Sizin Memlekette Eşek Yok Mu Seçilmiş Öyküler

8,8/10  (137 Oy) · 
504 okunma  · 
113 beğeni  · 
2.193 gösterim
Bu seçkidekiler benim en beğendiğim, en güzel, en sevdiğim yapıtlarım mı? Böyle bir savda bulunamam. Ama bu seçkidekiler, en sevdiklerimden ve okurlarımın da seveceklerini umduklarımdan bir demettir.

Bu seçkiye kitaplarımdaki yazılarımdan beğeneceğinizi umduklarımı derleyip aldım. Yanılıp yanılmadığıma siz, okurlarım, karar verebilirsiniz.

Aziz Nesinin yazdığı "Önsöz"den

 
Zehraca 
25 May 2017 · Puan vermedi

Bir Aziz Nesin kitabı okumak ne kadar eğlenceli bir olaysa, okuduğunuz kitaba inceleme yazmak da bir o kadar zor bir olaydır. Çünkü kelimeleri ne kadar doğru seçmeye çalışırsanız çalışın, okuduğunuz ince zeka ürünün üstüne hep bir eğreti, hep bir olmamış kalır gözünüzde.

İyi hasatı vaad eden yağmur gibi daha kitabın başında '' O geceyi yazmak '' hikayesiyle beni dumurlardan dumur beğen tarlasının ortasında bıraktı. Bir insan öleceğini düşündüğü bir anda, ölümünü yazamayacağı için üzülür mü? Aziz Nesin'se üzülüyormuş demek ki...

Kitapta geçen okuduğum hiçbir hikaye bana yabancı gelmedi, eminim size de gelmeyecektir. Mesela '' Deniz Ayak Altında '' diye bir hikayesi var ki birebir hikayeyi yaşamış biri olarak, '' yoksa Aziz Nesin o paralel evren senin bu paralel evren benim, o yüzyıl senin bu yüzyıl benim gezen bir ' Observer ' olabilir mi? '' diye düşünmedim değil. Bir arkadaşımla ev sahibinin bize deniz manzaralı diye itelemeye çalıştığı evde yarım saat denizi arama hikayemden bahsediyorum. Hadi ben ufak tefek bir insanım ama arkadaşım 1.83 boyunda ( iki kapı bir pencere çıkar kızdan öyle boy pos ) bak bak bitmez bir insan o bile göremiyor malum denizi. Sonra anladık ki sandalyenin üstüne çıkıldığında görebilecekmişiz deniz manzarasını... Şimdi benim gibi neredeyse birebir yaşamış olmasanız bile, eminim hepinizin başından buna benzer bir '' Deniz Ayak Altında '' hikayesi geçmiştir.

Mizah insanı kurtarmaz, hiçbir sorununu çözmez ama bu tür Şark Kurnazı ev sahiplerinin ortalıkta cirit attığı hayatta, ayakta kalmamıza ve yola devam edebilmemize yardım eder. Aziz Nesin'in tam olarak yaptığı şey de bu sanırım. Bize bizi anlatıyor ama buna mizah sosu ekleyerek hem bakış açımızı derinleştiriyor, hem de izahı yapılamayana yine bu mizah yoluyla katlanabilmemizi sağlıyor.

Kitapta yer alan '' DU BAKALIM N'OLACAK '' hikayesinden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki: Türkiye tam bir tarihi tekerrürler ülkesi. Neden mi böyle söylüyorum? Yaklaşık altı yıldır Trabzon'dayım sadece bu altı yılda taşıyla, toprağıyla, deresiyle, Uzungölü'yle, Ayder'iyle, yaylalarıyla bu şehirlerin araplara peşkeş çekildiğini ve hikayenin birebir aynısının yaşandığını görüyorum da ondan böyle söylüyorum. '' Arap turist bahane getirdikleri dövizler şahane '' mottosuyla bu yağmaya ses çıkarmayan bölge halkı da Aziz Nesin'in kahvehanede tasvir ettiği emekli amcalardan farksız bir şekilde ' du bakalım n'olacak ' türküsü tutturmuş olana bitene sadece seyirci kalmayı yeğliyor.

Anlayacağınız Aziz Nesin'den bu yana değişen tek şey böyle cesur kalemlerin tamamen ortadan kaybolmuş ( ya da kaybettirilmesi ) olması sanırım. Onun dışında düzen aynı düzen, bu düzene ses çıkarmayan uyuşuk halk da aynı halk!

Daha bir sürü şey yazacaktım ama gözlerimin önünde gerçekleşen bu kıyıma ve tekrarlayan tarihe sinirlendim yazacaklarımı da unuttum. O yüzden burada bitiriyorum. Ama içindeki her bir hikaye okunmaya değer olduğu için kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap olduğunu söyleyebilirim en azından.

Bir de unutmadan:

"Tülsü seni seviyorum!
Seni seviyorum Tülsü
Seviyorum seni Tülsü!
Tülsü seviyorum seni!
Seviyorum Tülsü seni
Seni Tülsü seviyorum!

Yasin Bektaş 
 17 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine birbirinden eşsiz hikayeleri konu alan Aziz Nesin kitabın başlangıcındaki o vurucu gerçekte yaşamış olduğu yılbaşı gecesini anlatması; helal olsun bu adama dedirtti. Nesin Vakfı çocukları için yaptıkları takdire şayan. Okurken gülmekten yarıldığım zaman zaman yapılan hicvlere neşelendiğim. En sonunda iyi ki bu kitabını da okumuşum dedirtti. Her ne kadar siyasi içerik gibi algılansa da yazıları, şuan ki siyasilerin olmadığı zamanlardan bahsedilmesinden dolayı kutuplaşmaya gerek yok. Tavsiye ederim. İyi okumalar.

Sizin Memlekette Eşek Yok Mu benzeri kitaplar

Burcu Kırmızıgül (Yazar) 
04 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben Aziz Nesin'in tarzını çok beğenirim.Bu kitabı da diğer okuduğum kitapları gibi çok güzeldi,ince-ve derinden mizahi hikayeler bulacağınız,çok güleceğiniz bir kitap.Kitaba adını veren hikaye ise en beğendiklerim arasında.

Umut Çalışan 
14 May 2017 · Kitabı okudu · 145 günde · Beğendi · 10/10 puan

aslında bir saat içinde okunabilecek bir kitap. Lakin bir saatte okunur dedimse, etkisi, anlamı, geçerliliği, her Aziz Nesin kitabı gibi yıllarca sürecek bir kitap.

“Aziz Nesin’in Aziz Nesin’den Seçtikleri” alt başlığı ile çıkmış; doğru yalan, pazarlama stratejisi ben bilmem. 22 öykünün ardına yine yazara ait 7 tane taşlama var. En yenisi yaklaşık 30 yıl önce yazılmış olmasına rağmen, sanki bu sabah baskından çıkmış, muhalif bir gazetenin köşe yazısı kadar taze. Akıl alır gibi değil. Her öykü ayrı güzellikte ve okurken tatlı bir tebessüm etmenize neden oluyor. Ancak memlekete tutulmuş bir ayna gibi bizi bize anlatırken, aynanın arkasındaki karanlığı fark edince ister istemez içinizi bir hüzün kaplıyor. Yıllardır süre gelen siyasal yaşam içinde sadece figürlerin değiştiğini, ana temanın her zaman aynı kaldığını ve bir arpa boyu yol gidemediğimiz gerçeği, yüzümüzde bir tokat gibi patlıyor. http://www.umutcalisan.com/...k-mu-aziz-nesin.html

Rüveyda Atmaca 
 22 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde

Aziz Nesinin kendi hikayelerinden oluşan bu eserinde en çok sevdiğim hikayesi tülsü'yü sevmek adlı hikayesiydi.Adam hayatımda sadece bir kere gördüğü kadına aşık olur ve onu aramaya başlar gittiği her yerde ona benzeyen birilerine rastlar ama hiçbir zaman onun yanına gitmez,ona olan aşkını telgraf çekerek anlatır rastgele bir adrese " Tülsü seni seviyorum" diye telgraf yollar ona olan aşkını herkes bilsin ister kalabalık yerlere gidip tülsü'ye olan aşkını anlatır ve ilginç olan şudur ki insanlar onu dinler ve telgraf gönderebilmesi için ona para verirler.Belkide insanların yapmak isteyipte yapamadığını yaptığı içindir . Bende burdan haykırıyorum TÜLSÜ SENİ SEVİYORUM.

