Sivil İtaatsizlik - Yürümek

9,1/10  (7 Oy) · 
21 okunma  · 
9 beğeni  · 
778 gösterim
"En iyi devlet, yönetmeyen devlettir."

Walden'in yazarı, ünlü Amerikan düşünürü Henry David Thoreau'nun en önemli bu iki denemesini okurken modern devlet anlayışının ve onun yarattığı yaşam biçiminin çarpıcı bir biçimde gözler önüne serildiğine tanıklık edeceksiniz.

Bu denemeler, doğadan koparılan insanın, kapitalizmin ve devletin elinde nasıl şekillendiğini görmek için de mutlaka okunmalı.
(Tanıtıım Bülteninden)
Berk Liman 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bazı insanlar yapıtlarıyla ve yaşamlarıyla daha bir sarar sizi , her zaman yanında olurlar. Bu kitap bir karşı duruş metni , gerçek bir aydının elinde çıktığını belli bir takım şeylerin farkındaysanız zaten fark ediyorsunuz. Walden Ormanda Yaşam kitabından sonra beni en çok etkileyen metni . Bu özel adama böyle bir karşı duruş metni için teşekkürlerimi iletiyorum.

mustafa yılmaz 
 30 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sivil itaatsizlik :İnsani değerler göreceleşmeye başladığında , haksızlıklara karşı bütün yasal yolların tükenip kilitlendiği noktada, kamu vicdanına çağrıyı amaçlayan bir eylem türü.
Peki bütün olumsuzluklara rağmen vicdanı sızlayan, adalet duygusuna sahip herkes için haksızlığa karşı çıkmak , haksızlığa karşı çıkan herkesle ortak hareket etmek imkansız mı??? Thoreau makalesinde bu düşünceleri irdeliyor.Ve sonucunda
Gandhi'nin tuz yürüyüşüne çıkmasından , Rosa parks'ın otobüs eylemine kadar bir çok eylemin teorik temellerini atıyor. Kendinden sonraki nesillerde "düzen" yerine "adalet"ten, "onursuz bir suskunluk" yerine "insana saygı gösteren tartışmacı bir çok seslilikten" yana olanların zihinlerine taze bir bahar estiriyor..

Cavanşir Gadimov 
26 May 20:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yasa mı, yoksa doğruluk mu? Yöneticilerin emri mi, yoksa devlet memurlarının vicdanı mı? İşte Amerikalı yazar kitapta bunları tartışıyor ve en başta da halkın, haksızlık yapan yönetime karşı silahsız, kavgasız direnmesini öğütlüyor. Thoreau'nun döneminde ABD yönetimine karşı geldiği ve bu kitabı yazmasına sebep iki ana konu var: Birincisi köleliğin kaldırılmasını istiyor, ikincisi ise ABD ile Meksika savaşına karşıdır.

Kitapla ilgili ayrıntılı inceleme için: http://kitapokurum.blogspot.com.tr/...vil-itaatsizlik.html

nyks 
15 Şub 18:54 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Çok karmaşık çok acayip bir kitap. 2. Kez kendimi vermeye çalıştım ama olmuyor. Konusu ilgimi çekmişti ama sıkıcı gelebilir siz de almadan önce bi araştırın zaten ince bi kitap puntolaro da büyük ama thoreau nedense kalemi ile beni kitaba çekemedi. Zorla okudum yarısını.

Kitaptan 17 Alıntı

Neden bazen hangi yöne doğru yürüyeceğimize karar vermekte zorlanırız? Bence Doğa kendimizi ona şuursuzca teslim ettiğimiz takdirde bize doğru yönü gösterecek belli belirsiz bir manyetizmaya sahiptir.

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David ThoreauSivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau

"Bu hükumet ülkenin özgürlüğünü korumuyor. Doğrunun ve yanlışın ne olduğuna çoğunluğun değil de vicdanın karar verdiği bir hükumet sistemi olamaz mı? Bence önce insan, daha sonra uyruk olmalı ve yasaya değil adalete saygıyı esas almalıyız. Yasalar insanı bir zerrecik olsun daha adil hale getirmedi. Hatta yasalara duyulan saygı nedeniyle, iyi niyetli insanlar bile her gün adaletsizliğin aleti oluyor. "

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David ThoreauSivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau

"Başlangıçta atılan adımın cılız olması hiç önemli değildir: İyi yapılan bir şey ebediyen yapılmıştır, kalıcıdır."

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David ThoreauSivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau
sule sevinc 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Ben yalnızca Devlet'le bir bağlılık ilişkisi kurmayı istemiyorum, köşeme çekilmek ve ondan uzak durmak istiyorum. Dolarımın neye harcandığıyla ilgilenmem, bunu dert edinmem. Ta ki dolarımla bir adam, ya da birini öldürmek için bir silah satın alırlarsa o zaman iş değişir."

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 33)Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 33)

"Peki, vicdanlar yaralandığında, dökülen de bir tür kan değil midir? Hem de bu yaradan insanın gerçek insanlığı ve ölümsüzlüğü akıyor ve insan sürekli yinelenen bir ölüme gidiyor. Bugün ben bu kanın akışını görebiliyorum."

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David ThoreauSivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau
sule sevinc 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Kanun, insanı azıcık olsun daha iyi biri haline getirmez; en iyi niyetliler bile kanuna duydukları saygı yüzünden, her gün türlü adaletsizliğe alet olurlar."

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 11)Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 11)
sule sevinc 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Ben bu dünyaya onu daha iyi bir yer yapmak için uğraşmaya değil, iyi ya da kötü, içinde yaşamaya geldim."

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 21)Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 21)
sule sevinc 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Tüm hayatımız, böyle önemsiz bir komedi ve maskaralık olmak yerine ilahi bir trajedi bile olsa daha iyi olurdu."

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 79)Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 79)
sule sevinc 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Hangisi muhatap alınacak en iyi insandır; bir konu hakkında hiçbir şey bilmeyen mi, hiçbir şey bilmeyen ve hiçbir şey bilmediğinin farkında olan ender görülen insan mı, yoksa bir şey hakkında biraz bilgisi olan fakat her şeyi bildiğini düşünen mi?"

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 78)Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 78)
sule sevinc 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Kendi içinizde yaşamalı, sadece kendinize bağımlı olmalı, yeni bir başlangıç için her zaman hazır durumda olmalı ve çok fazla insan ilişkisinin içinde yer almamalısınız."

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 26)Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 26)
2 /