Son Yeniçeri

7,7/10  (15 Oy) · 
41 okunma  · 
9 beğeni  · 
823 gösterim
Tarihçi kimliği ve Alevilik üstüne yaptığı kapsamlı araştırmalarla tanındığı kadar, romancılığıyla da büyük beğeni toplayan Reha Çamuroğlu'nun, çok konuşulan romanı Son Yeniçeri de Everest Yayınları'nda.

Son Yeniçeri, on sekizinci yüzyıl İstanbul'unun romanı. Rus asıllı Petru'nun Sarı Abdullah'a dönüşüm süreci, dönemin İstanbul ve Osmanlı İmparatorluğu yaşamının en ilginç dönemlerinden biriyle çakışmaktadır.
Son Yeniçeri, savaşların, seferberliklerin, mürşitlerin, müritlerin İstanbul'unun ve yeniçeri döneminin kapanışın ı anlatıyor.

"Rivayete göre Sultan Selim, yeniçerinin Kabakçı'yı desteklediğini öğrenince yüzünü ulemaya dönmüş, onlar da suskunlukla cevap verdiğinde yalnız kaldığını anlamıştı. Bu belki Memaliki Osmaniye'de böyle değildi ama İslanbul'da kesinkes böyleydi."
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  436
 • ISBN:
  9789752892477
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Reha Çamuroğlu'nun okuduğum ilk kitabı "Son Yeniçeri" oldu. Okunması kolay, ilgi çekici bir konuya sahip Son Yeniçeri. 1826'da kaldırılan Yeniçeri Ocağı'nın son 50-60 yılını Arif Ağa, Sarı Abdullah ve Sabit gibi üç kuşak kahramanın hayatı üzerinden anlatan kitap, döneme ışık tutan bilgileri de paylaşıyor bizlerle. Yeniçeri Ocağıyla ilgili bilmediğimiz pek çok şeyi öğrenirken, iyiler mi kötüler mi, hakikaten kararsız kalıyoruz. Rus ve Avusturya Savaşlarından Fransız İhtilali’ne, Mısır'ın kaybından Kabakçıı Mustafa İsyanına, Alemdar Mustafa Paşa vakasından Vakayi Hayriye'ye kadar dönemin pek çok önemli hadisesi de yer buluyor doğal olarak eserde.

Hakan Komut 
10 Ara 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

osmanlıda askeri teşkilatın değişimiyle, bir devrin kapanması
askeri olarak geçişin yapılamadığı, imparatorluk iradesinin yok olmasını anlatan güzel bir roman okunulmasını tavsiye ederim.

Kitaptan 1 Alıntı