!

Sıradan Kadınlar Düşü, Samuel Beckett (Sayfa 167)Sıradan Kadınlar Düşü, Samuel Beckett (Sayfa 167)
Melike 
14 Şub 13:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bu nasıl bir beklentiyse
Bu kız yeterince ağır değil, benim bir sözüm üzerine kendini asacak kadar ağır değil.

Sıradan Kadınlar Düşü, Samuel Beckett (Sayfa 186)Sıradan Kadınlar Düşü, Samuel Beckett (Sayfa 186)
Melike 
14 Şub 09:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Duygunun görüntüsü sözel retinanın önüne düşürüldüğünde;aynı şeyin özlem de, arkasına düşürüldüğünde. Sözcük ve görüntü çakıştığında şiir normal normal görüşle ilgilenmez. Ben senin sözünü ettiğin sığ görüşlü şiirden şimdi benim sözünü ettiğim ileri görüşlü şiire geçtim. Burada duygunun sözcüğün içine girmesi ve onun tarafından kapatılması yerine sözcük duygunun içinde devam ettirilir.

Sıradan Kadınlar Düşü, Samuel Beckett (Sayfa 184)Sıradan Kadınlar Düşü, Samuel Beckett (Sayfa 184)
4 /