Sonsuzluğun SonuIsaac Asimov

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.299
Gösterim
Adı:
Sonsuzluğun Sonu
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055159344
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The End of Eternity
Çeviri:
Yosun Erdemli, Alperen Keleş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Monokl
"Sonsuzluğun Sonu" bir bilimkurgu dehasının kaleminden, her sayfasında heyecanlandıran, şaşırtıcı dönüşlerle okuyucunun nefesini kesen unutulmaz bir klasik. Zamana, Sonsuzluğa ve Gerçekliğine ilişkin sarsıcı bir arayış: Sonsuzluğun sınırlarında, zamanın kıyılarında bir aşk ve kurtuluş öyküsü.

Bilimkurgunun kurucusu sayılan Asimov aşılamamış kavrayışı ve kurgularıyla dünya edebiyatını ve bilimini büyülemeye devam ediyor. Sonsuzluğun Sonu, aşkın zamanlar aşan gücünün öyküsü.

"Asimov'un en etkili eseri. Bir bilimkurgu başyapıtı."
-Locus-

"Bu zaman yolculuğu öyküsü edebiyat çevrelerince Asimov'un en dahiyane eseri olarak kabul ediliyor."
-Entertainment Weekly-

"Modern bilimkurgunun en sarsıcı başarılarından birisi. "
-The Times-

"Aşılamayacak kadar iyi fikirlerle dolu … inanılmaz."
-Damon Knight-

'Hala yaşayan büyük bir hayal gücünün ürünü."
-Daily Telegraph-

"Sonsuzluğu dolaylı bir yoldan keşfettik. Önce Gerçekliklerin hesabını geliştirdik ve kendi Gerçekliğimizi test ettik. Çok küçük bir olasılığın sonucu olan bir Gerçeklikte yaşadığımızı bulunca hayrete düştük."

"Ne yazık ki, Galakside yalnız değiliz. Başka gezegenleri olan yıldızlar var, biliyorsun. Hatta başka zekâlar. En azından bizim Galaksimizde insandan daha eski olan yok, ama insanoğlunun Dünya'da kaldığı 125.000 Yüzyıl boyunca daha genç zekâlar bizim düzeyimize geldiler, hatta bizi geçtiler. Yıldızlararası seyahati geliştirip, Galaksiyi sömürgeleştirdiler."
(Tanıtım Bülteninden)
Mekanda hareketi anlayabiliyoruz, peki ya zamanda da mekanda olduğu gibi hareket edebilseydik? Evet, Wells'in edebiyata armağanı olan "Zaman Makinesi" nam kitabındaki zamanda yolculuk konusu, İsaac Asimov'da daha da pişirilmiş, özgünleştirilmiş haliyle zirveye ulaşır.

Okuduğum en iyi, en müthiş, en muazzam kitaplardan biri olan bu kitabın bilimsel temelini çok sıkı dokuyan Asimov, kuru bir jargona sarılmayıp, anlaşılır, açıklayıcı/izah edici bir yöntem izlemekte. Kahramanlarımızın her biri zeki, her biri görev bilinciyle sorumlu oldukları işlerine sıkı sıkıya sarılmış vaziyette. Her biri "übermensch" adeta.

Detaylara fazla girmek istemem. Çünkü detayların ardı arkası gelmeyecek, neredeyse kitabın yarısını yazmak gerekecek. Yine de birkaç cümleyle anlatayım:
Adına sonsuzluk denen ve zamanda ileri-geri gidebilme imtiyazına sahip insanlar ile, zamana bağımlı ve "sonsuzluk" birimi tarafından kendisine sürekli müdahalede bulunulan, bildiğimiz zaman içinde ve bildiğimiz mekanı paylaşan insanlar..

Sonsuzluk birimi, biz sıradan dünya insanının ileride başımıza bela olabilecek (atomu parçalamakla atom bombasına giden yolu aralamak gibi) olguları önceden görüp, bunları elimine etmek, gerekirse teknolojimizi kısıtlamak, gelişimi durma noktasına getirmekle uğraşır durur. Bu birimde çalışan üst düzey bir mühendis, zaman mühendisi, bu zincirin halkalarını kırmak, itaatsizliğiyle önceden gizli gizli, ardından açıktan söylem ve davranışlarıyla bu birimi yok etmeye yeminli hale gelir.

