Soloi / Pompeiopolis Viranşehir - Mezitli

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
176 gösterim
Semihi Vural Mersin'in merkezlerinden olan Mezitli'nin yakın tarihinden kesitler sunarak başladığı bu kitabında, tarihin derinliklerine dalarak Antik Soloi / Pompeiopolis'i tanıtıyor bizlere.

Gezginlerin izlenimleri ve arkeolojik bulgular ile birçok bilgiye ulaşıyoruz.

Kilikya Korsanları ile tanışıyor, ünlü Jül Sezar'ın bu korsanlar tarafından nasıl esir alındığına tanık oluyoruz.

Sonraları korsanları Akdeniz'den temizleyen Romalı komutan Pompeius'un Soloi kentine kendi ismini verdiğini öğreniyoruz.

Tarsuslu Aratos'un mezarını Soloi'de birlikte arıyoruz.

Büyük İskender'in hastalığını yenince Soloi,'de sağlık tanrısı Asklepios'a kurbanlar kestiğini, şenlikler düzenlediğini okuyoruz.

İşte size Antik dönemden günümüze Mersin tarihine ışık tutan bir başucu kitabı daha. Vural kitabında okuru sıkmadan, eğlendirerek bilgilendiriyor.

O bunu hep yapıyor. O bir tarih dede...

İhsan Toksöz
(Arka Kapaktan)

Kitaptan 1 Alıntı

CacavS 
09 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kilikyalı = Korsan
MÖ 2.yüzyılın ortalarında Anadolu'nun güzey sahillerini koruyan Rodos Deniz Birliği'nin dağılması sonucu ilk korsanlık hareketleri bu bölgeden yani "Coracesium" dan (Alanya), "Seleukeia (Silifke) 'ya kadar uzanan sahil kesiminde başlamış ve kısa bir süre sonra komşu bölgelere yayılmıştır. Bu nedenle korsan tabiri yerine "Kilikyalı" adı kullanılmıştır

Türkçemize Arapça'dan geçen "Korsan" sözcüğünün aslı İtalyanca'dır. "Corsale" aslından, "kursal" veya "kursan" olarak Arapçaya geçen sözcük, bizde de "korsan" olarak söylenegelmiştir.

Soloi / Pompeiopolis, Semihi Vural (Sayfa 118 - Mezitli Belediyesi Kültür Yayınları)Soloi / Pompeiopolis, Semihi Vural (Sayfa 118 - Mezitli Belediyesi Kültür Yayınları)