·
Okunma
·
Beğeni
·
62
Gösterim
Adı:
Soljenitsin ve Batı
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Çeviri:
Ferda Koray
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beylan Matbaası
Bir Rus atasözü, “Başına gelince anlarsın” der. Hal böyle olunca Soljentsin dayanamaz ve Batı’ya, aslında tüm insanlığa bir uyarıda bulunur ve bunu çeşitli kanallar aracılığıyla gerçekleştirir. Bu kitapta Soljenitsin’in dört konuşmasına yer veriliyor: Amerika ziyaretinde onuruna verilen bir yemekte yaptığı konuşma, yine Amerika’da verdiği bir konferans, Fransa’yı ziyaretinde bir gazeteciye verdiği mülakat ve İngiltere’de BBC radyosundaki uzun beyanatı. Tüm bu konuşmaların özeti ise şu birkaç cümle: Komünizme inanmayınız! Yumuşamayınız! Hürriyetleriniz için ölümü göze alın!

Soljenitsin Sovyet Rusya karşısında kendini şöyle tanımlıyor: “Ben canavarın karnında, cayır cayır yanan kızıl karnında idim. Beni hazmedemedi ve dışarı tükürdü. Karşınızda, ejderhanın midesinden kurtulan bir şahit var, bilesiniz! (sayfa 17) Sırf bu cümle bile kitabı özetlemeye yetiyor. Yazar Komünizm tehdidi karşısındaki düşüncelerini lafı hiç uzatmadan, felsefe melsefe yapmadan çok açık ve net bir dille sıralıyor. Kitabın tamamı neredeyse bu eksende dönüyor. Soljenitsin’i konuşmaya zorlayan şey Batı’nın bu tehdidi görmezden gelmesi, onların gaflet içerisinde olması ve hatta Komünizmin ekmeğine yağ sürmesi olur.
Soljenitsin Komünizm ve Sosyalizmin bilinmeyen tehlikelerini kendinden ve yaşamından örnekler vererek açıklıyor. Yazar 40 yaşına kadar sefaletten başka bir şey tanımadım diye yazıyor. Zaten yazarın kitaplarını okuyan Soljenitsin’in bu rejim altında neler çektiğini çok daha iyi anlayabilir. Yıllar önce Dostoyevski Sosyalizmin Rusya’ya 100 milyon insana mâl olacağını söylemiş. Maalesef Dostoyevski bu konuda yanılmış ama az tahmin ettiği için yanılmış. 1917-1959 yılları arasında Sosyalizm Rusya’da tam 110 milyon insanın hayatına mâl olmuş. Bu tehlikeyi gören ve yaşayan yazar aynı tehlike karşısında Batı’nın umursamaz tavırları karşısında hayretini gizlemeyerek “sanki aynı gezegen üzerinde, aynı çağda yaşamıyoruz” diye sitemde bulunur. Lafı çok fazla uzatmak istemiyorum çünkü yazmaya devam etsem kitabın tamamını yazmak zorunda kalacağım. Kitap başlı başına bir alıntı resmen. Kitabın son paragrafını da yazarak noktayı koyalım. Bu paragraf her şeyi özetliyor aslında. Bundan önce madem bir Rus atasözüyle başladık ben de yazarın duygularına bir Türk atasözüyle tercüman olayım. Besle kargayı oysun gözünü.

“Biz Rusya’nın zulüm görmüş insanları, Doğu Avrupa’nın zulüm görmüş insanları, Avrupa’nın trajik düşüşünü elem be ıstırapla seyrediyoruz. Size acılarımızın deneyimini sunuyoruz. İstiyoruz ki, bizim ödediğimiz bedeli siz ödemeyin. Verdiğimiz ölüleri siz vermeyin. Çektiğimiz esareti siz çekmeyin.”
Ve milyonlarca Sovyet vatandaşı despotlarından kaçarken hatta milli bağımsızlık savaşı vermeye çalışırken... ve siz İngiltere ne yaptınız? Onların ellerinden haince silahlarını aldınız ve öldürmeleri için komünistlere gerisin geriye yolladınız. İşte bu adamlar, Urallar'a maden çıkarma kamplarına gönderildiler ve uranyum çakardılar. Size karşı kullanılacak olan atom bombaları için.
Aleksandr Soljenitsin
Sayfa 78 - Baylan Maatbası
Komünizm; toplumun ve ferdin analizi ile açıklanmasına el atmış olup bu işi, ağır bir kasap baltası ile hastasını parçalayan operatörün kabalığı ile yapmaktadır. İnsanlıkla ilgili her türlü kavram basit ekonomik temellere bağlanarak, insan denilen harika yaratık sıradan bir madde haline sokulmuştur. Komünizm daima ve daima hürriyetin karşısında olmuştur.
Aleksandr Soljenitsin
Sayfa 18 - Baylan Maatbası

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Soljenitsin ve Batı
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Çeviri:
Ferda Koray
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beylan Matbaası

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Necmettin Zafer

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%100 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0