Sivrisinek Sahili

5,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
470 gösterim
Ayrıksı ve sivri dilli mucit Allie Fox ABD'den ve temsil ettiği her şeyden nefret etmekte, insanlığın ve kendisinin daha iyi bir dünyada yaşamayı hak ettiğine inanmaktadır.

Medeniyet en başından yanlış kurgulanmış, insanlık da aptallığıyla dünyayı felakete sürüklemiştir. Ama kendisi "son insan"dır ve açıkça ifade etmese de dünyayı kendisinin kurtaracağına inanır. Bir gün dört çocuğu ve karısını alıp arkasına bile bakmadan ülkesini terk eder ve Honduras'a ütopik bir düzen kurmaya gider. Sivrisinek Sahili adlı bölgede her şeye sıfırdan başlar ve doğanın kucağında mükemmel bir mikrokozmos yaratır. Ancak medeniyetten kaçarken kendi medeniyet anlayışını geride bırakamayan Allie, vahşilere "insan gibi" yaşamayı öğretmeyi kafaya koymuştur. Allie'nin on dört yaşındaki oğlu Charlie'nin canlı, naif ve esprili anlatımı eşliğinde, zeki ve benmerkezci anti-kahraman Allie Fox'un bir idealistten bir zorbaya dönüşmesine tanık oluruz.

Sivrisinek Sahili, Peter Weir tarafından beyazperdeye aktarıldı. Harika... Egzotik sürprizlerle dolu bir roman...
-New York Times-

Amerikan ruhuna dair etkileyici ve sarsıcı bir anlatı.
-Washington Post-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  500
 • ISBN:
  9789750829260
 • Çeviri:
  Şeyda Öztürk
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Osman Yüksel 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · 57 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sivrisinek Sahili, konusu itibariyle çok fazla dikkatimi çekmekle birlikte birkaç arkadaşımın da tavsiyesiyle alıp okumaya başladığım bir roman. Konu olarak Allie Fox isimli roman kahramanımız ailesiyle birlikte Amerika'nın bozulmuş,mide bulandırıcı ,tamamen tüketim üzerine kurulu sisteminden sıkılıp ailesiyle birlikte medeniyetten uzak ilkel bir yaşam kurmak için Honduras' gitme kararı almasıyla başlıyor. Kitabın ilk iki bölümü oldukça güzel, akıcı ve olaylara kendinizi kaptırıyorsunuz. Üçüncü ve dördüncü bölümün ortalarına kadar kitap kendini biraz tekrar ediyor ve bu durum ister istemez okuma hızınızı düşürüyor. Ama son bölümde olayların şiddeti ve yaşanan olumsuzluklardan kaynaklı aile içi çatışmanın çıkması merak duygunuzu on katına çıkarıyor. Sonuç olarak beğendiğim kitaplar arasına adını yazdırdı.

Kitaptan 1 Alıntı

Osman Yüksel 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sadece bir kere sinirlendi. O da, Mr.Haddy yemeği övdüğünde. Babam yemek hakkında konuşmaktan nefret ederdi- konu ister pişirme olsun, ister yeme.Yemeklerin tadı hakkında konuşmanın bencilce ve uygunsuz olduğunu söylerdi.

Sivrisinek Sahili, Paul Theroux (Sayfa 205)Sivrisinek Sahili, Paul Theroux (Sayfa 205)