Siyah Pelerinli Adam

7,5/10  (6 Oy) · 
35 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.086 gösterim
Necip Fazıl, oynanmasından ziyade okunması için kaleme aldığı bu eserini, «tek perdede bir hikaye» şeklinde takdim eder. Eser ilk defa 1943 Büyük Doğu’larında tefrika edilmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2000
 • Sayfa Sayısı:
  125
 • ISBN:
  975-8180-74-6
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kivirciktosh 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap, Necip Fazıl’ın iki farklı piyesinden oluşuyor. İlki (kitaba adını da veren ‘’Siyah Pelerinli Adam’’) tamamen bir iç savaşı, nefisle mücadeleyi anlatıyor. İkinci piyes olan ‘’Kumandan’’ ise yaşamla ölüm arasındaki askerleri ve onların psikolojilerini yansıtıyor. İki piyesi de çok sevdim. Kumandan piyesi’nin en heyecanlı yerde bitmesi (daha doğrusu Büyük Doğu dergisinin kapanması sebebiyle yarım kalması) beni çok üzdü. Her iki piyes de içinde birçok ders ve hakikat içeriyor. Okuyunuz, okutunuz…

Diğer kitaplara göre zayıf bulduğum iki oyun mevcut içinde.''Kumandan'' isimli hikaye ise en heyecanlı yerinde yarım kalmış. ''Siyah Pelerinli Adam'' ise küçükken izlediğimiz şeytanlı filmler gibi :D:D

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kişinin şeytanla ve nefsiyle mücadelesini anlatan, biraz Goethe'nin Faust'unu da andıran bir tiyatro eseriydi. Aynı kitapta üstadın yarım kalan 'Kumandan' adlı bir piyesi de var.

Kitaptan 1 Alıntı

Düşün,hiç bir hayalin yontamayacağı kadar sivri, namütenahi sivri bir pergel ucuyla masa arasında namütenahi hızlı bir darbenin bile zıpkınına takamadığı zaman.pergel yere devrilmiş ve zaman yine uçmuş, geçmiş, düşmüştür.

Siyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 38 - Büyük Doğu Yayınları)Siyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 38 - Büyük Doğu Yayınları)