Son Kızılbaş Şah İsmail

8,2/10  (6 Oy) · 
15 okunma  · 
5 beğeni  · 
782 gösterim
Bir yaşında yetim, altı yaşında şeyh, on dört yaşında hükümdar, Kızılbaşların Şahı, Safevî Devleti'nin kurucusu, Ebu'l-Muzaffer, Mürşid-i Kâmil, Allah'ın Yeryüzündeki Gölgesi, Hataî...

Kısacık bir ömre sığdırılan büyük bir tarih. Şeyhlikten şahlığa doğru uzanan çetin mücadele... Baş döndürücü zaferlerin ardından gelen Çaldıran yenilgisi.

Kızılbaş Türkmenlerin şeyhlerini şah yapmak için giriştikleri mücadeleler... Bir inanç hareketinin devletleşmesi, biçim değiştirmesi, farklılaşması... Dinin siyasallaşması; devletin dinin hizmetine alınması, dinin devletin dayanağı haline gelmesi. Tarihten güncele doğru inanılmaz benzerlikler...

XVI. yüzyılın başlarında İran'da kurulan yeni devlet, tarihin akışını değiştirdi. Devletin kurucuları olan Kızılbaş Türkmenler aynı zamanda onun kurbanıydılar da. Şah'ın emirlerine kayıtsız-şartsız itaat ettiler. Bir yanda Şah'ın otoritesini kurmak, diğer yanda ülkenin sınırlarını korumak ve devleti ayakta tutmak için canlarını verdiler. Bazen onlar Şah'a hakim oldular, bazen de şah onlara.

Bu kitapta Şah İsmail ve Kızılbaş hareketi orijinal kaynakların ışığında inceleniyor. Bilinenin aksine bambaşka bir Şah İsmail portresi çıkıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Gökşen Ulukuş 
06 Eyl 10:40 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Alevilik,Azerbaycan veya İran ile ilgileniyorsanız mutlaka okumalısınız. Şah İsmail hakkında yazılmış en güvenilir kitaptır şu an. Ayrıca kitabın kaynakça bölümünden faydalanarak araştırmanızı daha da derinleştirebilirsiniz.

Fatih 
08 Tem 09:48 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 7/10 puan

Tufan hoca, Şah İsmaili bu kısa kitabında ilmekte süzülen bilgi damlacıklarının oluşturdurduğu bir eser. Bu doğru ve gerçek bilgilere diğer birçok bilimsel eserden okuyarak ulaşacağınız bilgilerdir. Kısa kitapta öğrenebileceğiniz ve ilk defa duyacağınız birçok bilgi bulunmaktadır. Bunun için alandaki birçok yerli ve yabancı eseri okumanıza gerek olmadan ve doğru eseri bulup bulmadığınızı düşünmeden sadece bu kitabı okuyarak hakikatlere ulaşacaksınız.
Okuyun... daha iyi bir tavsiye düşünemem.

Kitaptan 2 Alıntı