Ertan YAVUZ 
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hayatımda bir kitap okurken bu kadar çok güldüğümü hatırlamam 90'li yıllarda okuduğum ama güncelliğini ve (espri)sini bu kadar çok devam ettiren çok kitap yoktur sanırım. Parçalı bir bütün kitabı..her hikaye bir sonrakini daha komik ve daha düşündürücü kılıyor. Çokca gülmek, bolca düşünmek için ideal ..
Güldürürken düşündürmek herkesin harcı değil sanırım. . Ya da düşünürken birden salya sümük güldürebilmek mi demeli?

İarea 
14 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Okuduğum ilk kitabı AZİZ BABAnın. Daha önce neden tanımadım diye kendime şu an kızıyorum.
Yok böyle ince mizah yapan!!!
Okurken ağladığım yerde güldüm güldüğüm yerde ağladım.
Hatta atlıkarınca ile bekcilerin imtihanı bölümünde ağzımdaki sade sodamı püskürttüm. Biraz kafa yaptı.

Bütün eserlerini okumaya karar verdim.
Sen çok yaşa AZİZ BABA!!!

Kitabın sonunda TAŞLAMALAR adlı bir bölüm var orada şöyle bir şey geçiyor:

-Din öğretmenimiz demişti ki derste
Müslümanlar ölürse savaşta,
Şehit olurmuş.
Şehitler giderken cennete,
Düşmanları da doğru cehenneme!!
-Öyledir elbette!
Yaralanıp da ölmezse gazi,
Ölürse ŞEHİT!
-Yani Müslümansa İNSAN,
Ölse de kazançlı, ölmese de...
-Ona ne şüphe!
Ben de bunu düşündüm dün gece.
Iraklılar da Müslüman, Türkler de...
-Evet oğlum, elhamdulillah...
-Allah Allah!...
-Ne var bunda şaşacak?
-Körfez'de savaş oldu ya,
Türkiye'den kalkan uçaklar
Iraklının tepesine indi.
Türk askerleriyle Irak askerleri,
Savaşsalar ne olacaktı?
Hangisi şehit olup
Gidecekti cennete?...

Sen çok yaşa AZİZ NESiN.*

Ali 
05 Tem 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Ad Yayıncılık, 160 sayfa, 89. baskı, Ekim 1995.
"Şimdiki Çocuklar Harika" isimli kitaptan sonra okuduğum ikinci Aziz Nesin kitabı. Kitap, 20 küsür konudan/hikayeden oluşuyor. Yazarın değişik kitaplarından kısa kısa bölümlerin bulunduğu hiciv unsurunun ağır bastığı ve bir miktar da mizah unsurunun bulunduğu bir kitap. Kitapta genel itibariyle çok akıcı bir dil kullanmış. Yazar olayların arka planını hem düşündürerek hem de gülümseterek vermiş.

EZGİ AYKUT 
 04 Şub 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

AZİZ NESİN 'E HAYRAN OLMAMAK MÜMKÜN DEĞİL , İNCE BİR USLÜPTA ELEŞTİRİLERİNE DEVAM EDERKEN HİKAYESİNİ DE OKUTMAYA BAŞARAN GERÇEK BİR YAZAR....ONUN İLK OKUDUĞUM KİTABIDIR.AZİZ NESİNİ TANIMAK İSTEYEN ARKADAŞLARA TAVSİYE EDECEĞİM BİR KİTAP.BİRAZ DÜŞÜNMEK BİRAZ GÜLMEK İSTİYORSANIZ DURMAYIN

Çölün Kalbi 
 24 Oca 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Düşüncelerine önem verdiğim biri tarafından tavsiye üzerine okudum lakin düşüncesine önem verdiğim insanın benim düşüncelerime önem vermedıgını anladım.Şimdi saygı kelimesi anlamını arıyor.Hepsi bu.

