Adı:
Sonsuzluğun Sonu
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055159344
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The End of Eternity
Çeviri:
Yosun Erdemli, Alperen Keleş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Monokl
"Sonsuzluğun Sonu" bir bilimkurgu dehasının kaleminden, her sayfasında heyecanlandıran, şaşırtıcı dönüşlerle okuyucunun nefesini kesen unutulmaz bir klasik. Zamana, Sonsuzluğa ve Gerçekliğine ilişkin sarsıcı bir arayış: Sonsuzluğun sınırlarında, zamanın kıyılarında bir aşk ve kurtuluş öyküsü.

Bilimkurgunun kurucusu sayılan Asimov aşılamamış kavrayışı ve kurgularıyla dünya edebiyatını ve bilimini büyülemeye devam ediyor. Sonsuzluğun Sonu, aşkın zamanlar aşan gücünün öyküsü.

"Asimov'un en etkili eseri. Bir bilimkurgu başyapıtı."
-Locus-

"Bu zaman yolculuğu öyküsü edebiyat çevrelerince Asimov'un en dahiyane eseri olarak kabul ediliyor."
-Entertainment Weekly-

"Modern bilimkurgunun en sarsıcı başarılarından birisi. "
-The Times-

"Aşılamayacak kadar iyi fikirlerle dolu … inanılmaz."
-Damon Knight-

'Hala yaşayan büyük bir hayal gücünün ürünü."
-Daily Telegraph-

"Sonsuzluğu dolaylı bir yoldan keşfettik. Önce Gerçekliklerin hesabını geliştirdik ve kendi Gerçekliğimizi test ettik. Çok küçük bir olasılığın sonucu olan bir Gerçeklikte yaşadığımızı bulunca hayrete düştük."

"Ne yazık ki, Galakside yalnız değiliz. Başka gezegenleri olan yıldızlar var, biliyorsun. Hatta başka zekâlar. En azından bizim Galaksimizde insandan daha eski olan yok, ama insanoğlunun Dünya'da kaldığı 125.000 Yüzyıl boyunca daha genç zekâlar bizim düzeyimize geldiler, hatta bizi geçtiler. Yıldızlararası seyahati geliştirip, Galaksiyi sömürgeleştirdiler."
(Tanıtım Bülteninden)
Sonsuzluğun Sonu, İsaac Asimov'un neden bilimkurgunun üç ustasından biri olduğunun somut bir kanıtı. Kitap; zaman zaman algılama kapasitemizi zorlasa da özellikle kurgusu, son bölümlerde yakaladığı tempo ve Asimov'un muazzam zekasıyla imza attığı beklenmedik ve düşündürücü finaliyle gönlümde taht kurmayı bașardı.
Bilimkurguya uzak arkadaşlar bazı bölümlerde sıkılabilir ancak benim gibi bilimkurgu fanatiği arkadaşlara şiddetle tavsiye ediyorum.
Ayrıca kitap, baskısı tükendiği için uzun süredir bulunamıyordu. Bir kaç ay önce Monokl Edebiyat tarafından yeniden basıldı. Çevirisi, kapağı ve baskısı gayet güzel.
Öncelikle bu kitabı düşünce ekseni din çerçevesinde olan insanların hem kitaba haksızlık etmemesi hemde kendisine işkence etmemesi için okumamalarını tavsiye ederim. Kitaba genel olarak bakarsak dil bakımında akıcı ve sade, kurgu bakımından ufak tefek boşlukları ve bence birkaç mantık hatasından başka merak uyandırıcı ve sürükleyici, konu bakımında ise zevk kaçıran vermeden doğru düzgün anlatabileceğimi karar verdiğim için tanıtım bültenine bıraktım. :D Farklı bir dünya ile tanışmak istiyorsanız kesinlikle okuyun derim. Hatta dikkatli bir şekilde okursanız çok güzel ince mesajların olduğunu da söyleyebilirim.
 • 1984
  8.9/10 (5.783 Oy)6.097 beğeni16.056 okunma2.712 alıntı82.830 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.727 Oy)18.324 beğeni41.493 okunma2.728 alıntı174.536 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.146 Oy)7.718 beğeni21.707 okunma783 alıntı84.820 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.230 Oy)8.549 beğeni27.430 okunma788 alıntı133.644 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.889 Oy)8.836 beğeni24.274 okunma1.648 alıntı112.573 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.566 Oy)8.523 beğeni25.171 okunma2.300 alıntı108.764 gösterim
 • Cesur Yeni Dünya
  8.5/10 (1.758 Oy)1.510 beğeni4.116 okunma923 alıntı29.700 gösterim
 • Fahrenheit 451
  8.4/10 (1.962 Oy)1.681 beğeni4.490 okunma1.938 alıntı39.240 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.370 Oy)12.952 beğeni33.154 okunma3.148 alıntı139.373 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.268 Oy)7.614 beğeni20.597 okunma3.724 alıntı123.287 gösterim
Isaac Asimov 1920 'de doğmuş yazar, bu kitabında 1950'ler de yazmış. Bizim yeni yeni hayal kurabildiğimiz bilim çağının 1000 yy. hatta 2500 yy. sonrasını hayal edip kurgulamış. İlginç ve bir o kadar farklı ...
Asimov benim için, bunaldığım zamanlarda kaçıp sığınabileceğim bir "yer" haline geldi.
Çünkü Asimov bir yazar olmaktan öte; bir dünya, bir gezegen, bir alem, bir evren. Nefes alabileceğiniz, hayal kurabileceğiniz, inanabileceğiniz ve aynı zamanda inkar edebileceğiniz; yani her ne yapmak istiyorsanız, onu yapabileceğiniz bir evren, çünkü Asimov, yazdıklarıyla düşündürüyor. Evet, sadece bu yüzden. Size düşünme imkanı sunuyor, dahası, sizi düşünmeye mecbur bırakıyor. Ben bu mecburiyetlerin kölesiyim..

