Sivastopol

Lev Tolstoy

Sivastopol Gönderileri

Sivastopol kitaplarını, Sivastopol sözleri ve alıntılarını, Sivastopol yazarlarını, Sivastopol yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
İnsanın başına her ne gelirse fazla düşünmekten gelir.
Kibir kibir kibir... Her yerde kibir. Hatta bir mezarın ağzında, yüce amaçlar uğruna ölmeye hazır insanlar arasında bile kibir. Kibir ! İçinde bulunduğumuz yüzyılın karskteristik özelliği ve özel bir hastalığı sanki bu.
İki şeyden biri: Ya savaş bir çılgınlık ya da bu çılgınlıktan geri duramıyorlarsa insanlar akıllı yaratıklar değiller, ki nedense böyle düşünmeye alışmışızdır.
Ölüm korkusu insanoğlunda doğuştan var olan bir duygudur.
Sayfa 142 - İş Bankası Kültür Yayınları
Kendine bir takım erdemlerin yarattığı bir iç gücü duyumsayarak çevresinde saygı uyandırmayan biri, astlarına yaklaşmaktan içgüdüsel olarak korkar ve kendisine yöneltilen eleştirileri gösterişli, azametli bir takım havalarla savuşturmaya çalışır. Böylece astlar, onun yalnızca bu gösterişe dönük, havalı, kırıcı yanını görür, çoğu kez haksız bir şekilde ona hiçbir iyi, güzel nitelik yakıştıramaz, onda böyle şeylerin bulunabileceğini düşünmezler.
Sayfa 140 - İş Bankası Kültür Yayınları
Ya savaş bir çılgınlık ya da bu çılgınlıktan geri durulamıyorsa insanlar akıllı yaratıklar değiller, ki nedense öyle düşünmeye alışmışzdır.
Sayfa 24 - İş Bankası Kültür Yayınları
Savaşı bando mızıka ve dalgalanan sancaklar eşliğinde at oynatan generaller, düzgün sıralar oluşturup pırıltılı giysiler içinde geçit yapan askerler olarak değil, gerçek yüzüyle görüyorsunuz: Kan, acı ve ölüm olarak.
Sayfa 11 - İş Bankası Kültür Yayınları
"Benim öykümün kahramanı, hakikattir: Ruhumun bütün gücüyle sevdiğim ve olanca güzelliğiyle canlandırmaya çalıştığım, hakikat...hep en güzeldi o, her zaman da en güzel olarak kalacak."
Galiba sonsu­za dek koptuk birbirimizden.
Sayfa 110Kitabı okudu
Önce korkunç gelir, ama sonra alışırsın; önemsiz gelir.
Sayfa 105Kitabı okudu
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.