Solgun Bir Gül Oluyor Dokununca

7,7/10  (3 Oy) · 
15 okunma  · 
3 beğeni  · 
517 gösterim
olgun Bir Gül Oluyor Dokununca kitabı ve bu kitapla birlikte verilen CD, Behçet Necatigil'in kendi sesinden toplam 50 şiir ve hayat hikayesinden oluşuyor.

Behçet Necatigil'in yetmişli yıllarda Almanya'ya gittiğinde aldığı kasetli küçük teybi kullanım kılavuzunu dikkatle okuyarak çalıştırması ve odasına kapanıp kaydetmesiyle günümüze kadar ulaşan bu şiirler ölümünden 33 yıl sonra, şairin sesiyle aramızda.

İçlerinde Behçet Necatigil'in Nilüfer, Bunalım, Tat, Kuru Çay, Unutmak, Mat, Uğrak, Siper, Kandı, Flüt, Kalıt, Yadsı, Uzak Kapı gibi şiirlerinin bulunduğu kitap ve kitapla birlikte verilen CD'de ayrıca şairin kendi sesinden dinleyeceğimiz hayat hikayesi bulunuyor.

Necatigil, 1976 yılında Doğan Hızlan ile yaptığı bir televizyon programında şöyle diyordu "Benim şiirlerimi kesik kesik okumalı. Dura dura. Sözcükler arasında gerekli boşlukları bıraka bıraka. Benim şiirim eskilerin deyimiyle inşâda gelen bir şiir değil, yüksek sesle okunacak bir şiir değil. Ancak havasına girdikten sonra o havanın gerektirdiği kollayışlara dikkat ederek okunması icap eden bir şiir. Yani tabii her şairin şiirinin okunma biçimi başka başkadır. Bu da iyi bir şey. Başka başka olmalıdır. Çok vakit, bütün şairlerin şiirlerini aynı tonda okumak şairin aleyhine olur."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789750824296
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dilara Adar 
16 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

TAVSİYE İÇERİR! Okunulası şiir kitapları arasındadır. Behçet Necatigil gibi önemli bir şahsın ölümsüz eserlerindendir içindekiler de. Tek tek sevgiyle okuyunuz. Ki okuyacaksınız da bundan eminim. Keyifli Okumalar.

Kitaptan 1 Alıntı

Aşk Gelmiş Cihana
Kız kaptırdı gönlünü
Sevdiği oğlan kalpsizin biri
Alay etti güldü...
Hiç aşka gülünür mü?

Ne çare, cahil aklı
Kız hastalandı, yattı
Mumda yandı pervane... öldü.

Oğlan sormakta haklı
Hiç aşktan ölünür mü?

Solgun Bir Gül Oluyor Dokununca, Behçet NecatigilSolgun Bir Gül Oluyor Dokununca, Behçet Necatigil