Son Yeniçeri

8,0/10  (22 Oy) · 
53 okunma  · 
15 beğeni  · 
906 gösterim
Tarihçi kimliği ve Alevilik üstüne yaptığı kapsamlı araştırmalarla tanındığı kadar, romancılığıyla da büyük beğeni toplayan Reha Çamuroğlu'nun, çok konuşulan romanı Son Yeniçeri de Everest Yayınları'nda.

Son Yeniçeri, on sekizinci yüzyıl İstanbul'unun romanı. Rus asıllı Petru'nun Sarı Abdullah'a dönüşüm süreci, dönemin İstanbul ve Osmanlı İmparatorluğu yaşamının en ilginç dönemlerinden biriyle çakışmaktadır.
Son Yeniçeri, savaşların, seferberliklerin, mürşitlerin, müritlerin İstanbul'unun ve yeniçeri döneminin kapanışın ı anlatıyor.

"Rivayete göre Sultan Selim, yeniçerinin Kabakçı'yı desteklediğini öğrenince yüzünü ulemaya dönmüş, onlar da suskunlukla cevap verdiğinde yalnız kaldığını anlamıştı. Bu belki Memaliki Osmaniye'de böyle değildi ama İslanbul'da kesinkes böyleydi."
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  436
 • ISBN:
  9789752892477
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Reha Çamuroğlu'nun okuduğum ilk kitabı "Son Yeniçeri" oldu. Okunması kolay, ilgi çekici bir konuya sahip Son Yeniçeri. 1826'da kaldırılan Yeniçeri Ocağı'nın son 50-60 yılını Arif Ağa, Sarı Abdullah ve Sabit gibi üç kuşak kahramanın hayatı üzerinden anlatan kitap, döneme ışık tutan bilgileri de paylaşıyor bizlerle. Yeniçeri Ocağıyla ilgili bilmediğimiz pek çok şeyi öğrenirken, iyiler mi kötüler mi, hakikaten kararsız kalıyoruz. Rus ve Avusturya Savaşlarından Fransız İhtilali’ne, Mısır'ın kaybından Kabakçıı Mustafa İsyanına, Alemdar Mustafa Paşa vakasından Vakayi Hayriye'ye kadar dönemin pek çok önemli hadisesi de yer buluyor doğal olarak eserde.

Busra korhan 
31 May 19:34 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tarihin tozlu sayfaları içinde yeniçerinin ne demek olduğunu Bektaşi tarikatı bilmediğimiz yanlarını gösteriyor. Kitap Michaul oğlu Petru'nun, yeniçeri Arif Ağa'ya esir olup daha sonra Bektaşi tarikat ına girip gözlemci bir bakış açısıyla olup bitenleri anlatıyor. Daha sonra anlatıcı Arif Ağa nın oğlu Sabit oluyor. Güzel keyifli bir romandı.

Hakan Komut 
10 Ara 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

osmanlıda askeri teşkilatın değişimiyle, bir devrin kapanması
askeri olarak geçişin yapılamadığı, imparatorluk iradesinin yok olmasını anlatan güzel bir roman okunulmasını tavsiye ederim.

Kitaptan 2 Alıntı

Butterfly 
 09 Ara 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Tavlayı nasıl kuralsız oynayamazsan hayat da öyle, onu da kuralsız oynamazsın...

Son Yeniçeri, Reha Çamuroğlu (Sayfa 216)Son Yeniçeri, Reha Çamuroğlu (Sayfa 216)
Busra korhan 
31 May 19:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bektaşi Tarikatı
... Ey talip! Allah, Muhammed, Ali ve On İki İmam'a iman getir. Mezhebini bir bil. Hakiki mürşidin Ali, rehberini Muhammed bil. Yalan söyleme, haram yeme. Dedikodu etme. Şehvetperest olma. Eline, beline, diline sahip ol. Kibir ve kin tutma. Kimseye haset etme. Gördüğünü ört görmediğini söyleme. Elinle koymadığın şeye yapışma. Elinin ermediği şeye el uzatma. Sözünün geçmediği yere söz söyleme...

Son Yeniçeri, Reha Çamuroğlu (Sayfa 55)Son Yeniçeri, Reha Çamuroğlu (Sayfa 55)