·
Okunma
·
Beğeni
·
5,2bin
Gösterim
Adı:
Siyah Kuğu
Alt başlık:
Olasılıksız Görünenin Etkisi
Baskı tarihi:
1 Eylül 2014
Sayfa sayısı:
511
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754344141
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Siyah Kuğu
The Black Swan
Kısmen deneme yazarı, kısmen borsacı ve yatırımcı kimliğine sahip Lübnan doğumlu Taleb (kendisini bir Osmanlı vatandaşı olarak tanımlıyor) yaşamını talih, belirsizlik, olasılık ve bilgi konularına adamış bir düşünür. Kendi hesabına döviz, türev alım satımı yapmaktan, Chicago borsasında bir Wall Street firmaları hesabına işlem yapmaya ve New York Üniversitesi Matematik Bilimler Enstitüsü'nde 'olasılık teorisinin risk yönetimine uygulanması' üzerine ders vermeye kadar çok yönlü bir kariyere sahip. Gündemdeki (yetersiz teminatlı mortgage kredilerinin geri dönmemesi sonucu çıkan ve birçok büyük finans kuruluşunun batmasına neden olan) 'subprime' kriziyle birlikte,1987'te New York Borsası'nın çöküşünü de önceden tahmin eden ve 11 Eylül 2001'deki saldırı benzeri bir olayın olasılığını bir hafta önceki bir makalesinde tartışan Taleb'in (Rastlantısalığa Aldanmak) başlıklı ilk kitabıyla bu son yapıtı her iki kitabı da 27 dile çevrilmiş ve New York Times 'ın çok satanlar listesinde uzun bir süre kalmıştır. 

Garanti Bankası Masters Özel Bankacılık Birimi'nin davetlisi olarak geçtiğimiz günlerde İstanbul'da finans çevrelerinden ve basından 400 kadar dinleyici önünde bir konuşma yapan Taleb hakkında dünya basınında hayli yazılıp çizildi, Türkiye'de de aynısı olacağı benziyor. 

Kısaca, 'Siyah Kuğu' deyimiyle; olması ihtimal dışı görülen, fakat vuku bulduğunda etkisi çok büyük olan ve bir kez gerçekleştikten sonra, onu daha az rastlantısal kılacak bir açıklama uydurduğumuz olaylar kastedilmektedir. Siyaset ve ekonomi tarihinde olsun, bilim ve teknoloji tarihinde olsun, arkasında iz bırakan hemen hemen tüm olayların birer 'Siyah Kuğu' olduğunu hatırlatan yazar, özellikle hayatını riskleri hesaplayarak kazanan insanlara çok önemli bir yeni bakış açısı sunuyor.
511 syf.
·250 günde·10/10 puan
Kitabı ikinci kez okumaya karar verdim.Özümseyemediğim,eksik kalan bir şeyler vardı.Bir solukta okunacak türden bir kitap değil.Her bir sayfası her bir parağrafı dikkatle okunmalı.Bu yüzden yavaş ilerliyorsun,çünkü düşünmeye sevk ediyor.Düşündükçe şaşırtıyor,hiç böyle bakmamıştım diyorsun.
Kitap iş ve özel hayatımızı etkileyen tüm beklenmedik gelişmeleri de açıklamaya yarayabilir.Bakış açınızı değiştirecek türden bir kitap. Öngörülemeyenin gerçekleşmesi(Siyah Kuğu),size yol gösterebilir.
511 syf.
·Beğendi·10/10 puan
"Biri pazardan bir hindi almış. Evin bahçesine hindiyi bırakmış. Hindi, bu insanla ilk günü olduğundan bu yabancı varlıktan çok korkmuş ve köşe bucak kaçmış. İnsan ona güzel bir kümes yapmış, taslara yem ve su koymuş. Bir yandan da güleç bir yüzle bir şeyler mırıldanıyormuş. Hindi sindiği köşeden bu yabancı varlığın davranışlarını gözlemliyormuş. Yabancı o ana kadar ona saldırmadıysa da temkini elden bırakmamış. İnsan, işlerini bitirince eve girip gözden kaybolmuş. Ertesi gün, yabancı elinde yem ve su ile bahçeye gelmiş. Hindi o rahat kümesinden fırlayıp yine uzak bir köşeye kaçmış. İnsan yem ve suyu taslara koymuş, hindiye tatlı, iltifat dolu sözler söylüyormuş bu arada, yine güler yüzüyle. Hindide korku, kaygı ve tereddüt biraz azalmaya başlamış. Ertesi gün, insan yine aynı şekilde yem ve su ile gelmiş, hindiye okşayıcı sözler söylemiş. Hindide bu yabancıya karşı yavaş yavaş güven duygusu oluşmaya başlamış. Dördüncü, beşinci gün derken yüzüncü gün olmuş. Hindi, çoktan hükmü koymuş: ‘O şahane varlık, o hasretle bir an önce yanıma gelmesini beklediğim aziz dost, güzel insan nihayet göründü işte. Elinde yine yemim ve suyum var. Artık bende kuşkudan eser kalmadı. Artık yüzde yüz eminim ki insan hindi için bir tehlike arz etmiyor. Yüz günlük gözlemlerim sonucunda elde ettiğim kesin bir bilgi var ki insan hindinin en iyi dostudur.’ Yüz birinci gün gelir. O nadide varlık bahçeye girer, elinde bir bıçak vardır ve hindiyi keser.”
Bu öyküyü alıntıladığım müthiş kitap...
%11 (56/511)
·6/10 puan
Kitabın konusu güzel, bazı bölümlerde gerçekten altını çizdiğim yerler oldu. Fakat genel olarak zorlanarak, hatta kendimi zorlaya zorlaya okuduğum bir kitap oldu. Aynı olayı, o kadar uzun uzun farklı örneklerle, gereksiz kelime kullanarak anlatmış ki okurken inanılmaz sıkıldım. Henüz kitabın başındayken verdiği örnekleri “... bölümde ilerde bahsedeceğim” veya “... bölümde daha önce bahsetmiştim” gibi kendi kitabının bölümlerine o kadar çok atıfta bulunmuş ki, gereksizdi. Siyah kuğu kavramına tanım olan olayı her seferinde verdiği her örnekte siyah kuğu kavramını geçirdiğinde tekrar tekrar “şu yüzden bakın” demesi de oldukça gereksizdi. Genel olarak bahsedilen konu güzel ama kitabın 511 sayfa olmasına hiç gerek olmadığını düşünüyorum. Daha kısa, sade bir dille, daha kolay anlatılabilirmiş.
511 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
NNT ile tanıştığım kitap. Aslında bu kitapla kavramlanmış siyah kuğu deyişini, yazarın isminden önce duymuştum. Başta ekonomi olmak üzere birçok alanda spesifik bi durumu anlatmak için çokça kullanılan bu terim bile aslında kitabın ne derece başarıya ulaştığını kanıtlar nitelikte. 

