Sırma'nın Günlüğü

9,1/10  (14 Oy) · 
40 okunma  · 
11 beğeni  · 
776 gösterim
On iki yaşındaki kimsesiz bir kızın, Devlet Baba'yı aramak için çıktığı yolculuğunun yürek burkan öyküsü...

Annesi onu doğururken, babası ise o henüz iki yaşındayken ölmüştür Gurbet'in. Evinde kaldığı köy ağası ve ailesi için de sadece bir beslemedir.

Ve bir gün, bir kamyon kasasında kendini okutacak ve bu hayattan kurtaracak Devlet Baba'yı bulmak için yolculuğa başlar. Devlet Baba'yı bulamadığı Ankara'da küçük Gurbet 'Sırma' olur ve bir dilenci çetesinin eline düşer. Daha sonra İstanbul'daki bir fuhuş çetesine satılan Sırma'nın; hayatla, kendiyle, erkeklerle, geride bıraktığı utanç ve korkuyla mücadelesi başlar...

Sırma hayatında ilk defa kutladığı doğum gününde bir armağan alır. Bu bir günlüktür. Sırma hayatının en üzücü, en buhranlı ve en utanç vereci anlarını bu günlüğe yazmaya başlar...

Ve geçmişten intikam almadan yeni bir hayat kurulamayacağına karar verir...

'Köye dönemeyeceğime göre, ben nasıl ölebilirdim, ölmenin kesin yolunu bulmalıydım. Sonra aniden karar verdim. 'Hayır! Ölmeyecektim. Ali Dayı'nın anlattığı 'Devlet Baba'yı bulacak, okuyup adam olacak, bu itten de öcümü alacaktım. 'Annemin, babamın ölüsü üzerine yemin ediyorum ki bu itten öcümü alacağım,' diyerek, kendi kendime üç kere tekrarladım. Tam o sırada bir motor sesi duydum. Acele buradan uzaklaşmalıydım.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786056402791
 • Yayınevi:
  Nemesis Kitap
 • Kitabın Türü:
ESRA KADIOGLU 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sırma'dan içimizden biri. Hala günümüzde sorguladığımız DEVLET BABA'yı arıyor. Canı yanıyor, hem de çok fazla. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Sevgiyle kalın.

Sadettin TANIK 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Yazar; Sırma ile Türkiye ve dünyanın birçok yerinde bu tarz hayatın gerçeklerini erken yaşta tanıyan ve çocukluk gençlik yaşamadan büyüyen ve ailenin ne kadar önemli bir toplum unsuru olduğunu sade, güzel bir anlatımla ifade eden bir kitap.

Nejla GÜNEŞ 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok ama çok beğendim gerçekten. Tıpkı sevgili yazarın diğer tüm kitaplarını da okuduğum gibi bunu da büyük bir zevkle ve beğeniyle okudum. Yazarın roman konuları genellikle kadın üzerine kurgulanmış ve anlatım dili hiç sıkmayan aksine okuyucuyu daha ilk sayfalardan kendine bağlayan bir üslup ile yazılmış. Ve aslında anlatılan hikaye ve zaman gerçekte yaşanmış bir olay üzerine kurgulandığını da bilerek okumak doğrusu ayrı bir heyecan veriyor. Tarih okumayı pek sevmezdim , taa ki Naşide Gökbudak okuyana kadar. Şiddetle tavsiye edeceğim bir yazar.

Kitaptan 5 Alıntı

Hayatım kötü ve hep tekrarını gördüğüm bir rüya gibi. Karanlıklardan, bataklıktan çıkmak için çırpınıyorum. İlerlediğimi, biraz olsun yol aldığımı düşünürken, yeniden başa dönüyorum. Hep aynı soruya cevap bulmam gerekiyor.

Sırma'nın Günlüğü, Naşide Gökbudak (Sayfa 179)Sırma'nın Günlüğü, Naşide Gökbudak (Sayfa 179)

Her devrin bir daha yaşanması mümkün olmayan güzellikleri varmış. Biz insanlar bunu çok geç fark ediyoruz. O zaman da iş işten geçmiş oluyor.

Sırma'nın Günlüğü, Naşide Gökbudak (Sayfa 296)Sırma'nın Günlüğü, Naşide Gökbudak (Sayfa 296)
Mehtap Akbudak 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İdealleri olan insanlar, önce yaşamlarını sürdürmeye, ayakta kalmaya ve güçlü olmaya gayret etmelidir.

Sırma'nın Günlüğü, Naşide Gökbudak (Sayfa 118)Sırma'nın Günlüğü, Naşide Gökbudak (Sayfa 118)
Sadettin TANIK 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Deniz Gezmiş ve arkadaşları idam edildi. Üç genç. Akıllı, zeki ve idealist."

Sırma'nın Günlüğü, Naşide GökbudakSırma'nın Günlüğü, Naşide Gökbudak