·
Okunma
·
Beğeni
·
440,5bin
Gösterim
Adı:
Sokrates'in Savunması
Baskı tarihi:
11 Ekim 2018
Sayfa sayısı:
207
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757796404
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
"Ey Atinalılar! Beni suçlayanların iddialarından nasıl etkilendiğinizi bilmiyorum, fakat öyle ikna edici konuştular ki, ben bile kim olduğumu unutuyordum neredeyse."
200 syf.
Okurken sanki Sokrates'le aynı ortamda bulunuyormuşsun da onun hakkında çıkan karara engel olamıyormuşsun gibi olması derinden üzse de fazlasıyla okunası bir kitap.Sokratesin yaptığı savunmaya katılmaktan kendinizi alamıyorsunuz.
200 syf.
·8 günde·7/10 puan
"Doğrusu bu sözde bilgeninde, benimde pek birşey bildiğimiz yok. Açıkcası ben ondan daha bilgeyim. Çünkü bilmediğim birşey hakkında biliyorum demiyorum. Bu beni daha bilge biri yapar."
200 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Büyük düşünür Sokrates'in savunduğu fikirlerini aynı zamanda uygulamaya geçirerek bunlar uğruna ölüme gidişi...Kısa ve mutlak okunması gereken kitaplardan...
96 syf.
·2 günde·7/10 puan
Kitabı üç bölüme ayıracak olursak; İlk bölümde Platon'un (Eflatun) hocası Sokrates'in kim olduğundan ve ölüm nedeninden bahsediyor. İkinci bölümde ise Sokrates'in Felsefeye etkilerinden bahsediyor. Bu bölümde bir çok felsefi sözcüklere yer verilmiş. Felsefe ile ilgilenmeyenlerin çok zorlanacağı kısımdır diyebiliriz. Üçüncü bölümde Sokrates'in yargılanma esnasında ki savunmasını ele almış. Kısa ve Dünya klasiği okuyun derim...
200 syf.
·14 günde·10/10 puan
.....Haksız yargılananların her çağda yaşanacağını unutmadan, herkesin yaşamında en az bir defa okuması gereken bir eserdir Sokrates'in Savunması.....
200 syf.
·Puan vermedi
"Gelelim bugünkü kitabımıza!

Bugün Sokrates’in Savunması adıyla bilinen 4 bölümün birleşimi olan bir kitapla geldim. Dediğim gibi kitap 4 bölümden oluşuyor ve her biri ayrı bir kitap gibi."

Kitapla ilgili yazımızın devamı : http://1cay1kitap.com/sokratesin-savunmasi/
200 syf.
Bu aslında Sokrates'in savunması değildir, çünkü Sokrates kendini değil, insanlığı cehalete karşı düşünmeyi, haksızlığa karşı adaleti, cahilliğe karşı bilimi ve bilgiyi, sahterkarlığa karşı dürüstlüğü ve erdemi savunmuştur. İnsanlık adına bu savumayı Sokrates üstlenmiş; bilgelik için yaşamış ve ölmüştür.
Sade, anlaşılır bir dille yazılan bu eserde kimsede bir rahatsızlık uyandirmayacaktır...
207 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Keşke aynı dönemde olsaydım dediğim filozof kendine hayran bırakıyor diyalog sistemi kitabı daha zevkli ve akıcı kılıyor tabi biraz da felsefeyi sevmek anlamak ve cümleleri dikkatli okumak uzerinde dusunmek gerekiyor
200 syf.
·5 günde·9/10 puan
Adaletin olmadığı bir yerde, en iyi savunmayı da yapsanız masumiyetinizin bir önemi yoktur. Çünkü Adalet erdeme değil, güce bakar.


Sokrates kendine yapılan haksızca suçlamaları
mahkemede düşürmek için kendi doğruluğuna değilde her zaman yaptığı soruya soruyla karşılık verme taktiğini kullanarak yanlış olanı ya da yanlış bilineni, duyulanı doğrulaştırmak yolunda bu sorgulama metedonu kullanarak, sorulan sorulara kendiside soruyla karşılık vererek neyin doğru olduğunu bulmasa bile neyin yanlış olduğunu kesinlikle ispat etme gücüne sahip bir düşünürdür. Ölüm ve yaşamın, adaletin ve adaletsizliğin ne kadar ince bir çizgide gerçekleştirdiğini inceden de olsa yaptığı savunma ile aklımıza kazımayı başaran Sokrates (gerçi savunmadan ziyade sürekli atak halinde olan), bu özellikleri onu bilge yapan en büyük etmendir kanımca kitapta.

"İkimizin de güzel ve doğru hiçbir şey bildiğini sanmıyorum; ama ben ondan daha bilgeyim. çünkü o, bir şey bilmezken bildiğini düşünüyor; ben ise bilmiyorum ve bildiğimi de düşünmüyorum. öyleyse ben ondan daha bilgiliyim, en azından bilmediğimi bildiğimi düşünmüyorum ve bu, beni ondan üstün kılıyor.''
Bu alıntıyı açıklamama gerek yok zaten bu açıklama eserin yarısını açıklayacak düzeyde.


Eseri okuyacaksanaz İş Bankası yayınlarından öneririm; çünkü 4 bölümden oluşan eseri hem geniş çaplı bir anlatım biçiminde hemde diyalog bakımından zengin ve o döneme ait bir çok bilgiyi içinde barındırdığından tavsiyemdir.
Ölümü değilde bir nevi intiharı ve haksızlık ile ölümün dostluğunu anlatan bir başyapıttır...
200 syf.
İyiliğin, saf düşüncenin temsilcisi Sokrates. Tabi bu benim için böyle ve bu durum her kitapta olduğu gibi üzerine çevrilen bir kaç sayfadan sonra da unutulmuyacak.

Bu kitabı okumayı neden bu kadar ertelediğimi bilemiyorum. Uzun ama çok içten bir önsözü vardı bir kere. Asıl içerik ise apayrı bir dünya. Bir yargılama anında söylenen sözler beni ne kadar etkileyebilir ki demeyin sakın! Belki bu savunma sayesinde kendinizi de sorgulayabilirdiniz. Hatta, küçük bir kesminiz hariç, kalanınızın bunu yapacağına eminim. Size tavsiyem: benim gibi ertelemeyin, hemen okuyun bu savunmayı. İyi okumalar...
Canınız sıkılmasın ama hakikat şudur: Devlette görülen birçok kanunsuz, haksız işlere karşı doğrulukla savaşarak size ve herhangi bir kurula karşı giden hiç kimse ölümden kurtulamıyor.
Söyleyiş iyi ya da kötü olmuş, ne çıkar bundan? Siz yalnız benim doğru söyleyip söylemediğime bakın, asıl buna önem verin.
.. nerede utanç varsa orda korku vardır. Ama korkunun olduğu her yerde utanç yoktur..
Platon
Sayfa 20 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Ancak beyler dikkat edin: Ölümden sakınmak o kadar zor değildir, zor olan kötülükten sakınmaktır, çünkü kötülük ölümden daha hızlı koşar.
Değeri olan bir kimse yaşayacak mıyım yoksa ölecek miyim diye düşünmemelidir bir iş görürken yalnız doğru mu eğri mi hareket ettiğini cesaretli bir adam gibi mi yoksa tabansızca mı hareket ettiğini düşünmelidir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sokrates'in Savunması
Baskı tarihi:
11 Ekim 2018
Sayfa sayısı:
207
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757796404
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
"Ey Atinalılar! Beni suçlayanların iddialarından nasıl etkilendiğinizi bilmiyorum, fakat öyle ikna edici konuştular ki, ben bile kim olduğumu unutuyordum neredeyse."

Kitabı okuyanlar 27,8bin okur

  • Yusuf
  • Muhammet Ferhat ÖZDEN
  • Şevval
  • adınız ve soyadınız
  • Ferit kartal
  • Feyzullah Cemal Karabeyli
  • freedomofbutterfly
  • Kübra Çoban
  • Merve
  • Çetin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%5.3
18-24 Yaş
%42.1
25-34 Yaş
%21.1
35-44 Yaş
%21.1
45-54 Yaş
%10.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.8
Erkek
%44.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (4)
9
%0.1 (6)
8
%0.1 (4)
7
%0 (1)
6
%0 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları