Siyasetname

·
Okunma
·
Beğeni
·
10549
Gösterim
Adı:
Siyasetname
Baskı tarihi:
27 Ağustos 2015
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055418977
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nilüfer Yayınları
Baskılar:
Siyasetname
Siyasetname
Siyasetname
Siyasetname
Siyasetname
Siyasetname
Siyasetname, Arap, Fars, Hint ve Türk edebiyatlarında devlet adamlarına yöneticilik sanatına ilişkin bilgiler veren yapıtların genel adı.

Genel olarak hükümdarlar için kaleme alınış siyasetnamelerde onların sahip olması gereken nitelikler, saltanatın koşulları ve kuralları anlatılır. İdeal bir devlet örgütünün nasıl olması gerektiği belirtilir ve kötü yönetimlerin zararlı sonuçları açıklanarak yöneticiler uyarılır. Bir ülkenin siyasal ve toplumsal yaşamını, askeri ve mali örgütlerinin yasa ve tüzüklerini, toplumun gelenek ve göreneklerini de tanıtan yapıtlar olan siyasetnameler dinsel temellere de dayanır. Kur'an'dan, hadislerden ve tarihten örnekler gösteren bu tür yapıtlarda, geçmişteki kötü olaylar, zalim, deneyimsiz ve cahil hükümdarların ve vezirlerin yol açtığı felaketler, öyküler ve fıkralar anlatılır.

Siyasetnamelerde siyaset kavramının çeşitli anlamları açıklanmıştır: hayvan terbiyesi, valilik, idare, ceza, idam,',craat, diplomasi gibi. Siyaseten katl bir cezalandırmadır ve meydan-ı siyaset, idam cezalarının uygulandığı yerdir.
365 syf.
·8 günde
Nizamı Mülk , Hasan Sabbah ve Ömer Hayyam... 3’ ü de birbirinden zeki ve donanımlı insanlar. Aynı zamanda olmaları da çağın en büyük avantajı her ne kadar farklı şeylere hizmet etmiş olsalarda. Devlet yönetiminin ne olduğu , toplumda ki adalet anlayışının nasıl olması gerektiği anlatan eşsiz bir kitap. Bu kitabı okuyan arkadaşlara da Fedailerin Kalesi Alamut ( Vladamir Bartol) ve Semerkant’ı da okumasını tavsiye ediyorum toplumun içindeki durumu daha net görme açısından.
365 syf.
·29 günde·Beğendi·9/10
Daha önceden blogumda Selçuklu Devleti'nin büyük veziri Nizamülmülk'ün Siyasetname isimli eserindeki hikayelerle ilgili bir kitap incelemesi yapmıştım. O incelemeye buradan ( https://okunmuskutuphane.blogspot.com/...k-hikayeleri-dr.html ) ulaşabilirsiniz. Şimdi fırsat oldu ve büyük ve ünlü vezirin Siyasetname isimli eserini de okumuş olduk. Nizamülmülk ismi aslında bir lakap. Siyasetname'de de değinildiği gibi o devirlerde kişilere yaptıkları veya çalıştıkları işlere göre lakaplar verilirmiş. İşte asıl adı Kıvamüddin Ebu Ali Hasan b. Ali B. İshak olan Nizamülmülk yaptığı büyük işlerle bu lakabı almaya hak kazanmış. En bilinen hizmeti belki de Nizamiye Medreseleridir.
Kitaptan öğrendiğimize göre zamanın Sultanı Melikşah vezirlerinden ülkenin idaresi, din ve dünya işlerinde yol gösterici bir kitap yazmalarını ister. Nizamülmülk'de yılların verdiği tecrübesini bu esere aktarır. Siyasetname 51 fasıldan yani 51 bölümden ibaret. Bölümlerin uzunluğu anlatılan konuya göre değişiklik gösteriyor. Bu fasıllarda devlet yönetimi ile sanırım aklınıza gelebilecek tüm sorunlara veya açıklara bir çözüm gösterilmiş. Bir padişahın halkına nasıl davranması gerektiği, çalışanlarına nasıl davranması gerektiği, dinin halk yönetimindeki yeri, adalet, eşitlik vs. vs. gibi bir çok husus anlatılmış. Şunu söyleyebilirim ki bu eser gerçekten de devlet yönetimindekiler için bir başucu kitabı olmalıdır. Kitabı okursanız ve kendinizi bir ülkenin sultanı gibi düşünürseniz verilen öğütlerin gerçekten çok değerli olduğunu anlayacaksınız. Belki akıllara şöyle bir soru gelebilir. Yüzlerce yıl önce yazılmış bir kitap içeriği itibariyle hala geçerliliğini koruyabilir mi? Bu soruya cevabım evet olacaktır. Zira Siyasetname devlet yönetimindeki sorunlara belki felsefi bir bakışla genel bir çözüm yolu üretiyor. Misal siz bir devlet yönetiyorsunuz ve bir şehirde halk ayaklanma emareleri gösteriyor. Nizamülmülk de bunun için oraya hemen adamlarını gönder ve bunun sebebini araştır, oraya ordunu gönderip de halkını küstürme diye bize nasihatte bulunuyor. Bu ve bunun gibi bir çok mesele var. Bazı fasıllar geçmiş hükümdarların hikayeleri ile süslenmiş ve bu durum eserin sıkıcı olmamasına katkı sağlamış. Nizamülmülk'de bu hikayeleri okuyan sıkılmasın diye eklediğini söylemiş zaten.
Bu eserin ne kadar devlet yönetimi ile ilgili olduğu söylenegelse de aslında günümüz itibariyle sadece bu tespitle yetinmek bence yanlış. Bence bir holding patronu da bu eseri okumalı ve tavsiyeler almalı. Zira günümüzde holdinglerde artık neredeyse devletler kadar büyük olabiliyor ve bu eserdeki nasihatler iş dünyasında da geçerli olabilir.
Velhasıl siyasete, yöneticiliğe merakınız varsa kesinlikle okumanız gereken bir başucu kitabı. Tavsiye ederim. İyi okumalar.
https://okunmuskutuphane.blogspot.com
365 syf.
Okuduğum en güzel yönetim kitabı. Mcyavelli dahil çoğu kişinin bundan esinlendiğini düşünüyorum. Irkçı degilim Türklerin tarih boyunca dik başlı oluşu ve köle olarak kullanılamadıkları aklımda yer eden.
365 syf.
·12 günde·9/10
Amin Maalouf'un Semerkant adlı kitabını okuduktan sonra mutlaka okumam gerekli dediğim üç kitabı not düşmüştüm. İkisi bitti kaldı Fedailerin Kalesi Alamut. Kitabın çevirmeni olan Mehmet Taha Ayar'ın önsöz olarak 20 sayfada çok güzel bilgilere yer verilmiş olması ve güncel kitap o sözlerinin satışı arttırma yönünde uzun tutulması bu kitabın kalitesinin ortaya koyuyor.

