·
Okunma
·
Beğeni
·
1723
Gösterim
Adı:
Şişkolarla Sıskalar
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755100609
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Patapoufs Et Filifers
Çeviri:
Ülkü Tamer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Çocuk Yayınları
Baskılar:
Şişkolarla Sıskalar
Şişkolar ve Sıskalar
Dünya çocuk edebiyatının en başarılı örneklerinden biri olan Şişkolarla Sıskalar'da, çocukça bir düşsellik içinde, iki ülke arasındaki garip savaş anlatılır. Bütün yurttaşları şişko olan ülke: Göbekistan ile bütün yurttaşları sıska olan bir başka ülke: Kemikistan arasındaki sonu gelmez geçimsizlik, uyuşmazlık, sizleri hem güldürecek, hem de düşündürecek. Savaşın bu kadar alaya alındığı, savaşla bu kadar dalga geçildiği pek az roman vardır. Şişko olan Ünal'la sıska olan İlkay kardeştirler. Dokuz on yaşlarındaki bu iki kardeş Göbekistan ile Kemikistan arasındaki Şişkolar'la Sıskalar'ın arasına düşerler. Aralarında çıkan gülünç savaşın da en yakın tanığı olurlar. Pek çok kitap yazmış olan ünlü Fransız yazarı André Maurois (1885-1967), çocuklar için yazdığı bu kitabıyla dünyanın pek çok ülkesinde çocukların sevgilisi oldu. Bu güzel kitabı değerli şairimiz Ülkü Tamer'in çevirisi ve uyarlamasıyla sunuyoruz.
64 syf.
·1 günde
Yeni bir inceleme ile karşınızdayım ....yüreğinize dokunması dileği ile

Yazarın çocuk edebiyatında olan bu kitabıyla yazar savaşın gülünçlüğüne dikkat çekiyor. Kitabın sonunda savaşla bir şey elde edemeyen iki halk, barışı sağlayarak bir arada yaşamayı öğreniyor. Yazarın dikkat çektiği bir diğer konu da kendimizden farklı olana göstermemiz gereken hoşgörü. Maurois, “Şişkolarla Sıskalar”ı aslında birçok gönderme barındırıyor içinde.

İsminden de anlıyacağınız üzere şişkolar ve sıskalar başrolde Sıskalar, Kemikistan’da yaşayan bir halk. Sıskalar zayıflar. Hatta kelimenin tam anlamıyla bir deri bir kemik diyebiliriz onları için. Daracık uzun evlerde yaşıyorlar. Sıskalarla dolu olan Kemikistan’da bir tane bile şişman insanla karşılamazsınız. Farklı bir yer Kemikistan. Başkenti Kemikkent. Sıskalar da ülkeleri kadar ilginç insanlar. Onlar için en önemli şey zaman. Öyle ki birbirleriyle buluşacaklarında saati dakikayı hatta saniyeyi bile kararlaştırıyorlar. Kısacası çok dakik insanlar diyebiliriz sıskalar için Sonra, Zayıflama Bakanlıkları var. Ve bu bakan sayesin de yediği yemeklerin bile belirli kurallı var ilginç ve güzel bence (: Sıskalar, günde iki öğün yemek (her sabah ve her akşam saat sekizde) yiyorlar. Azıcık yedikleri yetmiyormuş gibi, bir de ayakta yiyorlar. “İnsan yaşamak için yemeli, yemek için yaşamamalı” düsturunu benimsemişler. Onlara göre rahatlık bir tembellik belirtisi. Çalışmayı hastalık derecesinde seviyorlar. Yalnız Sıskalar, sinirli ve biraz da kıskançlar.Nedenini tam kavrayamadım ama galiba tüm canlıların kıskançlığı bizim sıskaları da vurmuş .

Şişkolarsa Göbekistan’ta yaşayan bir halk. Geniş, yuvarlak ve topa benzeyen evlerde yaşıyorlar. Şişkolarla dolu olan ülkede tek bir zayıf insan göremezsiniz. Ülkenin başkenti Göbekyurt. Göbekistan’da gezerken duvarlarda sık sık şöyle afişlerle karşılaşabilirsiniz: ‘Hoşhoş Çilek Suları, Tombalak Gazozları, Ballıreçel Pastaları’. Efendime söyleyeyim, sokak köşelerindeki makinelerin düğmelerine basınca çeşit çeşit içecekler akmaya başlıyor. Anlaşıldığı üzere istediği kadar yiyebiliyor Şişkolar. İsterlerse Toptop çorbası içiyor, isterlerse Şenkuzu pirzolası ya da Boldolma yiyorlar. Şişkolar üzüntü nedir bilmeyen insanlar. Güleryüzlüler ve her daim şen kahkaları yükseliyor sokaklarda. Her saat başında yemek yiyorlar ve yemekten sonra on beş dakika mutlaka şekerleme yapıyorlar. Kral Tostombul, Prens Şişgöbek ve diğer Göbekistan sakinleri mutluluk içinde yaşayıp gidiyor anlayacağınız.
Nevi şahsına münhasır Şişkolar ve Sıskaların bir sorunu var. İki ülke arasında kalan bir adayı bir türlü sahiplenemiyorlar. Şişkolar adaya Şişka Adası derken, Sıskalar adayı Sısko Adası diye adlandırmakta ısrar ediyor. Şişkonun ‘şiş’imi yoksa Sıskanın ‘sıs’ı mı önce gelecek… Bu inatlaşma birbirini benimsemeyen Şişkolar ve Sıskaları savaşa sürüklüyor. Nedense bu savaşı fakir ile zengin savaşı olarak görüyorum...

