Son Bilgiler Işığında Kürşad İsyanı

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
22 gösterim
Doğu Gök Türk Devleti yıkıldıktan sonra Çin içinde Gök Türk hanedan soyundan olan A-shih-na Chieh-she-shuai adlı bir Gök Türk'ün yaptığı isyan Türk tarihinde büyük bir iz bırakmıştır. Öncelikle Gök Türkler'in bağımsızlık mücadelelerinin ilk adımı olmuş böylelikle Kutluk İlteriş Kağan 682 tarihinde Gök Türk devletini yeniden diriltmiş, hatta bu devlet ilkinden daha büyük bir devlet haline gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra ise 1946 yılında büyük tarihçi ve edebiyatçı Türkçü yazar Hüseyin Nihal Atsız bu isyanı baz alarak yazdığı romanda Chih-she-shuai'ya Kür Şad adını vermiş ve bu isim halk arasında kabul görmüş hatta kemikleşmiştir. Bu isyan ise Türklük ve bağımsızlıkla bir anılır olmuştur.

O tarihten bu yana birçok Türk tarihçisi bu konuyu ele almış, ancak kaynaklardaki veri birkaç satırı geçmediği için tatmin edici bilimsel araştırma ortaya konulamamıştır. Belki de bundan dolayı halk Atsız'ın romanına sarılmış ve kurguları dahi gerçek sanmaya başlamıştır.

Çin tarihçileri tarafından Chiu-ch'eng Sarayı Vakası olarak anılan bu isyandan Chiu T'ang Shu ve Hsin T'ang Shu, TCTC ve T'ang Hui Yao gibi Çin kaynakları bahsetmişlerdir. Kimisi birkaç satır kimisi bundan biraz daha detaylı olan bu kayıtların hiç biri olaydan uzun uzadıya bahsetmezken isyan sonrasında yapılacak işler ve alınacak tedbirlerden uzun uzun bahsedilmiştir. Çin kaynak yazıcılığının bize yabancı olmayan bu davranışının açıklaması şöyle yapılabilir. Çinli vakanüvisler hanedan aleyhine ya da utanç verici olduklarına inandıkları olaylardan çok kısa bahseder ve detayları geçiştirerek yazarlar. Burada da bunun bariz bir örneğini görmekteyiz.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2017
 • Sayfa Sayısı:
  133
 • ISBN:
  9786055184841
 • Yayınevi:
  Kömen Yayınları
 • Kitabın Türü:
zafer saraç 
06 Oca 23:26 · Beğendi · 10/10 puan

Türk tarihi binlerce efsanevi olayı bağrında barındırır. Kürşad isyanı sadece bunlardan birisidir. İsyanı Türk tarihinin en iyi bilinen olayları statüsüne ise Atsız taşımıştır. Fakat tarihi romanın kurgusu her zaman sorgulanabilir. Fakat bir tarihçinin iyi çalışmasının ürünü ancak yanlış ise eleştirilebilir. Tilla Deniz Baykuzu ise açıkta soru işareti bırakmayacak derecede bir çalışma ile olayı netleştirmiştir. Merak edenlerin okumasını tavsiye ederim

Kitaptan 3 Alıntı

zafer saraç 
06 Oca 23:17 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İsyan
Türk tarihinde böyle bir isyan vardır. İsyanı çıkartan kişinin adı ne olursa olsun ister Türkçesinin çıkartamadığımız Çince bir ismi, isterse Atsız'ın romanından dolayı Türk
halkının diline yerleşen uygun görülen Türkçe isim. Bu günümüzden tam 1377 yıl önce bir Mayıs ayında gerçekleşen bir isyan girişimidir.

Son Bilgiler Işığında Kürşad İsyanı, Tilla Deniz Baykuzu (Sayfa 111 - Kömen Yayınları)Son Bilgiler Işığında Kürşad İsyanı, Tilla Deniz Baykuzu (Sayfa 111 - Kömen Yayınları)
zafer saraç 
06 Oca 23:20 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çin Kaynakları
Chieh-shih-shuai eski boyundakilerle irtibat kurdu ve kırk küsur adam topladı.

Son Bilgiler Işığında Kürşad İsyanı, Tilla Deniz Baykuzu (Sayfa 91 - Kömen Yayınları)Son Bilgiler Işığında Kürşad İsyanı, Tilla Deniz Baykuzu (Sayfa 91 - Kömen Yayınları)
zafer saraç 
06 Oca 23:22 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kürşad
Yine yanlış bilinenlerden biri Kürşad ve arkadaşları Ötüken'e değil en yakın Göktürk yerleşimine kaçmayı düşünmüşlerdir.

Son Bilgiler Işığında Kürşad İsyanı, Tilla Deniz Baykuzu (Sayfa 113 - Kömen Yayınları)Son Bilgiler Işığında Kürşad İsyanı, Tilla Deniz Baykuzu (Sayfa 113 - Kömen Yayınları)