3 /

Kitaptan 92 Alıntı

Bir Çocuğun Sorusu

- Baba?
- Evet oğlum.
- Dün gece uyuyamadım hiç...
- Neden oğlum?
- Varsayımlar kurdum,
Düşünüp durdum.
- Düşünmenin yararı var.
Ama değil insanın
Uykusu kaçacak kadar.
Her şeyin bir kararı olmalı,
Her konuda olmalısın orta karar.
Her şey gibi düşünmenin de,
Azı karar, çoğu zarar!
Filozoflar demişler ki:
"İnsan düşünen hayvan!"
Neydi uykunu kaçıran?
- Din öğretmenimiz demişti ki derste,
Müslümanlar ölürse savaşta,
Şehit olurmuş.
Düşmanları da doğru cehenneme!
- Öyledir elbette!
Yaralanıp da ölmezse gazi,
Ölürse şehit!
- Yani müslümansa insan,
Ölse de kazançlı, ölmese de...
- Ona ne şüphe!
- Ben de bunu düşündüm dün gece.
Iraklılar da müslüman, Türkler de...
- Evet oğlum, elhamdülillah...
- Allah Allah!..
- Ne var bunda şaşacak?
- Körfez'de savaş odu ya,
Türkiye'den kalkan uçaklar
Iraklıların tepesine indi.
Türk askeriyle Irak askerleri,
Savaşsalar ne olacaktı?
Hangisi şehit olup
Gidecekti cennete?
Iraklı mı, Türk mü?
İşte bunu düşündüm bütün gece.
- Bu da ne demek?
Hiçbir zaman,
Savaşmaz iki müslüman.
- Ya Kuveyt' le Irak?
Ya Irak'la İran?
İşte hepsi de müslüman.
Her iki yandan
Öldü on binlerce insan...
Hangisi gitti cennete,
Hangisi cehenneme?
- Sus! Tövbe de...
Benim de karıştırdın kafamı.
Düşün dedikse değil o kadar...
Her şeyin bir sınırı var.
Dedim ya, aşırısı zarar...
- Ama merak ediyorum,
Cennete hangisi gidecek?
- Sus ulan eşek oğlu eşek!
O senin cennet dediğin yer,
İnönü Stadyumu değil...
Cennet, Allah'ın bahçesi,
Ne başı var, ne sonu.
Alır içine bütün Müslümanları,
Yeter ki şehit olup aksın kanları.
- Baba, ama insan...
- Sus dedim, ulan!..
Başlarım babanın şarap çanağından!
Düşün oğlum dedik de halt ettik.
Boşuna mi demiş atalarımız:
"Düşün düşün, boktur işin!"
Cennete kim girecekmiş!
Bırak giren girsin, çıkan çıksın,
İranlısı, Turanlısı,
Kuveytlisi, Iraklısı...
Yeter ki müslüman olsun!
- Ama baba...
- Sus dedim, şimdi patlatırım.
Bana akıl ver Allah'ım...
- Peki, hangisi girecek cennete?
- Sus ulan oğlum, sus!
Sana mı kaldı karışmak,
Yüce Allah'ın işine?

Sizin Memlekette Eşek Yok Mu, Aziz NesinSizin Memlekette Eşek Yok Mu, Aziz Nesin
Onur Bülüç 
09 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yazık ki, nasıl öldüğümü yazamayacağım. En çok işte buna üzülüyorum. Bir yazar bütün yaşadıklarını yazsa bile ölümünü yazamaz. Oysa ölüm, yaşamın en önemli olayıdır.

