1000Kitap Logosu
Şizofreni Yalnız Oynanmaz

Şizofreni Yalnız Oynanmaz

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET

Hakkında

320 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 9 sa. 4 dk.
Adı
Şizofreni Yalnız Oynanmaz
Basım
Türkçe · Türkiye · İlya Yayınları · Şubat 2012 (İlk yayınlanma: Nisan 2006) · Karton kapak · 9789756070208
Diğer baskılar
Şizofreni Yalnız Oynanmaz
Şizofreni Yalnız Oynanmaz
Gittin! Seni benden, beni senden koparttılar!  Kahpe bir intihara dönüş bileti gişedeki Azrail!  Tımarhanelere kaldırdılar beni, kollarıma kocaman serum şişelerinde gözyaşları bağladılar!  Başlamadan bitti aramızdaki her şey! Sen, "Bitti" bile diyemedin "Başlayan şeyler bit(t)er, ben seni sevmeye başlamadım ki..." derdim!  Bitti! Her bitiş yeni bir başlangıcın fragmanıydı! Aramızdaki sıradağlar gibi duran aşılmaz engel "Biz arkadaşız..." diye başlayan o çocukça masal değil, gözü dönmüş psikiyatristlerin yazdıkları ufacık bir kâğıt parçasıydı: "Şizofrenik semptomlar..." diye başlayan ve "...gözlem altında tutulmalı!" emir kipiyle noktalanan!  Ey Kâri! Şimdi dinleyeceğin her şey yalandır... Yalan.. Yalan. Yalan! Bir yalanın utana utana gerçeğe dönüşmesi, tüm gerçeklerin arsızca yalana dönmesi ve neyin gerçek neyin yalan olduğunun artık hiçbir öneminin kalmadığı bir kaosun hikâyesidir... Kocaman, hiçbir şeyle tanımlanamayacak kadar büyük bir acının hikâyesi...  (Tanıtım Bülteninden)

