Şirin - Önemli Numaralarla Başım Dertte?

8,4/10  (9 Oy) · 
40 okunma  · 
12 beğeni  · 
998 gösterim
Normal hayatta da işime yarayacak şeyler öğretilen derslere bayılırım.Öğretmenimiz sık sık olmasa da böyle şeyler öğretir.
İşte bugün böyle bir ders işleyeceğiz galiba.Öğretmenimiz hata yapmayalım diye durmadan uyarıyor.Dün bize anlattığı gibi evde kartlar hazırladık.
Bu kartların üzerine en gerekli telefon numaralarını yazacakmışız.En gerekli telefon numaraları ne olabilir diye düşündüm,düşündüm ve iki saniye sonra karar verdim...
Tehlikeler masum insanlara pusu kurmuş olabilir.Ama Şirin telefon kartlarıyla insanlığın hizmetinde.Yardımseverlik insanın başını derde sokar mı hiç?
Merhametli, yardımsever Şirin'in telefon maceralarını keyifle okuyacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9786051143026
 • Yayınevi:
  Timaş Çocuk
 • Kitabın Türü:
Hüseyin DEMİR 
27 Mar 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

“Şirin - Önemli Numaralarla Başım Dertte?” kitabı Türkiye’de beğenilen “Çocuk Kitap”larından biri. Konu olarak; “Şirin” adlı küçük ve sevimli öğrencimize öğretmeni sınıfta, gerekli telefon numaralarını ve bu numaraların ne işe yaradığını anlatır. Daha sonra Şirin bu numaraları sürekli aramaya başlar ve netice komik hadiseler yaşanır.
Örnek olaylardan bir tane vereceksek olursak; Şirin komşusu ile beraber “Kına Gecesine” gider. Kına gecesinde kızın eline kına yakılacağını duyar. Bunu duyduğu gibi korkuyla panikler ve hemen gerekli telefonlardan polisin numarasını arar ve polis kına gecesini basar.
Konu olarak değerlendirme yapacak olursam konusu küçük yaştaki öğrencilerimiz için eğlenceli ve güzel. Ayrıca kitapta olumlu davranışlar özendirilmiştir. Konu olarak olumsuz bir yan ise Şirin okulu ve öğretmenleri hiç sevmemektedir. Ödevlere işkence gözü ile bakmaktadır. Küçük yaştaki bir çocuğun model alacağını düşünürsek bu yerleri çocuğa zararlı olabilir. Netice olarak konu, hem olumlu hem de olumsuz yanlar içeriyor.
Fakat benim asıl değinmek istediğim nokta ise kitabın biçimsel yanı. Kitabın çoğu sayfası resimler ise doldurulmuş. Yazılar bazen çapraz yazılmış bazen muz şeklindeki satırla yazılmış. Kitabın tüm sayfaları ise farklı bir renklerle süslenmiş. Kitap nerdeyse tamamen görsel olarak çocuğu çekmek üzerine basılmış ve bunda da başarılı olmuş. Ancak kitaptaki resimlerin ve renklerin çocuğun hayal gücünü geliştirecek şekilde tasarlanması gerekir. Bu kadar çok renklendirme ve renk ise çocuğun hayal dünyasının gelişmesine engel olur. Ayrıca küçük yaştan şekle önem veren çocuk büyüdüğü zaman hiçbir edebi hazza varamaz. Aforizmalar çılgını olur.
Netice olarak 3,4, ve 5. Sınıftaki öğrencilere okutulabilecek bir kitap fakat ebeveyn önceden bir göz atıp durum değerlendirmesi yapması gerekir diye düşünüyorum.