Sıradışı Bir Ödül Töreni

7,7/10  (13 Oy) · 
50 okunma  · 
10 beğeni  · 
627 gösterim
Günümüz edebiyatının en saygın isimlerinden biri olan Mustafa Kutlu'nun son hikâye kitabı Sıradışı Bir Ödül Bir Töreni adıyla çıktı. Kitap, Mustafa Kutlu'nun ironik üslubunu canlı bir biçimde yansıtıyor.

Bir kıyı kasabasında bulunan Türkiye Kafadanbacaklılar Derneği, kasabalarının adını duyurmak için şenlik yapacak ve bir ödül töreni düzenleyeceklerdir. Törende, sinemadan edebiyata, tiyatrodan arkeolojiye kadar pek çok alanda ödüller verilecektir. Hiç evlenmeyen, bakanlıkta müsteşarlığa kadar yükselen Aziz Bey. Ödül törenine giden süre içerisinde turizm potansiyelinden faydalanmak isteği, İstanbul moda sektörünün otantik ürünleri dünyaya pazarlama telaşı, marka olmak hırsı, "sihirli sözcük" medya, bürokrasi, göz önünde olmanın anlamından ve zirve yapan alışverişten söz açılırken bir taraftan da sakin bir kasabadan dünyaya seslenen bir kent çıkaran, çalışkan, girişimci Nezaket'in sessizce kendine dönmesi anlatılıyor.

Modern zamanların dönüştürdüğü insan ve coğrafya ilişkisini bu sefer bir ödül töreni etrafında anlatan Mustafa Kutlu, yüz yaşına da gelse insanı bırakmayan bir dünyanın varlığını, kahramanlarını tek tek ödül almaları için sahneye çıkardığındaki hâlleriyle, ironik bir dille anlatıyor.

Sıradışı Bir Ödül Töreni insanın dünyayla olan irtibatını benlik ve nefis üzerinden yeniden okumaya davet ediyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  153
 • ISBN:
  9789759954048
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyma 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sıradışı Bir Ödül Töreni, sıradışı bir eser deneyimi oldu benim için. Mustafa Kutlu"yu okuyanlar tarzını az çok bilirler. Anadolu motifleri ve insanlarıyla bezenmiştir eserleri. Bu eserde de ortak tema Anadolu insanı ve bir Anadolu kasabası. Bu kasabayı tanıtmak adına düzenlenen bir ödül törenini ve bu tören düzenlenene dek yapılan hazırlıkları, yaşanan olayları konu ediniyor kitap. Aslında günümüzdeki ödül kavramı ve bu ödülü hak etme konusuna bir ironi var kitapta. Bir işi hak edene vermek ve dolayısıyla ödülü de hak eden kişinin almasıdır esas olan fakat tanık olduğumuz sıradışı ödül töreninde adaylar ödüllere layık olmayınca hâliyle olaylar karışıyor. Bunların yanı sıra yazarın diğer eserlerinde de gördüğümüz üzre bu eserinde de nev-i şahsına münhasır pek çok şahıs ve bu şahısların yaşamlarına ilişkin bilgilerle karşılaşıyoruz. Kitabi ilk okumaya başladığım esnada yine sıcak ve hoş bir öyküyle karşılaşmış olmanın sevincini yaşadım fakat kitabın son sayfalarına ulaştığımda ise bu sevincin yerini hayal kırıklığı aldı diyebilirim. Zira karakterler ve konunun gidişatı çok güzel iken eser alakasız bir biçimde sonlanıyor. Son kısımda yazar sanki yazmaktan sıkılmış da olayı özentisizce bağlamış havası var. Bu durum hoşuma gitmedi ama buna rağmen kitabın diğer kısımları arada ufak boşluklar olsa da bir o kadar hoştu. Özellikle Nezaket'in hayatı beni fazlasıyla kendine çekti. Çünkü Nezaket isimli karakter üzerinden yoksulluk olgusu ele alınmış ki yazarın çokça vurgu yaptığı bir unsurdur yoksulluk. Yazar; yoksulluk çekerken emeğiyle, azmiyle kendini çok iyi yerlere taşıyan bir insan portresi sunuyor bize. Bir Mavi Kuş değil belki ama eserim içerisinde yer alan ve buram buram Mustafa Kutlu kokan alıntılar için bile okunabilecek bir eser. İyi ki varsın güzel adam!

