Son İstasyon Tolstoy'un Son Yılı

7,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
488 gösterim
Anna Karenina, Savaş ve Barış gibi görkemli başyapıtların yazarı Lev Nikolayeviç Tolstoy, hayatının son günlerini huzur içinde geçirmek amacıyla 1910 yılının soğuk bir sonbahar günü, meçhul bir yöne doğru trenle yola çıkar. Evinden, kırk sekiz yıllık karısından, on üç çocuğundan ve gazetecilerden kaçarken yanına sadece en sevdiklerini almıştır. Bu zorlu ve sıkıntılı yolculuk Astapovo İstasyonu'nda son bulur. Son İstasyon, Tolstoy'un karısı Sofya Andreyevna'nın, doktorunun, çocuklarının, can yoldaşı Çertkov'un ve sekreteri Bulgakov'un günlüklerinden ve mektuplarından yararlanılarak, tarihi gerçeklere dayandırılarak yazıldı. Kendisini hüzünlü bir son bekleyen ünlü yazarın hayatının son yılına, başarılı bir kurguyla, bu kişilerin gözünden bakan roman, Tolstoy'un dünya görüşünün, ideallerinin, aşklarının ve hayal kırıklıklarının derinine iniyor. Yalnız 'yazar Tolstoy'u değil, 'insan Tolstoy'u da acıklı ama gerçekçi biçimde tanıtıyor.

Son İstasyon, başrollerini Christopher Plummer ile Helen Mirren'ın paylaştıkları iddialı bir prodüksiyonla beyazperdeye de aktarıldı.

"İncelikli bir başyapıt."
-Times Literary Supplement-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786054764785
 • Orijinal Adı:
  The Last Station - A Novel of Tolstoy's Last Year
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Oblomov 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Son İstasyon, Lev Nikolayeviç Tolstoy'un bir tren istasyonunda ölümüyle sonuçlanan hayatının son yılının hikayesi. Bu son yılda yaşananlar Tolstoy'un karısı Sofya Andreyevna, doktoru Duşan Makovitski, arkadaşı Vladimir Çetkov, sekreteri Valentin Bulgakov ve kızı Aleksandra Tolstoy'un günlüklerinden yola çıkılarak anlatılıyor. Kitap da Tolstoy'un mektuplarına da yer almış. Aynı zamanda kitap Tolstoy'un edebiyat, devrim, sosyalizm, Tanrı,ölüm, Hristiyanlık, Budizm ve diğer dinlerle ilgili görüşleri de içeriyor.

Kitap da Tolstoy'un hayatının 48 yıllık karısı Sofya Andreyena'nın aşırı kıskançlığı ve hırsları tarafından nasıl çekilmez bir hale dönüştüğünü görüyoruz. Bütün çabalarına rağmen bu ızdıraba dayanamayan Tolstoy son zamanlarını özgürce yaşayabilmek için hiçbir plan yapmadan bir trene binerek karısından ve yaşattıklarından uzaklaşmayı amaçlıyor. Fakat 82 yaşında olması ve Rusya'nın sert iklimi nedeniyle yolda zatürreye yakalanarak Astapovo tren istasyonunda hayatını kaybediyor.

SAKINCALI PIYADE 
06 Tem 23:34 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tolstoy'un son zamanlarını da içine alarak yazılmış bir biyografi. Ancak bu yapıta biyografi gözü ile bakmak hata olur. Zira yazar bize Tolstoy'u anlatırken, buyurgan bir hava yerine romanlaştırıyor işi. Üstelik bunu öyle incelikli yapıyor ki sanki Tolstoy değilde dün oturup sohbet ettiğiniz biti anlatılmış. Ayrıca dönem Rusyası ve Tolstoycular hakkında da bir çok bilgiye sahip olacaksınız. Okuyun okutun efendim

Kitaptan 1 Alıntı