1000Kitap Logosu
Sondan Bir Önceki Gerçek
Sondan Bir Önceki Gerçek
Sondan Bir Önceki Gerçek

Sondan Bir Önceki Gerçek

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.2
26 Kişi
42
Okunma
21
Beğeni
348
Gösterim
304 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 8 sa. 37 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Alfa Yayınları · 3 Ağustos 2018 · Karton kapak · 9786051717890
Batı demokrasileri ile Sovyet kontrolündeki devletler arasında kopan nükleer savaş olalı on üç yıl olmuş. Savaş sırasında radyasyon nedeniyle karınca tankı denen yeraltı sığınaklarına inen insanlar yukarıda hâlâ bir savaşın devam ettiğine inanır ve gerçekte olmayan bir savaşta çarpışacak yeni robotlar üretirler. Yukarıda ise işler çok başkadır. Savaş bittikten sonra seçkinler dünyanın milyonlarca sıradan insan olmadan çok daha yaşanabilir olduğuna karar vererek yeryüzünü koca bir parka dönüştürmüştür. Gerçekte aşağıdakilerin ürettiği kurşun askerlerden oluşan bir maiyetleri ve dönümlerce mülkleri vardır. Bu yalanı sürdürecek film setleri inşa eder ve tanklara yayınlanan konuşmaları yazarlar. Ne var ki bir gün Tom Mix adındaki bir karınca tankında robot imalatından sorumlu başteknisyen ölür ve ... gerçekler Philip K. Dick’te en umulmadık biçimlerde ortaya çıkar. Sondan Bir Önceki Gerçek’deki Ajansın adresinin Philip K. Dick’in gerçek hayattaki edebiyat ajansının adresi olduğunu da meraklılar için not düşelim.
6 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺22,22

Puan ve İncelemeler

8.2
10 üzerinden
26 Puan · 6 İnceleme
Kaan YILMAZ
Sondan Bir Önceki Gerçek'i inceledi.
304 syf.
·
14 günde
Öncelikle kitabın okuduğum basımında fazlasıyla yazım hatası vardı. Bunlar imla hatası olarak yapılmamıştı, aksine harf hatalarıydı. Bir süre sonra can sıkmaya başlıyor çünkü neredeyse her 5 sayfada bir eksik veya yanlış kelimeler görüyoruz. Kitabın konusu gerçekten ilgi çekici. Günümüzde de yönetimlerin halka bazı doğruları söylemediğini biliyoruz. Günümüzde gösterilebilecek en yakın örnek ise covid vakalarının halka yanlış açıklanması diyebiliriz. Kitabı okurken hiç sıkılmıyorsunuz, aksine sayfalar su gibi akıp gidiyor. Çok sade bir dille yazılmış. Konusu ilgilinizi çekiyorsa ve okuyacak bir kitap bulamıyorsanız kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Sayfa sayısı 300 yazıyor ama okumaya başlayınca kitabın çok çabuk bittiğini göreceksiniz.
Sondan Bir Önceki Gerçek
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
BENGÜ ILGIN
Sondan Bir Önceki Gerçek'i inceledi.
304 syf.
·
14 günde
·
Puan vermedi
Çok uzun zaman once alıp kütüphaneme koymuştum bu kitabı. Ancak şimdi okuyup bitirebildim. Öncelikle konusunun çok ilgi çekici olduğunu söyleyebilirim. Devletler arası bir savaş meydana gelmiş, insanların büyük bir çoğunluğu "karınca tankı" dedikleri yeraltı sığınaklarında yaşamaya başlamış. Savaşın bitmesinin üstünden yıllar geçmesine rağmen yeryüzünde yaşayan "güçlü" insanlar, yeraltında kalan insanların yeryüzüne çıkmasını istememişler ve savaşın devam ettiği yalanını uydurarak aşağıdaki insanları kandırıyorlar. Toplumun aklıyla oynamanın, yalan dolanla itaat ettirmenin ve baskılamanın ne kadar kolay olduğunu, insanların tekelde olan yönetimi sırf korkularından ve "bana birşey olmasın" diyerek ahlaklarına ters gelmesine rağmen kabullenişini anlatan pek cok açıdan incelenmesi gereken bir kitap bence. Ne var ki dilini çok sevemedim, anlatımının daha heyecanlı, karakterlerin daha belirgin olabileceğini düşünüyorum. Yine de beni etkileyen bir kitaptı.
Sondan Bir Önceki Gerçek
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Dodorella
Sondan Bir Önceki Gerçek'i inceledi.
304 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Su gibi bir kitap. Gönderme yok, hikâyenin aksine kandırmaca yok, lafı geveleme yok. Hikaye kendi içinde tutarlı. Alışılagelmiş son yok. Düşündürücü, ahlâkî mesaj kaygısı taşıyor. Kafamda soru işaretleri bırakan hususları var, daha bilimsel bir dil taşısaydı açıklardı belki ama yalınlığını yitirebilirdi, hikaye akışı bozulabilirdi. Çok başarılı, yazarın okuduğum ilk kitabı, bu kadar beklemiş olmaktan utandım.
Sondan Bir Önceki Gerçek
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
İlker İnsel
Sondan Bir Önceki Gerçek'i inceledi.
304 syf.
·
2 günde
·
7/10 puan
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Daha iyi kitapları olduğunu biliyorum ama konusu sebebiyle bu kitapla başlamak istemiştim. Kitap akıcı fakat karakterler biraz havada kalıyor. Hızla yazılmış bir kitap gibi. Bazı detaylar okurken sizi tatmin etmiyor. Konusu sebebiyle tercih edilebilir. Akıcı ve her sayfa da insanı merakta bırakıyor.
Sondan Bir Önceki Gerçek
OKUYACAKLARIMA EKLE