Siyasi Tarih: İlkçağlardan 1918'e

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.077
Gösterim
Adı:
Siyasi Tarih: İlkçağlardan 1918'e
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
423
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755330433
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İmge Kitabevi Yayınları
Oral Sander´in siyasi tarih alanına en büyük katkısı, konuyu çok geniş bir çerçevede ele almasıdır. Siyasi tarihi çok yönlü, disiplinlerarası bir çerçevede ele almış, uygarlık tarihi, kültür tarihi temeline oturtmuştur. Bu kitap hem siyasi tarih öğrencilerinin, hem de genel okuyucunun ilgisini çeken, yararlı bir temel başvuru kaynağı niteliğindedir. Prof.Dr. Ömer Kürkçüoğlu
Üniversite yıllarında derslerime yardımcı olur diye okumuştum ve gayet faydalı da oldu açıkçası.Bir siyasi tarih kitabından beklenmeyecek kadar akıcı bir dili var;ayrıca olay ve olgulara sadece diplomasi açısından değil;ekonomik,sosyolojik ve kültürel açılardan da bakıyor. Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler öğrencileri başta olmak üzere her okuyucuya önemli katkılar sağlayacağını düşündüğüm bir kitap.
Oral Sander, aramızdan çok erken ayrılan bir siyasi tarihçidir. Bugün yaşıyor olsaydı daha pek çok güzel, objektif siyasi tarih kitapları yazabilirdi.

Eğer uygarlıkların gelişimini, birbiriyle etkileşimini, Doğu'nun başat bir güçken nasıl ivme kaybettiğini ve bugünkü Batı'nın temellerinin nasıl şekillendiğini öğrenmek istiyorsanız bu kitabı okumalısınız. (Siyaset Bilimi öğrencisiyseniz 'muhakkak' okumalısınız.)

Siyasi tarihin çok geniş bir çevçede ele alındığı bu kitabın dili pek çok insanın anlayabileceği seviyede yalın ve akıcıdır. İtinayla tavsiye edilir efendim :)
Tamamen objektif bakış açısıyla yazılmış,tarihi hem bizlerin hem de Avrupalılıarın bakış açısından ele almış bir eser.Tarihteki önemli olayları kronolojik sıra ile ve sade bir dille anlatmış Oral Sander. Çok akıcı ve okurken sıkılmadım
Oral Sander, tamamen tarafsız bana tarihi sevdiren adam.. İlkçağ'dan 1918'e kadar dünyada olup biten her şeyi hem tarihsel, hem sosyolojik ele alan harika bir kitap.. Bir tarih kitabı okurken hiç mi sıkmaz, evet sıkmıyor. 1918-1994 yılları arası tarihsel dönemi içeren ikinci kitabı da okumanızı öneririm.
Siyasi tarih alanında okuduğum ikinci kitap. Diğeri Fahir Armaoğlu'nun kitabı. Kitabı beğendim ama Fahir Armaoğlu'nunkini daha çok beğenmiştim. İkisi de oldukça akıcı, sıkılmadan okunuyor. (Sıkılmamış olmam yazarların maharetinden mi, siyasi tarihin ilgi çekiciliğinden mi, yoksa her ikisinden mi kaynaklanıyor emin değilim.) Oral Sander'in 1789 Fransız İhtilali'ne kadar verdiği bilgiler yani ilk 150 sayfa F. Armaoğlu'nu tamamlayacak nitelikteydi. Ancak devamında 1918'e kadar geçen olayların anlatıldığı 270 sayfa için F. Armaoğlu'nun kitabının ilgili bölümünün özeti diyebilirim. F. Armaoğlu'nda olayları kavramamıza yarayacak daha fazla bilgi vardı.Bu kitapta ise yüzeysel olarak, çok az ayrıntıyla olayların akışı ve aralarındaki nedensellik bağı verilmiş. Olayların yorumlanmasında aralarında bir fark göremedim. Zaten sayfa altlarındaki dipnotlarda F. Armaoğlu'na sık sık rastlanılıyor.
—————-SPOILER————-

Arkadaşlar ne yazık ki Osmanlı yıkılıyor. Fakat şansa bakın ki Mustafa Kemal adında birisi ortaya çıkıyor.

Bu seride bi’ kitap daha varmış, 1918-1994 arası. Bakalım ne olacak?

Bence Almanya, Japonya falan yenildiği için hırs yaptılar. Onlara dikkat etmek lazım. Ayrıca, Rusya’da devrim oldu, onu da merak ediyorum düzen devam edecek mi diye.

Neyse, genel olarak kitabı beğendim. Yazarın yalın bir dili var ve kurgusu oldukça güzel. Şaşırtıcı hamleler yapabiliyor. Strateji oyunlarını falan da sevdiğimden hiç zorluk çekmedim okurken.