Ekonomi demişken kitap 2008 amerika finansal krizinden çok önce yazılmasına rağmen krizi bilen kitap olarak da un kazanmıştır. Kitap finansal sistemde biriken riskler hakkında doğru nedenlere ışık tutarak uyarılarda bulunmaktadır. Kuvvetle muhtemel, kitabın ünlenmesinde krizin etkisi de büyük olmuştur. 

Ancak bana sorarsanız kitap gücünü ne kahinliğinden ne de yarattığı yeni kavramdan alıyor. NNT'nin kimseden korkmadan kral çıplak deme konusundaki cesareti beni en çok etkileyen yanı oldu. Burada bahsettiğim cesaret; kapitalizm eleştirisi gibi muhaliflik kavramının içine otomatik olarak sokulan ama birçok entellektuelin görece üzerinde uzlaşı sağlayabileceği ezberlerden ziyade, belki çok daha provakatif yine de okuru katılsın katılmasın düşünmeye sevk eden itirazlar. Tabii burada itirazlarınızı ne kadar temellendirebildiğiniz de en az cesaretiniz kadar değerlidir. NNT, bazen teknik detaylara çok savruluyor gibi gözükse de, çoğunlukla mantığınıza hitap ederek bunu da başarıyla yapmakta.

Kitaba benim en büyük eleştirim ise NNT nin üslubuna- ki bundan kastım edebi üslup değil. Bilmiyorum siz adab-ı muhaşeret mi dersiniz, asgari nezaket mi ama bende özellikle kitabın sonlarına doğru bir ağız dalaşının ortasına düştüğüm hissi uyandı. Sanki NNT, bütün kişisel kavgalarına bir güzel cevap vermek istemiş, nasıl olsa masum okur da ne oluyoruz demeye kalmadan son sayfayı çevirmiş olur diye dilini kimseden sakınmamış. 
511 syf.
·6/10 puan
Kitap 2.Dünya savaşından bu yana en etkili 12 kitaptan biri olarak kabul edilmesine ve içerisinde gerçekten değerli fikirlerin bulunması ve bana düşünsel açıdan önemli anektodlar vermesine karşın kitap gereğinden uzun, pratik anlamda önemli olduğunu düşünmediğim ayrıntılar ve hikayeler eklendiğinden dolayı sonlara doğru ciddi sıkılmalar yaşadım. Kitap 511 sayfa olmasına karşın konusu 200 sayfada dahi anlatılabilirmiş.

Kitapta özetle aslında hayatımızdaki bir çok "öngörülemeyen" "olasılık dışı" vb. şeylerin (örn; bilgisayar, internet, lazer gibi) aslında Siyah Kuğu penceresinden bakan kişiler için gayet öngörülebilir olduğunu; dolayısıyla aslında hiçte "olasılık dışı" olmadığını göstermeye çalışılmış. İnsanlar, hayatında her zaman bildikleri şeyler üzerine ilerledikleri için Taleb'in deyimiyle Nerd, yani dar bakış açıları sebebiyle diğer olasılıkları düşünmemektedir. Bu durumda "olasılık dışı" görülen şey karşılarına çıktığında şaşırtıcı olmaktadır.
Okul hayatında başarılı olmasına, belgeler, ödüller, en yüksek not ile diploma sahibi olmasına karşın mezun olduktan sonra iş dünyasında başarısız olan ve buna karşın daha tembel (ancak girişimci) olan kişilerin neden başarılı olduğunun temel göstergesi annelerimizin de hep dediği gibi " evdeki hesap çarşıya uymaz" mantığıdır. İşte buna Siyah Kuğu denir.
511 syf.
·3996 günde·Beğendi·7/10 puan
olasılık hesaplamaları ile alakalı harika bir kitap. zaman zaman teknik terimlerin çokluğu nedeni ile sıkılabilirseniz..kahve yapıp gözlerinizi dinlendirin o esnada..ama bakış açınızı değiştiricek. ana fikir zaten kitabın başında veriliyor. tek bir siyah kuğunun görülmesi tüm kuğular beyazdır gerçeğini alt üst ediyor...
511 syf.
·15 günde·7/10 puan
Kitap, hayatta her zaman sıradışı olayların şekillenebileceğini ve bunlara hazırlıklı olmamız gerektiğini anlatıyor. Farklı bir bakış açısı kazandırıyor
511 syf.
·15 günde·Beğendi·6/10 puan
Ekmeğini kısmen istatistikten kazanan biri olarak zorlanarak okuduğumu belirtmeden geçemeyeceğim.
ironik, yazar inanılmaz derecede istatistik bilgisine sahip olmasına rağmen onca bilginin bir işe yaramadığını kitabın başından sonuna kadar vurguluyor.
511 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Ekonomi, olasılık, ilgi alanınız ise, kurulu düzen üzerine sorgulamalarınız sürüyorsa ve fazla ayrıntı beni alır götürür derseniz tam size göre. Sıkıcı, uzun bölümler de var maalesef.
511 syf.
·17 günde·Beğendi·8/10 puan
Siyah Kuğu... Olasılıksız görünenin etkisi... Siz hiç siyah kuğu gördünüz mü? Ben hiç görmedim. Ama bu göremeyeceğim anlamına da gelmez. Her zaman bir siyah kuğu görme ihtimalimiz vardır ve bu ihtimal beyaz kuğu görmemiz karşısında çok çok düşük bir oran olduğu için bize imkansız gibi gözükür. Bilim dünyamızın ölçme araçları yetersiz kaldığı için beyaz kuğu görme oranını 1 olarak hesaplarken siyah kuğu için bu oranı 0 olarak kabul ederiz maalesef. Ama bu oran 0 olsada gerçekleşmeyeceği anlamına gelmez. İnsanların salgın hastalıklara yakalanma oranı çok yüksektir. Bu durum gerçekleştiğinde kimse bunu yadırgamaz (beyaz kuğu). Ama bu salgın hastalıklar sonucunda dünya nüfusunun yarısının yok olacağı öngörülseydi, insanlar yine de buna inanırdı, çünkü dünya kara veba, İspanyol gribi gibi bu tarz salgın hastalıklarla çok acı sınavlar vermiştir (gri kuğu). Peki bu salgın hastalık sonucunda yaşam biçiminizi tamamen değiştireceğimiz söylenseydi, işte buna kimse ihtimal vermezdi. İnsanların düşük de olsa beklentisi eski hayatlarına kaldığı yerden devam etmektir. Halbuki şu an yaşadığımız Covid-19 pandemisi sonrası olası senaryolara baktığımızda maalesef eski yaşantımıza dönüş yok gibi gözüküyor. Sadece canlarımızı kaybetmekle kalmıyor, eğitimden, sağlığa, alışverişten, sosyalleşmeye kadar hemen hemen her alanada yeni normal olarak kabullendiğimiz kurallar bütününü uyguluyoruz ve kimse bunun ne kadar süreceğini ve bir daha olup olamayacağını maalesef öngöremiyor. İşte bu siyah kuğudur ve dünya tarihi kimsenin öngörmediği buna benzer siyah kuğu örnekleri ile doludur...

