Kitap
Sırça Hayvan Koleksiyonu

Sırça Hayvan Koleksiyonu

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
20 Kişi
75
Okunma
15
Beğeni
1.058
Gösterim
184 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 13 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Mitos Boyut Yayınları · Ocak 2000 · Karton kapak · 9789758106790
Sırça Hayvan Koleksiyonu The Glass Menagerie Çağdaş Amerikan tiyatrosunun psikolojik gerçekçiliğinin başlıca temsilcisi olan yazarı üne kavuşturan, güçlü dramatik bir oyun. Yazarın kendi yaşamından izler taşıyan simgesellikle dolu bu oyun, 1930’lar Amerika’sında orta halli bir ailenin, sistemin ezici gücü karşısındaki çaresizliğini ve kırılganlığını anlatır. Oyun, insanların gerçeklikle yüz yüze gelme korkusu ve aldatmadan başka bir şey olmayan Amerikan yaşam tarzı kurma hayallerinin yanlışlıkları sergilenir. Oyuncular: 2 erkek, 2 kadın.
4 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺18,83

Puan ve İncelemeler

8.4
10 üzerinden
20 Puan · 3 İnceleme
Simge Mertoğlu
Sırça Hayvan Koleksiyonu'yu inceledi.
184 syf.
·
9/10 puan
Yazarın yarı biyografik oyunu. Kitapta Türkçe metnin yanısıra orijinal İngilizce metin de bulunuyor. Oyunu kendi dilinden okumak isteyenler için muazzam bir fırsat. Orijinal dilde okurken yazarın anlattığı sosyal iklim daha da canlı geliyor insana.
Sırça Hayvan Koleksiyonu
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
mahmut keser
Sırça Hayvan Koleksiyonu'yu inceledi.
184 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Şamdanını söndürecek olan herhangi bir konuda takılırım...
İlk olarak yıllar önce belediyenin sahnelediği 1tl bileti olduğu ve yanımdaki arkadaşıma hem entellektüel görünmek hem de buluşmayı ucuza getirmek için gittiğim tiyatro ile duydum. Daha sonra da kitabını çok defa aradım. bulduğumda da bir solukta okumuştum. Nedense şu an gece saat 4.00 olduğu ve bir anda aklıma geldiği, uykumu kaçırdığı göz önünde bulundurulursa çok etkili bir oyun. Hayatını ailesi için heba ettiğini düşünerek ailesini terk eden bir babanın ardından hem hayranlık hem de nefret duyan bir gencin babasının kaderini yaşamasının hikayesi. Kaçarsın ama aklın da hayatın da peşinden gelir yani kurtulamazsın. Engelli bir kız, kendisini sosyeteye kızına koca bulmak için kabul ettirmeye çabalayan bir anne ve gençliğinin en güzel günlerini 25 cente satarak kendi deyimiyle 25 cente hayallerinden uzaklaşan bir genç ve hayalleri için ailesini terk eden bir babadan oluşan bir ailenin öyküsü gibi... ANCAK, aslında yıllar önce okumama rağmen kitaptan aklımda kalan şeyler şöyle; koşullar ne kadar zor olursa olsun bir anneden daha güçlü biri (özellikle mevzu bahis evladıysa) asla olamaz. İnsan eti gerçekten çok ağırdır. Öyle ki taşıyamazsın, taşımayı denesen bile kokusu üstüne siner ve asla çıkmaz. Dünyası daha dar olan insanlara umut vermek inanılmaz tahribata yol açar. Tabi Williams bunu mükemmel bir biçimde anlatıyor... Okurken de oyunu izlerken de her karakterle ayrı ayrı özdeşim kuracağınız, her karakteri taşıdığınızı hissedeceğiniz bir kitap. Kitap bittiğinde bütün kitabın kitaptaki en vurucu söz olan ve her aklıma geldiğinde de canımı yakan "Bugünlerde dünya şimşeklerle aydınlanıyor! Şamdanını söndür" cümlesiyle ne anlatmak istediği için yazıldığı hissini veriyor.
Sırça Hayvan Koleksiyonu
OKUYACAKLARIMA EKLE
2