Son Saltanat Ertuğrul Yorgun Osmanlı'nın Yaşlı Fırkateyni

7,5/10  (2 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
462 gösterim
II. Abdülhamid, 1887 yılındaJaponyaİmparatorununyeğeninin birsavaş gemisiyleİstanbul'u ziyaret etmesinin ardından Japonya'ya bir heyet gönderilerek iade-i ziyaret yapılmasını emretmişti.

Gemi, II. Abdülhamid'den Japon İmparatoruna mücevherli imtiyaz nişanı ve diğer hediyeleri götürecekti. Padişahın isteği üzerine donanmanın en güzel gemisi bu iş için tahsis edildi. Ancak bazı uzmanlar bu geminin çürük olduğunu ve bu seferi tamamlayamayacagı yönündeki raporlara ragmen Ertuğrul Fırkateyni, Temmuz 1889'da İstanbul'dan yola çıktı. İlk arızasını sueyş kanalında yaptı ve Güzergâhı boyunca çeşitli limanlara uğrayarak seyahat ediyordu. Fırkateyn,Singapur'a vardığında kafile başkanıAlbayOsman BeyAmiralliğeterfi ettirildi. Kafile, uğradığı ülkelerin halkları ve Müslümanlar tarafından görkemli sevgi gösterileriyle karşılanıyor, gemiyi kimi zaman binlerce kişiden oluşan gruplar ziyaret ediyordu.

Gemi, 11 ay sonra 7 Haziran 1890 tarihinde Japonya'nın YokohamaLimanı'na vardı. Japon İmparatoru, Türk amiralini ve heyetini görkemli bir şekilde karşıladı. Şehir halkı Türk amiralinin saray arabası ile İmparatorun yanına gidişini sevgi gösterileriyle takip etti. Ertuğrul Fırkateyni, Japon sularında kaldığı üç ay boyunca etrafındaki binlerce Japon kayığına 50 kişilik bandosuyla konserler verdi. Nihayet geri dönüş yolculuğu için hazırlıklar tamamlandı. Yola çıkılacağı günJapon Deniz Kuvvetlerinintayfunuyarısına rağmen, Ertuğrul Fırkateyni planlandığı gibi 15 Eylül 1890 tarihinde Yokohama Limanı'ndan ayrıldı.Kuşimotoaçıklarında tayfuna yakalanan Ertuğrul Fırkateyni 16 Eylül 1890'da kayalara çarparak battı. Kazadan sadece 69 denizci kurtulabildi...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  338
 • ISBN:
  9786054611010
 • Yayınevi:
  Mola Kitap
 • Kitabın Türü: