Sonsuzluğun Sonu

9,0/10  (57 Oy) · 
110 okunma  · 
53 beğeni  · 
1.646 gösterim
"Sonsuzluğun Sonu" bir bilimkurgu dehasının kaleminden, her sayfasında heyecanlandıran, şaşırtıcı dönüşlerle okuyucunun nefesini kesen unutulmaz bir klasik. Zamana, Sonsuzluğa ve Gerçekliğine ilişkin sarsıcı bir arayış: Sonsuzluğun sınırlarında, zamanın kıyılarında bir aşk ve kurtuluş öyküsü.

Bilimkurgunun kurucusu sayılan Asimov aşılamamış kavrayışı ve kurgularıyla dünya edebiyatını ve bilimini büyülemeye devam ediyor. Sonsuzluğun Sonu, aşkın zamanlar aşan gücünün öyküsü.

"Asimov'un en etkili eseri. Bir bilimkurgu başyapıtı."
-Locus-

"Bu zaman yolculuğu öyküsü edebiyat çevrelerince Asimov'un en dahiyane eseri olarak kabul ediliyor."
-Entertainment Weekly-

"Modern bilimkurgunun en sarsıcı başarılarından birisi. "
-The Times-

"Aşılamayacak kadar iyi fikirlerle dolu … inanılmaz."
-Damon Knight-

'Hala yaşayan büyük bir hayal gücünün ürünü."
-Daily Telegraph-

"Sonsuzluğu dolaylı bir yoldan keşfettik. Önce Gerçekliklerin hesabını geliştirdik ve kendi Gerçekliğimizi test ettik. Çok küçük bir olasılığın sonucu olan bir Gerçeklikte yaşadığımızı bulunca hayrete düştük."

"Ne yazık ki, Galakside yalnız değiliz. Başka gezegenleri olan yıldızlar var, biliyorsun. Hatta başka zekâlar. En azından bizim Galaksimizde insandan daha eski olan yok, ama insanoğlunun Dünya'da kaldığı 125.000 Yüzyıl boyunca daha genç zekâlar bizim düzeyimize geldiler, hatta bizi geçtiler. Yıldızlararası seyahati geliştirip, Galaksiyi sömürgeleştirdiler."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786055159344
 • Orijinal Adı:
  The End of Eternity
 • Çeviri:
  Yosun Erdemli, Alperen Keleş
 • Yayınevi:
  Monokl
 • Kitabın Türü:

Mekanda hareketi anlayabiliyoruz, peki ya zamanda da mekanda olduğu gibi hareket edebilseydik? Evet, Wells'in edebiyata armağanı olan "Zaman Makinesi" nam kitabındaki zamanda yolculuk konusu, İsaac Asimov'da daha da pişirilmiş, özgünleştirilmiş haliyle zirveye ulaşır.

Okuduğum en iyi, en müthiş, en muazzam kitaplardan biri olan bu kitabın bilimsel temelini çok sıkı dokuyan Asimov, kuru bir jargona sarılmayıp, anlaşılır, açıklayıcı/izah edici bir yöntem izlemekte. Kahramanlarımızın her biri zeki, her biri görev bilinciyle sorumlu oldukları işlerine sıkı sıkıya sarılmış vaziyette. Her biri "übermensch" adeta.

Detaylara fazla girmek istemem. Çünkü detayların ardı arkası gelmeyecek, neredeyse kitabın yarısını yazmak gerekecek. Yine de birkaç cümleyle anlatayım:
Adına sonsuzluk denen ve zamanda ileri-geri gidebilme imtiyazına sahip insanlar ile, zamana bağımlı ve "sonsuzluk" birimi tarafından kendisine sürekli müdahalede bulunulan, bildiğimiz zaman içinde ve bildiğimiz mekanı paylaşan insanlar..

Sonsuzluk birimi, biz sıradan dünya insanının ileride başımıza bela olabilecek (atomu parçalamakla atom bombasına giden yolu aralamak gibi) olguları önceden görüp, bunları elimine etmek, gerekirse teknolojimizi kısıtlamak, gelişimi durma noktasına getirmekle uğraşır durur. Bu birimde çalışan üst düzey bir mühendis, zaman mühendisi, bu zincirin halkalarını kırmak, itaatsizliğiyle önceden gizli gizli, ardından açıktan söylem ve davranışlarıyla bu birimi yok etmeye yeminli hale gelir.

Romantizm sevenlere de verelim müjdeyi: kitapta gayet hoş bir aşk hikayesi de var. Hadi gene iyisiniz, bilim yorgunları sizi.

Okunmalı!.. Mutlaka okunmalı!..

Gökhan 
 09 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sonsuzluğun Sonu, İsaac Asimov'un neden bilimkurgunun üç ustasından biri olduğunun somut bir kanıtı. Kitap; zaman zaman algılama kapasitemizi zorlasa da özellikle kurgusu, son bölümlerde yakaladığı tempo ve Asimov'un muazzam zekasıyla imza attığı beklenmedik ve düşündürücü finaliyle gönlümde taht kurmayı bașardı.
Bilimkurguya uzak arkadaşlar bazı bölümlerde sıkılabilir ancak benim gibi bilimkurgu fanatiği arkadaşlara şiddetle tavsiye ediyorum.
Ayrıca kitap, baskısı tükendiği için uzun süredir bulunamıyordu. Bir kaç ay önce Monokl Edebiyat tarafından yeniden basıldı. Çevirisi, kapağı ve baskısı gayet güzel.

mustafa tamer akder 
04 Kas 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Öncelikle bu kitabı düşünce ekseni din çerçevesinde olan insanların hem kitaba haksızlık etmemesi hemde kendisine işkence etmemesi için okumamalarını tavsiye ederim. Kitaba genel olarak bakarsak dil bakımında akıcı ve sade, kurgu bakımından ufak tefek boşlukları ve bence birkaç mantık hatasından başka merak uyandırıcı ve sürükleyici, konu bakımında ise zevk kaçıran vermeden doğru düzgün anlatabileceğimi karar verdiğim için tanıtım bültenine bıraktım. :D Farklı bir dünya ile tanışmak istiyorsanız kesinlikle okuyun derim. Hatta dikkatli bir şekilde okursanız çok güzel ince mesajların olduğunu da söyleyebilirim.

Güney Tuncer 
08 Oca 16:20 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Sonsuzluğun Sonu'nu nedense sona bıraktım. Öncesinde bulabildiğim tüm Asimov romanlarını "yirmiden fazla" okumuştum. Bu kitabın, Vakıf, Robot, İmparatorluk serileri veya diğer tekil romanları kavrayabilme açısından önce okunmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Kurgu daha ziyade zaman olgusu ve paralel evrenler üzerinde dönüyor. Asimov'un galaktikasi ise son gerçekliğin bir ürünü. Sonsuzluğun Sonu, tüm romanlar içinde, büyük, ihtişamlı bir taş kubbenin son eklenen kilit taşı gibi aynı..Çekerseniz yıkılır ve yeni baştan yaparsınız.. Yazara hayranlığımın katlanmasına vesile olan çok başarılı bir yapıt.

Ercan Çetin 
 26 Eki 2017 · Kitabı okudu · 19 günde · 9/10 puan

Isaac Asimov 1920 'de doğmuş yazar, bu kitabında 1950'ler de yazmış. Bizim yeni yeni hayal kurabildiğimiz bilim çağının 1000 yy. hatta 2500 yy. sonrasını hayal edip kurgulamış. İlginç ve bir o kadar farklı ...

Kübra 
 11 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Isaac Asimov, bilimkurgunun üç büyük ustasından biri olarak kabul edilir ama yalnızca bilimkurgu için değil, tüm türler için geçerlidir onun ustalığı. Çok yönlülüğünün tüm özelliklerine hayran bırakır okurunu. Bu tüm kitapları için geçerli olsa da Sonsuzluğun Sonu bambaşka. Asimov kusursuzluğunu sonuna kadar yansıtmakla birlikte harika bir olay örgüsü ve paradoks yaratmış ki kitapların sayfaları arasında heyecanla dolaşmamak, belirsizliğin akışına kapılmamak elde değil. Okurken o kadar heyecanlandım ki, bir an evvel son sayfaya gelmek için çıldırırken bir yandan da kitabı ara sıra bırakıp soluklanmam gerekti. Aşırı gelişmiş ve tek bir çatlak bile barındırmayan kurgusu, kurduğu etraflıca düşünülmüş muazzam düzen ve gelecek senaryoları Asimov'un tüm kitaplarında rastlanılan bir durum olmakla beraber onu bilim kurgunun en iyilerinden yapar. Okura da gelecekten gelen gerçek metinler okuduğu hissi yaratırken bugünü, geçmişi ve gidişatı sorgulatır. Başarılı diyalogları ve karakter tahlilleri, onların psikolojilerinin en derinlerine inmesi ise türünün çok ötesine taşıyan özelliğidir.

