Sıradışı Bir Ödül Töreni

7,8/10  (25 Oy) · 
75 okunma  · 
19 beğeni  · 
710 gösterim
Günümüz edebiyatının en saygın isimlerinden biri olan Mustafa Kutlu'nun son hikâye kitabı Sıradışı Bir Ödül Bir Töreni adıyla çıktı. Kitap, Mustafa Kutlu'nun ironik üslubunu canlı bir biçimde yansıtıyor.

Bir kıyı kasabasında bulunan Türkiye Kafadanbacaklılar Derneği, kasabalarının adını duyurmak için şenlik yapacak ve bir ödül töreni düzenleyeceklerdir. Törende, sinemadan edebiyata, tiyatrodan arkeolojiye kadar pek çok alanda ödüller verilecektir. Hiç evlenmeyen, bakanlıkta müsteşarlığa kadar yükselen Aziz Bey. Ödül törenine giden süre içerisinde turizm potansiyelinden faydalanmak isteği, İstanbul moda sektörünün otantik ürünleri dünyaya pazarlama telaşı, marka olmak hırsı, "sihirli sözcük" medya, bürokrasi, göz önünde olmanın anlamından ve zirve yapan alışverişten söz açılırken bir taraftan da sakin bir kasabadan dünyaya seslenen bir kent çıkaran, çalışkan, girişimci Nezaket'in sessizce kendine dönmesi anlatılıyor.

Modern zamanların dönüştürdüğü insan ve coğrafya ilişkisini bu sefer bir ödül töreni etrafında anlatan Mustafa Kutlu, yüz yaşına da gelse insanı bırakmayan bir dünyanın varlığını, kahramanlarını tek tek ödül almaları için sahneye çıkardığındaki hâlleriyle, ironik bir dille anlatıyor.

Sıradışı Bir Ödül Töreni insanın dünyayla olan irtibatını benlik ve nefis üzerinden yeniden okumaya davet ediyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  153
 • ISBN:
  9789759954048
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyma Öztürk 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sıradışı Bir Ödül Töreni, sıradışı bir eser deneyimi oldu benim için. Mustafa Kutlu"yu okuyanlar tarzını az çok bilirler. Anadolu motifleri ve insanlarıyla bezenmiştir eserleri. Bu eserde de ortak tema Anadolu insanı ve bir Anadolu kasabası. Bu kasabayı tanıtmak adına düzenlenen bir ödül törenini ve bu tören düzenlenene dek yapılan hazırlıkları, yaşanan olayları konu ediniyor kitap. Aslında günümüzdeki ödül kavramı ve bu ödülü hak etme konusuna bir ironi var kitapta. Bir işi hak edene vermek ve dolayısıyla ödülü de hak eden kişinin almasıdır esas olan fakat tanık olduğumuz sıradışı ödül töreninde adaylar ödüllere layık olmayınca hâliyle olaylar karışıyor. Bunların yanı sıra yazarın diğer eserlerinde de gördüğümüz üzre bu eserinde de nev-i şahsına münhasır pek çok şahıs ve bu şahısların yaşamlarına ilişkin bilgilerle karşılaşıyoruz. Kitabi ilk okumaya başladığım esnada yine sıcak ve hoş bir öyküyle karşılaşmış olmanın sevincini yaşadım fakat kitabın son sayfalarına ulaştığımda ise bu sevincin yerini hayal kırıklığı aldı diyebilirim. Zira karakterler ve konunun gidişatı çok güzel iken eser alakasız bir biçimde sonlanıyor. Son kısımda yazar sanki yazmaktan sıkılmış da olayı özentisizce bağlamış havası var. Bu durum hoşuma gitmedi ama buna rağmen kitabın diğer kısımları arada ufak boşluklar olsa da bir o kadar hoştu. Özellikle Nezaket'in hayatı beni fazlasıyla kendine çekti. Çünkü Nezaket isimli karakter üzerinden yoksulluk olgusu ele alınmış ki yazarın çokça vurgu yaptığı bir unsurdur yoksulluk. Yazar; yoksulluk çekerken emeğiyle, azmiyle kendini çok iyi yerlere taşıyan bir insan portresi sunuyor bize. Bir Mavi Kuş değil belki ama eserim içerisinde yer alan ve buram buram Mustafa Kutlu kokan alıntılar için bile okunabilecek bir eser. İyi ki varsın güzel adam!

Aslan Sever 
04 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mustafa Kutlu'nu çoğu eserinde olduğu gibi hikaye metropol telaşesinin bulaşmadığı,kirsal mekanlarda geçiyor. Gözden ırak küçük ama güzel bir yer olan balık,zeytin,üzümü ve de el dokumacılığı ile ünlü bir kasabada hikaye anlatılmakta. Ana karakter evin tek çocuğu olan elinden her iş gelen,çalışkan mi çalışkan becerikli mi becerikli Nezaket etrafinda olaylar şekillenmekte. Nezaket moda tasarımı okur ve kasabasina dönüp yatırım yapmak ister. Başarılı da olur. Daha sonra bir ödül töreni düzenleyip kasabasının tanıtımıni yapmak ister. Gel gör ki işler yolunda. Yazarın diğer eserlerinin aksine olay yarim bırakılıp kitap bitmis.

Kader 
10 Ağu 07:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitap insanı sürüklüyor öncelikle bunu bilin.
Berberde başlıyor olay siz ne oldu demeden kendinizi bi kargaşada buluyorsunuz.kitap anlam olarak bence şunu anlatıyor 'Haketmeyenler ödülerini alır, Hakedenler çalar' olay bu yani ama kişiden kişiye degişir tabi benim en beğendiğim şey kitapta kitabın sonunda ezanla herşeyin bitmesi.
Okuyun okunması gereken bir kitap...

Busra korhan 
23 Oca 22:37 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Mustafa kutlu yu okurken sanki bir arkadaşımı dinliyormuşum havası içinde oluyorum .kitabın dili oldukça sade . Sıradan bir kasaba dan olan olayları azimli Tufan HOca ve arkasından gelicek Nezaket ve kasaba konulu güzel bir kitap

Müleyke D 
01 Haz 16:37 · Kitabı okudu · 9 günde

Kitabı nasıl yorumlasam bilemedim. Açıkçası Kutlu'nun birkaç hikaye kitabının yanında bu kitap biraz sönük kalmış ya da sönük yerine, sonu kendi açımdan tatmin edici olmamış diyebilirim. Kitapta Nezaket
Albeni'nin yaptığı çoğu şeyi alkışlıyoruz, destekliyoruz. Sonunda ise düzenlediği ödül töreninin neye dönüştüğünü gören düşünceli ama maneviyatı bulmuş bir kadın çıkıyor karşımıza. Tabii yazara göre güzel bir son olabilir, kaldı ki kötü bir son demiyorum bana göre de güzel, her şeyi
bırakıp ezan sesine koşması gibi. Nezaket'in daha sonraları ne yaptığını da merak ediyor insan... Belki de yazar bu sonla, aslında her şey fani, gelip geçici demek istemiştir. Kutlu'nun hikayelerinde maneviyatı desteklediğini biliyoruz çünkü. Nezaket'in de bunları bir kenara atıp,
annesinin onu bir türlü alıştıramadığı namaza bu sıradışı ödül töreninin yardımıyla kavuşacak izlenimini vermek istemiştir. Kim bilir...

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın kapağı olmasa ve adını, yazarını bilmeden okumaya başlasak kısa bir süre için onun Mustafa Kutlu hikayesi olduğunu anlayabiliriz zira üslubunu esere yine yansıtmış. Açıkçası kitapla ilgili biraz kararsız kaldım. Bazı bölümlerde sanki biraz da aceleye getirilip yazılmış hissi verdi bana ama belli bölümlerde ise 'Uzun Hikaye'nin tadını aldım, sevdim. Kutlu'nun eserlerini daktiloda ve pek de geri dönüş yapmadan yazdığını biliyoruz ama bu sefer sanki bayağı bir özensiz kalmış yerlere rastladım. Tufan'ın Tayfun yazıldığı ya da 'Nezaket'le ilgili bir dedikodu da çıktı' diye başlayıp bölümün sonuna geldiğimizde aslında herhangi bir dedikodunun çıkmadığını görmek gibi.. Ancak dediğim gibi keyifle okunan, sıkmayan, yer yer eğlenceli, Türk filmi tadında, kasabada geçen bir Kutlu hikayesi daha çıkmış ortaya.

Kitap okumak 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Naif ve adı gibi sıra dışı bir öykü. Bir solukta bitecek ve zihninizde güzel bir yer alacağına inanıyoruz. Bu sıcak öyküyü beğenecek olursanız muhtemelen yazarın diğer öykülerini de okumak isteyeceksiniz.

Hasan Gökberk ÖZKAN 
17 Nis 13:38 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

Açıkçası kitap beni sardı. Zaten önceden bir kitabını okumuştum, ordanda diline alışkınım, çok sevdim kitabı. Kısa ama güzel bir kitap. Bence alın okuyun

Kitaptan 13 Alıntı

Büşra Kufacı 
23 May 01:04 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ne olacak bu kitaplar? En kötüsü bu. Rüyalarına giriyor. Kitaplarının kıymetini bilmeyecekler diye ödü kopuyor.

Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 6 - Dergah Yayınları)Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 6 - Dergah Yayınları)
Büşra Kufacı 
23 May 01:51 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bu "medya" ne sihirli sözcük arkadaş. Duyan neredeyse esas duruşa geçecek.

Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 21 - Dergah Yayınları)Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 21 - Dergah Yayınları)
Şeyma Öztürk 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Tarih yeraltı suyu gibidir. Derine inersen suyu bulursun."

Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 15 - Dergâh Yayınları)Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 15 - Dergâh Yayınları)
Şeyma Öztürk 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İnsan bir şeyi gönülden isteyecek efendi, canla başla çalıştı mı aşılmayacak engel yok."

Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 13 - Dergâh Yayınları)Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 13 - Dergâh Yayınları)
Büşra Kufacı 
23 May 01:38 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yahu kolay iş var mı? Alnın terleyecek ki, karnın doysun.

Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 16 - Dergah Yayınları)Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 16 - Dergah Yayınları)

Dilinde hep o şarkı:
"Beklerim her gün bu sahillerde mahzun böyle ben
Gün batar, kuşlar döner, dönmez bu yoldan beklenen."

Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 82 - Dergâh Yayınları)Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 82 - Dergâh Yayınları)
Cansu Bıçak 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Umut sen ne renkli bir kuşsun.
Umut sen ne sesli bir kuşsun.
Umut seni gözünden öpüyorum.

Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 71)Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 71)
Şeyma Öztürk 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İş insanı güzelleştirir.
İş insanın ilacıdır.
Kendini işine ver her şeyi unut."

Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 81 - Dergâh Yayınları)Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 81 - Dergâh Yayınları)
2 /