Soğuktan Gelen Casus

7,0/10  (12 Oy) · 
25 okunma  · 
6 beğeni  · 
1.068 gösterim
"İstihbarat işinin ahlaki bir yasası vardır - başarı sonuçla ölçülür."

Soğuk Savaş'ın zirve yaptığı 1960'lar... Alex Leamas, İngiliz İstihbaratı için Berlin Duvarı'nın gölgesinde yıllarca sürdürdüğü görevinin ardından yorgundur. Pek çok şey görmüş, pek çok adamını Doğu Alman İstihbaratı ile Duvar'da oynanan bu karanlık ve sisli satrançta yitirmiştir. Teşkilat, ağır bir yenilginin ardından İngiltere'ye dönen Leamas'tan son bir görev ister. Doğu Almanya'ya geçmeli ve ülkesine ihanet etmelidir. Ancak İngiliz İstihbaratı'nın yaşlı kurdu George Smiley'nin, Leamas'ın arkadaşı olan genç bir kadına yardım etmesiyle operasyon büyük bir felaketle yüz yüze gelecek, oyunun kartları yeniden dağıtılacak ve Leamas kendini hayalinin ötesindeki korkunç bir politik oyunun pençesinde bulacaktır.

Dünyanın en iyi casus romanı yazarlarından John Le Carré'nin, Publishers Weekly tarafından "Tüm zamanların en iyi casus romanı" seçilen, Time tarafından "Tüm zamanların en iyi 100 romanı" listesine giren bu kült eseri, filmiyle de BAFTA ödülleri dahil birçok prestijli sinema ödülünü sahibi oldu. Soğuktan Gelen Casus okuyucuya yalanlarla kurulu bir dünyanın gerçeklerle dolu hikâyesini anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2014
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786059908139
 • Orijinal Adı:
  The Spy Who Came in from the Cold
 • Çeviri:
  Ali Cevat Akkoyunlu
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ajanların dünyasında ki komplo teorileri ve ihanetlerin en ince detayına kadar anlatıldığı muhteşem bir eser. Leamas'ın düştüğü tuzağın örgüsünü okurken,Mundt'un zekası,Fiedler'in sadece Yahudi olması,Leamas'ın da içine çekildiği ihanetin bedelini kimin ödeyeceğini gözünüz kapalı okuyacaksınız....

Murat Şaşzade 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Soğuk Savaş Dönemi'nde geçiyor olmasına rağmen, casusların teknoloji olmadan geliştirdikleri stratejileri, hamleleri ve ihanetleri sade bir kurguyla anlatan roman, bana göre türün klasiklerinden.

Özlem Yılmaz 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yorumlara bakarak merak ettiğim ve aldığım bir kitaptı. İstihbarat açısından detaylı ve döneminde yaşanmış bazı şeyler güzel aktarılmış. Ancak çok fazla aksiyon yoktu, ama olabilirdi. Ben istediğim tadı alamadım.

Çarli 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Öncelikle şunu belirteyim kitabın sonuna kadar belli bir fikire "inanmanız gereken bir fikire" odaklanıp gidiyorsunuz. Ve hic beklemediginiz ve trajik bir şekilde sizi sarstıgını fark ediyorsunuz.
Anlatımı gayet akıcı ve anlatışılır. Hikayeye sizi kaptırıyor. Kendimce tek eleştirdiğim nokta biraz daha aksiyon bekledim ama yoktu. Belki de bu kitabın da tarzı budur. Bir yudum su gibi okuyacağınızdan emin olun. Biran önce okumanızı tavsiye ederim.

Serdar Poirot 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Alec Leamas, Batı Almanya'daki casus teşkilatının başıdır ancak batıya kaçırmak istediği Karl öldürülür. Doğu Almanya'da Mundt adında çok tehlikeli bir casus vardır ve Leamas'ın oyunlarını bozmaktadır. Leamas Londra'ya döner ve ilginç bir iş alır. Liz Gold adında komünist bir kıza yakınlaşır ve alkol bağımlısı bir rol oynayarak Doğu Almanya'ya döner. Yahudi ve Mundt'un yardımcısı olan Fiedler onu sorgulamaya başlar. Mundt'un hain olduğunu düşünmektedir. Ancak Mundt da işi öğrenir ve ortalık karışır. Bir Prezidyum mahkemesi kurulacaktır. Acaba işin gerçeği nedir? Leamas çok geç de olsa oyun içinde oyun olduğunu anlayacak mıdır? Leamas batıya dönebilecek midir? Liz Gold bu işin neresindedir? Mundt ve Fiedler'a ne olacaktır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Mevlüt Ceylan 
25 Ağu 14:30 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

1960'ların Soğuk Savaş dönemi casusluk hikayelerini en güzel anlatan eserlerden birisidir bu roman.
Le Carre en ince detaylara bile giriyor. Bu okumayı zorlaştırsa da hikayeye katkı yapıyor.
Öyle vurdulu kırdılı casusluk hikayesi de değil. İstihbaratlar, komplolar, entrikalar, bilgi alışverişleri ve akıl oyunları var. Bir James Bond tarzı casusluk hikaye yok.
Zaten casusluğun içinden gelen Le Carre bize bu dünyanın gerçeklerini sunuyor.

Kitaptan 4 Alıntı

Nurhan Işkın 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

O sabah, sıradan fanilerde onları ilgilendiren hiçbir şey yoktu.

Soğuktan Gelen Casus, John Le Carré (Sayfa 72)Soğuktan Gelen Casus, John Le Carré (Sayfa 72)
Nurhan Işkın 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Bu, martılara ekmek atmak olsun, sevgi olsun, sahip olmasına asla izin verilmeyen önemsiz şeylere duyulan saygıydı ve ne olursa olsun, geri dönüp onu bulacaktı."

Soğuktan Gelen Casus, John Le Carré (Sayfa 99)Soğuktan Gelen Casus, John Le Carré (Sayfa 99)
A.Yasiiiin Altun 
11 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir rolü başkalarıyla değilde yalnız başına yaşayan biri, bariz psikolojik tehlikelerle karşı karşıyadır. Aldatma eylemi kendi içinde çok emek ve sabır gerektirmez; tecrübe konusudur, profesyonel uzmanlık konusudur, çoğumuzun edinebileceği bir beceridir. Oysa bir üçkağıtçı, bir aktör ya da kumarbaz gösterisinden sonra hayranlarına dönebilirken, gizli ajan böyle bir rahatlamadan yoksundur. Onun gözünde, aldatma her şeyden önce kendini savunma yöntemidir. Kendini sadece dışarıya karşı değil, içeriye ve dürtülerin en doğal olanına karşı da savunmalıdır; bir servet kazanıyor da olsa, rolü bir ustura almasını yasaklayabilir;bir bilge de olsa, ancak sıradan sözler mırıldanmak zorunda kalabilir;sevgi dolu bir eş veya baba olsa da, normalde açılacağı kişiler karşısında her koşulda kendisini tutmalıdır.

Soğuktan Gelen Casus, John Le Carré (Sayfa 138)Soğuktan Gelen Casus, John Le Carré (Sayfa 138)