Solmaz Hanım, Kimsesiz Okurlar İçin

8,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
399 gösterim
Martılar gittiler. Kuşlar kalmadı. Gece olunca kuşlar gider. Martıları söylemiyor. "Amerika... Amerika..." diyor. Bu erkek sesini bir yerden tanır gibiyim. Türkçe tangolar söylemez miydi? "Amerika... Amerika..." Türkler, dünya durdukça..." Allah Allah..." beraberdir seninle hürriyet savaşında... Demek şarkı Türkçe. O adam niye Amerika derken İngilizce söyler gibi yapmaya çalışıyor? Ne oluyor? Nerde bizim güzel tangolarımız? Onlar içli eserlerdir. Burada azmimiz hür yaşamak mı? Sulh için mücadele mi vereceğiz? Amerika-Amerika!.. Bir dikişte bitirdim.
Yılmaz, koş, beni dansa kaldır! Hürriyet savaşında, sulh mücadelesinde dönelim - dönelim, çılgıncasına dönelim, hep marş adımlarıyla, sevgilim bak marşlar çalınıyor, cızbız köfte istemem, cızbız köfte sambalı marşlar ortasında pek yersiz kaçacaktır. "... dalgalan hep bu uğurda..." Hangi uğurda? Tempo tutarak sallanıyorum. Amerika-Amerika!..

Selim İleri bu romanında Cumhuriyetin kuruluş aşamasından 12 Eylül Askerî Darbesine, Solmaz Hanım'ın kâbuslar ve yıkımlarla örülü, harikulade hayat hikâyesini bütün çıplaklığıyla teşrih masasına yatırıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789752898523
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Enes ESEN 
18 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Beni terk edip gidenleri bilmiyorum. Hiçbirini görmedim, kimseye göstermedim. Yağmura çıkmışken, ezdiğiniz sümüklüböceklerdi yazdıklarım."

Solmaz Hanım, Kimsesiz Okurlar İçin, Selim İleriSolmaz Hanım, Kimsesiz Okurlar İçin, Selim İleri