Şizofreni Yalnız Oynanmaz

8,3/10  (52 Oy) · 
125 okunma  · 
53 beğeni  · 
7.716 gösterim
Gittin! Seni benden, beni senden koparttılar!
Kahpe bir intihara dönüş bileti gişedeki Azrail!
Tımarhanelere kaldırdılar beni, kollarıma kocaman serum şişelerinde gözyaşları bağladılar!

Başlamadan bitti aramızdaki her şey! Sen, "Bitti" bile diyemedin "Başlayan şeyler bit(t)er, ben seni sevmeye başlamadım ki..." derdim!

Bitti! Her bitiş yeni bir başlangıcın fragmanıydı! Aramızdaki sıradağlar gibi duran aşılmaz engel "Biz arkadaşız..." diye başlayan o çocukça masal değil, gözü dönmüş psikiyatristlerin yazdıkları ufacık bir kâğıt parçasıydı: "Şizofrenik semptomlar..." diye başlayan ve "...gözlem altında tutulmalı!" emir kipiyle noktalanan!

Ey Kâri! Şimdi dinleyeceğin her şey yalandır... Yalan.. Yalan. Yalan! Bir yalanın utana utana gerçeğe dönüşmesi, tüm gerçeklerin arsızca yalana dönmesi ve neyin gerçek neyin yalan olduğunun artık hiçbir öneminin kalmadığı bir kaosun hikâyesidir... Kocaman, hiçbir şeyle tanımlanamayacak kadar büyük bir acının hikâyesi...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2006
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789756070208
 • Yayınevi:
  İlya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
13 Oca 11:28 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Bir kitap düşünün, aşkı en güzel ve en acı haliyle anlatsın. İçinde ihanet olsun, kafa karışıklığı olsun. Şehvetten uzak ve aşkı alelade bir bedene sahip olmayı reddeden hisler olsun. Birbirlerinin gözlerine, yüzüne bakarak her şeyi okuyan, anlayan ruhların aşkı olsun. Birbirlerini sadece mutlu etmek için çırpınan, karşılık gözetmeksizin kendinden veren aşıklar olsun. Sonra bir gölge düşsün üzerlerine, adı Deniz olsun. Her şeyin sebebi olsun ama aslında bir hiç olsun. Hiç varolamamış olsun, hastalıklı bir hayal olsun. Kötülüğün adı, ihanetin adı konulacaksa Demet olsun. Aşkı için çırpınan, ihanete göz yuman, vefanın örneği aranıyorsa Selin olsun. Aşık bir şair olsun ama hasta olsun. Sevsin, aldatsın, acı çeksin. Adı da Cenk olsun, ismi sonraları öğrenilsin. Ha tabi bir de bunların yaşandığı bir şehir olsun. Fatih Sultan Mehmet ' in aşık olup gönlünü fethettiği aşk ı İstanbul olsun. Buram buram edebiyat, şiir, divan koksun. Bizi içine çekip, alsın götürsün. Acı çektirsin, ağlatsın. İçinde bir tutam da felsefe olsun...

Bunların hepsi bir kitapta olur mu diyorsanız, işte size Şizofreni Yalnız Oynanmaz. Rahmi Vidinlioğlu ' nun 9 yılda yazdığı ilk kitabı. Devrik cümleleri, muhteşem betimlemeleri, içine çeken hikayesiyle gerçekten 9 yıla değecek büyük bir emek. Çok kısa bir süre önce şizofreni üzerine yazılmış Sana Gül Bahçesi Vadetmedim kitabını okumuştum. Şizofren üzerine yazılmış en iyi kitaplardan biri bu sanırım demiştim. Ama bu kitapta onunla yarışacak seviyede. Ayrıca bu kitabı okumamı tavsiye eden Ahmet Y ' na çok teşekkür ederim. Güzel bir kitaptı ve kesinlikle öneririm...

