Socrates - Düşünen Spor Dergisi Sayı:30

7,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
75 gösterim
Türkiye’de düzenlenecek EuroBasket 2017’ye yeni ve genç bir kadroyla katılacak milli takımın antrenörü Ufuk Sarıca, kaptanı Sinan Güler ve yıldız adayları Cedi Osman ve Furkan Korkmaz, Eylül sayısının kapağında yer alıyor.

Ana konusu ‘Hedef’ olan sayının kapak dosyasında bu dört ismin dışında Semih Erden ve Doğuş Balbay röportajları, Kaan Kural-İhsan Bayülken ikilisinin EuroBasket 2017 tahminleri ve şampiyonada yer alacak NBA yıldızlarının profilleri de bulunuyor.

30. sayıda, kapak konusu haricindeki içerikler de dikkat çekici. Bunların başında da Türkiye motor sporları tarihinin efsane ismi Kemal Merkit hakkında hazırlanan sözlü tarih dosyası geliyor. Formula 1’in en popüler yıldızlarından Lewis Hamilton ve Avrupa futbolunun sembol isimlerinden Dejan Stankovic’in Socrates’e verdiği röportajlar da Eylül sayısının sayfalarında kendine yer bulmuş durumda.

Dergide ayrıca; milli okçu Yasemin Ecem Anagöz, sosyolog Loïc Wacquant ve bisiklet dünyasının renkli simalarından Thomas Dekker ile yapılmış röportajlar da mevcut. Bunların yanında 30. sayıda; Nevşin Mengü’nün Sırp uzun atlamacı Ivana Spanovic hakkındaki yazısıyla birlikte tenis efsanelerinden Jimmy Connors ve geride kalan Dünya Atletizm Şampiyonası özelindeki dosyaları da bulabilirsiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9772149724000
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 9 Alıntı

Xabi Alonso, futboldan emekli olduktan sonra verdiği bir röportajda "Bir sporcu ya biraz erken bırakır ya da geç.Kusursuz zamanlama yoktur."

Socrates - Düşünen Spor Dergisi Sayı:30, Kolektif (Sayfa 17 - İnan Özdemir)Socrates - Düşünen Spor Dergisi Sayı:30, Kolektif (Sayfa 17 - İnan Özdemir)

Julian Nagelsmann
19 yaşında Augsburg için oynarken dizinden geçirdiği sakatlık nedeniyle futbolu bırakmak zorunda kaldı. Tam da o günlerde babasını kaybetti. Yıkıldı. Ailenin yükü onun omuzlarındaydı artık. Bir röportajında o dönemi anlatırken çok çabuk büyümesi gerektiğinden bahsediyor: "Hayatta futboldan daha önemli şeyler olduğunu ve bunu bu kadar ciddiye almamanız gerektiğini anlamıştım. Olgunlaşmıştım. Şimdi de Bundesliga'da teknik direktör olmanızın ne kadar önemsiz kaldığını anlamak için televizyonda haberleri açmanız yeterli."

Socrates - Düşünen Spor Dergisi Sayı:30, Kolektif (Sayfa 2 - Caner Eler)Socrates - Düşünen Spor Dergisi Sayı:30, Kolektif (Sayfa 2 - Caner Eler)

Julian Nagelsmann
Oyuncularıyla kurduğu ilişkide yaşam koçundan yararlandığını söylüyor: "Koçum bana öğrenme teorisi, motivasyon ve takım liderliği konusunda ders veriyor. Grup fonksiyonunu bilimsel yönden açıklıyor."

Socrates - Düşünen Spor Dergisi Sayı:30, Kolektif (Sayfa 2)Socrates - Düşünen Spor Dergisi Sayı:30, Kolektif (Sayfa 2)

Neymarı'ın tek hedefi vardı ve bu kesinlikle Guingamp, Troyes veya Dijon maçlarında atacağı goller değildi. Her şeyden önce Lionel Messi'nin gölgesinden kurtulmak istiyordu.

Socrates - Düşünen Spor Dergisi Sayı:30, Kolektif (Sayfa 11 - Kutay Ersöz)Socrates - Düşünen Spor Dergisi Sayı:30, Kolektif (Sayfa 11 - Kutay Ersöz)

Nadal effect :)
Asensio'nun ileride neler yapabileceğinin fazlasıyla farkında olan Mallorca'lı sıkı bir futbolsever, Florentino Perez'i arayarak bu transferi bitirmesi gerektiğini söylüyor. Aynı zamanda fanatik Real Madrid'li olan bu taraftar; tarihin en büyük tenisçilerinden, 15 kez Grand Slam şampiyonu Rafael Nadal'dan başkası değil.

Socrates - Düşünen Spor Dergisi Sayı:30, Kolektif (Sayfa 12 - Erman Yaşar)Socrates - Düşünen Spor Dergisi Sayı:30, Kolektif (Sayfa 12 - Erman Yaşar)

Yugoslavya nasıl parçalandı
Yugoslavya'nın parçalanma süreci, bir futbol maçıyla başlamıştı. Zagreb'de oynanan Kızılyıldız-Dinamo Zagreb maçı sırasında taraftarlar zıvanadan çıkmış, birbirlerine saldırmaya başlamıştı. Hırvat oyuncu Zvonimir Boban da sahadaki polislerden birini tekmeleyerek yere düşürmüştü. Tarihin akışını değiştiren hareket, işte o tekmeydi. Bu, Hırvatların Yugoslavya çatısı altında Sırp hegemonyasına "Yeter" demesiydi. O maç bir milat oldu; taraftar grupları bizzat savaşa girdiler, takım formalarını çıkarıp milis üniformalarını giydiler, atıklarını atıp silahları aldılar ve her şey bitti... Ya da baktığınız acıya göre, her şey orada başladı. Balkanlar o maçtan sonra bir daha asla bir araya gelmesi.

Socrates - Düşünen Spor Dergisi Sayı:30, Kolektif (Sayfa 20 - Nevşin Mengü)Socrates - Düşünen Spor Dergisi Sayı:30, Kolektif (Sayfa 20 - Nevşin Mengü)

Federica Pellegrini
La Stampa gazetesinin biraz da abartarak "Tüm zamanların en büyük kadın spor yıldızı" şeklinde nitelediği yıldız yüzücü, ortada iki karakteri olduğunu söylüyor. Biri, ailesiyle vakit geçirmeyi seven sakin Federica. Diğeri, başarılara açlığı hiçbir zaman azalmayan, üzerindeki baskı basın ilgisinden ve fotoğraf çektirmekten hoşlanan Pellegrini.

Socrates - Düşünen Spor Dergisi Sayı:30, Kolektif (Sayfa 25 - Emre Gürkaynak)Socrates - Düşünen Spor Dergisi Sayı:30, Kolektif (Sayfa 25 - Emre Gürkaynak)

Marco Asensio
Futbola aşırı düşkün anne Maria Gertruida, oğlunun adını ülkesinin futbol efsanelerinden Marco van Basten'den esinlenerek koymuştu, onun gibi büyük bir futbolcu olmasını istiyordu. 2011 yılında kanserden hayatını kaybetti ve oğlunun dünya futboluna damga vurmaya başladığı Real Madrid günlerini göremedi

Socrates - Düşünen Spor Dergisi Sayı:30, Kolektif (Sayfa 12 - Erman Yaşar)Socrates - Düşünen Spor Dergisi Sayı:30, Kolektif (Sayfa 12 - Erman Yaşar)