11. Yüzyılda yaşamış olan Dönemin süper gücü Selçuklu hükümdarları Alparslan ve Melikşah'a toplamda 30 yıl vezirlik yapan Nizamü'l-Mülk'ün devlet yönetimi üzerine rehber niteliği taşıyan bu eşsiz eseri kaleme almış. 51 konu başlığı üzerinde bazılarında hadislerden, halifelerin ve diğer alim kişilerin hayatlarından kıssalarla örneklendirerek kitabı zenginleştirmiştir. Yaklaşık 1000 yıl önce yazılmış olmasına rağmen bazı konu başlıkları halen güncelliğini korumaktadır. Devleti yönetenlerin mutlaka bu kitabı okuyarak birçok konuda hakkaniyetli davranmanın faziletlerini öğrenebilirler. Okumaya yeni başladığım Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünün belki de kuruluşunu oluşturan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar dilerim.
368 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Bu kitapta çok fayda vardır. "Hele devrimizde ne kadar çok okunursa din ile dünya işleri hakkında daha çok uyanık olunur." Okunup uygulandığı zaman nasıl bir kitap olduğu, iki dünyanın sevabının kazanılacağı anlaşılacaktır.
250 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Bu eser istisnasız iktisat ve idari bilimler fakültesinde okutulması gereken bir kitap. Eserde hayat dersleri, Kur'an-i Kerim'den ayetler, hadisler, dönemin içinde yaşanılan hak ile batıl savaşlarınin anlatımı ve devlet yönetimi hakkında çok güzel noktalara vurgu yapılmıştır. Allah Nizamülmülk'ten razı olsun.
208 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Muhteşem bir eser. Kesinlikle ruhum o zamanlara ait. Adaletin nasıl uygulandığı... Emanet kavramları daha iyi anlatılamazdı... Tüm siyasetçilerin bu kitabı okumaları lazım. Makam mevki sahibi olmak her yiğidin harcı değil... Ne mutlu hakkı ile yapana...
208 syf.
·Puan vermedi
Çok sevdiğim bir kişinin tavsiyesi üzerine okumaya karar verdiğim bir kitap...Yaklaşık 1000 yıl önce hüküm sürmüş Büyük Selçuklu devletinin hükümdarları Melikşah ve Sultan Alparslan’ın vezirliğini yapmış Nizamülmülkün devletin bekası,halkın huzuru ve en önemlisi Adaletin iyi uygulanması için kaleme aldığı kitap dili biraz ağır olsada Nizamülmülkün devletin bekası,halkın huzuru ve adaletin sağlanması için yazdıklarını şahit olduğu olaylar,okuduğu hikayeler yeri gelince hadislerle desteklemesi çok güzel kitabı okuyunca B.Selçuklu devletinin neden büyük kalabildiğini anlıyor insan...Okunması gereken çok güzel bir kitap özellikle idare edenler ve yönetenler tarafından.Herkese iyi okumalar diliyorum...
365 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
11. yy'ın en büyük devlet adamı...
Çağrı Bey'in, Tuğrul Bey'in, Alparslan'ın ve Melikşah'ın arkasındaki en büyük destekçileri.
Öyle ki benim için, devlet adamı denince aklıma gelen ilk isimlerden. Kalbinde tek ritm var adeta: "Adalet".
Bu eseri de Melikşah'ın isteği üzerine yazmıştır. Devlet nasıl olmalı, kendi döneminde aksayan yönler nelerdir devlet yönetiminde ve o devrin en büyük tehlikeleri, bunlarla nasıl mücadele edilmeli bunu kaleme almış.
Bir konuyu açıklıyor kendi fikirleriyle, sonra destekleyici mahiyette kısa hikaye, rivayet, ayet ve hadisler sunuyor. Kendisi şöyle tanımlıyor: "Hem nasihat, hem hikmet, hem destan, hem Kur'an tefsiri, hem peygamber sözleri, hem peygamberler kıssası, hem geçmiş adil padişahların maceralarıdır."

Machiavelli'nin ve batı dünyasının nasıl Hükümdar eseri varsa doğu uygarlıklarının da ondan daha değerli 'Siyasetnamesi' vardır. Devlete hizmet edecek her insanın okuması gerekir diye düşünüyorum. Fazla devletçi yanı ise bu yüzyıl ihtiyaçlarından uzaklaştırıyor hatta yer yer sıkabiliyor.
Gerçekliği olmasa da özünde değerli kitaptan bir menkıbe ile bitirelim:
Hz. Ömer vefat etmek üzeredir. Oğlu Abdullah, kendisini bir daha ne zaman ve nerede göreceğini sorar. Hz. Ömer, birinci olmadı ikinci olmadı üçüncü gece rüyanda görebilirsin der. Vefatından sonra oğlu Abdullah 12 yıl bekler de babasını rüyasında göremez. 12 yıl gördüğünde neden geciktiğini sorar. Adalet timsali Hz Ömer şu cevabı verir: Sevgili oğlum! Bağdat civarında harap halde bir köprü var idi, görevliler de onarımını ihmal etmişler idi, bir koyunun da ayağı oradaki bir deliğe denk gelivermiş de kırılmış. Şimdiye değin onun davasıyla meşgul idim.
Hz Ömer, Bağdat şehrini kurmadığı için doğruluk payı olmasa da benzer bir hadise için doğruluk payı olabilir. Her devlet adamının inançlı ise şayet, bu hassasiyetle yaşamasını istiyor insan. Şahsen öteki tarafta mizanın ölçüsü bu derece hassas olacaktır kanaatindeyim.
Adalet, mülkün yani devletin temelidir. Yoksa şayet devlet de devlet değil demektir.
365 syf.
·12 günde·Beğendi·7/10
Bin yıllık bir kitap olmasına rağmen güncelliğini koruyan eser ideal bir devlet yöneticisinin nasıl bir siyaset gütmesi gerektiği üzerinde duruyor.
Alparslan’a ve Melikşah’a vezirlik yapmış olan Nizamülmülk, Melikşah’ın isteği üzerine kitabı kaleme alır ve kısa bir süre sonra da hayata gözlerini yumar.

51 fasıldan oluşan kitap devlet birimlerinin nasıl oluşması ve idare edilmesi gerektiğinden bahsediyor. Özellikle adalet sistemi konusuna birçok yerde vurgu yapılıyor. Devletin bekası için adaletin olmazsa olmazlığını “Küfr ile belki amma, zulm ile payidar kalmaz devlet” sözleriyle dile getiriyor.
Adaletin memurları kadıların nasıl seçileceğinden ve denetleneceklerinden hatta yanlış yola saptıklarında nasıl cezalandırılmaları gerektiğinden detaylıca ve örneklerle bahsediliyor. Nizamın ve intizamın adaletle sağlanabileceğini, halkın en alt tabakasının bile problemlerini kadıya hatta hükümdara kolaylıkla ulaştırabilme imkanı bulunması gerektiğini vurguluyor büyük vezir.

Askeri sistemin esaslarından, tek bir milletten oluşmaması gerektiğinden ve bu durumun tehlikelerinden bilhassa dem vuruluyor.

Ve bonus, komünizmin babasının Karl MARX değil Mezdek olduğunu gösteriyor bu kitap okurlarına. Bundan bin sene evvel malın ortak olması gerektiğini savunan Mezdek, İran’da Sasani İmparatorluğu’nda hayli yandaş topluyor ve hatta Kral’ın tahtının yanında bir tahta kurulacak kadar itibar edilir hale geliyor.

İran’ın İslam aleyhtarı tutumlarını, gizli hile ve desiselerini delilleriyle birlikte okurlarına sunuyor.

Bence özellikle her yönetici adayının, yaşadığı topluma ve devlet yapısına bilinçli olarak bakmak isteyen herkesin okuması gereken kitap. Saygılar. iyi okumalar.
365 syf.
Ebu Ali Kıvamuddin Hasan bin Ali bin İshak et-Tûsî nam-ı diğer Nizamü’l-Mülk… ve Siyasetname…

Bir hatıratın ötesinde.. bir yol gösterici rehberin üstünde.. kanun uygulayacak, devlete ve halka nizam verecek sultana gücünün ve kudretinin sınırlarını, gütmesi gereken siyaseti ve yapmaması gerekenleri hatırlatan intizam kitabı…

Sultan Alparslan’ın ardından tahta genç yaşında çıkan Melikşah, iktidarının ilk yedi yılında yönetim işlerini vezir Nizamü’l-Mülk’e bırakır. Ta ki Vezirin yaptığı liyakat gözetmeyen atamalar ve usulsüzlükler Sultan’ın kulağına gidene kadar.

