Sokak Kızı Nerrantsoula

8,3/10  (7 Oy) · 
24 okunma  · 
5 beğeni  · 
917 gösterim
İlk bakışta Romanya'nın Karadeniz'e yakın doğu kentlerinden birinde başlayıp İstanbul'da son bulan, tensel sevgi ile katıksız, salt aşkın arasında gidip gelen üç erkeğin aynı kadına yönelik tutkularının, ruhsal çalkantıların, düş kırıklıklarının, hüzünlerin dokuduğu romantik bir aşk öyküsü. Derin yapıda, bir kendini gerçekleştirme, özdeşliğini, kişiliğini arama romanı. Fahişe Nerrantsoula'da Dostoyevski'nin Sonja'sından bir parça bulmak da mümkün. Her türlü cinsel, tensel tutkunun ötesinde, bu dünyada gerçekleştirilmesi belki de mümkün olmayan bir birlikteliğin arayışı, bir tür "varoluşçu" romanla karşı karşıyayız. Sokak Kızı Nerrantsoula: Aşk dörtgeninin parçalanması.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786053541219
 • Çeviri:
  Sonat Kaya
 • Yayınevi:
  Bordo Siyah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Irem 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Birbirine zıt karakterleri olan iki aşığı vardır Nerrantsoula'nın. Bir gün ortadan kaybolan bu kız, iki aşığı tarafından yıllarca aranır, bu iki zıt karakteri bu kızın aşkı bir arada tutmaktadır. Ve yıllar sonra iki aşık sevdikleri kızı hiç beklemedikleri bir yerde beklemedikleri bir şekilde buluyorlar.

Burak Çiftci 
21 Oca 02:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

biri rum diğeri yahudi olan iki genci Nerrantsoula' ya olan aşklarını ve ona kavuşmak için mücadelelerini anlatan bi kitap.Romanya, İskenderiye ve İstanbul'da geçiyor bu mücadeleler.Bazen rahatsız ediyor bu öykü ama bir zaman bu öyküyü unutamıyorsunuz.

Kitaptan 5 Alıntı

Irem 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Özgürlükten yana zengin, umuttan yana yoksul, alır başımı giderdim.

Sokak Kızı Nerrantsoula, Panait Istrati (Sayfa 6 - Varlık)Sokak Kızı Nerrantsoula, Panait Istrati (Sayfa 6 - Varlık)
Küçük kara balık 
19 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çoğu zaman, insanları değerlendirirken yarı yarıya yanıldım, ama hiçbir zaman büsbütün yanılmadım; kaldı ki yanılmamın da isabetli olduğu durumlar var; Çünkü ancak yıldırım gibi güçlü ve kaynak suyu gibi sağlıklı bir hayat söz konusu olabilir burada.
Ben, içinde dostluk sevgisini doğuştan taşıyan adamı severim. Kanı tensel tutkuyla kaynayan kadını severim. Hiç pazarlıksız, delicesine onlara veririm kendimi. Bu bana pahalıya patlar, ama uğradığım hiçbir hayal kırıklığı, arzularımı azaltmadı, hiçbir zaman da azaltmayacak.
Bir kumarbaz hırsıyla şansımı her yerde ararım. Her zaman büyük oynarım, çünkü küçük hesaplardan, eli sıkılıktan nefret ederim. Yanıldığım takdirde de hiçbir şey kaybetmem; öteki taraf kaybeder, insan kendini bütünüyle verirse hiçbir şey kaybetmez. Öyle olsa, kendini hiç düşünmeden ve ayrım yapmadan sunan güneşin de tükendiği idda edilebilir. Bu arada kendiliğinden eriyen buz dağları da erirlerse erisinler! Ancak kazandığımda elime hazine geçer. Dostluktan kaynaklanan sevgiden söz ediyorum, çünkü maalesef tensel zevk yıldırım gibidir; şiddetlidir, ama uzun sürmez.

Sokak Kızı Nerrantsoula, Panait Istrati (Sayfa 28 - kitap)Sokak Kızı Nerrantsoula, Panait Istrati (Sayfa 28 - kitap)
Küçük kara balık 
19 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Biliyorsun ki dindirilmeyen bir arzu insana büyük bir acı verir, çünkü arzu bizden gelmez.

Sokak Kızı Nerrantsoula, Panait Istrati (Sayfa 61 - kitap)Sokak Kızı Nerrantsoula, Panait Istrati (Sayfa 61 - kitap)
Küçük kara balık 
19 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Zavallı insanlar! Sen, zavallı kibar insan! Size ne kadar acıyorum! Yolunuzun üzerinde çenesi kaskatı kesilmiş, yaşamın soğukluğuyla donmuş birine rastlıyorsunuz ve ona sıcaklığınızı, yüce insanlığınızı kanıtlamak yerine, aceleyle ''Söyle bize yabancı - tek ayak üstünde durabileceğin bir süre içine- kimsin, nereden geliyorsun, hakkımızda ne düşünüyorsun, aramızda ne yapmak niyetindesin?'' Diye soruyorsunuz

Sokak Kızı Nerrantsoula, Panait Istrati (Sayfa 34)Sokak Kızı Nerrantsoula, Panait Istrati (Sayfa 34)
Küçük kara balık 
19 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ey Tanrım, eserin çok yaşasın! biz onun kusurlu olduğunu düşünürüz, çünkü budalayız, ama sen bizi affet, saçma sapan yargılarımızı dikkate alma! Ama üzücü olan, fazlalık yaratan, şu zavallı beyin yerine başımıza ikinci bir kalp koymayı düşünmemiş olman?

Sokak Kızı Nerrantsoula, Panait Istrati (Sayfa 37 - kitap)Sokak Kızı Nerrantsoula, Panait Istrati (Sayfa 37 - kitap)