Siyah Pelerinli Adam

8,3/10  (20 Oy) · 
85 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.621 gösterim
Necip Fazıl, oynanmasından ziyade okunması için kaleme aldığı bu eserini, «tek perdede bir hikaye» şeklinde takdim eder. Eser ilk defa 1943 Büyük Doğu’larında tefrika edilmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2000
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789758180745
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
salih 
 09 Haz 2017 · Kitabı okudu · 4 günde

Kitap Siyah Pelerinli Adam ve Kumandan olmak üzere iki piyesten oluşuyor. Siyah Pelerinli Adam, bir insanın nefis mücadelesini konu alıyor. Genç bir adamın şeytan tarafından para, güç ve kadın unsurlarını kullanarak baştan çıkarmaya çalışmasını anlatıyor. Kumandan ise denizaltında ölümü bekleyen bir grup askerin, ölüm ile yaşam arasında ki gelgitleri ile sivil hayattaki yüzbaşı ve teğmenin hayatlarınıdan bahsediyor. Bu piyes malesef ki yarım kalmış, tamamlanmamış.

Kivirciktosh 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap, Necip Fazıl’ın iki farklı piyesinden oluşuyor. İlki (kitaba adını da veren ‘’Siyah Pelerinli Adam’’) tamamen bir iç savaşı, nefisle mücadeleyi anlatıyor. İkinci piyes olan ‘’Kumandan’’ ise yaşamla ölüm arasındaki askerleri ve onların psikolojilerini yansıtıyor. İki piyesi de çok sevdim. Kumandan piyesi’nin en heyecanlı yerde bitmesi (daha doğrusu Büyük Doğu dergisinin kapanması sebebiyle yarım kalması) beni çok üzdü. Her iki piyes de içinde birçok ders ve hakikat içeriyor. Okuyunuz, okutunuz…

Siyah Pelerinli Adam benzeri kitaplar

aminesit 
24 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

....................... Üstad Necip Fazıl Kısakürek in kitapları için inceleme yazmak mı? Sanmıyorum okuyun yaşayın ve görün.......................

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kişinin şeytanla ve nefsiyle mücadelesini anlatan, biraz Goethe'nin Faust'unu da andıran bir tiyatro eseriydi. Aynı kitapta üstadın yarım kalan 'Kumandan' adlı bir piyesi de var.

Diğer kitaplara göre zayıf bulduğum iki oyun mevcut içinde.''Kumandan'' isimli hikaye ise en heyecanlı yerinde yarım kalmış. ''Siyah Pelerinli Adam'' ise küçükken izlediğimiz şeytanlı filmler gibi :D:D

Kitaptan 9 Alıntı

salih 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Herkes kendi başına ağlar; yapayalnız...

Siyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 84 - Büyük Doğu Yayınları 14. Baskı 2015)Siyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 84 - Büyük Doğu Yayınları 14. Baskı 2015)
salih 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Teğmen - Ben sizin gibi kuvvetli olamadım. Kuvvetli olduğum zamanda Allahı unuttum.

Siyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 77 - Büyük Doğu Yayınları 14. Baskı 2015)Siyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 77 - Büyük Doğu Yayınları 14. Baskı 2015)
salih 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Sayıların gide gide ulaşamayacagı kıymet, ufukların aka aka varamayacagı manzara, kitapların yıgıla yıgıla bütünlestiremeyecigi hakikat, Allah'tır, Allah!!!

Siyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 32 - Büyük Doğu Yayınları 14. Baskı 2015)Siyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 32 - Büyük Doğu Yayınları 14. Baskı 2015)
salih 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Biz paraya gelelim! O kağıt parçası ki, üstünde nazırın imzası, dalkavuğun busesi, mezarcının çamuru, orospunun pudrası,sarrafın ütüsü, casusun buruşuğu, imamın nefesi, ırgatın teri, milletin remzi, dilencinin kiri, şehidin kanı, sarhoşun tükürüğü, katilin tırmığı, mübaşirin zamkı birbirine karışmıştır.

Siyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 30 - Büyük Doğu Yayınları 14. Baskı 2015)Siyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 30 - Büyük Doğu Yayınları 14. Baskı 2015)
Zihnisinir 
18 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

-...Sonra sen geldin, mum istedin. Seni odanda mum yanarken ziyaret edeyim dedim. Zira elektrik ışığı mesafenin pergel ve cetvelle ölçülebileceğini zanneden ahmak bir gurur sahibidir.

Siyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl KısakürekSiyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl Kısakürek
salih 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Ruhumu bit pazarına çıkarsam, boyaları kazınmış bir çocuk lazımlığı kadar para veren olmaz.

Siyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 29 - Büyük Doğu Yayınları 14. Baskı 2015)Siyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 29 - Büyük Doğu Yayınları 14. Baskı 2015)
salih 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Ben, günübirlik varlıklar çerçevesinde mahrum olmaktan büyük malikiyet tanımıyorum. onlara malik olmak kudretim arttıkça mahrumluğum derinleşiyor. mahrumluğum derinleştikçe, hiçi ve hepi buluyorum. hepi, yani Allah'ı...

Siyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 20 - Büyük Doğu Yayınları 14. Baskı 2015)Siyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 20 - Büyük Doğu Yayınları 14. Baskı 2015)

Şiirim, onun saklambaç oyunu… Cemiyetim, her noktada onun merkezi etrafında çizilmiş dairelerin hendesesi… Nizamım, onun, parmakla sayılmaz ve gözle görülmez keyfiyetinin ölçüsü…

Siyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl KısakürekSiyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl Kısakürek

Düşün,hiç bir hayalin yontamayacağı kadar sivri, namütenahi sivri bir pergel ucuyla masa arasında namütenahi hızlı bir darbenin bile zıpkınına takamadığı zaman.pergel yere devrilmiş ve zaman yine uçmuş, geçmiş, düşmüştür.

Siyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 38 - Büyük Doğu Yayınları)Siyah Pelerinli Adam, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 38 - Büyük Doğu Yayınları)