Kitaptan bahsedeyim, dili gayet akıcı. Kurgusu sağlam, boşluklara yer bırakmamış. Sizi bir anda içine çekiyor ve siz ne olduğunu anlamadan yolculuk başlamış oluyor.

Evet, kitabın "en" genel konusu; zaman yolculuğu.
Bir yandan zamanda yolculuğun ne demek olduğunu, nasıl keşfedildiğini, nasıl yapıldığını öğrenirken; diğer yandan kendinizi zamanda yolculuk yapan kişilerin yanında buluyorsunuz.

Diğer kitaplarında da olduğu gibi, bu eserinde de Asimov'a yön veren en temel duygu; "İnsan olmak, insanca yaşamak ve bu yaşamın gereklilikleri" olmuş.
Bir çok öyküsünde Asimov, robotlar ile insanları karşı karşıya getirerek sorgular; insan olmayı, insan olmanın doğasını, kabullenmeyi, reddi; her iki durumda da olabilecekleri, etiği, ahlakı, estetiği, yaşamı...

Bu romanında, kahramanlarına zamanda yolculuk yaptırır. Peki neden? Yani kişiler neden zamanda yolculuk yapmaktadır ve bu yolculuklarda neler yapılmaktadır?
Kahramanlar zamanda yolculuklarını genelde geriye yönelik yapmaktadırlar çünkü savaşlar, kıtlıklar, büyük hastalıklar, toplu ölümler önlenmek istenmektedir. Dünya, gelecekte "daha mükemmel" bir yer haline getirilmeye çalışılmaktadır. Bu sebeple bu yolculuklarda geçmişe müdahale edilir, böylece gelecek yeniden kurgulanır .
Fazla ütopik değil mi?
Değil.
Hatta tam tersi, fazla distopik!
Çünkü savaşlar, açlıklar, ölümler, tehlikeli icatlar insan olmanın doğasındadır ve insanlık tüm bunları yaşayarak, bunlardan ders alarak evrilmektedir. İnsanlar tüm bunlarla başa çıkmayı öğrenmelidir. İnsanlığı uygarlaştıran şey, tüm bunlara rağmen varlığını koruyabilmektir. Bu sebeple bunlara müdahale etmek, bunların oluşmasını önlemek aynı zamanda insanlığın gelişmesini ve uygarlaşmasını da önleyecektir. İşte Asimov'un en derinlerinde yer alan kaygısı budur.

Yasaklı yüzyıllar ve bu yüzyıllarla ilgili efsaneler, sonsuzluğun ölümlü personelleri, bilgisayar insanlar ve hiçbir zaman yok olmayan insani duygular; aşk, hasret, merak, azim, kıskançlık, tutku...
Asimov, bunların her birini ince ince işlemiştir.

Nefes aldıracak bir duraktır, koşuşturmanıza ara vermek isterseniz eğer; şuradan ulaşabilirsiniz,
https://yadi.sk/d/hGd4GY633VgzgH

--- Spoiler ----

Peki siz, sonsuzlukta yaşasaydınız ve zamanda yolculuk yapabilseydiniz .... ?
Elinizde, sonsuzluğu yıkabilecek denli bir güç olsaydı ... ?
Ve bunun farkına varsaydınız ... ?
Peki ya aşık olsaydınız ... ?

---

Hadi iyi okumalar ahali..
Sonsuzluğun Sonu'nu nedense sona bıraktım. Öncesinde bulabildiğim tüm Asimov romanlarını "yirmiden fazla" okumuştum. Bu kitabın, Vakıf, Robot, İmparatorluk serileri veya diğer tekil romanları kavrayabilme açısından önce okunmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Kurgu daha ziyade zaman olgusu ve paralel evrenler üzerinde dönüyor. Asimov'un galaktikasi ise son gerçekliğin bir ürünü. Sonsuzluğun Sonu, tüm romanlar içinde, büyük, ihtişamlı bir taş kubbenin son eklenen kilit taşı gibi aynı..Çekerseniz yıkılır ve yeni baştan yaparsınız.. Yazara hayranlığımın katlanmasına vesile olan çok başarılı bir yapıt.
Isaac Asimov, bilimkurgunun üç büyük ustasından biri olarak kabul edilir ama yalnızca bilimkurgu için değil, tüm türler için geçerlidir onun ustalığı. Çok yönlülüğünün tüm özelliklerine hayran bırakır okurunu. Bu tüm kitapları için geçerli olsa da Sonsuzluğun Sonu bambaşka. Asimov kusursuzluğunu sonuna kadar yansıtmakla birlikte harika bir olay örgüsü ve paradoks yaratmış ki kitapların sayfaları arasında heyecanla dolaşmamak, belirsizliğin akışına kapılmamak elde değil. Okurken o kadar heyecanlandım ki, bir an evvel son sayfaya gelmek için çıldırırken bir yandan da kitabı ara sıra bırakıp soluklanmam gerekti. Aşırı gelişmiş ve tek bir çatlak bile barındırmayan kurgusu, kurduğu etraflıca düşünülmüş muazzam düzen ve gelecek senaryoları Asimov'un tüm kitaplarında rastlanılan bir durum olmakla beraber onu bilim kurgunun en iyilerinden yapar. Okura da gelecekten gelen gerçek metinler okuduğu hissi yaratırken bugünü, geçmişi ve gidişatı sorgulatır. Başarılı diyalogları ve karakter tahlilleri, onların psikolojilerinin en derinlerine inmesi ise türünün çok ötesine taşıyan özelliğidir.
Sonsuzluğun sonu ve sınırsızlığın başlangıcı... Bu kitabı yazan kişinin hayal gücünün 10/1 bende olmasını o kadar çok isterdim ki. Mutlaka okunmalı. Beyninizde başka boyutlara yolculuk etmek istiyorsanız okuyun. Ben şimdi sıradaki kitaba geçiyorum.
Yazıldığı döneme bakarak kullanılan kelimeler sanki gerçekten bunların olabileceğine inandırıyor insanı. Bilim kurgu kitapları içerisinde başyapıt olarak geçiyor ve bence de hakediyor bu unvanı. Sürükleyici bir kitap hatta bazı bölümlerde film seyrediyormuş hissi veriyor. Ne kadar yüzyıllar hatta binlerce yüzyıllar gecsede insanda ki bazı vasıfların değişmediğini, değişmeyeceğini düşündürüyor. Keşke bazı şeyler bilimle birlikte gercekten değişebilse. Ya da hiç değişmeden kalabilse gerçek sevgi gibi..
Zamanda yolculuk, zamansızlık, sonsuzlar ve diğerleri ana konularına güçlü bir sevgi hikayesi yedirilmiş bence aşmış bir roman. Özellikle yazarın teknik detayları anlatırkenki yalınlık ve ustalığı farkedilmeye, okunmaya ayrıca değer. Bu tür kitaplar okuyunca insan zihni gerçekten sınırlarını esnetiyor ve sonucunda büyütüyor. Vakıf serisine de sırası gelince başlamayı düşünüyorum o yüzden bu kitap o seriyle ilgili olmasa da yazarın bilgeliğine ve edipliğine zamandan kaçış kitabından sonra iyice tutkal etkisi yaptı. Asgari değiştirilmesi gereken gerçekleri acaba yapanlar var mıdır dersiniz? :) okuyun
bilim kurgu okumayı çok seviyorum.Okuduğum her kitap beni başka türlü şaşırtıp heycanlandırıyor. Bu kitapta farklı bir doyum yaşadım
Modern fiziğin boğuştuğu zaman , sonsuzluk , zaman yolculuğu konularını öyle anlaşılır bir şekilde sunuyor ki okurken hayretler içerisinde kalıyor insan. Asimov un bilim adamı olduğunu hatırlayıp gülümsüyorum bu anlarda
Asimov un okuduğum ilk kitabıydı , kitabı bitirirken onun diğer eserlerini okuyacağımı anlayarak bitirdim. Kurgulama yeteneği beni çok etkiledi.
Son derece yoğun bir zamanımda okuduğum bu eser öyle akıcıydı ki vakit bulup devam ettiğimde aynı haz ile devam etme fırsatı sundu
Kitabı bitireli birkaç saat olacak kafamda öyle meraklı sorular bıraktı , öyle güzel ufuklar açtı ki kendimi tatmin olmuş hissediyorum
Bilim kurguya ilginiz olmasa bile okumanızı tavsiye edeceğim bir eser.
Asimov evrenine girmek isteyenlerin okuması gereken kitapların başında gelir.Zaman tahayülü ile ilgili akıl oyunları,dahice hazırlanmış olay örgüsü,kavramlar üzerine beyin jimnastiği,çoğu Asimov kitabında olduğu gibi biraz aşk ve Asimov kitaplarının vazgeçilmez özelliği olan sürpriz son...
Vakıf serisine başlamadan önce okunmasını tavsiye ediyorum. Yazarın hayal dünyasına giriş yapabilmek adına ve Vakıf Serisinin başlangıcı öncesi atılan kritik adımın anlaşılacağı muhteşem bir kitap.
Eğer bir toplum hata yaparsa sadece kendini etkilemez. Sonraki toplumların da bundan etkileneceğini unutma.
Isaac Asimov
Sayfa 110 - Monokl Edebiyat
"Ne zaman birisi belirli bir alanda tam bilgi sahibi olmadığını belirterek konuya girse, hemen ardından o alandaki kesin kanaatini belirtecek demektir."
Bir zamanlar her şey çok basitti. Uğrunda yaşanacak idealler ya da en azından sloganlar vardı.
Isaac Asimov
Sayfa 22 - Monokl Edebiyat
Arada bir yaşamın yaşam ve ölümün ölüm olduğu; insanoğlunun kararlarını geri dönülemez bir şekilde verdiği; kötülüğün önlenemediği, iyiliğin yüceltilemediği ve orada kaybedilen Waterloo Savaşı'nın gerçekten ve temelli olarak kaybedildiği bir dünyada kendini kaybederdi.
Isaac Asimov
Sayfa 25 - Monokl Edebiyat
Zekâ sahibi varlıklarda dışa açılmak, yıldızlara ulaşmak, yerçekimi hapishanesini arkalarında bırakmak gibi içgüdüsel bir arzu mu vardı acaba?
Isaac Asimov
Sayfa 233 - Monokl Edebiyat

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sonsuzluğun Sonu
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055159344
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The End of Eternity
Çeviri:
Yosun Erdemli, Alperen Keleş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Monokl
"Sonsuzluğun Sonu" bir bilimkurgu dehasının kaleminden, her sayfasında heyecanlandıran, şaşırtıcı dönüşlerle okuyucunun nefesini kesen unutulmaz bir klasik. Zamana, Sonsuzluğa ve Gerçekliğine ilişkin sarsıcı bir arayış: Sonsuzluğun sınırlarında, zamanın kıyılarında bir aşk ve kurtuluş öyküsü.

Bilimkurgunun kurucusu sayılan Asimov aşılamamış kavrayışı ve kurgularıyla dünya edebiyatını ve bilimini büyülemeye devam ediyor. Sonsuzluğun Sonu, aşkın zamanlar aşan gücünün öyküsü.

"Asimov'un en etkili eseri. Bir bilimkurgu başyapıtı."
-Locus-

"Bu zaman yolculuğu öyküsü edebiyat çevrelerince Asimov'un en dahiyane eseri olarak kabul ediliyor."
-Entertainment Weekly-

"Modern bilimkurgunun en sarsıcı başarılarından birisi. "
-The Times-

"Aşılamayacak kadar iyi fikirlerle dolu … inanılmaz."
-Damon Knight-

'Hala yaşayan büyük bir hayal gücünün ürünü."
-Daily Telegraph-

"Sonsuzluğu dolaylı bir yoldan keşfettik. Önce Gerçekliklerin hesabını geliştirdik ve kendi Gerçekliğimizi test ettik. Çok küçük bir olasılığın sonucu olan bir Gerçeklikte yaşadığımızı bulunca hayrete düştük."

"Ne yazık ki, Galakside yalnız değiliz. Başka gezegenleri olan yıldızlar var, biliyorsun. Hatta başka zekâlar. En azından bizim Galaksimizde insandan daha eski olan yok, ama insanoğlunun Dünya'da kaldığı 125.000 Yüzyıl boyunca daha genç zekâlar bizim düzeyimize geldiler, hatta bizi geçtiler. Yıldızlararası seyahati geliştirip, Galaksiyi sömürgeleştirdiler."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 188 okur

 • FG
 • Gaye Çolakoğlu
 • Aykut
 • Arda Ufuk Özcan
 • Berkay Kireçci
 • Ada inci
 • Mehmet Başyiğit
 • Rana Sıla
 • Hasan Sabbah
 • Burak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.8
14-17 Yaş
%3.2
18-24 Yaş
%14.3
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%22.2
45-54 Yaş
%15.9
55-64 Yaş
%3.2
65+ Yaş
%3.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%29.6
Erkek
%70.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33 (31)
9
%38.3 (36)
8
%22.3 (21)
7
%5.3 (5)
6
%1.1 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0