Kağan Özkaya 
 14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

Aşk...Kimine göre üç harfli bir kelime,kimine göre duygusuz ve yersiz söylenmiş sözler yumağı,kimine göre ruhlarını basit zevkler uğruna sattığı bir araç...Kapitalizmin dayatmalarından birisi olan psikiyatri ve onun uyguladığı ilaçların yani 'kimyasal zebanilerin' insanları tedavi etmediği,onları adeta bir zombi gibi uyuşturması...Bu güne kadar okuduğum lirizmi en kuvvetli kitap diyebilirim.
Bir noktaya kadar psikoloji,bir noktaya kadar felsefi bir kitap...
Aralara serpiştirilmiş tarihi olaylar ve anlatımları muazzam.Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen mükemmel anlatımıyla çok derinden etkiliyor okuru.
Öyle kolayca içine almıyor kitap sizi.Çünkü iki ana bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde 96 sayfalık bir imge bombardımanına tutuyor yazar sizi...Türk Edebiyatında bir çığır açtığı da söyleniyor bu yazarın...İmge bombardımanından kurtulunca düz uzun bir bozkıra çıkmışcasına rahatlıyorsunuz ve roman da bu denli akıyor...Yani kısaca anlatılmaz yaşanır bir kitap...

Osman Yüksel 
 03 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öyle bir kitap ki....
Acının,karamsarlığın,imkansız aşkın,sabrın ve büyük bir emeğin kitabı...
Yazarın yaptığı betimlemeler,benzetmeler,tespitler o kadar müthiş ki hayran kalmamak mümkün değil. Her cümlesinden acı ve hüzün damlıyor yüreğinize. Kıtap iki bölümden oluşuyor; ilk bölümde şizofren hastası Cenk in gercekte olmayan kafasında kurguladığı Deniz'e duyduğu imkansız aşk şiirsel bir dille anlatılmış.İkinci bölümde ise Cenk,Selin,Demet ve Deniz in baş karakter oldugu müthıs bir aşkın hikayesi anlatılıyor. Yazar duyguyu,heyecanı,aşkı,sabrı o kadar güzel aşılıyor ki yüreğinize tüm bu anlatılanların kurgu olduğuna inanamıyorsunuz..Ayrıca yazarın kitabı 6 yılda yazdığını da göz önünde bulundurursak büyük emekler verilerek oluşturulan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Ahmet Y 
 13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1098 günde · Beğendi · 9/10 puan

Üniversiteye ilk başladığım zamanlardı bu kitabı elime alışım.Yaklaşık 3 yıl evveldi.Şizofreniye karşı özel bir ilgim olduğundan isminin ilgimi çekmesiyle,yazarını da pek tanımıyor olmama,çekimser yaklaşmama rağmen okumaya başladım.Daha ilk sayfadan şiir olabilecek çarpıcı bir anlatımla,benzersiz teşbih ve psikanalizlerle karşılaşmam beni sürüklemeye başladı.Savruk şekilde anlatsa da bilinç akışını o kadar güzel kelimelere giydirerek anlatıyor ki bir anda acının odağında buluyorsunuz kendinizi.Kitabın içindeki anlatım gücü çoğu zaman olay örgüsünden bile sizi koparabilecek kadar bağlıyor.Acının insanı büyüttüğünü olgunlaştırdığını,kimsenin mutlu olmak zorunda olmadığını kendine has üslup ve felsefeleriyle destekleyerek okuyucuya takdim ediyor.İlk 100 sayfadaki uzun bilinçakışından bıkıp kesinlikle bırakmayın.Zira acıyı damarlarınızda,şizofreniyi ruhunuzda hissedeceksiniz.Ve bir şizofrenin şizofrenisi ile dünyaya baş kaldırışını seyredeceksiniz.Şayet ruh haliniz çok da iyi değilse sarsılmak istemiyorsanız okumayın derim.Ufak çaplı bir duygudurum değişikliği hissedebilirsiniz.Tabi bunu söylerken bile sizi okumaya daha çok teşvik ettiğimi biliyorum :) Yine de başucu kitabımdır ve beni en çok etkileyen bir kaç kitaptan biridir.Size alıntılardan örnekler vererek daha iyi izah edeceğim.Duvarımdan alıntılara bakıp romanın kalitesini daha iyi görebilirsiniz.Sağlıcakla...

Türkan Erdizci 
 15 May 14:51 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aşk var avuçlarımda, geçmişimi kâfiyesiz bir şiir müsveddesi gibi buruşturup atmış olan!
Sf. 16

Bu kadar derin bir kitap okuduğumu hatırlamıyorum. Kitabı tanımlayacak cümle bulamıyorum mükemmeldi. Acı ancak böyle, bu kadar güzel anlatılabilirdi. Şairaneliği ve felsefeyi sevenlere şiddetli tavsiyem!

