Siyah Kuğu Parkı

7,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
551 gösterim
“Cesaret, bir şeyi yapmaktan altına edecek kadar korkmak, ama gene de yapmaktır.”
İngiltere’nin sıradan bir kasabası olan Siyah Kuğu Parkı’nda yaşayan 13 yaşındaki “pepeme” Jason Taylor, yaklaşan yeni yıldan “kızlar” denilen ilginç türle ilk deneyimi yaşamak dışında fazla bir şey beklememektedir.
Ancak birdenbire patlak veren Falkland Savaşı’nın yarattığı huzursuz ortam ve ebeveyninin çıkmazdaki evliliği, onu kendi dünyasına iter. Bu dünya, zengin hayallerle doludur. Ne var ki, Taylor’ın, hayatın bu yöntemle baş edilemeyecek kadar acımasız olduğunu anlaması, fazla zaman almayacaktır.

Siyah Kuğu Parkı, bir “erginleşme” hikâyesi; genç kahramanının gözlerinden büyümenin dehşetini ve muhteşemliğini âdeta yaşatarak anlatan olağanüstü bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2009
 • Sayfa Sayısı:
  428
 • ISBN:
  9786051113135
 • Orijinal Adı:
  Black Swan Green
 • Çeviri:
  Bilge Gündüz
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Fatih DOĞANCI 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 8/10 puan

13 yaşın ne karmaşık, ne zor bir iş olduğunu tekrar hatırlattı. Kendi küçük dünyasının sınırları ve problemleriyle uğraşırken bir yandan da çevresinde olup bitenlerle savaşmak zorunda kalan bir çocuğun hikayesini çok ama çok güzel ve sade bir dille, ulaşılması güç bir güzellikte aktarmış.Herkese tavsiye ederim.

Kitaptan 7 Alıntı

Kübra E. 
08 Haz 09:48 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Savaş, ülkeler için açık artırma olabilir. Askerler içinse piyangodur.

Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 159 - Doğan Yayıncılık)Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 159 - Doğan Yayıncılık)
Kübra E. 
07 Haz 16:52 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ölü şeyler sana, bir gün senin de ne olacağını gösterirler.

Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 28 - Doğan Yayıncılık)Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 28 - Doğan Yayıncılık)
Kübra E. 
09 Haz 18:57 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Umarım şiddeti kimin başlattığını, kimin sürdürdüğünü ve şiddetin bedelini kimin ödediğini fark edersiniz. Savaşlar durduk yere çıkmıyor. Savaşlar uzun bir süreç sonunda çıkıyor ve inanın bana, ortada onun kanlı gelişini engellemekte başarısız olan herkesin paylaşmasına yetecek kadar suç oluyor. Umarım kendi hayatınızda da nelerin gerçekten değerli olduğunu, nelerin yalnızca saçma sapan sözlerden... tribüne oynamaktan... boş laflardan... sahte pozlardan... bencillikten ibaret olduğunu görürsünüz."

Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 162 - Doğan Yayıncılık)Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 162 - Doğan Yayıncılık)
Kübra E. 
07 Haz 18:12 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Bayan de Roo, Güney Afrika'da doğmuş ama bir gün devletten ülkeyi yirmi dört saat içinde terketmesi için emir gelmiş, yoksa hapse atılacakmış. Yanlış bir şey yaptığından değil. Eğer siyahi insanların ayrılmış arazilerde, sürü hâlinde, okulsuz, hastanesiz ve işsiz olarak, çamur ve sazdan yapılmış kulübelerde yaşamasına itiraz ederseniz Güney Afrika'da böyle yapıyorlarmış."

Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 45 - Doğan Yayıncılık)Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 45 - Doğan Yayıncılık)
Kübra E. 
23 Haz 02:04 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Dünya, işleri oluruna bırakmıyor. Her zaman başlangıçları bitişlerle zehirliyor.

Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 412 - Doğan Yayıncılık, 1. Baskı, Ağustos 2009)Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 412 - Doğan Yayıncılık, 1. Baskı, Ağustos 2009)
Fatih DOĞANCI 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

..bir evi dolduran, insanların kendisi değil, onların "birazdan dönerim" leri, diş fırçaları, o anda kullanılmayan şapka ve mantoları, onların o eve ait olduğunu gösteren şeyler.

Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 316 - Doğan Kitap)Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 316 - Doğan Kitap)
Fatih DOĞANCI 
01 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bir sonraki odada Julia 'nın yaşında çilli bir kız tekerlekli sandalyede oturuyordu. Bacağının biri yoktu. Muhtemelen bacağını kaybetmektense pepelemeyi tercih ederdi; mutluluğun diğer insanların acılarıyla ilgili olup olmadığını merak ettim. Ama bakın bu iki taraflı bir durum. Yarın sabahtan sonra insanların bana baktıklarında "Tamam hayatım bok gibi ama en azından Jason Taylor 'ın yerine değilim. En azından konuşabiliyorum" diye düşünecekler.

Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 43)Siyah Kuğu Parkı, David Mitchell (Sayfa 43)

Kitapla ilgili 1 Haber

David Mitchell'in yeni kitabının yayın tarihi 2114
David Mitchell'in yeni kitabının yayın tarihi 2114 Sinemaya da uyarlanan Bulut Atlası romanının İngiliz yazarı David Mitchell, son eserini tamamladı; fakat 2114 yılına kadar kimse kitaptan tek bir satır dahi okuyamayacak!