Okurlar

Kadın
% 78.1
Erkek
% 21.9
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
7.7
10 üzerinden
227 Puan · 63 İnceleme
320 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Rahmi Vidinoğlu'nun 1994'ten 2005'e kadar suren 9 yıllık süreç içerisinde yazdığı bir kitap. Okumadan önce araştırma yapma isteği duymuştum ve bu kadar yıl neden diye kendime sormuştum? Dostum sen kafayı yemişsin diyorum. Çoğu kişi gibi bende acaba kendinimi anlatıyor diye düşünüyorum çünkü bir insan bu kadar şizofreniyle dans edebilir mi? Seni de içine atabilir, katabilir mi? Kitabin ilk 96 sayfası şiirsel tarza ama şiir olamayacak kadar uzun devrik cümleler ve betimlemelerle dolu. Devrik cümleler severim ama bazı kişilerin neden sıkıldığını anlamak zor değil. Öyle bir aşk anlatıyor ki aklınız almıyor ve benim de açıkçası almıyor gerçekçiliğini kaybettiği için, benim gibi gerçekçi insanları sonralara doğru sıkar, boğar, sinir edebilir. Kelimelerle dans etmiş adeta başlarda ve hikayeyi merak ettiğin için devam ettiriyor kendini. Gelelim asıl hikayeye; şizofreni hastası bir adam, onun aklınca çok seven bir kadın, ve sevdiğini sandığını sanan başka bir kadın. Aslında hayalindeki kadını yok etmek için hayata alınmış bir piyon ikinci kadın. Aşk her şeyin üstesinden gelebilir diye düşünülmüş ama aşk her şeyi, hasta da olsa bir adamı affettirir mi ben bilemedim?!. Neden onu sevdiğini sanan kadın diyorum aşk evet çok güzeldir ama Selin dostum senin ki sadece kendini ezdirmektir. Bende yardım eder onu o çukurdan çıkarır bu kadar vicdansız olamazdım ama ne olursa olsun affetmezdim. Okuyunca daha çok anlarsınız diye düşünüyorum. Bir de yazarımız doktorlara bir güzel giydirmiş. Şizofreni hastaları kabul etmez ve tedavi olmayı istemezler ama hastamız iyileştiğinde dahi bir güzel giydirdiğine göre düşünce yapısı bu diye düşünüyorum. Evet aşk belki seni iyileştirir, iyi gelir ama her zaman da her şeyin üstesinden böyle bir durumda yardımsız gelemez diyorum ben. Kitabı çok beğendim yine de.
Şizofreni Yalnız Oynanmaz
Okuyacaklarıma Ekle
320 syf.
·
15 günde
·
Puan vermedi
Ben seni sevmeye baslamadim ki......
Şizofreni Yalnız Oynanmaz
Şizofreni Yalnız Oynanmaz
...... bilirim aslinda senin hiç olmadigini ve asla da olamayacagini ama sizofreni de tipki evcilik gibi yalniz oynanmaz! kitap, Rahmi Vidinlioğlu tarafından 1994'ten başlayıp 2005'e kadar süren 9 yıllık süreç içerisinde yazılmış; büyük bir emeğin ürünü olarak ortaya çıkmış.... Şahane bir yapıt...... Şizofren bir erkeğin karısı ve hayali sevgilisi ile başından geçen olayların anlatıldığı, kesinlikle okunması gereken psikolojik türünden bir romandır.Iki insanın birbirini delicesine sevmesi. kitapta da dediği gibi birbirlerinin RUH ESI olması. bakışları birbiriyle kesiştiğinde gözbebeklerinde oluşan o parlaklık. konuşmaya gerek kalmadan, birbirlerinin yüzüne baktıklarında anlatmak istediklerini hemen anlayıvermeleri; sevgiyi ve yalanı daha o anda yüzlerinden okumaları. aralarında hiçbir yalanın olmaması; kendilerini birbirlerine olduğu gibi açabilmeleri, içlerinde her ne varsa birbirlerine dökebilmeleri. bazen kavga edip sonra hemen tekrar barışabilmeleri.................. gittin! seni benden, beni senden koparttilar! kahpe bir intihara donus bileti kesti gisedeki azrail! timarhanelere kaldirdilar beni, kollarima kocaman serum siselerinde gozyaslari bagladilar! baslamadan bitti aramizdaki her sey! sen, "bitti" bile diyemedin "baslayan seyler bit(t)er, ben seni sevmeye baslamadim ki..." derdim! Mutlaka okunmasi gereken kitaplardan..ama cok aşıksanız dogru secim degil.....
Şizofreni Yalnız Oynanmaz
Okuyacaklarıma Ekle
320 syf.
Okuduğum en uzun şiir diyebilirim. Anlatım tarzına hayran kaldım. Aşk acı ihanet mutluluk tek bir bedende var ama aynı zamanda yok, kesinlikle bir iç savaş bu.. Zaman zaman insanlar içinde savaş yaşarlar ikilem arasında kalırlar duygu çatışması yaşarlar ama bu öyle Bi savaş değil, dışarıya taşmış ve karakterin karşısında vücut bulmuş bir savaş, kendisi de diyor ki ''.. Gözlerim yıllar önce öğrenmişti uyanıkken rüya görmeyi.. '' Tam anlamıyla bu.. okurken hayal ettiğim de bile zor olan bu savaşta mücadele veren şizofreni hastalarına şifa diledim bolca.. İyi okumalar.
Şizofreni Yalnız Oynanmaz
Okuyacaklarıma Ekle
320 syf.
Bir kitap düşünün, aşkı en güzel ve en acı haliyle anlatsın. İçinde ihanet olsun, kafa karışıklığı olsun. Şehvetten uzak ve aşkı alelade bir bedene sahip olmayı reddeden hisler olsun. Birbirlerinin gözlerine, yüzüne bakarak her şeyi okuyan, anlayan ruhların aşkı olsun. Birbirlerini sadece mutlu etmek için çırpınan, karşılık gözetmeksizin kendinden veren aşıklar olsun. Sonra bir gölge düşsün üzerlerine, adı Deniz olsun. Her şeyin sebebi olsun ama aslında bir hiç olsun. Hiç varolamamış olsun, hastalıklı bir hayal olsun. Kötülüğün adı, ihanetin adı konulacaksa Demet olsun. Aşkı için çırpınan, ihanete göz yuman, vefanın örneği aranıyorsa Selin olsun. Aşık bir şair olsun ama hasta olsun. Sevsin, aldatsın, acı çeksin. Adı da Cenk olsun, ismi sonraları öğrenilsin. Ha tabi bir de bunların yaşandığı bir şehir olsun. Fatih Sultan Mehmet ' in aşık olup gönlünü fethettiği aşk ı İstanbul olsun. Buram buram edebiyat, şiir, divan koksun. Bizi içine çekip, alsın götürsün. Acı çektirsin, ağlatsın. İçinde bir tutam da felsefe olsun... Bunların hepsi bir kitapta olur mu diyorsanız, işte size Şizofreni Yalnız Oynanmaz. Rahmi Vidinlioğlu ' nun 9 yılda yazdığı ilk kitabı. Devrik cümleleri, muhteşem betimlemeleri, içine çeken hikayesiyle gerçekten 9 yıla değecek büyük bir emek. Çok kısa bir süre önce şizofreni üzerine yazılmış Sana Gül Bahçesi Vadetmedim kitabını okumuştum. Şizofren üzerine yazılmış en iyi kitaplardan biri bu sanırım demiştim. Ama bu kitapta onunla yarışacak seviyede. Ayrıca bu kitabı okumamı tavsiye eden
Ahmet Y/Duvar/
Ahmet Y/Duvar/
' na çok teşekkür ederim. Güzel bir kitaptı ve kesinlikle öneririm...
Şizofreni Yalnız Oynanmaz
Okuyacaklarıma Ekle
Açıkçası bu kitapa başlamadan önce 9 yılda yazıldığını öğrenince büyük bir merakla başladım. Kitapta çok fazla betimleme var bu ilk başlarda hoşuma gitmişti ama sonra bu durumdan sıkıldım bu yüzden kitabı yarım bıraktım. Ayrıca kitapta şizofreniyle de ilgili bilgiler veriliyor.
Şizofreni Yalnız Oynanmaz
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.