Fırat Çağlar MANTAŞ 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

kitaptaki karamsarlık okurken sizi de ele geçiriyor. özellikle kötü bir dönem geçiriyorsanız duygularınıza tercüman olabilir. cümleler o kadar güzel ve yoğun ki hepsini not etmek istiyorsunuz. etkileyiciydi.

Kitap başlarda ilgimi çekmesine rağmen sonraları saçma sapan bir olay örgüsüne döndü. Bir kitaptaki karakterlerin bu kadar gurursuz olmasını sevmediğim için belki de. Selin ve Demet'in birbirini kabul etmesi benim bir kitap karakterinde kabul edemeyeceğim bir şey. Kısaca sırf başladığım ve yarım bırakmak istemediğim için okuduğum bir kitap. Sevenlere saygım sonsuz...

kevser 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Kafamı duvarlara vura vura okuduğum bir kitaptı. Böyle hastalıklı ilişkileri sevmiyorum. Yazıya dökülmesini hiç sevmiyorum. Yazılmamasını istiyorum. O kadar nefret ettim bu kitaptan.

Aslı Öz 
10 Tem 21:44 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Betimleme seven biriyseniz Rahmi Vidinlioğlu doğru adres. Adete beyin yakıyor ve anlamak için birden fazla okumanız gerekebiliyor Şahsen çok özel bir yazar olduğunu düşünüyorum zaten kendisinin de kitabında belirttiği gibi bir Şizofreni hastası. İnternette bunu kanıtlayıcı pek bişey bulamadım fakat kendisi de kitapta(eğer kurgu değilse) belirtiyor.
Çok ağır ilerleyen bir kitap ama ilginçtir ki bırakmayıp okumaya devam ediyorsunuz hatta yazarın diğer kitaplarını da okuma isteği doğuyor içinize.
Böyle beklentiyi çok yükseltmek istemem çünkü aşırı depresif kitaplar eğer kendinizi kaptırırsanız bi süreliğine depresyona girebilirsiniz biraz yaşama sevincini sömüren bir kitap daha doğrusu yazarın tarzı bu.

Çağla Ataş 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabı sadece ismi hoşuma gittiği için tezgahta incelemeye başladım sayfalarını çeviriyor ama içeriğini bir türlü anlamıyordum. Daha sonra görevli olan bir bey yaklaşarak "Sevdiğiniz adam şizofreni olsa ve gece sizi aldattığını söylese tepkiniz ne olurdu?" Tabi ilk başta anlamamıştım. Ve devam etti işte bu roman sizin asla kabul etmeyeceğiniz bir olayı dile getiriyor dedi. Meragim artınca aldım ve 1 hafta sürmeden bitti. Bu kitapla tanıştığım için mutluyum..

2 /

Kitaptan 88 Alıntı

Elif Kimya Salt 
12 Oca 08:51 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsan acı çektikçe büyüyor,acı çektikçe olgunlaşıyordu ve ne yazık ki doğanın değişmez bir kuralıydı olgunlaşan her şeyin aynı zamanda çürümesi.

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 49)Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 49)
Kağan Özkaya 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Sen, adının her harfinde ayrı bir gizem besleyen yörüngesini şaşırmış dolunay parçam...

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 33)Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 33)
Dudu 
07 Mar 13:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Saklambaç bile en az iki kişiyle oynanıyordu! Ve ben yapayalnızdım!

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 275)Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 275)

Aski alelade bir vucuda sahip olmak saniyordu insanlar...Oysa bir ruhu baska bir ruha aktarmak kimsenin yapacagi birsey degildi...

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi VidinlioğluŞizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu
Kağan Özkaya 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Sen ki,halden bilmez kahpe bir yalancısın,damperli kamyonlarla salyangoz satarsın Müslüman mahallelerinde...

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 31)Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 31)
Tolgacan Gül 
05 Eyl 23:13 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çünkü ben onu ağlarken gördüğümde, İstanbul Boğaz’ı alev alırdı, tüm Marmara Denizi petrol olup bu yangına akardı, göğü kapkara bir duman kaplar, yıldızlar öksürük komasına tutulurdu.

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi VidinlioğluŞizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu