Sis ve Gece

Ahmet Ümit

Sis ve Gece Yorumları ve İncelemeleri

Sis ve Gece yorumları ve incelemelerini, Sis ve Gece kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Sis ve Gece puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

8.210 üzerinden
3.757 Puan · 568 İnceleme
·
Puan vermedi
"Polisiye bi roman gibi gözüksede, edebi değeride hiç yadsınamayacak ölçüde güzel bi eser. Tavsirleri, betimlemeleri, kurgusu ile olduğu kadar, akıcılığı ilede sürekli bizi hapsediyor. Bitirmeden, elinizden bırakmıyorsunuz. Sonunu söylemeyeceğim. Okuyun, yaşayın ve görün. Ama süprizi büyük bi ihtimalle, tahmin edemiyeceksiniz!
Sis ve Gece
Sis ve GeceAhmet Ümit · Everest Yayınları · 201317,6bin okunma
270 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
1 saatte okudu
selma ergeç ve uğur polat'ın başrolünü paylaştığı çok güzel bir sinema uyarlaması da bulunan bu kitap, güzel bir ahmet ümit polisiyesidir. öncelikle polisiyemizin yapı taşı olan ahmet ümit'in bütün kitaplarının okunması gerektiğini savunanlardanım. ahmet ümit edebi polisiye örneğini sunabilenlerden. ve eserlerinin edebi tarafı sizi asla boğmuyor. gelelim sis ve gecenin içeriğine; istihbaratçı Sedat'ın suikasta uğraması ve bu hayata tutanmasnı sağlayan yegane kişi Mine'nin ortadan kaybolmasıyla gelişen olaylar silsilesi öyle yükseliyor ki en sonunda sizde tren çarpmış etkisi yaratıyor. Not: Ahmet Ümit'in ilk eseri sokağın zulası isimli şiir kitabıdır. ama ümit'in ilk romanı sis ve gece'dir.
Sis ve Gece
Sis ve GeceAhmet Ümit · Everest Yayınları · 201317,6bin okunma
270 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Ahmet Ümit'ten okuduğum ikinci kitap.Kırlangıç çığlığını okuyarak başlamıştım.Bu kitabınıda severek okudum bitirdim.Polisiye romanlarını önceden okumayı tercih etmiyordum.Daha çok filmleri izlemeyi seviyordum.Ama iyiki şans vermişim.Okunmasi gereken bir kitap kitaplığınızda bulunması iyi olur. Aniden kaybolan genç bir kız: Mine... Âşık olduğu kızı arayan bir MÎT görevlisi: Sedat. Yasak bir aşk. İstihbarat örgütünün içindeki entrikalar. Askerlerle, sivillerin çatışması... . Karanlık sokaklarda soluk soluğa bir koşuşturma. Örgüt evlerine düzenlenen baskınlar, yargısız infazlar, kayıtlara geçmemiş ölümler. Kayıtlara geçmemiş ölümlerin parçaladığı yaşamlar...Ve daha bir çok olay.... Kitapla alakalı tek düşündüğüm gibi olmayan yer sonu oldu daha farklı Bi şekilde yazılabilirdi.Beklentimin biraz altında kaldı.Ama okumaya değermi sorusuna cevabım bence değer.
Sis ve Gece
Sis ve GeceAhmet Ümit · Everest Yayınları · 201317,6bin okunma
270 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
Kitabın ilk sayfaları çok akıcı olmasa da, genel olarak çok güzel ilerliyor. Ben sıkılmadan okudum, bazı kısımlarında kendimi fazla kaptırdığım da oldu. Kurgu, yasak aşk yaşayan istihbarat görevlisi Sedat ve Güzel Sanatlar bölümünde okuyan ressam kızımız Mine etrafında şekillenmiş. Mine kayboluyor ve Sedat da onun nerede olabileceğine dair teoriler kuruyor. Sonunda “vaovv” dedim ve şaşkınlıkla kapattım kitabın kapağını. Ben beğendim, okumak isteyenlere de tavsiye ederim.
Sis ve Gece
Sis ve GeceAhmet Ümit · Everest Yayınları · 201317,6bin okunma
270 syf.
·
Puan vermedi
·
9 günde okudu
