Siyaset Felsefesine Giriş

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
328 gösterim
Siyaset felsefesi, tarihi boyunca farklı analiz perspektiflerinden ve referans noktalarından beslenerek bir söz dağarcığı meydana getirmiştir. Yalnızca siyaset alanında hazırlanmış çalışmaları anlamak için değil, aynı zamanda gündelik yaşamın siyasi yüzünü daha iyi kavramak ve bir siyasi aktör olarak etkin olabilmek için de bu söz dağarcığına hâkim olmak büyük önem taşır. Tarihsel dönemleri sırasıyla ele alan bu kitap, siyaset felsefesi birikimini oluşturan olayları ve olguları, kaynaklarına inerek inceliyor.

Kitabın her bölümü siyaset felsefesinin bir dönemine odaklanıyor: Yunan felsefesinde siyaset alanının sahip olduğu saygınlığı vurgulayan Christian Ruby, Ortaçağ teolojisinde Kilise’nin siyasetle ilişkisini ortaya koyuyor. Ardından 16.-18. yüzyıllarda modernitenin ve irade aracılığıyla birliğin ortaya çıkışını inceleyen yazar, 19. yüzyılda siyaset ile tarihsel güçlerin ilişkisine eğiliyor ve 20. yüzyılda gerçekleşen siyasalın aşınması sürecini değerlendiriyor.

Batı siyaset felsefesinin yol işaretlerini günümüzün koşullarıyla ilişkisi içinde görmek isteyen okurlara ve iktidar, devlet ya da toplumsal yaşam konularında çalışan öğrencilere eski tartışmalardan faydalanma imkânı sunan bir kaynak.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789750510717
 • Orijinal Adı:
  Introduction à la philosophie politique
 • Çeviri:
  Aziz Ufuk Kılıç
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Emre DEMİR 
23 Nis 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Siyaset nedir? Kökeni ne? Hangi eski toplumlarda ne şekilde oluşmuş? Ne şekilde kullanılmış? Peki filozoflar siyaset hakkında hangi açıklamaları kullanmış hepsini başarılı bir şekilde anlatan bir kitap bu kitabı okumadan kimse politika yapmasın. Kitaptan beğendiğim bir sözle incelememi bitirmek istiyorum. "Ortak bir amaç yoksa halk da yoktur. Siyaset adamı bu amacı korumalı; eskilerin, kurucuların otoritesi sayesinde uyumsuzlukların üstesinden gelmelidir."

Hakkı X 
08 Ara 2017 · Puan vermedi

Okunması kolay anlaşılması zor geldi bana kitap nitekim birçok filozof un düşüncelerini toplamış günümüze kadar siyasal düşünceyeleri özetlemeye çalışılmış.

Kitaptan 2 Alıntı

Hakkı X 
 07 Ara 2017 · İnceledi · Puan vermedi

Doğal hukukun icadı
Öyle veya boyle,zorluk şudur:İlahi hukukun meydan okumasına karşılık verebilmek için,doğal bir toplumculuğun var olup olmadığını sorununu aşmış olmak,siyasal toplumun her durumda kökten bir durum değişikliğini beraberinde getirdiğini göstermek gerekir.Siyasal toplum basit bir güçler boynundan degil,her bir kişinin bizzat bağlandığı ve bu bağla ürettiği bir medeni halden kaynaklanmaktadır.Fiili özgürlük,devletin teminat altına aldığı ,odak noktası yurttaş olan bir hukuk sistemine dayanır.

Siyaset Felsefesine Giriş, Christian Ruby (Sayfa 78 - iletişim)Siyaset Felsefesine Giriş, Christian Ruby (Sayfa 78 - iletişim)
Hakkı X 
08 Ara 2017 · İnceledi · Puan vermedi

Foucault ya gore iktidar sorunu
Eski Yunanlıların varoluş sanatıyla yeniden ilişki kurarak ,sahici biçimde özgüleştirici bir yöntem önerir.Varoluş Estetiği dediği şey (özenin iktidara direnme hakkından ziyade ,asla kökü kazinamayacak bir direniş potansiyeline dayanır) itirafsiz haklılaştirmasız bir hakikat cesareti vaat eder.Hakikat ancak kendini olumlama olabilir. Özne itirafın yabancılaştırmasına, kendini tanıtma zorluğuna teslim olmayarak, kendini özne olarak ortaya koymayı öğrenir. Böylece, tabiiyet formlarına, başkasının dayattığı
bir kendilik imgesinin neden olduğu ezikliğe karşı mücadele edebilir. Suçlu ya da masum sıfatlarından bağımsız bir biçimde, kendisiyle hakiki bir ilişki kurarak söylem içine yerleşir. Öznenin hakikati ifadesi, özneleşmesi, özgürleşmesinin bir uğrağı olur. Hakikat cesareti etiği ya da varoluş este-
tiği (Michel Foucault'nun siyaseti budur) 19. yüzyılın dandizmini yinelemekle yetinmez. İtirafı kendiliğin uygulanmasına dönüştürür, kendi dönüşümüyle var olma tarzına dönüştürür. Her türlü tahakküme karşı en üst derecede siyasal
bu meydan okuma, başkalarının olmasını istediği şeyi üstünden atarak kendi olma egzersizini tanımlar.

Siyaset Felsefesine Giriş, Christian Ruby (Sayfa 144)Siyaset Felsefesine Giriş, Christian Ruby (Sayfa 144)