Kitap
Sokrates'in Savunması

Sokrates'in Savunması

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.6
7,1bin Kişi
28,8bin
Okunma
7,1bin
Beğeni
447bin
Gösterim
62 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 1 sa. 45 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Oda Yayınları · Kasım 2016 · Karton kapak · 9789753853477
Diğer baskılar
Geometri ve astronomide derin bilgisi olan Sokrates (d.İÖ y.470/469, Atina-ö. İÖ 399 Atina), varsıl ya da soylu olmayıp, heykelci bir babayla, ebe bir annenin oğludur. Gençliğinde çeşitli savaşlara katılmış, cesaretiyle ünlenmiştir. İÖ 403’te bir darbeyle iktidarı ele geçiren güçler tarafından dinsizlik, gençleri doğru yoldan çıkarmak gibi düzmece suçlarla yargılanıp, baldıran zehri içerek ölüme mahkum edilmiştir.Savunma adlı yapıt, onun bu duruşmada verdiği ifadeyi içerir.
5 mağazanın 195 ürününün ortalama fiyatı: ₺9,52
8.6
10 üzerinden
7,1bin Puan · 1005 İnceleme
Vahid Mammadov
Sokrates'in Savunması'ı inceledi.
64 syf.
·
32 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Yüzlerle sayfalık kitaplar okudum bana katkısı 1 sayfa ölçümünde, onlarla sayfalık kitaplar okudum onun bana katkısı yüzlerle sayfa ölçümünde. Bu 64 sayfalık kitap da bahsettiğim o kitaplardan biri. Platon'un okuduğum ilk eseri Sokrates'in Savunması. Öğrencisi Platon tarafından kaleme alınan bir eser. Sokrates M.Ö. 400'lü yıllarda yaşamıştır. O dönemde Yunan şehrinin Tanrılarına inanmamak, yerine başka başka Tanrılar koymak ve bu şekilde gençliğe kötü örnek olmakla suçlanmıştır. Ölüme mahkum edilen Sokrates, ölmeden evvel açılan davada kendi savunmasını yapmış ve Platon o öldükten sonra bu eseri yayınlamış. Sokrates, ahlak felsefesinin temelini atmış bir filozoftur döneminde. Ve bu eserde bu anlamda ciddi bir kaynak niteliğindedir. İnsanın öncelikle kendini bilmesi kendini tanıması sonrasında da diğerlerini eleştirme hakkına sahip olmasını savunan Sokrates, çok fazla desteklediğim bu görüşü Tanrı ve kahinlere yönelttiği eleştiri oklarıyla temellendirmiştir. Batı düşünce hayatının mihenk taşlarından biri kabul edilen Sokrates, ömrü boyunca hiç kitap yazmamış, hayattayken de diyaloglarının, tartışmalarının, derslerinin hiçbirinin yazılmasına izin vermemiş. Bu nedenle Sokrates'in günümüze kadar gelmiş herhangi bir eseri mevcut değildir. Ölümünden sonra dünyaya kitap yerine, kendisini sevip saymış ve anlamış bir insanı, Platon'u, bırakıp gitmiş Sokrates. Vefalı öğrenci Platon, hocasının kendisine duyduğu güveni boşa çıkarmamış ve nerdeyse tüm eserlerinde Sokrates'i konuşturmuş, bizi Sokrates'le ve onun düşünce dünyasıyla tanıştırmış; fakat eserlerinde Sokrates'in savunduğu düşüncelerin ne kadarı Sokrates'in, ne kadarı Platon’undur bilmek olanaksızdır. Kitap üç bölümden oluşuyor. Dar kafaların mahkum ettiği Sokrates'in ölüm karşısındaki tutumu ve ölüme bakışı anlatılıyor. İlk bölümde gençlerin ahlakını bozma ve tanrılara inanmama, yeni tanrılar türetme suçlamalarının ne kadar yersiz ve saçma olduğunu yaşamından kesitler, örnekler vererek ispata çalışıyor. İkinci bölüme geçince, Sokrates'in jüri ve yargıçlar tarafından suçlu bulunduğunu ve bir ceza seçmeye zorlandığı anlaşılıyor. Ve son bölümde Sokrates'in verilen ölüm cezasına karşı tepkisini görüyoruz. Kendini kurtarmak için bile olsa düşüncelerinden vazgeçmeyen, baldıran zehirini şarap içer gibi içen bu büyük düşünür, deha için, iyi okumalar.
Sokrates'in Savunması
8.6/10
· 28,8bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
16
Güneş
Sokrates'in Savunması'ı inceledi.
180 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Sokrates hakkında çok şey anlatılır. Ve çoğu insan onu adeta bir kahraman olarak görür. Bence bir kahraman değil. Aristoteles ve Ranciere Onu sert şekilde eleştirirler. Bence Sokrates büyük bir deha. Ama Platon aracılığıyla bize ulaşmış olan felsefesi çok eksik. Bence Platon Sokrates üzerinden kendi İdealist felsefesini sergilemiş. Meletos ve Anytos ise tanımadığım ama kitap boyunca nefret ettiğim şahsiyetler. Sokrates demokrasiye karşıydı. Ama o günün demokrasisiyle bugünün Sol Demokratik anlayışı arasında birçok fark var. Sokrates yetmişinde öldürülmüş. Bir insanı yetmişinde öldürmek çok saçma. Ama fark ettiğim şey ölümü istememesi. İstemiyor ve hatta para teklif ediyor fakat sonunda ölüyor. Nietzsche, her ideal öldürücüdür diyordu. Sanırım bu kitaptaki de dahil. Hatta belki de en çok o.
Sokrates'in Savunması
8.6/10
· 28,8bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
15
Esma Altınel
Sokrates'in Savunması'ı inceledi.
200 syf.
·
12 günde
·
9/10 puan
Ruh hakkında bölümünün bazı yerleri bana karışik geldi, belki de kendimi o bölümü okurken tam verememiş olabilirim.Onun haricinde dili yalın ve anlaşılır, sıkılmadan okunabilecek akıcı bir kitap.Okumayı düşünen arkadaşlara tavsiye ederim.
Sokrates'in Savunması
8.6/10
· 28,8bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14