Sonrası Kalır 1 (Bütün Şiirleri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
8,2bin
Gösterim
Adı:
Sonrası Kalır 1
Alt başlık:
Bütün Şiirleri
Baskı tarihi:
Ekim 2005
Sayfa sayısı:
668
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750809385
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Yapı Kredi Yayınları'ndan bugüne dek yayımlanmış en kapsamlı Edip Cansever külliyatı! Başta, Edip Cansever'in, "gençlik hatası" değerlendirmesiyle reddettiği ilk kitabı İkindi Üstü olmak üzere, kitaplarının sonraki basımlarına girmeyen şiirleri ve dergilerde kalmış birçok şiiri de günyüzüne çıkaran "toplu şiirleri"nin bu yeni basımı, Şair'in tüm şiirlerini "ilk kez" bir araya getiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
668 syf.
Duygu yüklü bir insan olarak şiir okumayı seviyorum. Şairin okuduğum ilk kitabı. Bazen şiirlerinde kendimi buldum bazen de uzaklaştığım oldu açıkçası. Şiir de kısa ve öz anlatımdan yanayım. Çok uzun şiirler de bütünlüğü kaçırabiliyorum. Bu benim sorunum tabi ki şairin ilgisi yok.
Genel olarak sevdim kitabı, beni yakalayan yanı "mavi" oldu .
Şiir severlere keyifli okumalar..
668 syf.
mirasçılık tartışmaları içinde hiç edilmiş en başta. sonra bir şekilde rıza alınıp hazırlanıp, çıkarılmış.

edip cansever'in yayınlamak istemediği kimi şiirleri ve hatta dergilerde yayınlanan ama şiir kitaplarında yer almayan diğer şiirlerini de içine alan, büyük bir titizlikle hazırlanan iki ciltlik kitaptır.

şairin yayınlamak istemediği şiirleri de paylaşmak etik midir? hala tartışılır.

ancak edip cansever okumanın dayanılmaz hazzını yaşıyorsunuz.

yayınlamak istemediği şiirlerini merakla okudum. anlamaya çalıştım nesi bu şiirleri gizlemeye itti diye. gereksiz miydi? kötü mü bulmuştu? çok mu özeldi yoksa? hem hepsi doğru, hem de hiçbiri doğru cevap değil gibi. ancak her şiirde sonrasına kalıyor hep. karanfil, sonrasına.
668 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Kitap biter,kitaplar biter...Üzerimizdeki etkileri bitmez.Beni huzursuz ettin Edip.Huzursuz eden kitapları severim.Bazı şiirlerinde sevdiğim kadını hatırlattın.Bazı şiirlerinde beni öyle bir sarstın ki kendime gelemedim.Bazı şiirlerinde bir içki masası kurmuştun.Ben içmeden bir kenarda sızdım.Bazı şiirlerinde ölümü hatırlattın.Ben hergün ölümü görüyordum bir karıncanın ölümünü mesela...Ama sen yüzüme vuruyordun onu kendi ölümümü gördüm Edip.Bazı şiirlerin vardı ki mutsuz oluyordum,mutsuz ediyordun beni ama geceler boyunca o satırları okuyordum.Ben eskiden şiirleri sevmezdim Edip.Kendimden utandım! Oysaki şiirler sarsıyormuş insanı kendine getiriyormuş...
668 syf.
Bazen içinizden geçenleri bir kaç satırda yakalarsınız , benden önce de yaşanmış olması bu duyguların diye şaşırdığınız anlarınız olur... Şairin iki ciltlik toplu şiirler basımı için seçtiği isim aynı zamanda nelerin kalacağının da ayak izleridir..
664 syf.
·66 günde·Beğendi·10/10
Seni de sevmeyen Tomris'e, diyeceğim geliyor. :))))
Muhteşem, içmeden sarhoş oldum.! :))))
*
Gül kokuyorsun Edip Cansever, gül..
*
Gül Kokuyorsun
*
''Ve odur ki büyüklük
Şiir insanın içinden dopdolu bir hayat gibi geçerse
O zaman ölünce de şiirler yazar insan
Ölünce de yazdıklarını okutur elbet''
668 syf.
·8/10
Kitabı yaklaşık iki yıl önce elime almıştım. Şiir kitapları öyle roman gibi okunmuyor. Biraz da hacimli bir kitap. Yaklaşık 664 sayfa. Sonrası Kalır 1 ve Sonrası Kalır 2 şairin bütün şiirlerini içeriyor. İkincisi de hemen hemen aynı boyutta. Kitap elimin altında. Belki yakın zamanda onu da elime alırım.