—————SPOILER—————-
Tarihe yeni başlamak isteyenler için akıcı dile sahip sıkmayan kaliteli yorumlar içeriyor.Oral hoca aramızdan erken ayrıldı,tespitleri ve tarzı ile tarihi roman havasında okuyabileceğiniz ve önemli bilgiler öğrenebileceğiniz bir eser
Kitabın en iyi yanı olayları çok geniş bir perspektiften ele alması ve gayet sade şekilde bunu okuyucuya aktarabilmesi oldu benim için. Böyle geniş kapsamlı ve bu kadar yetkin bir kitap bulmak gerçekten kolay değil. Önemli noktalarda tam gerektiği kadar derine inen yazar okuyucuyu hem ayrıntılarla boğmamış hem de yeterince bilgi vermesini bilmiş. Gerçekten güzel bir kitap Tarihle ilgilenenlerin başvurabileceği bir kaynak.
İlk sosyalist düşünürlere göre, insanlar doğuştan iyidirler; yoksulluk ve yapay toplumsal eşitsizlikler olmasa, birbirlerine kardeşçe davranacaklardır.
Oral Sander
Sayfa 193 - İmge Kitabevi Yayınları
Aslında tarih, bir anlamda, değişiklik ile sürekliliğin çatışmasından başka bir şey değilidir.
Oral Sander
Sayfa 23 - İmge Kitabevi Yayınları
...büyük iş çevreleri ve silah fabrikaları, daha çok kar için hükümetleri zorlamaya başlayacak ve bu durum da uluslararası rekabeti ve silahlanma yarışını hızlandıracaktır. Karşı tarafın silahlanmasından duyulan korku milliyetçi duyguları körükleyecek, bu silahlanmayı artıracak ve silahlanma yeni korkular doğuracaktır. Böylece, silahlanma, korku ve milliyetçilik, korkunç bir sarmal etki-tepki ilişkisiyle savaşa varacaktır.
Oral Sander
Sayfa 241 - İmge Kitabevi Yayınları
Tarih, bugünü ve geleceği anlamak için elimizdeki tek anahtardır. Ne olduğumuzu bilebilmek için, geçmişte ne olduğumuzu bilmemiz gerekiyor...
Oral Sander
Sayfa 28 - İmge Kitabevi Yayınları
İnsanoğlunun yeryüzündeki yaşamını tüm yönleriyle değiştiren, temelinden etkileyen ve belki de gerçekten "devrim" diye nitelendirebileceğimiz en önemli iki olgu, tarım ve endüstrinin bulunuşudur.
Oral Sander
Sayfa 29 - İmge Kitabevi Yayınları
Geçmiş olaylar anlamında tarih, "ölüdür". Yaşayan ve gerçek tarih diyebileceğimizse yalnızca yorumdur ve bu yorum zamanın ileriye doğru akmasıyla, yeni bilgilerin edinilmesiyle, yeni bakış açılarının ortaya çıkmasıyla değişir.
Oral Sander
Sayfa 17 - İmge Kitabevi Yayınları
17. yüzyılda, Avrupa'da modern bilim, edebiyat ve etkili devlet yönetimini doğuran araştırıcı, yenilikçi akımlar ve anlayış, Osmanlı devletinde görülemedi.
Oral Sander
Sayfa 126 - İmge Kitabevi Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Siyasi Tarih: İlkçağlardan 1918'e
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
423
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755330433
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İmge Kitabevi Yayınları
Oral Sander´in siyasi tarih alanına en büyük katkısı, konuyu çok geniş bir çerçevede ele almasıdır. Siyasi tarihi çok yönlü, disiplinlerarası bir çerçevede ele almış, uygarlık tarihi, kültür tarihi temeline oturtmuştur. Bu kitap hem siyasi tarih öğrencilerinin, hem de genel okuyucunun ilgisini çeken, yararlı bir temel başvuru kaynağı niteliğindedir. Prof.Dr. Ömer Kürkçüoğlu

Kitabı okuyanlar 195 okur

  • Mehmet Çağdaş
  • Emre Aşık
  • merve
  • Arman Sahin
  • Sefa ARSLAN
  • Uğur Koçak
  • büyük yolların haydudu
  • İlayda Gürsoy
  • İrem Uğur
  • Büşra Karakaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.3
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%26.1
25-34 Yaş
%36.2
35-44 Yaş
%23.2
45-54 Yaş
%4.3
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%4.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40.3
Erkek
%59.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.2 (19)
9
%20.3 (12)
8
%18.6 (11)
7
%23.7 (14)
6
%3.4 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.7 (1)