Romantizm sevenlere de verelim müjdeyi: kitapta gayet hoş bir aşk hikayesi de var. Hadi gene iyisiniz, bilim yorgunları sizi.

Okunmalı!.. Mutlaka okunmalı!..
Sonsuzluğun Sonu, İsaac Asimov'un neden bilimkurgunun üç ustasından biri olduğunun somut bir kanıtı. Kitap; zaman zaman algılama kapasitemizi zorlasa da özellikle kurgusu, son bölümlerde yakaladığı tempo ve Asimov'un muazzam zekasıyla imza attığı beklenmedik ve düşündürücü finaliyle gönlümde taht kurmayı bașardı.
Bilimkurguya uzak arkadaşlar bazı bölümlerde sıkılabilir ancak benim gibi bilimkurgu fanatiği arkadaşlara şiddetle tavsiye ediyorum.
Ayrıca kitap, baskısı tükendiği için uzun süredir bulunamıyordu. Bir kaç ay önce Monokl Edebiyat tarafından yeniden basıldı. Çevirisi, kapağı ve baskısı gayet güzel.
Öncelikle bu kitabı düşünce ekseni din çerçevesinde olan insanların hem kitaba haksızlık etmemesi hemde kendisine işkence etmemesi için okumamalarını tavsiye ederim. Kitaba genel olarak bakarsak dil bakımında akıcı ve sade, kurgu bakımından ufak tefek boşlukları ve bence birkaç mantık hatasından başka merak uyandırıcı ve sürükleyici, konu bakımında ise zevk kaçıran vermeden doğru düzgün anlatabileceğimi karar verdiğim için tanıtım bültenine bıraktım. :D Farklı bir dünya ile tanışmak istiyorsanız kesinlikle okuyun derim. Hatta dikkatli bir şekilde okursanız çok güzel ince mesajların olduğunu da söyleyebilirim.
Isaac Asimov 1920 'de doğmuş yazar, bu kitabında 1950'ler de yazmış. Bizim yeni yeni hayal kurabildiğimiz bilim çağının 1000 yy. hatta 2500 yy. sonrasını hayal edip kurgulamış. İlginç ve bir o kadar farklı ...
Sonsuzluğun Sonu'nu nedense sona bıraktım. Öncesinde bulabildiğim tüm Asimov romanlarını "yirmiden fazla" okumuştum. Bu kitabın, Vakıf, Robot, İmparatorluk serileri veya diğer tekil romanları kavrayabilme açısından önce okunmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Kurgu daha ziyade zaman olgusu ve paralel evrenler üzerinde dönüyor. Asimov'un galaktikasi ise son gerçekliğin bir ürünü. Sonsuzluğun Sonu, tüm romanlar içinde, büyük, ihtişamlı bir taş kubbenin son eklenen kilit taşı gibi aynı..Çekerseniz yıkılır ve yeni baştan yaparsınız.. Yazara hayranlığımın katlanmasına vesile olan çok başarılı bir yapıt.
Sonsuzluğun sonu ve sınırsızlığın başlangıcı... Bu kitabı yazan kişinin hayal gücünün 10/1 bende olmasını o kadar çok isterdim ki. Mutlaka okunmalı. Beyninizde başka boyutlara yolculuk etmek istiyorsanız okuyun. Ben şimdi sıradaki kitaba geçiyorum.
Isaac Asimov, bilimkurgunun üç büyük ustasından biri olarak kabul edilir ama yalnızca bilimkurgu için değil, tüm türler için geçerlidir onun ustalığı. Çok yönlülüğünün tüm özelliklerine hayran bırakır okurunu. Bu tüm kitapları için geçerli olsa da Sonsuzluğun Sonu bambaşka. Asimov kusursuzluğunu sonuna kadar yansıtmakla birlikte harika bir olay örgüsü ve paradoks yaratmış ki kitapların sayfaları arasında heyecanla dolaşmamak, belirsizliğin akışına kapılmamak elde değil. Okurken o kadar heyecanlandım ki, bir an evvel son sayfaya gelmek için çıldırırken bir yandan da kitabı ara sıra bırakıp soluklanmam gerekti. Aşırı gelişmiş ve tek bir çatlak bile barındırmayan kurgusu, kurduğu etraflıca düşünülmüş muazzam düzen ve gelecek senaryoları Asimov'un tüm kitaplarında rastlanılan bir durum olmakla beraber onu bilim kurgunun en iyilerinden yapar. Okura da gelecekten gelen gerçek metinler okuduğu hissi yaratırken bugünü, geçmişi ve gidişatı sorgulatır. Başarılı diyalogları ve karakter tahlilleri, onların psikolojilerinin en derinlerine inmesi ise türünün çok ötesine taşıyan özelliğidir.
Zamanda yolculuk, zamansızlık, sonsuzlar ve diğerleri ana konularına güçlü bir sevgi hikayesi yedirilmiş bence aşmış bir roman. Özellikle yazarın teknik detayları anlatırkenki yalınlık ve ustalığı farkedilmeye, okunmaya ayrıca değer. Bu tür kitaplar okuyunca insan zihni gerçekten sınırlarını esnetiyor ve sonucunda büyütüyor. Vakıf serisine de sırası gelince başlamayı düşünüyorum o yüzden bu kitap o seriyle ilgili olmasa da yazarın bilgeliğine ve edipliğine zamandan kaçış kitabından sonra iyice tutkal etkisi yaptı. Asgari değiştirilmesi gereken gerçekleri acaba yapanlar var mıdır dersiniz? :) okuyun
Yazıldığı döneme bakarak kullanılan kelimeler sanki gerçekten bunların olabileceğine inandırıyor insanı. Bilim kurgu kitapları içerisinde başyapıt olarak geçiyor ve bence de hakediyor bu unvanı. Sürükleyici bir kitap hatta bazı bölümlerde film seyrediyormuş hissi veriyor. Ne kadar yüzyıllar hatta binlerce yüzyıllar gecsede insanda ki bazı vasıfların değişmediğini, değişmeyeceğini düşündürüyor. Keşke bazı şeyler bilimle birlikte gercekten değişebilse. Ya da hiç değişmeden kalabilse gerçek sevgi gibi..
bilim kurgu okumayı çok seviyorum.Okuduğum her kitap beni başka türlü şaşırtıp heycanlandırıyor. Bu kitapta farklı bir doyum yaşadım
Modern fiziğin boğuştuğu zaman , sonsuzluk , zaman yolculuğu konularını öyle anlaşılır bir şekilde sunuyor ki okurken hayretler içerisinde kalıyor insan. Asimov un bilim adamı olduğunu hatırlayıp gülümsüyorum bu anlarda
Asimov un okuduğum ilk kitabıydı , kitabı bitirirken onun diğer eserlerini okuyacağımı anlayarak bitirdim. Kurgulama yeteneği beni çok etkiledi.
Son derece yoğun bir zamanımda okuduğum bu eser öyle akıcıydı ki vakit bulup devam ettiğimde aynı haz ile devam etme fırsatı sundu
Kitabı bitireli birkaç saat olacak kafamda öyle meraklı sorular bıraktı , öyle güzel ufuklar açtı ki kendimi tatmin olmuş hissediyorum
Bilim kurguya ilginiz olmasa bile okumanızı tavsiye edeceğim bir eser.
Asimov evrenine girmek isteyenlerin okuması gereken kitapların başında gelir.Zaman tahayülü ile ilgili akıl oyunları,dahice hazırlanmış olay örgüsü,kavramlar üzerine beyin jimnastiği,çoğu Asimov kitabında olduğu gibi biraz aşk ve Asimov kitaplarının vazgeçilmez özelliği olan sürpriz son...
Vakıf serisine başlamadan önce okunmasını tavsiye ediyorum. Yazarın hayal dünyasına giriş yapabilmek adına ve Vakıf Serisinin başlangıcı öncesi atılan kritik adımın anlaşılacağı muhteşem bir kitap.
Yabancı, konuya girdi:
"Ben Sosyolog değilim."
Voy gülümsesi.
"İşte bu kulağa kötü geliyor. Ne zaman birisi belirli bir alanda tam bilgi sahibi olmadığını belirterek konuya girse, hemen ardından o alandaki kesin kanaatini belirtecek demektir."
"Ne zaman birisi belirli bir alanda tam bilgi sahibi olmadığını belirterek konuya girse, hemen ardından o alandaki kesin kanaatini belirtecek demektir."
Bir zamanlar her şey çok basitti. Uğrunda yaşanacak idealler ya da en azından sloganlar vardı.
Isaac Asimov
Sayfa 22 - Monokl Edebiyat
Insanoğlu kendi teknik zekâsının gereğinden fazla gelişmesinden de korunmalıydı.
Isaac Asimov
Sayfa 118 - Monokl Edebiyat
İnsanın kendi ruh haliyle ilgili bir sorunla uğraşması, bataklığa düşüp, sonra da kurtulmak için çamuru sopayla dövmesine benziyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sonsuzluğun Sonu
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055159344
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The End of Eternity
Çeviri:
Yosun Erdemli, Alperen Keleş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Monokl
"Sonsuzluğun Sonu" bir bilimkurgu dehasının kaleminden, her sayfasında heyecanlandıran, şaşırtıcı dönüşlerle okuyucunun nefesini kesen unutulmaz bir klasik. Zamana, Sonsuzluğa ve Gerçekliğine ilişkin sarsıcı bir arayış: Sonsuzluğun sınırlarında, zamanın kıyılarında bir aşk ve kurtuluş öyküsü.

Bilimkurgunun kurucusu sayılan Asimov aşılamamış kavrayışı ve kurgularıyla dünya edebiyatını ve bilimini büyülemeye devam ediyor. Sonsuzluğun Sonu, aşkın zamanlar aşan gücünün öyküsü.

"Asimov'un en etkili eseri. Bir bilimkurgu başyapıtı."
-Locus-

"Bu zaman yolculuğu öyküsü edebiyat çevrelerince Asimov'un en dahiyane eseri olarak kabul ediliyor."
-Entertainment Weekly-

"Modern bilimkurgunun en sarsıcı başarılarından birisi. "
-The Times-

"Aşılamayacak kadar iyi fikirlerle dolu … inanılmaz."
-Damon Knight-

'Hala yaşayan büyük bir hayal gücünün ürünü."
-Daily Telegraph-

"Sonsuzluğu dolaylı bir yoldan keşfettik. Önce Gerçekliklerin hesabını geliştirdik ve kendi Gerçekliğimizi test ettik. Çok küçük bir olasılığın sonucu olan bir Gerçeklikte yaşadığımızı bulunca hayrete düştük."

"Ne yazık ki, Galakside yalnız değiliz. Başka gezegenleri olan yıldızlar var, biliyorsun. Hatta başka zekâlar. En azından bizim Galaksimizde insandan daha eski olan yok, ama insanoğlunun Dünya'da kaldığı 125.000 Yüzyıl boyunca daha genç zekâlar bizim düzeyimize geldiler, hatta bizi geçtiler. Yıldızlararası seyahati geliştirip, Galaksiyi sömürgeleştirdiler."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 162 okur

  • claudius
  • Erdi Oduncu
  • Niyazi Çetin
  • Kenan AKINCI
  • Damla
  • Nurhan Bıdıkoğlu
  • Ataberk Zalver
  • Burhan Hoşgör
  • Filiz k.t
  • Sıçrayan Midilli

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.8
14-17 Yaş
%3.2
18-24 Yaş
%14.3
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%22.2
45-54 Yaş
%15.9
55-64 Yaş
%3.2
65+ Yaş
%3.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%29.6
Erkek
%70.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.6 (28)
9
%38.4 (33)
8
%24.4 (21)
7
%3.5 (3)
6
%1.2 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0