Başlangıcında epey sıkmadı değil şiirler. Serbest türde yazılmış. Her tür konu, her kesimden insan şiirin konusu. Bazen düzyazı havasında. Yer yer kapalı. İmgeler fazla. Mizah da işin içinde. Şiirlerinde duygusal coşkunluktan ziyade mutsuzluk var. Hep böyle hüzün, hep böyle derbeder kelimeler. Bohem bir hayat. Bazı şiirleri hikaye gibi. Uzun. Bazı şiirleri tek başına bir kitap hacminde. Şairin kitaplarına almadığı dergilerde kalan şiirleri de bu kitapta yer almış.

Şairin edebi kişiliğinden ziyade şiirleriyle bende bıraktığı tesiri daha önemli. Bu kitabı okudum ya, bana da cahil cesareti geldi. Hani kolay yazılmış gibi geliyor şiirler. Ama gerçekte hiç de öyle değil. Kelimeler arası ilginç ve yeni bağdaştırmalar yapmış. Anlamı kavramakta zorlanıyor insan. Dönüp dönüp yine okuyor. Kitaba da ismini veren son bölümünü daha bir sevdim diyebilirim. Belki Edip Cansever’i Edip Cansever yapan da buradaki şiirlerdir diye düşündüm.

İşte şiir kitabında altını çizdiğim mısralar:

Dedim ya, annem de var, ama çay pişirmez size/ Durur da durur işte yıllanmış heykeller gibi/ Bilmem ki, bilmiyorum da belki de benim annem yok/ Belki de öyle beyaz ki, alışmış görünmezliğe.
*
O Bahçe öyle neyin içinde büyük/. Çiçekler neyin içinde büyük öyle/ Ve mürdümler/ Görüyorsunuz ki, her şey bir şeyin içinde, ne yapalım./ Mürdümlerimiz yenince.
*
Yaşlandık da ondan mı/ Susarak katlanıyoruz her mutsuzluğa.
*
Şiir insanın içinden dopdolu bir hayat gibi geçerse/ O zaman ölünce de şiirler yazar insan.
*
Utancı bilerek yaşamak korkunç/ Daha korkuncu da var: Utancı bilerekten yaşatmak.
*
Giderek siz oluyorsa bütün bir kalabalık/ Yüzünüz yüzlerine benziyorsa, giysiniz giysilerine/ Ansızın bir hastanın kendini iyi sanması gibi/ Gücünüz yetse de azıcık bağırsanız/ Bir yankı: durmadan yalnızsınız/ Durmadan yalnızsınız.
*
Ey yağmur sonraları , loş bahçeler,akşam sefaları/ Söyleşin benimle biraz bir kere gelmiş bulundum.
*
Merdivenleri inmek kolay desem kolay, kolay demesem gene kolay./ Bir diyalog olduğu için değil, zaten bir diyalogdur merdivenler./ İçinde insan uğultularının yer aldığı, ve kimsenin kimseye bir şey sormadığı...
*
Bir şarkı ne zaman güzel değildir/ Sonu olduğu zaman/ Sonu yoktur çünkü güzel şarkıların/ Kimse bir şarkıyı sonuna kadar söyleyemez/ Nasıl ki ölüm öldürülenlerinse/ Ve korku korkmuyor görünenlerin.
*
Duyuyor musun?/İnsanın insandan aldığı bütün yaraların merhemi/ İnsandadır diyorum sana.
668 syf.
·Beğendi·10/10
Doğrusu muhteşem bir şair...
Rastgele açtığım şiirleri eşliğinde kadehimi yudumlamanın hazzı bambaşkadır. Sizi her tele sürükler. Bazen sokak çocuklarına üzülürsünüz bazen sokak köpeklerine. Güzel şairdir efendim. Keyifli okumalar diliyorum.
668 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabın kalınlığı gözünüzü korkutmamalı. Fazla şiirden öldü diyorlar edip, okuyanlar onu okumakla kalmıyor. Anlıyor, yaşıyorlar birebir. İki cilti de şüphesiz baş yapıt bana göre
668 syf.
·Beğendi·9/10
“Kendini arıyordu; aynı renk, aynı biçimdeki kendini
İnsan doğduğu günleri iyi bilmeli.”


