Siyaset Felsefesine Giriş

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
335 gösterim
Siyaset felsefesi, tarihi boyunca farklı analiz perspektiflerinden ve referans noktalarından beslenerek bir söz dağarcığı meydana getirmiştir. Yalnızca siyaset alanında hazırlanmış çalışmaları anlamak için değil, aynı zamanda gündelik yaşamın siyasi yüzünü daha iyi kavramak ve bir siyasi aktör olarak etkin olabilmek için de bu söz dağarcığına hâkim olmak büyük önem taşır. Tarihsel dönemleri sırasıyla ele alan bu kitap, siyaset felsefesi birikimini oluşturan olayları ve olguları, kaynaklarına inerek inceliyor.

Kitabın her bölümü siyaset felsefesinin bir dönemine odaklanıyor: Yunan felsefesinde siyaset alanının sahip olduğu saygınlığı vurgulayan Christian Ruby, Ortaçağ teolojisinde Kilise’nin siyasetle ilişkisini ortaya koyuyor. Ardından 16.-18. yüzyıllarda modernitenin ve irade aracılığıyla birliğin ortaya çıkışını inceleyen yazar, 19. yüzyılda siyaset ile tarihsel güçlerin ilişkisine eğiliyor ve 20. yüzyılda gerçekleşen siyasalın aşınması sürecini değerlendiriyor.

Batı siyaset felsefesinin yol işaretlerini günümüzün koşullarıyla ilişkisi içinde görmek isteyen okurlara ve iktidar, devlet ya da toplumsal yaşam konularında çalışan öğrencilere eski tartışmalardan faydalanma imkânı sunan bir kaynak.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789750510717
 • Orijinal Adı:
  Introduction à la philosophie politique
 • Çeviri:
  Aziz Ufuk Kılıç
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Emre DEMİR 
23 Nis 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Siyaset nedir? Kökeni ne? Hangi eski toplumlarda ne şekilde oluşmuş? Ne şekilde kullanılmış? Peki filozoflar siyaset hakkında hangi açıklamaları kullanmış hepsini başarılı bir şekilde anlatan bir kitap bu kitabı okumadan kimse politika yapmasın. Kitaptan beğendiğim bir sözle incelememi bitirmek istiyorum. "Ortak bir amaç yoksa halk da yoktur. Siyaset adamı bu amacı korumalı; eskilerin, kurucuların otoritesi sayesinde uyumsuzlukların üstesinden gelmelidir."