Not: Çan eğrisi sistemi temelli bir eğitim aldıysanız veya bu sistemi benimsiyorsanız bu kitabı okuyarak vakit kaybetmeyin. Çünkü sizin için bu kitap tam bir siyah kuğu olacaktır. Keyifli okumalar dilerim.
Yazar, fikrini daha ince kitaba sığdırıp daha kısa ifade edebilirdi. Kitabın ana konusu, hiçbir şeyin öngörülemez olup tüm "risk analyst"lerin, "security analyst"lerin ve takım elbisedeki "uzman"ların sandıklarından çok daha az bildikleri fikrine dayanıyor. Daha kötüsü, sıradan adi şoför veya başka meslek sahiplerinin, tahminleme yapmaya çalışan sözde uzmanlardan daha iyi öngörü yapabileceğini iddia ediyor. Sebebi, şoför ve yemek şeflerinin, en azından, konu hakkında çok bilgileri olmadıklarının farkında olmasıdır. Kitabın en beğenmediğim özelliği ise aynı fikri tam 600 sayfa farklı şekillerde söyleyip durması ve okuyucuya ilerleyen sayfalarda hiçbir yeni fikir sunmaması, fikrini geliştirmemesi oldu.
Diğer bir deyişle, güven duygusu en yüksek düzeye ulaştığı anda kendisini bekleyen tehlike de doruğa ulaşmıştır.
Görülmüş olanın seçilmiş kısımlarına odaklanıp,buradan görülmemiş olana genelleme yapıyoruz: teyit hatası
Olmamasına büyük ihtimal verilen şey de bir Siyah kuğudur. Simetrik olarak, olasılıksız görünen bir olayın gerçekleşmesi, olasılıklı görünen bir olayın gerçekleşmesine denktir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Siyah Kuğu
Alt başlık:
Olasılıksız Görünenin Etkisi
Baskı tarihi:
1 Eylül 2014
Sayfa sayısı:
511
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754344141
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Siyah Kuğu
The Black Swan
Kısmen deneme yazarı, kısmen borsacı ve yatırımcı kimliğine sahip Lübnan doğumlu Taleb (kendisini bir Osmanlı vatandaşı olarak tanımlıyor) yaşamını talih, belirsizlik, olasılık ve bilgi konularına adamış bir düşünür. Kendi hesabına döviz, türev alım satımı yapmaktan, Chicago borsasında bir Wall Street firmaları hesabına işlem yapmaya ve New York Üniversitesi Matematik Bilimler Enstitüsü'nde 'olasılık teorisinin risk yönetimine uygulanması' üzerine ders vermeye kadar çok yönlü bir kariyere sahip. Gündemdeki (yetersiz teminatlı mortgage kredilerinin geri dönmemesi sonucu çıkan ve birçok büyük finans kuruluşunun batmasına neden olan) 'subprime' kriziyle birlikte,1987'te New York Borsası'nın çöküşünü de önceden tahmin eden ve 11 Eylül 2001'deki saldırı benzeri bir olayın olasılığını bir hafta önceki bir makalesinde tartışan Taleb'in (Rastlantısalığa Aldanmak) başlıklı ilk kitabıyla bu son yapıtı her iki kitabı da 27 dile çevrilmiş ve New York Times 'ın çok satanlar listesinde uzun bir süre kalmıştır. 

Garanti Bankası Masters Özel Bankacılık Birimi'nin davetlisi olarak geçtiğimiz günlerde İstanbul'da finans çevrelerinden ve basından 400 kadar dinleyici önünde bir konuşma yapan Taleb hakkında dünya basınında hayli yazılıp çizildi, Türkiye'de de aynısı olacağı benziyor. 

Kısaca, 'Siyah Kuğu' deyimiyle; olması ihtimal dışı görülen, fakat vuku bulduğunda etkisi çok büyük olan ve bir kez gerçekleştikten sonra, onu daha az rastlantısal kılacak bir açıklama uydurduğumuz olaylar kastedilmektedir. Siyaset ve ekonomi tarihinde olsun, bilim ve teknoloji tarihinde olsun, arkasında iz bırakan hemen hemen tüm olayların birer 'Siyah Kuğu' olduğunu hatırlatan yazar, özellikle hayatını riskleri hesaplayarak kazanan insanlara çok önemli bir yeni bakış açısı sunuyor.

Kitabı okuyanlar 142 okur

  • Fatih Tunç
  • Gülşah Karakaya
  • co_ba_in
  • Evrim
  • Elif
  • Özgür
  • Murat Koçhan
  • Merve orhan
  • Murat Uzun
  • İshak Tunç

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.3 (17)
9
%13.3 (8)
8
%20 (12)
7
%20 (12)
6
%10 (6)
5
%5 (3)
4
%0
3
%1.7 (1)
2
%0
1
%0