Soğuk El

8,1/10  (23 Oy) · 
30 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.122 gösterim
“Tüm sahneleriyle hatırlanacak bir psikolojik gerilim romanı arıyorsanız bu kitabı kaçırmayın.” Patricia Cornwell
Bir yetimhanede tek güçlü şey zamandır; hayatın acımasızlığını, savaşmadan kazanılmayacağını öğrenen iki yetim için de. Julian hem korkulan hem de son derece korumacı olan ağabeyi Michael sayesinde hayatta kalabilmiştir. Yetimhanedeki çocuklardan biri öldürülünce Michael kardeşini korumak pahasına büyük bir fedakarlık yaparak yetimhaneden kaçar; suçu da beraberinde götürerek.

Julian bir senatör tarafından evlatlık alınır ve başarılı bir korku romanı yazarı olur. Michael ise New York yeraltı dünyasının en güçlü patronu tarafından keşfedilerek bir ölüm makinesine dönüşür. Ve bir gün manevi babası olarak gördüğü bu adam son nefesini verdiğinde, Michael geçmişini sorgulamasına asla izin vermediği sevgilisini ve kirli bir sırrı yanına alıp yok olur. Ancak patronun oğlu, ona yakın olan herkesi, hatta şizofren kardeşini bile öldürmek için Michael’ın peşine düşecektir. Bilmediği şey ise, Michael’ın bile hatırlamadığı kadar karanlık bir hikayesi olan kardeşinin zihninde, onları her şeyin başladığı noktaya götürecek girdaplardır.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  525
 • ISBN:
  9786059702034
 • Çeviri:
  Gizem Yanbolluoğlu
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Spoiler var...

Bir yetimhane olan Demir Ev'de büyümeye çalışan iki çocuk; Michael ve Julian.

Kendilerinden büyük çocuklardan şiddet görerek ve acımasızca taciz edilen iki kardeşten biri olan Michael on yaşında olmasına rağmen, küçük kardeşi Julian'a kol kanat germeye çalışmaktadır. Julian'ın uğradığı şiddet ve tacize yetimhane müdürü Bay Flint ise sessiz kalmaktadır. Michael ise kardeşine sürekli güçlü olmasını öğütlemektedir. Bir kış günü yetimhaneye gelen senatörün eşi olan Bayan Abigail bu iki çocuğu yüklü bir bağış karşılığında evlat edinmek ister. Bayan Abigail geç kalmıştır Çünkü Michael kardeşini korumak adına yetimhaneden kaçmıştır...

Michael ardan geçen yirmi beş yıl sonra hayatını ve Elana ile yaşadığı ilişkisini bir yalan üzerine kurmuş ve geçmişini nasıl terk etmesi gerektiğinin hesaplarını yapmaktadır. O sokaklarda büyüyen, acımasız bir adam olmuştur...

Elana ile yüzleşmesi ise beklediğinden daha karmaşık haline gelmiştir. Yirmi beş yıldır görmediği kardeşi Julian ve uğruna ölecek kadar sevdiği kadın arasında hayatının tercihini yapmak zorunda kalmıştır...

Julian'ın yaşadığı eve gittiğinde ise Bayan Abigail onu sevgi ile karşılamış ama Julian ise tam bir çöküş yaşamakta olduğunun farkında olmadan Michael'ı görünce küçük, korkak ve ürkek haline geri dönmüştür. Senatörün arazisinde bulunan gölün içinden cesetler çıkmaya başlayınca tüm aile dağılmanın eşiğine gelmiştir. Senatörün sakladığı sırlar, Abigail'in sakin ve sevgi dolu yüreğine rağmen, Michael, Julian'ın da kendi sırları gibi sır dolu bir hayatı olduğunu anlamakta zorlanmamış ve geçmişte yarım kalan ve onların üzerinde hala etkisi olan Demir Ev'i ve orada kalan çocukların akıbetini öğrenmek üzere yol çıkmıştır. Bu yolculuk esnasında hayatı pahasına korumaya kendine söz verdiği kadın onun hiçte onaylamadığı bir karar almıştır...

