Sirk Müdürünün Kızı

7,5/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
1.038 gösterim
Sirk Müdürünün Kızı, Sofienin Dünyasının yazarı Jostein Gaarderin çağımız aile ve eğitim düzenini eleştirdiği bir roman...rnrnPetter, hayalperest bir çocuktur. Ne çocukken ne de sonraları standartlaştırılmak istenen insan modeline uyacaktır. O da zengin hayal gücünü paraya dönüştürmenin bir youlunu bulur ve konu bulamayan yazarlara roman ve hikâye konuları satmayı iş edinir. Yüzlerce kitabın gölge yazarı olan bu yalnız hayalperest, hayal ve gerçeğin iç içe geçtiği romanda, çocukken uydurduğu sirk müdürünün kızı Panina Maninanın öyküsünü defalarca anlatacak ve yaşayacaktır...rnrnHer satırı okuru hayrete düşürecek bir roman...
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789758434886
 • Orijinal Adı:
  Sirkusdirektørens Datter
 • Çeviri:
  Ferihan Hasan Panayır
 • Yayınevi:
  Pan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 9 Alıntı

Nezrin Memmedli 
01 Oca 23:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Daha liseye başlamadan önce bir doğa mistikçisi olmuştum.Benim için dünya rüya gibiydi ve büyülü bir şeydi.Günlüğüme şöyle yazmıştım:Hemen her şeyin içini gördüm.Göremedeğim tek şey,dünyanın ta kendisi.Çünkü o çok geniş.İçine nüfuz edilemez.Söz konusu dünya olunca çoktan pes ettim.Her şeyi kavradım duygusuna engel olan tek şey bu."

Sirk Müdürünün Kızı, Jostein Gaarder (Sayfa 72)Sirk Müdürünün Kızı, Jostein Gaarder (Sayfa 72)

Kim kendi hayatı hakkında yazarken kendini güvenilir olarak ilan ederse, tehlikeli bir deniz yolculuğuna çıkmadan alabora olmuş demektir.

Sirk Müdürünün Kızı, Jostein Gaarder (Sayfa 8 - Pan yayıncılık)Sirk Müdürünün Kızı, Jostein Gaarder (Sayfa 8 - Pan yayıncılık)

Hayalle gerçeği birbirinden ayırmak hiçbir zaman bana zor gelmedi. Tek sorun, hatırladığım hayalleri ve hatırladığım gerçekleri ayırt etmekte.

Sirk Müdürünün Kızı, Jostein GaarderSirk Müdürünün Kızı, Jostein Gaarder

Fiziksel olarak bir şeye özlem duymaya başlamadan önce kendimi yalnız hissetmemiştim. Yalnızlık ve özlem aynı madalyonun iki yüzüdür.

Sirk Müdürünün Kızı, Jostein GaarderSirk Müdürünün Kızı, Jostein Gaarder

Genellikle insan, bir daha tekrarı olmayacak bir şeye, sonsuza kadar süreceğine inandığı bir şeye verdiğinden daha fazla önem veriyordu.

Sirk Müdürünün Kızı, Jostein GaarderSirk Müdürünün Kızı, Jostein Gaarder