İkinci kitabı da merakla okuyacağım. Cansever dizeleri arasında gezinmek çok güzel.
668 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
İçinden bir şiir dinlemek isterseniz. Okurken çok zevk aldım. https://youtu.be/WDuY2dMkjoo
Dönüp dolaşıp okuyorum. Ve baş tacım. Nazım'dan sonra bir de Edip abi.
Açık konuşalım ayıp değil,
Donumuz dizimize düştü.
668 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Şairlikten başka hiçbir iş bilmeyen o güzel adamla Edip Cansever "Sonrası Kalır 1" le geldim bugün. Mutlu olmak için sadece şiire ihtiyacı olan bir adam. Bu mutluluğun en fazla bir gün süreceğinin gerçeğini savunuyorken üstelik. İlk şiirlerini yazmaya başladığında ortaokulun ikinci sınıfındaydı. Edip Cansever neleri sevdiğini erken keşfetmiş, şiir yazmaya erkenden başlamış. Bir çocuk dergisinde yayımlanmış ilk şiiri. Ölüm, yalnızlık, umutsuzluktan bahsetse de şiirlerinde hep karamsar değil gerçekçi olarak kendini tanımlamış. Şiirlerinde alışılmışın dışında hep bi farklılık olan Edip Cansever 1954’de çıkardığı Yerçekimli Karanfil kitabı ile 2. Yeninin ilk yetkin örneği oldu. Bu eseri ile Yeditepe Şiir Ödülünü kazandı. Sonrası kalır kitabı ise bir Edip Cansever külliyatı bence. İlk dizesinden son dizesine yalnız, yabancı, yerleşemeyen bir yaşamak sevdalısının tepeden tırnağa "aşk, tutku, umut" yüklü yolculuğu...
"Bir otel kapısı, biraz istasyon
Vardır o seninle birlikte olmak
Buluşur çok uzaktan ellerimiz
Ve nasıl göz gözeyiz ansızın bir infilak."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sonrası Kalır 1
Alt başlık:
Bütün Şiirleri
Baskı tarihi:
Ekim 2005
Sayfa sayısı:
668
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750809385
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Yapı Kredi Yayınları'ndan bugüne dek yayımlanmış en kapsamlı Edip Cansever külliyatı! Başta, Edip Cansever'in, "gençlik hatası" değerlendirmesiyle reddettiği ilk kitabı İkindi Üstü olmak üzere, kitaplarının sonraki basımlarına girmeyen şiirleri ve dergilerde kalmış birçok şiiri de günyüzüne çıkaran "toplu şiirleri"nin bu yeni basımı, Şair'in tüm şiirlerini "ilk kez" bir araya getiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 903 okur

  • Bahar kaymak
  • Anksiyete
  • Tuğba
  • ceren ü.
  • İpek Övgü Ulusoy
  • Kerem Demir
  • Merve Eren
  • Edip Deder
  • davut d.
  • Osman İnan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7
14-17 Yaş
%0.9
18-24 Yaş
%24.6
25-34 Yaş
%43
35-44 Yaş
%14.9
45-54 Yaş
%7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%52.3
Erkek
%47.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%58.7 (148)
9
%18.3 (46)
8
%13.5 (34)
7
%6 (15)
6
%2.4 (6)
5
%0.4 (1)
4
%0
3
%0
2
%0.4 (1)
1
%0.4 (1)