Sokakların Çocuğu Suçlu 2

7,6/10  (5 Oy) · 
39 okunma  · 
5 beğeni  · 
509 gösterim
Orhan Kemal'in belki de en çok sevilen kitaplarından biri olan Sokakların Çocuğu, bu büyük romancının insana yaklaşımını en iyi biçimde dile getirir. Türk romanının en etkili yazarlarından olan Orhan Kemal, sadece iyi romanlarıyla değil, hayata karşı taşıdığı tavır ile de yeri doldurulmazlık mertebesine erişmiştir. İnsan sevgisini belli bir politik bakış ile dile getiren Orhan Kemal'in bu romanı da unutmamamız gereken değerleri hatırlatıyor bize bir kez daha.

"Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2007
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789752894211
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ülkünur ÜNAL 
 01 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Nereden başlasak.. Kahramanımız Cevdet, ve Cevriye'si. Sonra Hasan, Kosti, gaga burunlu ve daha niceleri... Belki de basit sayılabilecek bir hayatta onca düş. Küçükpazar'da Cevdet'in bütün hayatını değiştiren bir kitapçık "SİNEMA SOYGUNU"... Pol ve Mari..Daha sonra Cevdet hayallerinde Pol, Cevriye'si de Mari.. Ve Amerika hayalleri.. Yitik bir çocuk, bir çingene kızı, daha sonra arkadaşları. Nasıl anlatsam bilmiyorum, anlatırsam kaçarmış gibi geliyor kitabın herşeyi :) Ama hayaller... Hepimiz çocukken, bir filmin yahut bir kitabın kahramanı yerine koymaz mıydık kendimizi düşlerimizde? Onun gibi olmayı isterken heyecanlanmak peki? Onun yaptıklarını düşlerimizde bir bir yapmak. Sonra yüzümüzde hınzır bir tebessüm. Ben çok yapardım :) Fakat Cevdet farklı...Onun hayalleri onu bambaşka bir hayata atıyor. Ayrıca Cevdet toplumun ötekisi bir nevi.Kimsesi olmadığını düşünüyor.Bir yandan doğru aslında. "Cevriye" si dışında. O herkesten farklı :) Sonunu farklı bekliyordum kitabın, ama olmadı. Üzüldüm doğrusu.. Ayrıca "Sokakların Çocuğu" romanı, "Suçlu" romanının ikinci bölümüymüş. Umarım o da en kısa zamanda elime geçer, okurum.