Sultan Melikşah vezirlerini toplayarak onlara Nizamü’l-Mülk’ün anlattığı şekliyle şöyle söyler:

“Her biriniz memlekete dair düşünüp saltanatımız devrindeki aksaklıkları tespit ediniz. Dergâh, divan ve sarayımızda yerine getirilmesi gerekirken es geçilen yahut gözümüzden kaçan durumları gözden geçiriniz. Ayrıca evvelki padişahların icra etmiş oldukları halde bizim de yapmamız gerekirken icrasından geri kaldığımız durumları saptayınız. Üzerlerinde fikirler eyleyelim, bu fikirleri hayata geçirelim de din ve dünya işlerimiz yolunca yordamınca idame etsin diye gerek Selçukluların gerek başka padişahların töre ve âdetleri üzerinde mütalaa edip bu mütalaaları açık seçik olarak kaleme alarak bize sununuz. Bize arzı yapılan bu çalışmalardan makul olanını hayata geçirelim ki her bir iş kuralınca yapılsın. Mevla’ya ısmarlayalım işlerimizi ardından. İlahi gazaba uğramamak içün memlekette hakkıyla yapılan yahut fesada bulaşmış her ne var ise haberdar olalım. Zira Allahü Teâlâ bu memleketi bize ihsan buyurmuştur,' zira Allahü Teâlâ bizden dünya nimetlerini esirgememiştir. Zira Allahü Teâlâ düşmanlarımızı kahr u perişan eylemiştir. Bundan ötürüdür ki memleket dâhilinde bundan böyle Allahü Teâlâ’nın şeriat ve emirlerine muhalif yahut mugayir bir iş ne olmalı ne süregelmelidir.”

İşte Siyasetname’nin özeti, içeriği ve yazılış amacı.. Bir isteği bu kadar güzel yerine getiren eser sayısı dünya tarihinde belki de bu kadar az sayıdadır.

Devrinin kudretli padişahı Melikşah (1072-1092), yukarıdaki buyruğunu 1077 yılında vermiştir. Nizamü’l-Mülk eserini böylece yazmaya başlar. 39 faslı yazıp bitiren Vezir, daha sonra 12 fasıl daha ekleyerek bugün elimizde olan 51 faslı oluşturmuştur. Hasan Sabbah’ın fedaileri tarafından suikasta kurban gidene kadar Sultan’a raporlarını sunmaya devam etmiştir.

Nizamü’l-Mülk (1064-1092), 28 yıllık vezirlik görevi boyunca insanlığa bir nizam sunma amacıyla hizmetler yaptığını söyler. Bunu yaparken kullandığı saikler ise başta İslam’ın temelleri olduğu gibi adalet, liyakat, düzen ve intizam gibi bugün dahi ihtiyaç duyduğumuz kavramlardır. Siyasetname, padişaha yani yöneticiye gereken rehberliği, onun unuttuğu veya unutmaya zorlandığı zamanlarda da hatırlatmış önemli bir eserdir.

Günümüzde Machiavelli’nin Prens eseriyle de karşılaştırılan Siyasetname, örneklerine benzerliğinin yanı sıra farklılıklarıyla öne çıkmaktadır. Evet Prens ile aynı özellikleri barındırır fakat Prens, “hükümdar olmayı” anlatırken Siyasetname, “hükümdar kalmayı” anlatmaktadır.

“Küfr ile belki amma zulm ile paydar kalmaz memleket”

Siyasetname’de yukarıdaki benzeri cümleler sıklıkla dile getirilir, neredeyse bin sene önce söylenen sözlerin bugün hala güncelliğini koruması ise siyasetin doğasının geçen yüzyıllarda hiç değişmediğini göstermektedir.

“Güzel zamanlar, adil hükümdarların hüküm sürdüğü zamanlardır.”

Her bir fasılda bu ve benzeri aforizmalar ve hikayelerle meramını anlatıyor Nizamü’l-Mülk. Her bir hikaye ayrı ayrı bir hayat dersi sadece idareciler için değil, yöneticiler için de.. Hatta ve hatta sosyal hayat için de benzeri dersleri çıkarmak ve rehber edinmek mümkün.