Fakat her şeye rağmen verdiği mesaj büyüleyici....
Savaşın gülünçlüğünü, kavgayla hiçbir şeyin çözülemeyeceğini anlatan bu roman dünyanın pek çok ülkesindeki çocukları büyüledi. Ama sadece çocukları büyülediğini düşünmüyorum. Çocuk edebiyatı olsa da yüreğine birilerin dokunduğuna ,birilerin okuduğunu ,okutuğunu düşünüyorum bende sizlere okumanız gerektiğini düşünüyorum...

"Savaşmanın anlamsızlığını bir kez daha anlamak için…”

""Yüreğinize dokuması dileği ile...kitapla kalın...insan kalın...savaşmayın ,barışçıl olun...""
64 syf.
Çocuk edebiyatı ürünü olan bu kitabı hangi seviye öğrenciler için uygun diye merak ettiğim için okudum ki öğrencilerime doğru kitaplar tavsiye edebileyim. Gördüm ki 4, 5 ve 6. Sınıf öğrencileri için okunabilir seviyede. Öğrencileriniz ya da çocuklarınız varsa okutabilirsiniz.. :)
112 syf.
Şişkolarla Sıskalar'da, çocukça bir düşsellik içinde, iki ülke arasındaki garip savaş anlatılır. Bütün yurttaşları şişko olan bir ülke: Göbekistan ile bütün yurttaşları sıska olan bir başka ülke: Kemikistan arasındaki sonu gelmez geçimsizlik, uyuşmazlık, sizleri hem güldürecek, hem de düşündürecek.
Kütüphanenizde veya başucu kitaplarınızın arasında bu kitap yoksa, okumanızı tavsiye ederim.
112 syf.
·370 günde·Beğendi·10/10
Çok güzel bir kitap ben bu kitabı okdukça okumayıda sevdim.Bu kitap bana şişkoların ve sıskaların arkadaş olabileceklerini ve anlaşabileceklerini anlattı ben kitabı çok beğendim okumanızı öneririm
112 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Hayali bir ülkeye yolculuk , gerçek dünyadan. İlkay ve Ünal'ın birbirinden ilginç maceraları.
Kitabın kurgusu gayet iyi ayarlanmış, sıkmayan akıcı tarzda.
112 syf.
·Beğendi·10/10
Allahım sen ne güzel bir kitapsın böyle Keyifle gülerek eğlenerek okudum Bu bir masal aslında ve dünya klasiklerinin içindeki kült kitaplardan çevirmen isimleri de Türkçeleştirmiş bence güzel de olmuş Bir çırpıda bitiverin ama hiç bitmesin dediğiniz kitaplardan Okuyunca bana hak vereceksiniz
112 syf.
·10/10
Bu kitabı ben çok beğendim çünkü maceraraydı. Bu kitapta iki kardeş vardı bunlar Ünal ve İlkay'dı bunlar birgün yeraltına inen bir geçit bulmuşlar. Bu gizli geçit yeraltı ülkelerine giden gemiler varmış. Ünal şişko olduğu için Göbekistan'a giden gemiye İlkay ise sıska olduğu için Kemikistan'a gemiye binmiş. Vardıklarında ikiside farketmiş ki bu iki ülkenin yıllardır düşman olduğunu farketmişler. Bu kitabı tavsiye ederim . Çok güzel bir kitap. Kitabın daha fazla heyecanını kaçırmıyım. İyi okumalar. :)
112 syf.
·Beğendi·7/10
Her Can Çocuk kitabı gibi yine çok tatlı bir çocuk kitabıydı, arketipik bir dille yazıldığı için hem çocukların hem de büyüklerin zevkle okuyup ders çıkarabileceği bir kitap.
64 syf.
·Puan vermedi
Çocukken okuyup da, halen bendeki hoş etkisini unutamadığım çok tatlı, eğlenceli bir romandı. Küçük prens gibi her yaşta okunabilecek cinsten bir kitap olduğunu düşünüyorum. İçimizdeki çocuğa hitap ediyor. Kitap okumayı sevdirenlerden.
112 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
OKUYUP BİTİRDİGİM EĞLENCELİ BİR ÇOCUK KİTABI, 8 YAŞ SONRASI HERKESE TAVSİYEM OLSUN. KISACA KONUSU; KARDEŞ OLAN ÜNAL VE İLKAY'IN YERALTI DÜNYASINA İNEN BİR GEÇİT BULMALARIYLA BAŞLAYAN KEYİFLİ MACERA. BİRBİRİNE DÜŞMAN OLAN İKİ ÜLKE ŞİŞKOLAR İLE SISKALAR, GERÇEK HAYATTA DA ÖYLE DEĞİL Mİ SANKİ?
İNSANLARIN KİLOLARI VE DIŞ GÖRÜNÜŞLERİYLE SINIFLANDIRILMAMASI İLE İLGİLİ ÇOK ANLAMLI BİR MESAJI VAR ÜSTELİK. Andre Maurois
112 syf.
·9/10
