Şişmanlayamayan Sumocu

8,4/10  (16 Oy) · 
29 okunma  · 
9 beğeni  · 
597 gösterim
Kahramanı Cun gibi incecik, esin kaynağı ve temel konusu Zen gibi özlü bir roman."Bulutların arkasında her zaman bir gök vardır."On beşindeki vahşi, asi Cun, Tokyo'nun caddelerinde sürtüyor, plastikten ıvır zıvır satıyor. Ailesinden uzakta; zaten onların sözünü etmeyi bile reddediyor.Bir gün, Japonların "milli spor"u sumo güreşinin namlı hocalarından Şomintsu ona "Sende bir şişman görüyorum!" diyecek ve Cun'un hayatı tamamen değişecek.Yalnız bir sorun var: Cuno, ne kadar uğraşırsa uğraşsın, şişmanlayamıyor!Sonrası, Cun'un sumo ve Zen Budizm aracılığıyla gücünü, aklını, kendini, "melek" annesiyle bir "isim"den ibaret olan babasını ve aşkı keşfetmesinin öyküsü.Kahramanı Cun gibi incecik, esin kaynağı ve temel konusu Zen gibi özlü bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  64
 • ISBN:
  9786050905618
 • Çeviri:
  Bahadırhan Bozkurt
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Corpus. 
24 Şub 09:21 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kısa olmasına rağmen içinde birçok güzelliğin saklı olduğu bir kitap yorumuyla merhabalar.

Cun, depresifliğini keskin zekasıyla harmanlayan bir karakter diyebiliriz. Tüm karamsarlığına rağmen düşünmeyi ve öğrenmeyi engelleyemeyen yönü ağır basıyor ve biz kitap boyunca onun bu kaçışı nasıl benimsediğini görebiliyoruz.

İçinde altını çizip üstünde düşünmek isteyeceğiniz bir sürü cümle bulabileceğiniz, finali ile insanın gözlerini mutluluktan ışıtan bir kitaptı. Mutlaka tavsiyemdir. Pdf olarak okuyup da almaya karar verdiğim tek kitap olabilir kendisi.

maryaa 
07 Oca 02:34 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şişmanlayamayan sumocu yazarın dinleri ele aldığı beş kitaplık serinin sonuncusuymuş. Bir çırpıda okunabilecek çok güzel bir kitap kısa olmasına rağmen içinde çok şey barındırıyor.

Emre AK 
13 Mar 15:34 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okuyan Kişide Asid tribi etkisi yapan, gülsem mi gülmesem mi tereddütleri oluşturan eğlenceli didaktik türde yazılmış zen teorisine atıflar da bulabileceğimiz güzel bir kitap.

Beyza 
 04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

60 sayfalık minicik, "Martı Jonathan Livingston" tadında bir kitaptı.
"Sende bir şişman görüyorum" diyen hocanın çabalarına rağmen bir türlü şişmanlayamayan öğrencisinin gülümseten hikayesi.

zafer serce 
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Harika sozu bu kitap icin az kalir, ne kadar iyi oldugunu tarif edemem.Hem ozku hemde kisa bir kitap ariyosaniz kesinlikle okuyun.10 puani gonul rahatligiyla verdim.

Kitaptan 10 Alıntı

Oblomov 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Susmak
Eğer söylediklerin sessizlikten daha güzel değilse, sus.

Şişmanlayamayan Sumocu, Eric Emmanuel Schmitt (Sayfa 48 - Doğan Kitap)Şişmanlayamayan Sumocu, Eric Emmanuel Schmitt (Sayfa 48 - Doğan Kitap)
Feyza Çetin 
 15 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

“Niçin konuşmak istemiyorsun?”
“Alerjim var.”
“Neye karşı?”
“Bütün dünyaya karşı.”

Şişmanlayamayan Sumocu, Eric Emmanuel Schmitt (Doğan Kitap,E-kitap, Şubat 2013)Şişmanlayamayan Sumocu, Eric Emmanuel Schmitt (Doğan Kitap,E-kitap, Şubat 2013)
maryaa 
06 Oca 02:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Niçin konuşmak istemiyorsun?
Alerjim var.
Neye karşı?
Bütün dünyaya karşı."

Şişmanlayamayan Sumocu, Eric Emmanuel Schmitt (Sayfa 11)Şişmanlayamayan Sumocu, Eric Emmanuel Schmitt (Sayfa 11)
Corpus. 
14 Şub 16:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bu acayip davranışının sebebi hangi hastalık olabilir diye düşünüyordum: Kör müydü, sağır mı, sersem mi, yoksa şaşkın mı?

Şişmanlayamayan Sumocu, Eric Emmanuel SchmittŞişmanlayamayan Sumocu, Eric Emmanuel Schmitt
Oblomov 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yol
Asıl olan yolun sonuna ulaşmak değil, o yolda yürümektir.

Şişmanlayamayan Sumocu, Eric Emmanuel Schmitt (Sayfa 61 - Doğan Kitap)Şişmanlayamayan Sumocu, Eric Emmanuel Schmitt (Sayfa 61 - Doğan Kitap)

(Not: Cun okuma yazma bilmeyen annesinin mektuplarını açıyor tek tek bu satırlarda..)
İlkinde beyaz bir kağıt vardı. Evirdim, çevirdim, yakından baktım, uzaktan baktım, gün ışığına tutunca kağıdın yapısını değiştiren ve rengini gölgeleyen yuvarlak lekeyi fark ettim. Bu bir gözyaşıydı: Annem, ben gidince ağlamıştı.
İkincide kağıt yoktu, zarfın dibinde, yumuşacık, soluk sarı renkte bir yün parçası vardı, bir tutam tiftik, çocukluğumda ördüğü kazaklarda kullandıklarından. Şu demekti: Seni sımsıkı kucaklıyorum.
Üçüncüde hiçbir şey yoktu. Gözümden kaçan bir ayrıntı yakalamak için zarfı sallayıp durdum. En sonunda zarfı yırtarken, kapağın iç tarafındaki ruj izini buldum. Şöyle fısıldıyordu: "Seni öpüyorum."
Dördüncü gayet açık ve netti. Zarfın içindeki köşeleri yuvarlak, üçgen şeklinde gri renkli bir çakıl taşı vardı, taşıma ücreti arttığından daha fazla pul yapıştırması gerekmişti. Annem bana şöyle diyordu: "Çok üzgünüm."
Beşincisi daha fazla soruna neden oldu: İçinde bir tüy vardı. "Yaz bana" anlamına geldiğini sanmıştım, sonra bunun bir güvercin tüyü olduğunu fark ettim, rengindeki geçişlerden belliydi, tam ortası fildişi tonunda, yanlara doğru kül renginde, uç tarafı gökkuşağı renkleriyle bezeli. İşte o anda mesaj iki yeni anlam kazanıyordu, ya "Neredesin?" ya da "Geri dön", zira gezgin güvercin daima yuvasına geri dönerdi. Dolayısıyla bu durum bir imdat çağrısı mı gizliyordu?
Altıncısı önce yüreğime su serpti: Zarfın içinde kilit yeri kırılmış eski bir köpek tasması vardı. Annem beni rahatlatmaya çalışıyordu: "Özgürsün." Bu son mesaj olduğu için kaygılanmıştım, şu anlama da gelebilirdi: "Gittin ve benim umurumda değil.

Şişmanlayamayan Sumocu, Eric Emmanuel SchmittŞişmanlayamayan Sumocu, Eric Emmanuel Schmitt
Beyza 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Eğer bana babanın resmini çiz deselerdi, banyodaki tıraş makinesini, posta kutusundaki ismini, üç çift ayakkabısının durduğu dolabı ve soluk renkli iki takım elbisesini çizerdim.

Şişmanlayamayan Sumocu, Eric Emmanuel Schmitt (Sayfa 44)Şişmanlayamayan Sumocu, Eric Emmanuel Schmitt (Sayfa 44)

Şampiyon olma düşüncesinde ısrar ettikçe isteğimi gerçekleştirmeden aciz görünüyordum; iradem zayıftı, azdı, ondan daha baskın arzuların yani kaprislerimin, güçsüzlüğümün, bezginliğimin, bedensel sınırlarımın egemenliği altındaydı. İradem gemiyi yüzdüremiyordu, ambara kapatılmış dümenci gibiydi, kimseye sözünü dinletemiyordu.

Şişmanlayamayan Sumocu, Eric Emmanuel SchmittŞişmanlayamayan Sumocu, Eric Emmanuel Schmitt