Son Osmanlılar Osmanlı Hanedanı'nın Sürgün ve Miras Öyküsü

9,0/10  (6 Oy) · 
22 okunma  · 
5 beğeni  · 
690 gösterim
Kadın, erkek ve çocuk, 155 kişiydiler... Osmanlı hanedanı bu 155 kişiden ibaretti ve 1924 Mart'ında, hepsi Türkiye dışına çıkartıldı... Ellerine ikişer bin İngiliz lirası ve bir yıllık ama dönüşü olmayan pasaport verildi. Mal varlıkları tasfiye edildi... Türkiye'ye girmeleri ve transit geçmeleri yasaklandı... Artık ne vatanları, ne de gelirleri vardı... Macera dolu bir sürgün yaşadılar... Geçinebilmek için, her türlü işte çalıştılar... Kimisi mezar bekçiliği yaptı, kimisi kapı-kapı dolaşıp sabun sattı... Yabancı zindanlarda can verenleri oldu... Kimisi de başka hanedanların mensuplarıyla evlenip yeniden asalet unvanı aldı... Sürgün, hanedanın kadın mensupları için 28, erkekleri için 50 yıl devam etti.1974'te, ailenin tamamının Türkiye'ye dönebilmesine izin verildi. Bir kısmı döndü, bir kısmı yıllardır yaşadığı ülkelerde kaldı. Gazeteci Murat Bardakçı'nın, dünyanın hemen her tarafına dağılmış olan Osmanlı hanedanının mensuplarıyla görüşerek hazırladığı bu kitap, Ortadoğu'ya ve Avrupa'nın bir bölümüne yüzlerce yıl boyunca hükmetmiş bir aileden bugüne kalanların öyküsünü anlatıyor... Konusundaki ilk ve tek eser olan bu kitap, bir yerde, Osmanlılar'ın tarih sahnesinden çekilmelerinden sonraki tarihidir...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9789751026163
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Emre Pamukcu 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Osmanli hanedaninin derdest edilmesinden sonra yaşadıklarını bir roman gibi anlatabilmeliydi. Özellikle miras bölümlerinde pek gereksiz detaya girilmiş. Romandan ziyade daha cok ders kitabı olarak okutulmali.

Filiz Özcan 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Murat Bardakçı hanedan üyeriyle yakın bir ilişki içerisinde olduğundan onlar hakkında çok güzel eserler kaleme aldı.Bu kitapta onlardan biri.Zevkle okudum.Tavsiye ederim.

Serpil Ağ 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

600 yıl süren bir imparatorluk, bir akşam üzeri konağa gelen, iki polis ile bir komiserin getirdiği haberle yerle yeksan oldu. Daha dün, karşılarında el pençe divan duran şahıslar o gün, osmanoğullarını günah keçisi ilan ettiler. Yıllardır vatanlarına hasret, sürgün hayatı, yaşamak zorunda bırakılan hanedan üyelerinin, hazin öyküsünü birde Murat Bardakçının kaleminden okuyun!