Aslan Sever 
04 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mustafa Kutlu'nu çoğu eserinde olduğu gibi hikaye metropol telaşesinin bulaşmadığı,kirsal mekanlarda geçiyor. Gözden ırak küçük ama güzel bir yer olan balık,zeytin,üzümü ve de el dokumacılığı ile ünlü bir kasabada hikaye anlatılmakta. Ana karakter evin tek çocuğu olan elinden her iş gelen,çalışkan mi çalışkan becerikli mi becerikli Nezaket etrafinda olaylar şekillenmekte. Nezaket moda tasarımı okur ve kasabasina dönüp yatırım yapmak ister. Başarılı da olur. Daha sonra bir ödül töreni düzenleyip kasabasının tanıtımıni yapmak ister. Gel gör ki işler yolunda. Yazarın diğer eserlerinin aksine olay yarim bırakılıp kitap bitmis.

Busra korhan 
23 Oca 22:37 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Mustafa kutlu yu okurken sanki bir arkadaşımı dinliyormuşum havası içinde oluyorum .kitabın dili oldukça sade . Sıradan bir kasaba dan olan olayları azimli Tufan HOca ve arkasından gelicek Nezaket ve kasaba konulu güzel bir kitap

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın kapağı olmasa ve adını, yazarını bilmeden okumaya başlasak kısa bir süre için onun Mustafa Kutlu hikayesi olduğunu anlayabiliriz zira üslubunu esere yine yansıtmış. Açıkçası kitapla ilgili biraz kararsız kaldım. Bazı bölümlerde sanki biraz da aceleye getirilip yazılmış hissi verdi bana ama belli bölümlerde ise 'Uzun Hikaye'nin tadını aldım, sevdim. Kutlu'nun eserlerini daktiloda ve pek de geri dönüş yapmadan yazdığını biliyoruz ama bu sefer sanki bayağı bir özensiz kalmış yerlere rastladım. Tufan'ın Tayfun yazıldığı ya da 'Nezaket'le ilgili bir dedikodu da çıktı' diye başlayıp bölümün sonuna geldiğimizde aslında herhangi bir dedikodunun çıkmadığını görmek gibi.. Ancak dediğim gibi keyifle okunan, sıkmayan, yer yer eğlenceli, Türk filmi tadında, kasabada geçen bir Kutlu hikayesi daha çıkmış ortaya.

Kitap okumak 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Naif ve adı gibi sıra dışı bir öykü. Bir solukta bitecek ve zihninizde güzel bir yer alacağına inanıyoruz. Bu sıcak öyküyü beğenecek olursanız muhtemelen yazarın diğer öykülerini de okumak isteyeceksiniz.

Kitaptan 8 Alıntı

Şeyma 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Tarih yeraltı suyu gibidir. Derine inersen suyu bulursun."

Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 15 - Dergâh Yayınları)Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 15 - Dergâh Yayınları)
Şeyma 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İnsan bir şeyi gönülden isteyecek efendi, canla başla çalıştı mı aşılmayacak engel yok."

Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 13 - Dergâh Yayınları)Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 13 - Dergâh Yayınları)
Cansu Bıçak 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Umut sen ne renkli bir kuşsun.
Umut sen ne sesli bir kuşsun.
Umut seni gözünden öpüyorum.

Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 71)Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 71)
Şeyma 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İş insanı güzelleştirir.
İş insanın ilacıdır.
Kendini işine ver her şeyi unut."

Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 81 - Dergâh Yayınları)Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 81 - Dergâh Yayınları)
Cansu Bıçak 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çileyle örülmüş koca bir hayat için sonunda bir hediye çeki almak ne kadar güzel.

Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 53)Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 53)
Şeyma 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bu açıkça bir davet idi. Âlemde yırtık kızlar var. Onlar olsa hemen açılır yüzbaşıya, ilk görüşte vurulduğunu söyler. Ama Nezaket öyle değil. Ağır, vakur."

Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 80 - Dergâh Yayınları)Sıradışı Bir Ödül Töreni, Mustafa Kutlu (Sayfa 80 - Dergâh Yayınları)