Ahmet Ümit’in daha önce de bir kaç kitabını okudum ve onlara kıyasla en az beğendiğim kitabı sis ve gece diyebilirim. Polisiye kitap okurken kitabı elimden asla bırakmak istemem. Ama sis ve gece beni bir türlü içine çekemedi. Kurgu yönünden zayıf bulduğum bir eser. Kitapta sıklıkla istihbaratçı Sedat beyin monologlarıyla ve rüyalarıyla karşı karşıya kalabiliyoruz. Sedat evli ve iki çocuk babası. Sıklıkla eşini sevdiğinden bahsediyor lakin Mine adında genç bir kızla da ilişkisi var. Sormadan edemiyorum bir kalbe iki kişi nasıl sığar? Ve kitabı okurken bu olay gayet olağan bir durummuş gibi okuyucuya yansıtılması beni rahatsız etti. Mine Sadatla sevgili ama Fahri adında birisiyle de sevgili. Kitap polisiyeden çok yasak aşk üçlemesi gibi. Genç kızımız bir gün ortadan kayboluyor ve her iki sevgiliden kaçmak için bir yere mi saklandı yoksa Fahri mi öldürdü gibi okuyucuyu düşündürmeye çalıştırılmış ama kitabın ortalarında olay anlaşılıyor. Sonu beni heyecanlandırmadı açıkçası. O yüzden siz değerli okuyuculara bu kitabı tavsiye etmemekle beraber yazarın
Kırlangıç Çığlığı
Kırlangıç Çığlığı
kitabını ve
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası
kitaplarını tavsiye ederim. İyi okumalar.:)
Sis ve Gece
Sis ve GeceAhmet Ümit · Everest Yayınları · 201317,6bin okunma
270 syf.
8/10 puan verdi
"Kendi başıma kaldığımda, yüzeye çıkan o sinsi acı ele geçiriyor benliğimi." Milli İstihbarat Teşkilatı komiseri Sedat ve yasak aşkı Mine'yi konu alan bir polisiye romanı. Mine gizemli bir şekilde ortadan kayboluyor. Hikayenin sürükleyici kısmı da bu olayla birlikte başlıyor. Kaybolmasının ardından oklar bir anda Sedat’ a dönüyor. Acaba sevdiği kızın bir anda ortadan kaybolmasına Sedat mı neden oldu? Okumaya devam ettikçe bu soru şu şekilde değişiyor. Mine öldü mü? Mine’ yi öldüren Sedat mı? Bunu kendisi de bilmiyor. Esas karakterimiz Sedat bu olayı çözmeye çalışıyor. Ahmet Ümit sevdiğim yazarlar arasında ama bu kitapla ilgili olumsuz eleştiri yapacak olursam o da şu olurdu. Kurgu, konu, olay akışı güzeldi ama baştan itibaren çok fazla ipucu verdi. Kız orada neden gidip bakmıyorsun diye Sedat’ a bağırmak istedim. Olay, kitap bitmeden benim için çözüldü. Biraz beni zorlasın isterdim. Ancak Mine’ yi bulduğu anda yaşanılanlar çok duygulandırdı. Bu kısım etkileyiciydi. Genel olarak kitabı beğendim. Heyecanlı ve akıcıydı. Polisiye sevenler için bu tarzda okunabilecek çerezlik, insanı yormayan bir roman.
Sis ve Gece
Sis ve GeceAhmet Ümit · Everest Yayınları · 201317,6bin okunma
270 syf.
1/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Polisiye ilgi alanım değildir ama Ahmet Ümit'in kalemiyle tanışmak isteyip bu kitabı okudum. Kitabın konusu; evli iki çocuk babası olan komiserimiz evli olmasına rağmen kendinden yaşça küçük bir kızla çıkmaya başlar daha sonra ilişki yaşadığı bu kız kaybolur ve onu aramaya çıkar. Kızla birlikte olduğu ve ilişki yaşadığı anlar en küçük ayrıntılarına kadar tabiri caizse iğrenç bir şekilde yer alıyor. Evli olup karısını başka bir kadınla aldatmak kitapta çok olağan ve normal bir şeymiş gibi anlatılıyor. Kitabı beğenmememin sebebi böyle etik dışı olayların olması. Vakit kaybıydı benim için.. Okumasanız da bir şey kaybetmezsiniz.
Sis ve Gece
Sis ve GeceAhmet Ümit · Everest Yayınları · 201317,6bin okunma
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.