Michael bu zor dönemde tüm geçmişini, aile sırlarını ve yetimhaneye nasıl geldiklerini öğrenince içinde taşıdığı vicdanı onu nasıl bir dönüm noktasına getireceğinden habersiz bir şekilde yola çıkmıştır. Kendisini sokaklardan alıp büyüten adamın ölümü sonucu; aldığı tehditler ailem dediği Julian ve Elana'nın üzerine karanlık gölgeleri indirmeyi başaracak mıydı?

Gerilim ve kovalamaca dolu bir eser. Çocukların küçücük dünyalarında şiddetin ne kadar tahrip edici olduğunu ve psikolojilerinin nasıl yara aldığını John Hart bu kitabı ile tekrar gözler önüne sermiş...

Böyle samimi ve yumuşak bir yorumlama gücüne sahip çok az yazar var.. Kesinlikle başka kitaplarında okuyacağım..

idil 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 33 günde · 8/10 puan

İşte kardeş sevgisi , kardeş bağı insana neler yaptırıyor degil mi? John Hart mükemmel bir yazar. Dili , kitabın akışı , kurgusu , hayal gücü.... Kesinlikle diğer kitaplarınıda okumanızı tavsiye ederim.

ibiaryu 
26 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Nefis bir gerilimdi itiraf etmeliyim ki layıkıyla sicim gibi gerildim. :) Yazarın bir müdavimi olarak bu romanı şiddetsiz bir şekilde tavsiye etmekteyim. :)

Bülent Eryiğit 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

John Hart'ın kitaplarını diğerlerinden ayıran ve benim ilgimi çekip sevmeme neden olan tek unsur farklı yazım dili ve psikolojik gerilim öğelerinin polisiye-macera öğelerinden fazla olmasıdır. DejaVu, Kızıl Nehir ve özellikle Tanrı Küçük Günahları Affeder adlı kitaplarında bu duygusu bana çok iyi yansıtmıştır yazar. Ancak Soğuk El kitabını okurken John Hart'ın o naif dilini, anlatımını bulamadım. Sanki John Hart değil de Jeff Abbott okuyor gibi hissettim kendimi. Bu açıdan aradığım o tadı bulamasam da ve yine klasik bir Amerikan polisiyesi havası yaratsa da yine de severek okudum.

Zeynep Öztürk 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

John Hart ın okudugum ilk romani.Gayet basarili bir gerilim romani olmus.Yazar okuyucuyu şaşırtacak bir şekilde olayları kurgulamış.Akıcı bir anlatım var.

Kitaptan 18 Alıntı

Nurhan Işkın 
15 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Geçmiş geçmişte kalmıştı. Artık yalnızca an vardı.

Soğuk El, John Hart (Sayfa 205)Soğuk El, John Hart (Sayfa 205)
Nurhan Işkın 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ben nasıl biri olmak istediğime uzun zaman önce karar verip bunu benimsedim."

Soğuk El, John Hart (Sayfa 322)Soğuk El, John Hart (Sayfa 322)
Nurhan Işkın 
15 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dünya zalim bir yerdi ve çocuklar aslında düşündüklerinden daha güçlü olabilirlerdi.

Soğuk El, John Hart (Sayfa 129)Soğuk El, John Hart (Sayfa 129)
Nurhan Işkın 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Her şey karanlıkta şekil değiştiriyor. Korkuyorum.

Soğuk El, John Hart (Sayfa 70)Soğuk El, John Hart (Sayfa 70)
Nurhan Işkın 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sokakta olunca insan dersini daha iyi ve hızlı öğreniyordu.

Soğuk El, John Hart (Sayfa 41)Soğuk El, John Hart (Sayfa 41)
Nurhan Işkın 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Seni tamamen çözdüğümü iddia etmiyorum, sevgilim ama senin bir politikacı gibi soğana benzediğini ve katmanların olduğunu gördüm. Yalan söylediğinde anlayabiliyorum."

Soğuk El, John Hart (Sayfa 315)Soğuk El, John Hart (Sayfa 315)
2 /