Mehmet C. 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zamanda yolculuk, zamansızlık, sonsuzlar ve diğerleri ana konularına güçlü bir sevgi hikayesi yedirilmiş bence aşmış bir roman. Özellikle yazarın teknik detayları anlatırkenki yalınlık ve ustalığı farkedilmeye, okunmaya ayrıca değer. Bu tür kitaplar okuyunca insan zihni gerçekten sınırlarını esnetiyor ve sonucunda büyütüyor. Vakıf serisine de sırası gelince başlamayı düşünüyorum o yüzden bu kitap o seriyle ilgili olmasa da yazarın bilgeliğine ve edipliğine zamandan kaçış kitabından sonra iyice tutkal etkisi yaptı. Asgari değiştirilmesi gereken gerçekleri acaba yapanlar var mıdır dersiniz? :) okuyun

Elif ECVET 
08 Oca 18:38 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Yazıldığı döneme bakarak kullanılan kelimeler sanki gerçekten bunların olabileceğine inandırıyor insanı. Bilim kurgu kitapları içerisinde başyapıt olarak geçiyor ve bence de hakediyor bu unvanı. Sürükleyici bir kitap hatta bazı bölümlerde film seyrediyormuş hissi veriyor. Ne kadar yüzyıllar hatta binlerce yüzyıllar gecsede insanda ki bazı vasıfların değişmediğini, değişmeyeceğini düşündürüyor. Keşke bazı şeyler bilimle birlikte gercekten değişebilse. Ya da hiç değişmeden kalabilse gerçek sevgi gibi..

şinasi türmüş 
06 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Asimov evrenine girmek isteyenlerin okuması gereken kitapların başında gelir.Zaman tahayülü ile ilgili akıl oyunları,dahice hazırlanmış olay örgüsü,kavramlar üzerine beyin jimnastiği,çoğu Asimov kitabında olduğu gibi biraz aşk ve Asimov kitaplarının vazgeçilmez özelliği olan sürpriz son...

CacavS 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Isaac Asimov bu romanı 1953 yılında ilginç bir esinlenme sonucunda yazmış. Time dergisinin 1938 yılı eski sayılarını karıştırırken bir ilan dikkatini çekmiş. İlanın şekli atom bombası mantarını andırır bir şekilde imiş. Henüz atom bombası denemelerinin başlamadığı bir döneme ait bu resimden yola çıkan yazar, içinde zaman yolculuğunun olduğu bir romanı yazmaya başlamış ve "Sonsuzluğun Sonu" (The End of Eternity) adlı roman 1954'te ortaya çıkmış.

Roman, uzak bir gelecekte ve aslında karamsar bir atmosferde geçer. Bu uzak gelecekte bazı seçilmiş bürokratlar tarafından zaman yönetilmekte ve çeşitli müdahalelerle değiştirilmektedir. Savaşlar, açlıklar, felaketler daha oluşmadan engellenmekte ve insanlığın geleceği bir şekilde yönlendirilmektedir. Bu özel kişiler "Sonsuzluk Birimi" adı verilen zamandan ve mekandan bağımsız bir alana konumlandırılmışlar. Kahramanımız Andrew Harlan da bu değişiklikleri yapma yetisine sahip bir teknisyendir. Zaman içerisinde ileriye ve geriye yolculuk yaparak olan biteni inceler, raporlar hazırlar ve daha sonra zaman meclisi tarafından onaylanan raporları doğrultusunda zaman müdahale ederek gidişatı değiştirir. Bu değişiklik insanlığın yararına gibi görünse de, aslında doğal evrimi yok etmektedir. Savaşlar, tehlikeli veya tehlikesiz çeşitli icatlar, hastalıklar, kıtlıklar ve daha nice olumsuzluklar, bir uygarlığın doğal yaşam süreci içerisinde baş etmesi gereken unsurlar olmasına rağmen, artık insanlık bunlarla mücadele etme gereği duymamakta ve bu da evrimi durdurmaktadır.

Duygusuz bir teknisyen olarak görev yapan Harlan, bir gün Noys adında bir kadına aşık olunca, sevdiğini kaybetmemek adına Sonsuzluk Birimi'nin talimatlarına itaatsizlik eder. Noys'u Sonsuzluk'ta saklamaya çalışır. Bu sırada, yalnızca üst düzey çalışanların bildiği birtakım olaylar döndüğünü farkeder.

Bilim kurgu meraklıları tarafından okunmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Roman içerdiği teknik kelimeler ve kurgusuyla okunması zormuş gibi bir imaj vererek başlasa da, son derece akıcı ve hızlı ilerliyor. Okuma esnasında kafanızda doğabilecek tüm soruların cevabını sonunda alıyorsunuz.

2 /

Kitaptan 24 Alıntı

Yabancı, konuya girdi:
"Ben Sosyolog değilim."
Voy gülümsesi.
"İşte bu kulağa kötü geliyor. Ne zaman birisi belirli bir alanda tam bilgi sahibi olmadığını belirterek konuya girse, hemen ardından o alandaki kesin kanaatini belirtecek demektir."

Sonsuzluğun Sonu, Isaac Asimov (Sayfa 13)Sonsuzluğun Sonu, Isaac Asimov (Sayfa 13)
Littlefinger 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Ne zaman birisi belirli bir alanda tam bilgi sahibi olmadığını belirterek konuya girse, hemen ardından o alandaki kesin kanaatini belirtecek demektir."

Sonsuzluğun Sonu, Isaac AsimovSonsuzluğun Sonu, Isaac Asimov
Elif ECVET 
07 Oca 11:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bir zamanlar her şey çok basitti. Uğrunda yaşanacak idealler ya da en azından sloganlar vardı.

Sonsuzluğun Sonu, Isaac Asimov (Sayfa 22 - Monokl Edebiyat)Sonsuzluğun Sonu, Isaac Asimov (Sayfa 22 - Monokl Edebiyat)
Elif ECVET 
07 Oca 21:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Insanoğlu kendi teknik zekâsının gereğinden fazla gelişmesinden de korunmalıydı.

Sonsuzluğun Sonu, Isaac Asimov (Sayfa 118 - Monokl Edebiyat)Sonsuzluğun Sonu, Isaac Asimov (Sayfa 118 - Monokl Edebiyat)
Ahmet Boyraz 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Zamanda paradoks yoktur, çünkü Zaman paradokslardan kasıtlı olarak kaçınır.

Sonsuzluğun Sonu, Isaac Asimov (Sayfa 101)Sonsuzluğun Sonu, Isaac Asimov (Sayfa 101)
Yunus Bozkuş 
13 Oca 20:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Aşırı uçlar hiçbir zaman sağlıklı olamaz...

Sonsuzluğun Sonu, Isaac Asimov (Sayfa 24 - Cep Kitapları)Sonsuzluğun Sonu, Isaac Asimov (Sayfa 24 - Cep Kitapları)
Gökhan 
09 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"İnsanlığın daha yüksek așamalara gelebilmesi için büyük sınavlarla karșılaşması gerekir. Tehlike ve tedirgin güvensizlikten insanlığı daha yeni, daha yüksek zaferler kazanmaya iten bir güç doğar."

Sonsuzluğun Sonu, Isaac Asimov (Monokl Edebiyat)Sonsuzluğun Sonu, Isaac Asimov (Monokl Edebiyat)
şinasi türmüş 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ne yazık ki, Galakside yalnız değiliz. Başka gezegenleri olan yıldızlar var, biliyorsun. Hatta başka zekâlar. En azından bizim Galaksimizde insandan daha eski olan yok, ama insanoğlunun Dünya'da kaldığı 125.000 Yüzyıl boyunca daha genç zekâlar bizim düzeyimize geldiler, hatta bizi geçtiler. Yıldızlararası seyahati geliştirip, Galaksiyi sömürgeleştirdiler."

Sonsuzluğun Sonu, Isaac AsimovSonsuzluğun Sonu, Isaac Asimov
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Asimov’un “Sonsuzluğun Sonu” Romanı Ön Siparişte!
Asimov’un “Sonsuzluğun Sonu” Romanı Ön Siparişte! Bilimkurgunun en önemli ve etkili eserlerinden sayılan Isaac Asimov imzalı Sonsuzluğun Sonu MonokL Kitap etiketiyle raflardaki yerini alıyor!