Size Pandispanya Yaptım

5,7/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
0 beğeni  · 
813 gösterim
Mario Levi'nin son romanı Sana Pandispanya Yaptım, İstanbul Bir Masaldı'nın izinde giden akıcı,cazibeli,duygulu bir roman.

Mario Levi bu romanında yeni bir tat yolculuğuna çıkıyor. Bir tarihin izini sürme çabası bu aynı zamanda. Yolculuğun ruhunda 15. yüzyılda İberia'dan Osmanlı topraklarına göç eden atalarının kuşaktan kuşağa aktararak yaşattığı ve bugünlere kadar getirdikleri yemeklerin bıraktıkları ve hatırlattıkları var. Yemeklerin tariflerini de vermekten çekinmiyor yazar. Çünkü bu yemekleri defalarca yapmış, sevdikleriyle paylaşmış. Babaannesinden öğrendiklerinden sonra. Üstelik şimdi yeni yorumlarını da katıyor. Burada da rehberi Osmanlı mutfağının derinlikleri.Ancak bu kitap bir yemek kitabı değil.

Karşımıza çıkan aile albümleri ve bu albümlerin hatırlattıkları. Hikâyeler, anılar ve efsaneler hem hüzünlü hem de mizahi bir üslupla anlatılıyor. Tıpkı hayatın kendisi gibi. Bu kimilerine göre yemekler üzerine bir roman, bir başka deyişle anılarla derinleşen bir yemek romanı, kimilerine göre bir aşk hikâyesi, kimilerine göre de bir dönemin tanıklığı. Doğrusunu söylemek gerekirse de bunların hepsi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  340
 • ISBN:
  9786050916706
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Seher Şahin 
17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Hayat akıyordu,herkes için çok farklı yerlerde,belki de akması gereken yerlerde akıyordu.Su en doğru yolunu her zaman buluyor muydu?Buluyordu,elbette buluyordu.Ama ayrılıklar...Boş verdi.Gittiği yere kadar gidecekti işte.

Size Pandispanya Yaptım, Mario Levi (Sayfa 104)Size Pandispanya Yaptım, Mario Levi (Sayfa 104)

Kitapla ilgili 1 Haber

Mario Levi: Edebiyat hayatın ta kendisidir
Mario Levi: Edebiyat hayatın ta kendisidir Mario Levi, aşkı en derin kelimelerle, içinden geldiği gibi anlatır. Kahramanlarının yaşadıkları dünyanın içinde, şehrin gizemli köşelerinde ulaşamadığı sevgilinin izini sürer gibi… Mario Levi, şehri, acıyı, aşkı, hüznü, hayatın karmaşasını ustaca dile getiren, Türkiye’yi eserleriyle dünyaya en iyi şekilde tanıtan bir yazar…