Sonbahar Yıldızları Altında

7,0/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
649 gösterim
Göçebe, üç bölümlük büyük romana yazarın verdiği genel isimdir. Sonbahar Yıldızları Altında 1906'da yazıldı. Hamsun'un asıl adı olan Knud Pedersen'in ağzından anlatılır olaylar. Artık büyük şehirlerden bezmiş; iç sıkıntılarını kırlarda, ormanlarda, şehirden uzak yerlerde dağıtmaya çalışan, kayıp gençliği peşinde avare, orta yaşlı bir hülya adamıdır kahraman. Şehir gürültüsü ve uygarlığından kaçarak tabiatın bağrında, yıldızların altında ruhuna sükûn ve şifa arayan, kanının çağıltısını kırların soluğunda yatıştırmak isteyen, şair ruhlu birisi...
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9753627335
 • Orijinal Adı:
  Under Hostjernen
 • Çeviri:
  Behçet Necatigil
 • Yayınevi:
  Antik Yayınları
 • Kitabın Türü:

Yazarın ya da daha doğrusu kahramanın çevreye olaylara bakış açısı içimi açtı. Çevresindeki en ufak bir şeyi bile betimleyişi olağanüstü. Şair ruhlu bir insan olarak görüyorum yazarımızı. Göçebe şeklinde yaşaması, para kazanmak için kilometrelerce yürümesi, mühendis gibi çalışan bir aklı olan bu adamın sempatimi kazanması hiç de zor olmadı.

Kitaptan 4 Alıntı

Yalnız delifişek gençler kulübeden kulübeye sokularak uyku vaktini geciktirir, kendilerine asıl faydalı şeyin ne olduğunu bilmezler.

Sonbahar Yıldızları Altında, Knut Hamsun (Sayfa 19)Sonbahar Yıldızları Altında, Knut Hamsun (Sayfa 19)

Camın az bulunur ve camgöbeği renginde olduğu bir çağ vardı eskiden, nadir şeyler çağı olan eski zamanlar kutlu olsun!

Sonbahar Yıldızları Altında, Knut Hamsun (Sayfa 19)Sonbahar Yıldızları Altında, Knut Hamsun (Sayfa 19)

Yıllar var, çevremde böylesine bir sessizlikten yoksunum, belki yirmi, belki otuz sene evveldi o ; belki de daha önceki bir hayatta kaldı. Ama ben bir zamanlar bu sükuneti hissettim herhalde ; değil mi ki burada dolaşıp duruyor, şarkı mırıldanıyordu, hayran oluyor, her taşla, her otla ilgileniyorum,onlar da benimle ilgilenir gibiler. Birbirimizi tanıyoruz.

Sonbahar Yıldızları Altında, Knut Hamsun (Antik batı klasikleri)Sonbahar Yıldızları Altında, Knut Hamsun (Antik batı klasikleri)