Sizin Memlekette Eşek Yok Mu, Aziz NesinSizin Memlekette Eşek Yok Mu, Aziz Nesin
Aykut 
 08 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Çocukken içimden hep derdim ki:
Büyüyünce zengin olacağım, çok, çok zengin... Zengin olunca da oyuncaklar, oyuncaklar alacağım kendime, bi dolu, bi dolu... Biçok, biçok.... Üüüüü, dünya kadar. Öyle çok oyuncaklarım olacak kiii, oyuncaklarlarlarlar...
Kocaman adamların oyuncaklarla oynamasını ayıplarlar. Onun için ben oyuncaklarımı bir odaya dolduracağım. Çalışmadığım, işe gitmediğim günler, geceleri oyuncak odama girip kapıyı arkadan kilitleyeceğim; oyuncaklarımla oynarken kimse görmesin de alay etmesin benimle... Tirenlerim olacak bi dolu, kuracağım: Düüüütt!... Çih, çuf, çih, çuff, çihh çufff!..
Milelerim, cicozlarım, cinalilerim, gazozlarım... Renkli balonlarım, düdüklü balonlarım... Kâğıt fenerlerim, fırıldaklarım...
Benim memleketimde Büyük Millet Meclisinin kuruluşu 23 Nisan Çocuk Bayramıdır.

Sizin Memlekette Eşek Yok Mu, Aziz Nesin (Sayfa 46 - Nesin Yayınevi)Sizin Memlekette Eşek Yok Mu, Aziz Nesin (Sayfa 46 - Nesin Yayınevi)
Onur Bülüç 
09 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ölmemden az önceki şu anımda bunu biliyor ve yapılacak olan cenaze töreninin sahteciliğini duyumsuyorum ya.. Ne çok insan cenaze törenime katılıp "Son görevimizi yapıyoruz" diye rahatlayacak, sondan önceki hicbir görevini yapmayanlar..

Sizin Memlekette Eşek Yok Mu, Aziz NesinSizin Memlekette Eşek Yok Mu, Aziz Nesin
Aysel 
25 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

“Olaylar gönlümüze göre gidince, onları biz böyle yürütüyoruz sanırız. İnsanoğlunun mutluluk budalalığı işte… Ama olaylar bizim isteklerimize karşıt çıkınca, acı gerçek kafamıza dank eder…”

Sizin Memlekette Eşek Yok Mu, Aziz NesinSizin Memlekette Eşek Yok Mu, Aziz Nesin
Kadriye Güldalı 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

".. Acılar dayanılır gibi değil, dayanılır gibi olmayan acılara dayanıyorum, dayanmamak elimde olmadığı için."

Sizin Memlekette Eşek Yok Mu, Aziz NesinSizin Memlekette Eşek Yok Mu, Aziz Nesin
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
09 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir insanın yaşamakta olduğunu salt kendisinin bilmesi yetmez; insan tek başına değil ki... Bir insanın bu dünyada var olduğunu, yaşadığını başka insanların da bilmesi gerekir ve bunu nice çok insan bilirse o insan o denli daha çok vardır.

Sizin Memlekette Eşek Yok Mu, Aziz Nesin (Nesin Yayınevi)Sizin Memlekette Eşek Yok Mu, Aziz Nesin (Nesin Yayınevi)
Aysel 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Bir yazarın en büyük dramı, ölümünden sonra geride bıraktığı konuları, yarım yazıları, kendisinden başka hiç kimsenin yazamayacağıdır... "

Sizin Memlekette Eşek Yok Mu, Aziz Nesin (Nasıl Yazıyormuşum?)Sizin Memlekette Eşek Yok Mu, Aziz Nesin (Nasıl Yazıyormuşum?)
Aysel 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Yalnız yazarları değil, genellikle bütün sanatçıları, ya yarı deli yada tam deli görmek eğilimi vardır. Kimi sanatçılar da yapmacık yollarla deliliğe özenerek okurların ilgisini tırnaklarlar. "

Sizin Memlekette Eşek Yok Mu, Aziz Nesin (Nasıl Yazıyormuşum?)Sizin Memlekette Eşek Yok Mu, Aziz Nesin (Nasıl Yazıyormuşum?)

Kitapla ilgili 1 Haber

Aziz Nesin: "Nasıl Yazıyormuşum?"
Aziz Nesin: "Nasıl Yazıyormuşum?" Bir mektup aldım, yalnız bana değil, birçok yazarlara gönderilmiş. Şöyle başlıyor mektup: "Bilirsiniz, okurlar, yazıları ve yapıtları ötesinde, yazarları merak ederler."