Son İmparatorluk Osmanlı Osmanlıyı Yeniden Keşfetmek 2

8,2/10  (26 Oy) · 
100 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.469 gösterim
'Osmanlı İmparatorluğu tarihin gerçek anlamdaki son üniversal, yani beynelmilel, cihanşümul imparatorluğudur.
Akdeniz havzasındaki üç tarihî imparatorluktan birini kuranların torunları ve çocuklarıyız. Osmanlı nın tarihini, kimliğini bilmek ve anlamak kolay değil; bütün etrafımızı, yani yeryüzünün en esaslı uygarlıklarını tanımamız, incelememiz, Osmanlı nın kurumlarını, anlayışını, olaylara bakışını bilmemiz lazım. Osmanlı yı tanıdıkça, araştırdıkça, okudukça kendimizi daha çok sevecek ve tarihimize daha çok ısınacağız.
Şüphesiz elinizdeki bu kitap da bu konuda okura yardımcı olma ve Osmanlı ya dair yeni ufuklar açma iddiasındadır.'
- İlber Ortaylı
Geçmişten geleceğe tarihî gelişmelere ışık tutarken, tarihin bıraktığı izleri irdeleyen İlber Ortaylı Osmanlı´yı keşfetmeye devam ediyor. Ortaylı, bu sefer okuru Osmanlı´yı 'son imparatorluk' yapan yönetim şekli, devletlerle olan ilişkileri, farklı kültürlere, dinlere yaklaşımı ve kurumlarıyla kısacası kendine özgü kimliğiyle keşfetmeye davet ediyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789752634909
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:

"700 yıllık Osmanlı tarihi, Türk halkını oluşturan bir tarihtir. Bugünkü Türk halkını ve sadece Türk halkını değil, sınırlarımız dışında kalan Türk etnik gruplarının da tarihini içerir. Türk ulusunun tarihi, gerçekten çok uzun, acı, tatlı, onurlu olaylardan oluşan büyük bir tarih kitabıdır. " Tarihimizi bilmek, atalarımızı anlamak için okunmalıdır.

failimuhtar 
05 Eyl 2016 · 9/10 puan

İlber Ortaylı'nın konuşmalarını sık sık dinleyen biriyseniz eğer, bolca tekrarlanan "bu çok açık bir şeydir", "bu böyledir" gibi cümleleri veya kelimeleri gördüğünüz her anda gülümsersiniz. Zira ses tonu, konuşma hızı, hocanın görüntüsü... her şey birden zihninizde canlanıverir.

Kitap Osmanlı'yı Keşfetmek kitabının ikincisi, konuşmalarından derlenmiş. Cümleler birebir İlber Ortaylı'nın konuşmalarının aktarılmış hali, sanırım editöryel anlamda ciddi bir çalışma olmamış. Fakat bunun güzel yanı, samimiyetin, anlatılmak istenenin aynen aktarılmasında.

Tarihe ilginiz varsa ve birtakım yol göstermeleri dikkate alabilecekseniz muhakkak okumanız gereken bir kitap. Konuşma havasında yazıldığı için anlaşılması güç değil, karşılaşacağınız bilmediğiniz kelimeler de anlamı anlaşılmaz kılmıyor.

Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Serinin bu ikinci kitabı ilk kitabı gibi tadı damağında bırakan bilgiler vermeye devam etti.Bu eseriyi herkese mutlaka öneriyorum.Tarih öğrencisi olsun olmasın herkesin kütüphanesinde bulunması gereken kitaplardan.Bu eseriden bazı konular şu şekilde:
*HAREM
*LALE DEVRİ
*SERHAD ŞEHRİ EDİRNE
*PAYİTAHT BURSA
*II.ABDÜLHAMİD
Toplamda 22 konudan oluşuyor.

Kitaptan 9 Alıntı

failimuhtar 
16 Ara 2016 · İnceledi · 9/10 puan

Birtakım adamlarımız Yunan-Latin kültürünü Arap-Fars medeniyetine zıt bir seçenek ve yeni bir medeniyet yolu olarak sunup yeni bir toplum yaratmaya kalktılar. Oysa tarihte Yunan-Roma-Arap-Fars kültürleri sandığımızdan daha çok kaynaşmış ve birbirini daha iyi tanımış beşeri kompartımanlardır. Türkiye'de hümanist tipte bir kültür tek boyutlu olarak kurulamaz, bunun için Doğu'yu, Batı'yı kapsayan yaygın ve renkli bir öğrenim şarttır.

Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 12)Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 12)
Oğuzhan Afacan 
10 Ağu 19:23 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“Şunu ifade etmek istiyorum: Türk kimliği, şuuru, tarih kitabı okuyarak, tarihi piyes seyrederek, şiirle, müzikle oluşmuş bir şey değildir. Doğrudan doğruya, kan, ateş, kavga ile yani hayatın kendisi içinde oluşmuştur. Bu nedenle Türk kimliğine sahip olan adam, xenophobia sahibi yani yabancı düşmanı olmuştur. İster kabul edin, ister etmeyin; bu böyledir. Zaman içinde mütalaa ve eğitimle bu tutum törpülenir; ama hiç bir ülkede ve toplumda olmadığı söylenemez.”

İlber Ortaylı - Son İmparatorluk Osmanlı, s.41.

Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 41)Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 41)
failimuhtar 
16 Ara 2016 · İnceledi · 9/10 puan

Türkiye'de saltanat ve hilafetin avdet edeceği endişesi, kuru gürültüdür. Kimsenin böyle bir iddia ve gayreti yoktur. "Kubbede baki kalan hoş seda" gibi hafif sloganlara da lüzum yoktur. Tarihin sedası hoş olmaktan çok, gök gürültüsü gibi hacimli ve bitmeyen bir yankı gibidir. Geçen altı asır; komşu yirmi küsur halkın ve en başta bizim tarihimizdir. Ona sıcak bir ilgi, bilimsel bir araştırma ve düşünce ile yaklaşmamız gerekir.

Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 20)Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 20)
failimuhtar 
16 Ara 2016 · İnceledi · 9/10 puan

Bugünkü beynelmilel kuruluşlar, tarih kitaplarının ayıklanması, yeniden evrenseli Avrupalı bir görüş ve kişilikle bu kitapların kaleme alınması üzerinde duruyorlar. Bu mümkün değildir. Her ülkenin kendi tarih görüşü teşekkül eder, bu görüşe göre tarih yazılır. İnsanların birbirleri hakkında hakaretamiz, küçümseyici ifade ve ibareleri oradan çıkarmaları icap edebilir. Bir ulusun oluşumunu izah ederken, milli tarihin meselelerini ortaya koyarken diğerleriyle yüzde yüze yakın bir ittifaka varmak mümkün değildir. Bunu söyleyen ya safdildir ya da şarlatandır.

Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 27)Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 27)
failimuhtar 
16 Ara 2016 · İnceledi · 9/10 puan

Tarih isteseniz de istemeseniz de orada, sizin küplerinizde duruyor. Tarihi, cehaletten dolayı "reddettim" deyince, reddedildi zannedilir. Bazıları, "Osmanlı'yı reddederim" diyor. Adam zannediyor ki, pasta keser gibi tarih yapabilir. Mümkün değil! Böyle bir şey olabilir mi? Bir kere Cumhuriyet'i kuranlar; Osmanlı paşaları, Osmanlı Erkan-ı Harbiyesi'dir. Demek ki, redd-i miras sosyal düşünceye, sosyal realiteye uymayan bir şeydir.

Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 38)Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 38)
failimuhtar 
16 Ara 2016 · İnceledi · 9/10 puan

Türk kimliği, şuuru, tarih kitabı okuyarak, tarihi piyes seyrederek; şiirle, müzikle oluşmuş bir şey değildir. Doğrudan doğruya, kan, ateş, kavga ile yani hayatın kendisi içinde oluşmuştur. Bu nedenle Türk kimliğine sahip olan adam, xenophobia sahibi yani yabancı düşmanı olmuştur. İster kabul edin ister etmeyin; bu böyledir.

Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 41)Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 41)
Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Harem Arapça ''yasak'' anlamındadır.Mahrem bundan türer;çoğumuzun avami bir yanlış olarak düşündüğümüz ''selamlık'' karşıtı ''haremlik'' sözü de bu anlamda doğrudur;hatta Yemen gibi ülkelerde de kullanılmaktadır.

Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 73 - Timaş)Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 73 - Timaş)
Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tuna ve Meriç nehirlerinin kesiştiği bölgede,resmen miladın 125. yılında İmparator Hadrianus tarafından kurulmuştur.Adrianapolis yani Adrine ve nihayet Edirne...

(SERHAD ŞEHRİ EDİRNE)

Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 179 - Timaş)Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 179 - Timaş)