Geçerliliğini yitirmeyen hakikati hatırlatarak bitirelim. Son söz Nizamü’l-Mülk’ten:
“Altını düşman say ki cümle alem seni saysın.”
365 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Siyasetnâme geleneği açısından güzel bir örnek teşkil etmektedir. Nizâmülmülk gibi Selçuklular'a uzun süre hizmet eden birisinin tecrübelerini aktardığı ve yönetim sahibi kişilerin ne yapması gerektiğini anlaşılır bir şekilde dile getirmesi biz okurlar açısından önemli bir husustur. Yazarın Farisî olması hasebiyle yer yer pers motifleri görülsede bu, kitabın ihtişamını bozmamıştır. Nacizâne Fikrim; her dönemde liderlerin ve dahi tüm ilim talebelerinin okuma listesinde ilk sıraları meşgul etmesi gereken bir eserdir.
''Öyle insanlar vardır ki, dostlukları ile düşmanlıkları arasında bir fark yoktur. En iyisi, bu tür insanlardan uzak durmaktır. ''
"Bir kimse kendini çok akıllı bilir de, kimse ile istişare etmezse, en akılsızların dahi yapmayacağı yanlışı yapar, utanacağı işleri işlemekten kendini kurtaramaz."
Dünyada ilimden iyi dostum yok. İlim hazineden üstündür. Çünkü hazineyi koruman gerekirken, ilim seni korur.
Nizamülmülk
Sayfa 125 - Say Yayınları
'' Şu cihanda bana ilimden daha yakın bir dost bulunmaz. İlim hazineye bedeldir;zira hazineyi sen muhafaza edersin, ilim ise seni muhafaza eder. "
Nizamülmülk
Sayfa 79 - Türkiye İş Bankası/Kültür Yayınları
Dünyanın hallerini sordum bir bilgeye
Dedi: Ya düştür, ya rüzgâr, ya efsane

Dedim: Dünya rahatına kim bel bağlar? Şöyle Dedi: Ya ahmak, ya sarhoş, ya bir divane.
Hangi devirde olursa olsun, bir kişiye iki görev vermezlerdi; bir işi de iki kişiye. Böylece bütün işler intizam içinde yürürdü.
Nizamülmülk
Sayfa 246 - Say Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Siyasetname
Baskı tarihi:
27 Ağustos 2015
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055418977
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nilüfer Yayınları
Baskılar:
Siyasetname
Siyasetname
Siyasetname
Siyasetname
Siyasetname
Siyasetname
Siyasetname, Arap, Fars, Hint ve Türk edebiyatlarında devlet adamlarına yöneticilik sanatına ilişkin bilgiler veren yapıtların genel adı.

Genel olarak hükümdarlar için kaleme alınış siyasetnamelerde onların sahip olması gereken nitelikler, saltanatın koşulları ve kuralları anlatılır. İdeal bir devlet örgütünün nasıl olması gerektiği belirtilir ve kötü yönetimlerin zararlı sonuçları açıklanarak yöneticiler uyarılır. Bir ülkenin siyasal ve toplumsal yaşamını, askeri ve mali örgütlerinin yasa ve tüzüklerini, toplumun gelenek ve göreneklerini de tanıtan yapıtlar olan siyasetnameler dinsel temellere de dayanır. Kur'an'dan, hadislerden ve tarihten örnekler gösteren bu tür yapıtlarda, geçmişteki kötü olaylar, zalim, deneyimsiz ve cahil hükümdarların ve vezirlerin yol açtığı felaketler, öyküler ve fıkralar anlatılır.

Siyasetnamelerde siyaset kavramının çeşitli anlamları açıklanmıştır: hayvan terbiyesi, valilik, idare, ceza, idam,',craat, diplomasi gibi. Siyaseten katl bir cezalandırmadır ve meydan-ı siyaset, idam cezalarının uygulandığı yerdir.

Kitabı okuyanlar 841 okur

  • abuzer deniz
  • İlyas sağıcı
  • Kemal çoban
  • Turna K.
  • Ahmet Urak
  • Fatma YAVUZ
  • Yasin Güney
  • Salih Hasipek
  • Sümeyye Reyhan Öztürk
  • Fatma nur

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.3 (1)
9
%0.3 (1)
8
%1 (3)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları