Sokrates'in Savunması

8,4/10  (535 Oy) · 
1.942 okunma  · 
443 beğeni  · 
10.372 gösterim
Platon (MÖ yaklaşık 428-MÖ yaklaşık 348): Bugünkü üniversitenin atası sayılan Akademia’nın kurucusu ve hocası Sokrates’i konuşturduğu diyaloglarla felsefeyi yazıya en iyi aktarmış ustalardan biridir. Bu kitapta birbirini tamamlayan dört diyalog yer almaktadır. İlk diyalog olan Euthyphron’da yargılanışının öncesi anlatılır ve dinsizlikle suçlanan Sokrates’in inançları hakkında bilgi verilir. Sokrates’in Savunması’nda ise yargı süreci anlatılmaktadır. Kriton’da hüküm sonrası anlatılır, bir yurttaşın saygı duyması gereken ilkeler tartışılır. Platon’un en şiirsel eserlerinden biri olan Phaidon’daysa Sokrates’in son günü anlatılırken ruh hakkındaki düşünceleri yansıtılmaktadır.

Ari Çokona (1957): İstanbul’un Fener semtinde doğdu. İTÜ’den Kimya Yüksek Mühendisi olarak mezun olduktan sonra bir süre boya sanayinde çalıştı. Halen özel bir lisede kimya öğretmenidir. Antik ve çağdaş Yunancadan Türkçeye edebiyat, tarih ve felsefe çevirileri yapmaktadır. Ayrıca İstanbul ve Anadolu Rumlarının tarih ve edebiyatına ilişkin çalışmalar yürütmekte, kitaplar yazmaktadır. Türkiye ve Yunanistan’ın çeşitli edebiyat dergilerinde makale, şiir ve öyküleri yayımlanmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786053607021
 • Çeviri:
  Ari Çokona
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Onur Erol 
 22 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bazı kitapları anlatmak neredeyse imkansızdır. Burada benim felsefe konusundaki yetersizliğim ve kitabi bilgimde dahil olduğu için olayı sadece sizlere yüzeysel olarak aktarabilirim.

Öncelikle söylemek istediğim okuduğum versiyon İş Kültür'ün yayını olduğundan kitaba eklenen diyalog sayısı çok fazla yani sadece Sokrates'in savunmasından ibaret değil. Euthyphron, Apologia, Kriton, Phaidon olan konuşmaları da kitaba dahil edilmiş. Beni en çok etkileyen bölüm; ölümü beklerken Phaidon'la olan diyaloglarıdır. Burada Sokrates ölüm ve sonraki hayat ile ilgili müthiş derecede önemli bilgiler veriyor. Ve ben bu bölümde Sokrates'in ne kadar büyük bir felsefeci olduğunu daha iyi anladığımı söylemek isterim.

Kitap Sokrates'in Arenaya girmeden önce Euthyphron ile konuşmasıyla başlıyor. Beni buraya bir suçlama yüzünden çağırmışlar diyor ve sohbetleri iyice derinleşiyor. Euthyphron'in kahin ve bir din bilgini olduğunu da söylemeden geçemem. Sonra Sokrates Atinalılar'a (Yargıçlara) hitaben kendini savunacak konuşmasını büyük bir cesaret ve erdemle yapıyor. Burada önemli bir detay vermem gerekirse kitapta yabancı kelime sayısı biraz fazla ve dipnot olarak değilde son not olarak verilmiş. Son notları en son okursanız hiç bir şey anlamayabilirsiniz. Okumayı bölüpte sürekli arkaya bakmakta işin zevkini kaçırıyor diyebilirim. Bu yüzden bazı şeyler havada kalabilir. Bu tamamen sizin zevkinize kalmış bir olay. Ben bir iki yer hariç son notları dikkate almadan okudum. Ona rağmen kitaptan büyük zevk aldım.

Kitapta altı çizilecek kelime sayısının çok fazla olması kitabın ne kadar dolu olduğunu gösteriyor. Her kelime bir detay her söz bir öğreti. Sokrates'in ruh ve ölümü sorgulamasındaki becerisi ve ruh derinliği muazzam. Kitabın bana ölüm hakkında ne kadar çok şey kattığını burada tek tek anlatamam ama ciddi anlamda etkilediği şüphesizdir.

Meletos, Anykos ve Lykon'un Sokrates'i gençleri yoldan çıkarıyor ve tanrıları inkar ediyor suçlamasıyla mahkemeye vermesiyle başlayan savunmayla soluksuz bir biçiminde ölümüne kadar devam ediyor. Özellikle son bölümleri defalarca dönerek tekrar tekrar okudum. Hafızalarda derin izler bırakacak bu diyaloglar beni gerçekten çok fazla etkiledi. Kitap bana göre; bırakın mutlaka okunması gereken kitaplara girmesini defalarca okunması gereken kitaplardandır. Şüphesiz dönüp dönüp bakacağım nadide kitaplardan biri olmuştur benim için. Başkalarında aynı etkiyi yaratabilir mi bunu tahmin edemem ama kitabı okumak derin felsefi bilginin yanında hafızanıza kazınacak epik karakterlerin o muhteşem dünyasında yapacağınız yolculuk size bambaşka tatları vereceği şüphesizdir. Kitap şu anda çoktan ilk 10 kitabıma girmiş ve yerini sağlamlaştırmıştır :) Keyifli Okumalar dilerim :)

Ezgi K. 
 30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Eğitimciler bilir. Eğitim sistemimizde ve sınıf içi aktivitelerde, Sokratik Tartışma dediğimiz bir tartışma tekniği vardır. Peki ünlü bir ismi -Sokrates-, sıfat haline getirecek -Sokratik- ve başka medeniyetlerin eğitim sisteminde kullanılacak kadar önemli hale getiren şey nedir?
Sokrates'in kendini darağacından sallandırıp sallandırmayacağı kitabın mevzu bahsi değildir. Dönemin ahlak ve adalet anlayışını göz önünde bulundurduğumuzda malum kötü sonu ve olacakları herkes tahmin edecektir. Sokrates savunmasını yaparken, ikna edici bir dil kullanmaz. Evet argüman sahibi kendisidir ama ikna etme eylemi karşısında ona sorular ve suçlamalar yönelten kişileri alakadar eder. Kişi hatasını kendisi bulacak ve kendi tezini kendisi çürütecektir. Sokrates savunması boyunca bunu yapar. Asla cevap vermez, cevap verdirir. Böylesinin daha kalıcı ve anlamlı öğrenmeler oluşturacağını düşünür. Kişi söylediğine önce kendisi inanmalı, kendisi yalanlamalıdır. Aksi taktirde kişiliğinde barındırdığı megolamanlık yüzünden, at gözlüklerini çıkartıp doğruları kim anlatırsa anlatsın ona inanmayacaktır. Temelinde sağlam bir psikolojik tahlil yeteneği barındıran bu teknik, kitabın her sayfasında ilmek ilmek işlenmiştir. Eğitim sistemimizde yer bulacak kadar da önemli bir tekniktir. Karşı tarafa hatasını kendisinin bulmasını sağlamak ise büyük başarı olduğu için raflarda -"klasikler" reyonunda olması zorunlu bir eserdir.

Fırat Çağlar MANTAŞ 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Kitabı kabalca yayınevinden okudum. Çeviri ve yorumunu yapan Erman Gören yaklaşık 70 sayfalık "notlar" bölümünde okura yardımcı olacak, anlamayı kolaylaştıracak açıklamalar yapmış. Giriş kısmında da kitapla ilgili detaylar mevcut.
Tarihin en iyi düşünürlerinden biri olan sokrates felsefeden vazgeçmeyerek, sürgünü reddedip ölümü seçmiş. Tarih boyunca düşünen, sorgulayan insanların kaderinin pek değişmediğini görmek oldukça üzücü. Sokrates'in yaptığı bu değerli savunmayı okumanızı tavsiye ederim. M.Ö 399 yılında yaşanan bu olayın benzerlerinin halen yaşanıyor olması ise farklı bir boyut katıyor kitaba.

ESRA KADIOGLU 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Merhaba tekrar :) Bir saatten az bir zamanda bitti. Toplam 45 sayfa zaten. Açıkçası çok tereddüt ettim acaba ağır mı gelir bana diye. Ama okumaya başladığımda gördüm ki , anlatım dili çok ama çok sade olmasına rağmen konu gerçek olmakla birlikte, insanoğlu olarak , M.Ö 'de aynıyız, şimdi de aynıyız. Çok kısa ama içeriği tüm yaşamın içindeki insanoğlunu tüm çıplaklığı ile anlatıyor. Özellikle şu an , bizim tüm politikacılara okutmak lazım ama ne fayda.... Sevgiyle kalın....
Artık ayrılmak zamanı geldi, yolumuza gidelim: Ben ölmeye, siz yaşamaya.
Hangisi daha iyi?
Bunu Tanrı’dan başka kimse bilemez.

Hiç Yok 
24 Haz 08:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İyiliğin, saf düşüncenin temsilcisi Sokrates. Tabi bu benim için böyle ve bu durum her kitapta olduğu gibi üzerine çevrilen bir kaç sayfadan sonra da unutulmuyacak.

Bu kitabı okumayı neden bu kadar ertelediğimi bilemiyorum. Uzun ama çok içten bir önsözü vardı bir kere. Asıl içerik ise apayrı bir dünya. Bir yargılama anında söylenen sözler beni ne kadar etkileyebilir ki demeyin sakın! Belki bu savunma sayesinde kendinizi de sorgulayabilirdiniz. Hatta, küçük bir kesminiz hariç, kalanınızın bunu yapacağına eminim. Size tavsiyem: benim gibi ertelemeyin, hemen okuyun bu savunmayı. İyi okumalar...

Bu incecik kitapta o kadar çok şey var ki, insanın 500-1000 sayfa kitapları yazanlara çıkışası geliyor.
Bir büyük zihnin, kendi aklı ve kalbi yanında çer-çöp düzeyinde kalacak kişilerce suçlanması karşısındaki savunmasını dinliyoruz.
Bu savunma üstadın hayatı hakkında da pek çok bigi içeriyor:
Fakirliği, para karşılığı beklemeden verdiği eğitimler, özellikle gençler tarafından gördüğü ilgi, politik işlerle ilgilenmeme nedeni, yaşama ve ölüme bakışı vb...
Gerçekten bilmenin karşısında bildiğini sanmak (zan içinde olmak) veya biliyor görünme çabasında olmak gibi kavramları da savunması içinde ele alıyor.

Yüksek bir zihne, ruha sahip olanların, kurnazlıkla iş yürüterek halkı kandıranlara, her yola başvurarak makamlarını korumaya çalışanlara karşı ister istemez sözleriyle, varlıklarıyla sorun oluşturacağı ve bu durumun kıskançlık gibi zayıf etkilerinden tutun da ölüm cezası istemine varabilecek şaşırtıcı sonuçlara dönüşebileceğini anlatan bir savunma çıkıyor karşımıza.
Halkın bir bölümünün yüksek bir karakterin yargıçlar önünde af dileyen, yalvaran bir konuma düşmesini görmek isteyerek egolarını ve 'o da sıradan biridir, bir üstünlüğü yoktur' düşüncelerini tatmin etme arzularına işaret ediyor.
Kendisinden öğrenen kimi dostlarının bile kendisinden çok daha varlıklı olduğunu gösteriyor.

En nihayetinde bu dünyanın gerçekten yalan bir dünya olduğu, asıl yüksek karakterlerde bulunması normal olması gereken varlık ve makamın asla onlara ulaşmadığını, fakat tam aksine düşük karakterlerde olanların bunlara daha kolay erişebildiğini gösteriyor.
Ne savunma ama!

İbrahim Koç 
 10 Tem 12:13 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Adaletin olmadığı bir yerde, en iyi savunmayı da yapsanız masumiyetinizin bir önemi yoktur. Çünkü Adalet erdeme değil, güce bakar.


Sokrates kendine yapılan haksızca suçlamaları
mahkemede düşürmek için kendi doğruluğuna değilde her zaman yaptığı soruya soruyla karşılık verme taktiğini kullanarak yanlış olanı ya da yanlış bilineni, duyulanı doğrulaştırmak yolunda bu sorgulama metedonu kullanarak, sorulan sorulara kendiside soruyla karşılık vererek neyin doğru olduğunu bulmasa bile neyin yanlış olduğunu kesinlikle ispat etme gücüne sahip bir düşünürdür. Ölüm ve yaşamın, adaletin ve adaletsizliğin ne kadar ince bir çizgide gerçekleştirdiğini inceden de olsa yaptığı savunma ile aklımıza kazımayı başaran Sokrates (gerçi savunmadan ziyade sürekli atak halinde olan), bu özellikleri onu bilge yapan en büyük etmendir kanımca kitapta.

"İkimizin de güzel ve doğru hiçbir şey bildiğini sanmıyorum; ama ben ondan daha bilgeyim. çünkü o, bir şey bilmezken bildiğini düşünüyor; ben ise bilmiyorum ve bildiğimi de düşünmüyorum. öyleyse ben ondan daha bilgiliyim, en azından bilmediğimi bildiğimi düşünmüyorum ve bu, beni ondan üstün kılıyor.''
Bu alıntıyı açıklamama gerek yok zaten bu açıklama eserin yarısını açıklayacak düzeyde.


Eseri okuyacaksanaz İş Bankası yayınlarından öneririm; çünkü 4 bölümden oluşan eseri hem geniş çaplı bir anlatım biçiminde hemde diyalog bakımından zengin ve o döneme ait bir çok bilgiyi içinde barındırdığından tavsiyemdir.
Ölümü değilde bir nevi intiharı ve haksızlık ile ölümün dostluğunu anlatan bir başyapıttır...

Gulan 
15 Mar 18:54 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

İyi ve kötü üzerine, erdem üzerine akıl yürütmüş, ahlak felsefesinin en güzel işçiliğini yapmış, hiçbir şey bilmediğini bilmenin, bunun bilincine varmanın ne kadar zor ve kıymetli olduğunu bizlere anlatmış, antik yunan felsefecilerinin en başında gelen kişidir Sokrates. Sokrates'in savunması kitabı ise en yakın öğrencilerinden Platon'un anlatımıdır. Gençleri yoldan çıkarmak, Tanrıyı inkar etmek, düzeni bozmak, halkı isyana sürüklemek gibi suçlamalarla mahkeme önüne çıkarılan Sokrates'in suçlamalar karşısında yapmış olduğu bu savunma sadece bir savunmayı değil ; filozofun yaşadığı hayat biçimi, düşünceleri, öğrencileriyle olan "felsefe çalışma" tarzını da yansıtmaktadır bizlere.


İncecik bir kitaptır ama içinde oldukça büyük bir dünya barındırır. İdamına karar verilen ve baldıran zehri içirttirilerek ölmesi hak görülen Sokratesin, ölümü de yaşamı kadar, ölüme bakışı ve yaklaşımı da hayata olan yaklaşımı kadar büyüleyicidir. Çok şey söylenebilir kitap üzerine ama hakkını vermek için satır satır okunup, üzerinde ayrı ayrı durulması gerekir diye düşünüyorum. Eşli okumalar yapabiliyorsanız daha güzel ve faydalı ve keyifli olabilir.

