Siyah Saten Bir Gecelik

·
Okunma
·
Beğeni
·
534
Gösterim
Adı:
Siyah Saten Bir Gecelik
Yazar:
Baskı tarihi:
Eylül 2014
Sayfa sayısı:
68
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054927739
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Sönmeye yüz tutmuş bir mumun son çırpınışlarında ömrüm
ve daha bitmedi aşka teslim olan kalbimden dinlediğim öykü.

Bir yaz gecesi düşünün ki uzak kıyılarda,
süzülüp usulca girsin içeri
ayın gümüşü. Ne keder, ne imkânsız ve umutsuz hayaller,
ne de lâl ve yalnız kalbim
sıyırıp siyah saten bir gece gibi gövdemi, çırılçıplak
ruhumla seviştiğim
sevgilim.
68 syf.
·10/10
Oya Uysal kim biliyor musunuz?
Kankam °°° Vaveyla °°° ile bir espri sonucu keşfettiğimiz şair olur kendisi. Evet hiç uysal olmayan geyik muhabbetimizde güldük eğlendik ama şimdi çok fazla pişmanız.

Şairimiz manyak gülüşlerimize inat bizi neredeyse ağlatacaktı. O derece etkilendik. İddiamızın ben tarafını sonuçlandıran incelememi nihayet paylaşabildim. Kaybeden olmadı ama çok anlamlı şiirler kazandık.

Gecenin sabaha ulaştığı saatlerde okudum kendisini. Beni bekleyen hüzünlerimi bir sandığa gizleyip, gitmeyen iç sıkıntımı yanıma alıp yürümeye başladım ve yaklaştım kitabın kalbine.

Mısraları seyrettim birer birer. Oyanın aşkı benim aşkım, onun pişmanlıkları benim pişmanlığım oldu. Ruhunu ruhumda hissettim. Kederlerini sahiplendim. Acıdım, üzüldüm, dertlendim.

Sonrasında ben de çoğaltarak sevdiğim kişilere selam gönderdim. Umarım değmişsinizdir bu büyüklüğe...
68 syf.
Öhöm öhööööm başlıyorum;

Öncelikle kitabın bana gelme hikayesine kısaca değinmek istiyorum, DUA 'nın kitap yurdu puanlarından ücretsiz alabileceği kitaplar arasındaydı, biz konuşurken dedim ki bana da gönder isimlerini söyledi ve değişik geldiği için şaka niyetiyle bu kitabı bana göndersene dedim(ve burdan anlıyoruz ki Dua'ya asla şaka yapılmıyor) iki gün sonra bir kargo numarası ve bir mesaj geliyor ben sana kitap aldım diye, tabi ben şaka sanıyordum ve inceleme yazarım ben de diye ona şaka yapıyordum gel gelelim doğruymuş ve inceleme sözü vermiş olmuşum =)) şaka falan derken çok güzel bir kitabım oldu.

Oya Uysal 10 kitabı olan bir kadın şairimiz ve yine dizelerden kaleler ören güzel bir kadınımız " Tek korunağım duvarlar / - yalnızlıktan ördüğüm duvarlar-" (35) diyor işte o zaman alıyorum yalnızlığımın kıyısından şiir kitaplarımı ve başlıyorum kendi kalemi örmeye kimseler girmesin diye...
Sonra beni hissetmiş olacak ki "sokul, harflerden hayaller çizen parmaklarımdan / zarar gelmez sana/ aram iyi olmadı hiç insanlarla" (41) diye yanına çağırıyor beni gidiyorum harflerinin içine, başlıyoruz dertleşmeye "kimi sevsem çoğaltarak sevdim, gereğinden çok, fazladan" 49) diyor ben de 'Hangimiz yapmadık o hatayı, kendimizden çok içimizi kaplayanlar yakmadı mı en çok canımızı?' diye soruyorum ona...
"Her yanıta bir sorusu daha varken herkesin, susmayı seçtim, sessizliği, sessizliğin kalbindeki yara izlerini" şiirlerle o yaralara pansuman yapan sizleri seçtik biz de derdinizde derdimizi bulmayı, yaralarımızı birlikte ize çevirmeyi istedik...

Bütün çizdiğim yerleri kendimce düşündüklerimle yazmak istiyorum ama o kadar çok ki daha fazla uzatmayayım diyorum.

Ve son olarak "Ayrılığın bir son değil, aslında aşka başlangıç olduğunu öğrendim zamanla" bu kitabından ayrılsamda artık Oya Uysal 'ın kitaplarını ilk fırsatta okuyacağımı düşünüyorum, siz de okuyun efendim okuyun. Sitede 26 okunması olması beni çok üzdü o kadar saçma kitapların bile binlerce okuyucusu olması ile bu şairin böyle kalmasına üzüldüm ve yine değeri anlaşılmamış, dizelerinin kıymeti bilinmeyen bir şairimiz daha umarım en yakın zamanda hakkettiği değeri görür şairimiz...

Kitapla kalın, kitap dostlarım...
68 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Kendisinin okuduğum üçüncü kitabı oldu ve kesinlikle en beğendiğim kitabı da budur. Bu kitabı ile şiire ve hayata yaklaşımında Didem Madak benzeri eğilimler olduğunu fark ettim. Doğası gereği erkek ve kadının hayatı farklı anlayışının bir sonucu olarak kadın ve erkek şairler arasındaki farka da hep dikkat çekmişimdir. Bu ayrımın daha aza indirildiği bir kitap oldu benim için. Çok anlamlı ve vurucu dizelerle dolu. Okumanızı tavsiye ederim.
68 syf.
Şiir şöleninin içinde kayboldum @kitapkokuluhatun vesilesiyle. Teşekkür ederim sevgili Çipil'imiz.

Sade ve şık dizeler okudum. Her bir şiirde itinayla altını çizdiğim dizeler edindim. Ruhuma, ruhumun en derinine işleyen dizeler... Harikulade.

Şiirleri okurken Didem Madak şiirlerini anımsadım. Anımsayınca ister istemez bir kıyaslama yaptım. Madak şiirlerini zaten severim de Oya Uysal şiirlerine karşı da bir sempati beslemeye başladım.

Madak'taki imgeli büyülü şiirsellik, Uysal'da az ve öz imgeli dizelere bırakmış yerini. İkisi de birbirine birkaç tık yakın, aynı zamanda çokça uzak iki şair. Bana ilham olan şair kadınlardan, eşsiz ve fevkalade derin.

Oya Uysal'ın Siyah Saten Bir Gecelik isimli bu şiir kitabında kendimi buldum. Dizelerinde kayboldum. Anladım ki ben öykülerden, romanlardan kaçmak isteyince dizelerin, şiirlerin kollarına kendimi bırakmalıyım.

İçimi içime sığdırmayan dizeler karşısında hayran kaldım. Ben de şaşırdım bu hallerime. Çünkü sıradan, kolay bir üslupla dile geitirilmiş şiirler barınıyor kitabın içinde. Ben ki imgelere aşık bir okur kadın.

Beni derinden etkileyecek keşfedilmeyi bekleyen çok şair ve çokça şiir var edebiyat camiasında.

Nisan ayında okuyacağım kitaplar arasında şairin bir diğer şiir kitabı Kimselerin Akşamı da olacak. Çünkü çokça sevdim Siyah Saten Bir Gecelik şiirlerini. En sevdim.

Sizler için buraya dizelerden en beğendiğimi bırakıyorum.

#alıntı

*Ben. Nedenler ve niçinlerden örülmüş karanlık dehlizinde
harflerden yaptığı asaya tutunup yürüyen şair kadın.

Siyah Saten Bir Gecelik / Oya Uysal
Ey kusurlarımı örten iç ürperten karanlık,
beni dost bildiğim gözlerden sakın, beni sakla,
yara almış yerlerimi ört!
Oya Uysal
Sayfa 16 - Kırmızı Kedi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Siyah Saten Bir Gecelik
Yazar:
Baskı tarihi:
Eylül 2014
Sayfa sayısı:
68
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054927739
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Sönmeye yüz tutmuş bir mumun son çırpınışlarında ömrüm
ve daha bitmedi aşka teslim olan kalbimden dinlediğim öykü.

Bir yaz gecesi düşünün ki uzak kıyılarda,
süzülüp usulca girsin içeri
ayın gümüşü. Ne keder, ne imkânsız ve umutsuz hayaller,
ne de lâl ve yalnız kalbim
sıyırıp siyah saten bir gece gibi gövdemi, çırılçıplak
ruhumla seviştiğim
sevgilim.

Kitabı okuyanlar 22 okur

  • OkurYazarKıvırcık
  • S.
  • @kitapkokuluhatun
  • Seçilmiş
  • Esma Yer
  • Merve
  • Atakan
  • Serap Ertürk Emir
  • Esther. Sema
  • Büşra Çakır

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%58.3 (7)
9
%0
8
%25 (3)
7
%16.7 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0