Şişkolarla sıskalar kitabınızda iki kardeş bulunmaktadır ve bunlar Ünal ve İlkay bir gün yer altına inen gizli bir Geçit Bulmuşlardır ve bu gizli geçitte yeraltını ülkelerine giden gemilerinde demirlandiği bir Rıhtım vardır Ünal şişko olduğundan göbekistana İlkay ise sıska olduğundan kemikistana gönderilmiştir vardıklarında İkisi de fark etmişlerdir ki bu iki ülke yıllardır birbirlerine düşmandır Bu kitabı tavsiye ederim Çok güzel bir kitap kitabın daha fazla Heyecanını kaçırmadan İyi okumalar
112 syf.
·Puan vermedi
Kemikistan'da Sıskalar'ın, Göbekistan'da Şişkolar'ın yaşadığı bir yeraltı dünyasına yolculuğa çıkıyoruz. Fakat Şişkolar ve Sıskalar'ın iki ülke arasında kalan adanın kime ait olacağına ve adanın ismine bir türlü karar verememek gibi bir anlaşmazlıkları var. Şişkolar adaya Şişka Adası demek isterken, Sıskalar adayı Sısko Adası diye adlandırmakta ısrarcı. Bu inatlaşma Şişkolar ve Sıskalar'ı savaşa sürüklüyor dolayısıyla. Satırlara çok güzel ve yerinde mizah ögeleri işlenmiş. İki ülkenin ve halkının kendine has özellikleri var, gülümsetiyor.
.
Harika bir mesajı var kitabın. Yazar o mesajı kitabın içine şöyle iliştirmiş: "İki ayrı ülkenin insanları değişik şeylerden hoşlanıyorlar diye ille de savaşmalı mı?" Savaşın gülünçlüğünü, kavgayla hiçbir şeyin çözülemeyeceğini, farklılıklara gösterilmesi gereken saygıyı çocuğa göre fakat yetişkinlere de büyük bir mesaj vererek anlatıyor kitap. 8 yaş ve üzeri arkadaşları İlkay ve Ünal'ın macerasına ortak edebilirsiniz.
Babasının sofrada çatlayarak ölmesinden sonra başa geçen Kral 32. Tostombul, eşsiz bir hükümdardır. Ülkeyi ondan daha şişman bir kral yönetmemiştir. 32. Tostombul, saray mutfağının kapılarını halka açtı, lokumdan alınan vergiyi kaldırdı.
Ne acayip ülkeniz var sizin... zayıflarla şişmanlar bir arada yaşıyorlar! Burada, Yeraltı'nda ise insanlar kilolarına göre ayrılmıştır. Şişkolar var, bir de Sıskalar var.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şişkolarla Sıskalar
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755100609
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Patapoufs Et Filifers
Çeviri:
Ülkü Tamer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Çocuk Yayınları
Baskılar:
Şişkolarla Sıskalar
Şişkolar ve Sıskalar
Dünya çocuk edebiyatının en başarılı örneklerinden biri olan Şişkolarla Sıskalar'da, çocukça bir düşsellik içinde, iki ülke arasındaki garip savaş anlatılır. Bütün yurttaşları şişko olan ülke: Göbekistan ile bütün yurttaşları sıska olan bir başka ülke: Kemikistan arasındaki sonu gelmez geçimsizlik, uyuşmazlık, sizleri hem güldürecek, hem de düşündürecek. Savaşın bu kadar alaya alındığı, savaşla bu kadar dalga geçildiği pek az roman vardır. Şişko olan Ünal'la sıska olan İlkay kardeştirler. Dokuz on yaşlarındaki bu iki kardeş Göbekistan ile Kemikistan arasındaki Şişkolar'la Sıskalar'ın arasına düşerler. Aralarında çıkan gülünç savaşın da en yakın tanığı olurlar. Pek çok kitap yazmış olan ünlü Fransız yazarı André Maurois (1885-1967), çocuklar için yazdığı bu kitabıyla dünyanın pek çok ülkesinde çocukların sevgilisi oldu. Bu güzel kitabı değerli şairimiz Ülkü Tamer'in çevirisi ve uyarlamasıyla sunuyoruz.

Kitabı okuyanlar 171 okur

  • Sezen
  • A. Betül
  • Özlem B.
  • İbrahim Demiröz
  • Zeynep .E
  • Furkan Cantaş
  • Alperen Karapınar
  • lui
  • Elifnur01
  • Kerem narin

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.7 (13)
9
%23.3 (14)
8
%11.7 (7)
7
%8.3 (5)
6
%5 (3)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.7 (1)