Sena T. 
04 Eyl 17:50 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar ya işte Sokrates'in başına gelenlerde bu ve buna benzer bir kötülükten ibaret.
Kitapta adı üzerinde olduğu gibi kendini bu durum karşısında (mecburen) savunmasını anlatıyor.
Alabilene sadece bir savunma değil, değerli savlar kitabı.

Gezgin 
 11 Oca 19:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Belki antik yobazları caydıramadı sokrates.
Kendi hayatını, içtiği baldıran zehri ile sonlandırarak, haklı mücadelesine onurlu bir son verdi...
Son hazin olsa da, bizlere davanın haklılığını savunma yöntemini öğretiyor sokrates...

Kitaptan 367 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İyice bilin ki, bir değil bin kez ölmem gerekse de, doğru bildiğimi yapmaktan vazgeçmeyeceğim.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 37 - Oda yayınları)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 37 - Oda yayınları)
Hakan TEKİN 
02 Şub 15:26 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bir değil bin kere ölmem gerekse bile yolumdan dönmeyeceğim."

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 65 - Nilüfer)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 65 - Nilüfer)
Elif Kimya Salt 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ölümün insanoğlunun başına gelen iyiliklerin en iyisi olup olmadığını kimse bilmiyor, ama güya başa gelebilecek en büyük kötülük olduğunu sandıklarından ondan korkuyorlar. Birinin bilmediği bir şeyi bildiğini sanması cehaletin en utanç verici türü değil midir?

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 47)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 47)
Elif Kimya Salt 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Her zaman güzel öten kuğular, ölümlerinin yaklaştığını hissettiklerinde, belki de hizmetinde bulundukları tanrının yanına gideceklerine sevindiklerinden, daha çok ve daha güzel ötmeye başlarlar. Ama insanlar ölümden korktukları için kuğulara iftira atarak, üzüntülerinden öttüklerini, yaklaşan ölümleri için ağıt yaktıklarını söylerler.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 129)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 129)
Hakan TEKİN 
02 Şub 15:17 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Kendilerini bilgili olarak satanlar gerçekten en bilgisiz olanlardır."

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 46 - Nilüfer)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 46 - Nilüfer)
Elif Kimya Salt 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Her tehlike türü için ölümden sakınmanın birçok farklı yolu vardır, yeter ki tehlikede olan kişi her şeyi söyleyecek ve her şeyi yapacak kadar utanmaz olsun. Ancak beyler dikkat edin: Ölümden sakınmak o kadar zor değildir, zor olan kötülükten sakınmaktır, çünkü kötülük ölümden daha hızlı koşar.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 59)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 59)
Elif Kimya Salt 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Başarılı zanaatçıların da ozanlarla aynı hataya düştüklerini gördüm. Zanaatlarını güzel bir şekilde icra etmeleri yüzünden, çok daha önemli başka alanlarda da bilge olduklarını sanıyorlardı ve bu kusurları sahip oldukları bilgeliği gölgeliyordu.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 37)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 37)
Elif Kimya Salt 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kentimiz uyanıp kendine gelmesi için bir at sineğine ihtiyaç duyan, soylu ama iri ve hantal bir ata benziyor. Bana öyle geliyor ki, tanrı beni hiç ara vermeden peşinizden koşarak her birinizi uyandıracak, hasihat edecek ve azarlayacak bir at sineği olarak kentin başına sarmış.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 49)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 49)
Elif Kimya Salt 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Çoğunluğun ne düşüneceğinden bize ne? Düşüncelerine önem verilmeye değer bilge kişiler, nasıl davranılması gerekiyorsa öyle davranıldığını düşüneceklerdir nasıl olsa.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 69)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 69)
Sergen Özen 
26 Tem 02:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beyler ölümden korkmak, öyle olmadığı hâlde kendini bilge sanmak ve bilmediği şeyleri bilir görünmek gibidir.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 47 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Çev. Ari Çonoka. 7. baskı, 2015.)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 47 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Çev. Ari Çonoka. 7. baskı, 2015.)
37 /